
Nasze domy przeszły w tym roku prawdziwą próbę wytrzymałości. Spędziliśmy w nich jeszcze więcej czasu, nadwyrężając nie tylko łącza internetowe, ale i domowe sprzęty. Zapewne części z nas we znaki dają się głośne lodówki i pralki albo mało wydajne piekarniki czy zmywarki. Najwyższa pora to zmienić.
Czasy naprawdę się zmieniły. Rytm życia został zaburzony przez pandemię. Praca zdalna stała się rzeczywistością szybciej, niż mogliśmy się tego spodziewać. Co więcej, jak wskazują badania ManpowerGroup i HRlink, polubiliśmy się z nią. Aż 88% badanych chciałoby pozostać przy pracy z domu jako stałym elemencie ich zatrudnienia, a tryb hybrydowy marzy się 3/4 osób.
Dlaczego piszę o tych wynikach w kontekście sprzętów AGD? Jakby nie patrzeć, używamy ich intensywniej niż wtedy, gdy przez osiem lub więcej godzin były w stanie czuwania. Audiencje u lodówki praktykuje się znacznie łatwiej, a komplety naczyń rosną szybciej niż stadiony na Euro 2012. Pewne aspekty, jak głośność czy pojemność urządzeń stają się mocniej widoczne i niejednokrotnie też mocniej doskwierają.
Stąd też zebrałem najciekawsze propozycje sprzętu do wymiany w domowym zaciszu. Znajdzie się miejsce na większe, ale i mniejsze sprzęty, które odmienią wasz dom.
Najlepsze lodówki na lata
Jak przechowywać jedzenie, to mądrze i energooszczędnie. Producenci coraz rzadziej dają nam zestaw półek, a coraz częściej kompleksowe rozwiązania do zarządzania domem. Oto najciekawsze z nich.
Nasz wybór - SAMSUNG RB38T776CB1/EF
Lodówki Samsunga coraz częściej goszczą w naszych domach. Nie ma co się temu dziwić skoro są tak ciche jak SAMSUNG RB38T776CB1/EF z serii Grand+. Mieliśmy okazję zobaczyć je przedpremierowo i by zarejestrować ich szum, musieliśmy stanąć blisko oraz zamknąć wszystkie okna. Na tym nie kończą się zalety - rozwiązanie od Koreańczyków jest skrojone pod zmienione przez pandemię nawyki. Nowa półka na napoje w każdej chwili posłuży do przechowywania innych rzeczy, a Metal Cooling szybciej i równomierniej schłodzi jedzenie.
To, co doceniłem na pokazach przedpremierowych, to nowe szuflady na żywność. Zarówno Optimal Fresh+, jak i Humidity Fresh+ skrojono tak, by jedzenie w nich przechowywane dłużej zachowywało świeżość - nawet przez dwa tygodnie. Efekt ten osiągnięto dzięki suwakom, które regulują temperaturę oraz poziom wilgotności. Nowa lodówka Samsunga robi to wszystko przy zachowaniu maksymalnej energooszczędności zamkniętej w nowoczesnej obudowie.
Ekspresy do kawy, które cię zaskoczą
Nie da się zaprzeczyć, że kawa to niesamowity napój. Dla jednych po prostu smaczny, dla innych energetyczny, a dla jeszcze innych - relaksujący. Niezależnie od preferencji warto znaleźć ekspres, który pozwoli je zaspokoić.
Nasz wybór - Krups EA895E Evidence One
Ekspres Krups EA895E Evidence One sprawdzi się w mniejszych przestrzeniach - dzięki wymiarom 36x24x36 cm bez problemów znajdzie swoje miejsce na kuchennych blatach. Zostanie tam dłużej dzięki niepowtarzalnej kawie, która może być zmielona na 5 sposobów. Młynek żarnowy przygotowywany jest w Szwajcarii, a swoją konstrukcją nawiązuje do rozwiązań wykorzystywanych przez baristów. W rezultacie tych technologii rozwiązanie Krups przygotowuje kawy nawet o 20% szybciej.
Ekspres poradzi sobie z naszykowaniem dwóch napojów jednocześnie, i to nie tylko espresso, ale i kaw mlecznych. W jego repertuarze znajdziemy 17 programów automatycznych, a jeśli mamy inne preferencje - jednym przyciskiem wzmocnimy kawę lub nadamy jej mleczny charakter. Producent obiecuje 10-letnie wsparcie serwisowe dla ekspresu.
Pralki oszczędne i niezawodne
Choć pranie zarówno przed pandemią, jak i w jej trakcie było istotne, tak teraz baczniej przyglądamy się pralkom. Ich praca, wpływ na nasze ubrania i zdolność do usuwania nie tylko widocznych zanieczyszczeń, ale i bakterii, zdają się być jeszcze ważniejsze.
Nasz wybór - SIEMENS WM14T66EPL z serii iQ500
To, że pralki stają się coraz inteligentniejsze nie umknęło inżynierom z Siemensa, którzy przez ostatnie lata przemodelowali swoje flagowe konstrukcje. SIEMENS WM14T66EPL posiada system iSensonic, który stale monitoruje przebieg prania. W oparciu o jego wiedzę system iDos automatycznie dobiera ilość płynów do prania oraz płukania. Ponadto WaterExpert Plus dobiera ilość wody tak, by zużyć jej jak najmniej, a w razie awarii pralka automatycznie odcina do niej dostęp.
To wszystko dzieje się przy załadunku 9 kilogramów i klasie energetycznej A+++ (152kWh/rok). Niski pobór energii to zasługa silnika iQDrive, który jest bezszczotkowy, co wydatnie zmniejsza jego głośność i wydajność. Pralka jest łatwa w obsłudze także ze względu na panel dotykowy LED Multitouch, którego podświetlenie zmienia się w zależności od wykorzystywanej funkcji.
Odkurzacze bezprzewodowe - skuteczne i wygodne
Od kiedy odkurzacze uwolniono od kabli, porządek w domu utrzymać jest łatwiej i szybciej, a i kable nie plączą się pod nogami. Konstrukcje lekkie, mobilne i pozwalające posprzątać niemal każdą powierzchnię są dziś wysoce pożądane.
Nasz wybór - Electrolux PQ91-ALRGY Pure Q9
Choć powyżej znajdziecie odkurzacze z funkcją mycia podłóg, to wybrana propozycja nie posiada tej funkcji. Electrolux PQ91-ALRGY Pure Q9 wyróżnia się za to właściwościami antyalergicznymi. 5-stopniowa filtracja pozwala pozbyć się 99,9% drobinek kurzu (zgodnie z filtrem emisji E10), a wypuszczane powietrze jest czyste. To wszystko przy niskim poziomie hałasu - nawet 73 dB.
Odkurzacz poradzi sobie z różnymi przestrzeniami dzięki kompletowi szczotek dołączonemu do zestawu. Jednocześnie po ich zmianie nie poczujemy spadków mocy. Szczotka potrafi samodzielnie oczyszczać się z sierści i kurzu. Rozwiązanie stoi samodzielnie, może też być w ten sposób ładowane z pomocą dyskretnej stacji. Nim to się stanie, możemy z nim pracować przez 55 minut.
Odkurzacze automatyczne rodem z przyszłości
Jak bardzo imponujące nie wydają się odkurzacze bezprzewodowe, tak nie da się odmówić uroku odkurzaczom automatycznym. Dzięki dużej częstotliwości sprzątania nie pozostawiają szans kurzowi, a ich inteligentne rozwiązania sprawiają, że nie obijają się one o meble tak często, jak to bywało przed laty.
Nasz wybór - Tefal Explorer Serie 60 RG7455
Częstym problemem robotów odkurzających jest ich niekompatybilność z przestrzeniami pod meblami. Tefal Explorer Serie 60 RG7455 ma zaledwie 6 centymetrów wysokości, dzięki czemu mieści się tam, gdzie nie mieszczą się inne urządzenia. Co więcej, w tak smukłej konstrukcji znalazło się miejsce na technologię zmywającą podłogę.
Mobilna aplikacja pozwala planować czasy odkurzania i ustawić harmonogram, a samo urządzenie może działać bez przerwy przez 90 minut. Ma przy tym trzy stopnie regulacji mocy, dopasowane do czyszczonej powierzchni. Czujniki uskoku podłoża powstrzymają robota przed wycieczką na klatkę schodową i pozwolą podążać po linii przy precyzyjnym czyszczeniu całych pomieszczeń.
Oczyszczacze powietrza gotowe na smog
Co roku jedno z polskich miast wskakuje do czołówki tych najbardziej obarczonych smogiem. W mniejszych miejscowościach wcale nie jest lepiej - różnica polega na tym, że tam rzadko dokonuje się pomiarów. Oczyszczacz powietrza wobec tego zdaje się być sprzętem niemal obowiązkowym.
Nasz wybór - Philips Dual Scan AC3858/50
Podwójny skan w nazwie bierze się od technologii laserowej, która potrafi obserwować zmianę składu powietrza 1000 razy na sekundę. To pozwoli wykryć pył zawieszony, jak i alergeny oraz gazy. Za jego oczyszczanie odpowiada trzystopniowy filtr NanoProtect HEPA, którego żywotność producent ocenia na 36 miesięcy.
Oczyszczacz pracuje efektywnie w pomieszczeniach o powierzchni do 60 metrów kwadratowych. Zrobi to w trybie klasycznym, turbo, jak i nocnym. Philips dorzuca do niego aplikację, która daje nam więcej informacji o powietrzu oraz pozwala kontrolować urządzenie. To nie jest przesadnie prądożerne - w standardowym trybie zużycie podczas naszego testu kształtowało się na poziomie około 15 watów.