PODPOWIEDZI:

Premiera iPhone 12, interfejs PS5, nietypowy aparat - VideoNews #273

Premiera iPhone 12, interfejs PS5, nietypowy aparat - VideoNews #273

Największa premiera w świecie smartfonów już za nami. Ponadto w tym tygodniu poznajemy interfejs Playstation 5 oraz nietypową kamerę, która może zmienić to, jak robimy zdjęcia. O wszystkim przeczytacie w 273. odsłonie VideoNewsa!

W tym tygodniu na stronie pojawiły się między innymi:

Obserwujcie nas na Google News oraz w grupie Testerzy Videotesteów na Facebooku!

Krótkie informacje

  • Niebawem podcasty na Spotify zaczną przypominać audycje. Nowa funkcja pozwoli twórcom łączyć treść podcastu z bazą utworów serwisu streamingowego, by tworzyć separatory muzyczne niczym w radiu. Słuchacze darmowego planu usłyszą jednak tylko 30-sekundowe fragmenty utworów.
  • Snapchat wystartował z własną odpowiedzią na TikToka. Sounds pojawi się globalnie w wersji na iOS i pozwoli na dołączanie muzyki do krótkich filmików, a później do przechodzenia w kierunku serwisów streamingowych.
  • Google niebawem rozpozna utwory muzyczne o nuceniu. Nie będzie potrzebna dobra tonacja, a jedynie 10 lub 15 sekund nucenia.

Google zyska funkcję, która pozwoli rozpoznawać piosenkę po nuceniu

  • Koronawirus na smartfonie może przetrwać nawet 28 dni - wynika z badań australijskiej agencji zdrowia. Test był przeprowadzany w restrykcyjnych warunkach (bez światła UV, w 20 stopniach Celsjusza i bez krwinek czy błony ludzkiego organizmu), ale wynik jest o 10 dni dłuższy niż w przypadku grypy Hiszpanki.
  • OnePlus nie próżnuje i szykuje własnego smartwatcha. Zegarek może odpowiadać kształtem i możliwościami Oppo Watchowi. 

Premiera nowych iPhone'ów w czterech wariantach

Apple zrobiło to, czego wszyscy się spodziewali. W nowych iPhone'ach zabraknie ładowarki i słuchawek - pudełko poza telefonem będzie zawierać wyłącznie kabel. Potwierdziły się też dobre wieści - każdy z czterech modeli posiada ekran OLED, a najmniejszy iPhone 12 Mini jest mniejszy niż iPhone'a SE 2020. Wszystkie urządzenia wyposażono w procesor A14 Bionic. Wiemy, że modele 12 Mini i 12 dostały 4 GB RAM-u, zaś 12 Pro i 12 Pro Max - 6 GB RAM-u.

iPhone 12 Mini zrobił najwięcej zamieszania

Zamów przedpremierowo najnowsze smartfony Apple!

Smartfony otrzymały nowy aparat główny i 12 Mpix z wartością przesłony f/1.6. Podstawowe modele otrzymają jeszcze ultraszerokokątny obiektyw, a modele Pro - teleobiektyw z podwójnym lub 2,5-krotnym zoomem (iPhone 12 Pro Max). Modele Pro jako pierwsze na rynku pozwolą nagrywać w formacie Dolby Vision HDR, a Pro Max otrzyma  dostęp do edycji zdjęć w ramach Pro .RAW. iPhone 12 i iPhone 12 Pro pojawiły się w przedsprzedaży 16 października, zaś na iPhone 12 Mini i iPhone 12 Pro Max musimy zaczekać do 6 listopada.

Tu przeczytasz więcej: Oto iPhone 12! Znamy ceny i specyfikację

Sony pokazuje interfejs Playstation 5

W trwającym ponad 11 minut klipie zobaczyliśmy nowy interfejs Playstation 5. Ten kładzie nacisk na śledzenie postępów (swoich oraz znajomych w grze) oraz na uzupełnieniu konsoli informacjami o grze. Konsola pozwoli szybko podejrzeć tutoriale dla gier, a także udostępniać naszą rozgrywkę znajomym w pokoju czatu. Karty z tymi funkcjami zajmują większą część ekranu i zmieniają się w zależności od kontekstu. Do podstawowej nawigacji służy dolny pasek z najważniejszymi elementami. 

Oprócz tego menu zobaczymy też opcje przed wyborem jakiejkolwiek gry, które wyglądem nawiązują do poprzednika. Pojawi się też menu z aktualnościami - na razie w Stanach Zjednoczonych. Sony nie pokazało jak obecnie wygląda PS Store, ale ten będzie mocniej zintegrowany z interfejsem konsoli. Zmian doczekają się nagrania oraz zrzuty ekranu, które będzie dane zarejestrować w 4K i maksymalnie 60 klatkach.

Więcej przeczytacie tutaj: Zobacz interfejs Playstation 5!

Sony urzeczywistnia wyświetlacze holograficzne

Spatial Reality Display od Sony kosztuje 5000$ i pozwala stworzyć iluzję przestrzenności dzięki kamerom analizującym położenie oka i twarzy oraz czujnikom światła i algorytmom. Wszystko po to, aby na stereogramie soczewkowym wyświetlał się jak najwierniejszy obraz. Przy przekątnej 15,6 cala obiekty mogą mieć rozmiar około 10 centymetrów wysokości i 15 centymetrów długości, by całkowicie mieściły się w kadrze.

Spatial Reality Display od Sony kosztuje 5000$

Oczywistą wadą jest widoczność obrazu tylko dla jednej osoby. Tańszy Looking Glass potrafi wyświetlać hologramy każdemu w pobliżu. Sony zapewnia za to pełne pokrycie gamy Adobe RGB oraz rozdzielczość 4K przy jasności na poziomie 500 nitów. By z niego skorzystać, potrzeba mocnej specyfikacji - Sony rekomenduje karty graficzne od RTX 2070 Super wzwyż oraz procesory o mocy Intela i7-9700K lub mocniejsze. 

Canon prezentuje kamerę-lunetę

Canon POWERSHOT Zoom to koncept, który wygląda jak prototyp gotowy do masowej produkcji. Zamiast typowej, rozbudowanej kamery mamy urządzenie przypominające monokular, który przykładamy do oka. Otrzymujemy tam obraz z matrycy o rozmiarze 1/3 cala i rozdzielczości 12 Mpix. Obiektyw oferuje dwie ogniskowe - 100 i 400 mm, a między nimi opcje cyfrowego powiększania obrazu nawet do ekwiwalentu 800 mm. 

Canon Powershot Zoom

Sprawdź cenę Canon EOS 6D Mark II!

Wewnątrz znalazło się miejsce na czteroosiową stabilizację, choć ta nie przyda się specjalnie do kręcenia video - to zarejestrujemy tylko w 1080p przy 30 klatkach na sekundę. Zestaw przycisków pozwoli na uruchomienie nagrywania, zoom i zrobienie zdjęcia, a urządzenie dodatkowo podepniemy przez Wi-Fi Direct do smartfona z aplikacją Canona. To wszystko pod warunkiem, że zadebiutuje ono na rynku, bo na razie się na to nie zapowiada.

Intel chce zrobić roboty ze smartfonami

Przy wykorzystaniu sprzętu wartego 50$ oraz naszych smartfonów mogą powstać zaawansowane pojazdy operujące w wymagających warunkach, a nawet robiące to autonomicznie. OpenBot to projekt badaczy z Intela, który został udostępniony za darmo dla wszystkich. To nie tylko schematy do budowy szkieletu w drukarce 3D, ale i oprogramowanie, które pozwoli mapować otoczenie. 

Testy wykazały, że nawet średniopółkowe smartfony są w stanie posłużyć do nawigacji konstrukcją. Według Intela czas jej budowania nie przekroczy 30 minut, a części są ogólnodostępne. Oprogramowanie potrafi dopasowywać się do rozpoznanych przeszkód, a także śledzić człowieka podczas jazdy w sposób, który utrzyma go w środku kadru. 

Koronawirus zwiększył sceptycyzm względem technologii

Z jednej strony 97% Polaków uważa, że technologie są potrzebne, ale tylko 26% (w porównaniu z 40% z roku wcześniej) chce transformacji technologicznej. Takie są wyniki raportu Technologia w służbie społeczeństwu. Czy Polacy zostaną społeczeństwem 5.0? stworzonego przez Fundację Digital Poland, PwC Polska i IQS. Dominuje entuzjazm, do którego przyznaje się 40% Polaków, ale i 38% wykazuje sceptycyzm.

Nie brakuje paradoksów - w medycynie technologię docenia 92% badanych, ale na operację zrobioną przez robota godzi się tylko 34% Polaków. Podobny procent zgodziłby się na jazdę autonomicznym autobusem. 61% z nas zgodziłoby się na instalację dodatkowych anten w okolicy w zamian za superszybki internet. Godzimy się też na udostępnianie zanonimizowanych danych - aż 79% z nas mogłoby dać je firmom, które tego potrzebują. 

Przeczytaj także:

Źródła:

blog comments powered by Disqus
Premiera iPhone 12, interfejs PS5, nietypowy aparat - VideoNews #273