PODPOWIEDZI:

Karty graficzne AMD RX, wyszukiwarka Apple - VideoNews #275

Karty graficzne AMD RX, wyszukiwarka Apple - VideoNews #275

W technologii wszystko musi iść do przodu, nawet kosztem technologii czy regresu w pewnych dziedzinach. W tym tygodniu nie zabrakło informacji sensacyjnych, ale i wyczekiwanych premier. O najciekawszych wiadomościach przeczytacie w 275. odcinku VideoNewsa!

W tym tygodniu udało się między innymi:

Nie zapomnijcie obserwować grupy Testerzy Videotestów na Facebooku!

Krótkie informacje

  • ProteGo Safe nie jest hitem. Choć pobrano ją ponad milion razy, to powiadomienia włączyło w niej zaledwie... 420 osób. Z pięciu milionów przeznaczonych na program trzy poświęcono na jego promocję.
  • Cyberpunk 2077 opóźniony, tym razem do 10 grudnia
  • Samsung stworzy ekran o zagęszczeniu 10000 pikseli na cal. Nie mamy żadnych detali na temat nowej technologii, ale w jej tworzeniu pomogą naukowcy z uniwersytetu Stanforda. 

Ekran w Samsungu osiągnie 10000 ppi

  • Facebook próbuje szczęścia z graniem w chmurze, a usługa Facebook Gaming dociera na Androida i pozwala odtwarzać popularne mobilne gry.
  • Inteligentny obrus, który rozpoznaje położone na nim owoce i warzywa? Capacitivo rozwijane we współpracy z Microsoftem wykorzystuje nauczanie maszynowe, by na bazie ciężaru i nacisku rozpoznać warzywo.
  • Szef Playstation Jim Ryan przyznaje, że VR nie będzie istotnym elementem rozrywki. Jednocześnie zakłada, że za parę lat sytuacja może ulec zmianie. Dość osobliwe słowa jak na szefa firmy posiadającej w ofercie gogle VR.

Ekologiczny iPhone 12? Nie, gdy trzeba go naprawić

Do 2030 roku Apple chce być neutralne klimatycznie (czyli emitować tyle samo szkodliwych gazów i elektrośmieci, co recyklować). Problemy pojawiają się jednak już na etapie ładowania - Apple dodało do telefonu kabel USB-C - Lightning, więc potrzebujemy nowej ładowarki, dodawanej tylko do ubiegłorocznego wariantu. Kolejny problem pojawia się z usunięciem ekranu. Nawet po podgrzaniu spoiwo jest twarde, więc trzeba długiego ogrzewania. Poprzednio wystarczyło podważyć ekran. 

iPhone SE 2020 w niższej cenie!

Największe zarzuty należą się jednak za blokadę oryginalnych podzespołów z innych iPhone'ów, które mogłyby służyć do naprawy. W filmie Hugh Jeffreysa widzimy, że po podmianie baterii, aparatów oraz ekranów w dwóch modelach iPhone 12 telefon bombarduje błędami i ostrzeżeniami. Telefony nie posiadają funkcji TrueTone oraz wskaźnika wydajności baterii. Nie działa też Face ID. Problem powtarza się tylko po wyjęciu modułów aparatów. Apple nie skomentowało sprawy.

Xiaomi wyprzedziło Apple w sprzedaży smartfonów

Canalys opublikowało raport dotyczący sprzedaży trzeciego kwartału 2020 roku. Xiaomi wskoczyło na podium, wyprzedzając o niemal pięć milionów sprzedanych egzemplarzy Apple, które wypuściło na rynek 41,6 miliona smartfonów. Liderem został Samsung z 80,4 miliona wypuszczonych urządzeń, a drugie miejsce obronił Huawei z 51,9 miliona sztuk. Piątkę domyka Vivo z 31,5 miliona sztuk, a tuż za nim Oppo. Inni producenci stanowią 94 miliony, a cały rynek skurczył się o procent w porównaniu z analogicznym okresem. 

Xiaomi zyskuje kolejne procenty rynku, gdy inni tracą\

Xiaomi Mi Note 10 Lite w promocji!

Najwięcej na przemianach stracił Huawei, który w ubiegłym roku sprzedawał 23% smartfonów więcej (66,8 mln). Nieco straciło Apple (-1%, 43,5 mln) oraz inni producenci (-7%, 100,6 mln w ubiegłym roku). Wzrost Xiaomi wynosi za to 45% - firma sprzedała o 14,6 miliona egzemplarzy więcej. Mimo pandemii wyniki sprzedaży nie są przesadnie gorsze niż rok temu - na świecie sprzedało się 4,2 miliona sztuk mniej.

AMD z trzema nowymi kartami

Firma rzuca rękawice Nvidii z ich RTX serii 3000. Najnowsze karty - RX 6800, RX 6800 XT i RX 6900 XT. Nowe karty wyróżnia technologia Inifinity Cache, która pozwoliła skrócić szynę do 256 bitów dzięki dodatkowej pamięci podręcznej. Rozwiązanie zwiększa energooszczędność, podobnie jak rdzenie pracujące 30% wydajniej w tym samym procesie litograficznym 7nm. Zastosowana architektura to Navi 2X, która ma zapewnić o 54% lepszy wynik od poprzedniej generacji. 

Karty AMD mają oferować dobrą wydajność w niższej od Nvidii cenie

Najmocniejsza karta pojawi się w cenie 999 dolarów - to RX 6900 XT. Otrzyma ona 80 jednostek obliczeniowych i 16 GB pamięci GDDR6. Jej maksymalne taktowanie to 2250 MHz, a TBP wynosi 300W. Tańsza będzie karta RX 6800 XT z 72 CU i 16 GB RAM-u GDDR6. Jej cena to 649 dolarów, a w niektórych tytułach może się bić z RTX 3080. Najtańsza karta, czyli RX 6800 kosztuje 579 dolarów, a także ma 16 GB RAM-u GDDR6. Maksymalne taktowanie to 2105 MHz w trybie Game, a TGP - 250W.

Apple może budować alternatywę dla wyszukiwarki Google

Najnowszą zmianą w iOS 14 jest przekierowanie do stron bez użycia aplikacji od Google. Wyszukiwanie odbywa się bezpośrednio w interfejsie systemu Apple, a ponadto potrafi przekierowywać do stron internetowych bez strony z rezultatami. Ponadto wiele serwisów zwraca uwagę na zwiększoną częstotliwość Applebota poszukującego informacji na stronie producenta. 

iPhone może być ogromnym sprzymierzeńcem w budowie wyszukiwarki

Ruch nie byłby zaskakujący biorąc pod uwagę, że firma 2,5 roku zatrudniła Johna Giannandrea'ę, byłego szefa wyszukiwania w Google. Ponadto firma od 8 lat zbiera wyszukiwania wewnątrz Siri oraz od kilku lat intensywnie rozwija nauczanie maszynowe. Wzrosła też częstotliwość poszukiwania inżynierów stron wyszukiwania, a duże znaczenie ma pozew wytoczony przeciwko Google'owi ze strony amerykańskiego rządu.

Pacjenci z paraliżem mogą sterować komputerem z pomocą myśli

Na cel zostali wzięci pacjenci z paraliżem górnych kończyn. The Stentrode rozmiarem przypomina spinacz do kartki. Pomimo tak małego rozmiaru nie wymaga operacji na otwartej czaszce do instalacji. Za pośrednictwem żył i naczyń włosowatych przy części mózgu odpowiadającej za ruch zbiera ono informacje o transmisji krwi. Jej intensywność zależy od tego, w jaki sposób chcemy poruszyć kończyną. 

Rozwiązanie opracował Synchron wraz z członkami uniwersytetów w Melbourne oraz neurochirurgami. Sterowanie komputerem z pomocą myśli udało się osiągnąć u dwóch pacjentów z chorobą neuronu ruchowego. Na razie nie kontroluje się tego językiem komputerowym. By wykonać kliknięcie myszą, pacjenci muszą pomyśleć o ruchu kolanem. Rozwiązanie jest na tyle skuteczne, by nawigować nim po klawiaturze, a w rezultacie - wysyłać wiadomości do najbliższych.

Dlaczego drony strzelają strzykawkami w drzewa?

Badacze z Imperial College London’s Aerial Robotics Lab chcą, by drony mogły umieszczać precyzyjne nadajniki do monitorowania stanu przyrody. Zamiast zrzucać aparaturę na ziemię, drony doposażono w mechanizm wystrzeliwujący rzutki lub strzykawki. Na każdej z nich znajduje się mały komputer, który dron może wystrzelić z odległości do 3 metrów z 10-centymetrową dokładnością. 

Sam mechanizm wystrzeliwania waży 22 gramy i składa się przede wszystkim ze sprężyny. Rzutki czy też strzykawki mogą mieć inne zakończenia - badacze testują między innymi magnesy. Co ciekawe, w przyszłości planowane jest stworzenie drona autonomicznie decydującego o tym, gdzie wstrzelić się z urządzeniem. Strzelanie w drzewo pozwoli zebrać informacje o jego kondycji i pobieraniu substancji niezbędnych do życia.

Przeczytaj także:

Źródła:

blog comments powered by Disqus
Karty graficzne AMD RX, wyszukiwarka Apple - VideoNews #275