PODPOWIEDZI:

Którego Xboxa kupisz? - VideoNews #270

Którego Xboxa kupisz? - VideoNews #270

Nie da się nie zauważyć, że w tym tygodniu wszystkie portale technologiczne zdominował Microsoft oraz jego konsole. Poznaliśmy istotne detale na temat obydwu modeli, ale przede wszystkim - nadchodzące gry oraz cenę i dostępność.

W tym tygodniu nasza strona była przepełniona treściami. Oto najciekawsze materiały:

VideoNews czeka dwutygodniowa przerwa. Wybieram się na urlop. Aby nie przegapić żadnej informacji, obserwujcie Videotesty.pl na Google News oraz w grupie Testerzy Videotestów na Facebooku!

Krótkie informacje

  • Po raz pierwszy od lat 80-tych w Stanach Zjednoczonych sprzedaż płyt winylowych przerosła sprzedaż płyt CD i wygenerowały one 62% przychodu z fizycznych kopii albumów. Mimo to najwięcej odsłuchów muzyki i zysków nadal generuje streaming.
  • Największe zdjęcie świata ma 3200 MPix i zostało zarejestrowane w stanfordzkim laboratorium dzięki 190 sensorom. Aby je wyświetlić, trzeba by było stworzyć ekran z 378 matryc o rozdzielczości 4K. Piłkę do golfa dałoby się na nim dostrzec z odległości 15 mil, czyli około 24 kilometrów.
  • Facebook zatoczył koło. Platforma ogłosiła dedykowane rozwiązanie przeznaczone dla amerykańskich studentów. Będzie ono tym, czym w 2004 roku był TheFacebook.

AMD zapowiada prezentację swoich nowych produktów na październik

  • AMD zapowiada swoje nowe procesory i karty graficzne odpowiednio na 8 i 28 października. 
  • Huawei'owi coraz trudniej będzie tworzyć nowe urządzenia. Do listy producentów, którzy musieli zakończyć z nim współpracę dołączają Samsung i LG - dostawcy ekranów. 

Microsoft przerywa milczenie: znamy ceny i datę premiery Xbox Series X i Xbox Series S

Do tej pory tańszy wariant - Xbox Series S - pozostawał tajemnicą. Teraz wiemy, że na premierę będzie kosztować 1349 złotych. Otrzymamy urządzenie bez napędu i z dyskiem 512 GB, za to z podobną architekturą procesora i karty graficznej. Zamiast 52 jednostek obliczeniowych AMD RDNA2 otrzymamy 20 o niższym taktowaniu, a taktowanie procesora opartego o Zen 2 spadnie do 3,4-3,6 GHz. Otrzymamy też 10 GB RAM-u zamiast 16 GB. 

Ceny konsol nowej generacji Xbox w Polsce

Zamów Xbox Series X przedpremierowo!

Urządzenie zaoferuje granie w maksymalnie 1440p i 120 klatkach na sekundę. Ponadto otrzyma ray tracing oraz obsługę skalowania gier do rozdzielczości 4K. Pełne 4K pozostanie dla Xboxa Series X, którego premierę zaplanowano na 10 listopada, a jego cena w Polsce to 2249 złotych. Na konsolach zadziała Dolby Atmos i Dolby Vision. Do Polski dotrze też usługa Xbox All Access, gdzie w cenie miesięcznej raty otrzymujemy konsolę oraz abonament Xbox Game Pass Ultimate.

Tu przeczytacie więcej: Znamy datę premiery i ceny nowych Xboxów! Taniej od PS5?

Huawei szykuje ekspansję Harmony OS

Oprócz prezentacji nowej nakładki i 6 urządzeń, firma poświęciła nieco uwagi nowej odsłonie systemu Harmony OS. Dotychczas obecny na telewizorach, Harmony OS w wersji 2.0 przeniesie się na urządzenia smart oraz smartfony. Deweloperzy otrzymali już narzędzie deweloperskie dla urządzeń o maksymalnej pojemności do 128 MB RAM-u, a do końca grudnia dostaną je też twórcy aplikacji na smartfony. Huawei wierzy w Open Source i w takiej dystrybucji rozwija system Harmony.

Huawei poza Harmony OS kontynuuje produkcję smarturządzeń

Sprawdź ofertę na zegarek Huawei Watch GT 2!

Nowy system zaoferuje usprawnienia w tworzeniu aplikacji - jeden interfejs przeniesie się między kilka urządzeń. Ponadto w zaawansowanych rozwiązaniach pojawi się sztuczna inteligencja do komunikacji głosowej opartej o kontekst. Ponadto firma wypuściła EMUI 11 z nowym Always-On Display, systemem wielu okien oraz łatwiejszą współpracą między komputerami i smartfonami. W przyszłości Huawei może zaoferować aktualizację do Harmony OS dla użytkowników smartfonów Huawei.

Tu przeczytasz więcej: Huawei Harmony OS - alternatywa dla Androida już w przyszłym roku

Na smartfony trafia Android 11 - także w wersji Go

Android 11 otrzymał wbudowane narzędzia do nagrywania oraz gromadzenia konwersacji w dymkach czatu. Ponadto pojawił się w nim hub z przełącznikami dla podpiętych smart urządzeń. Nowe uprawnienia aplikacji będą częściej pytać nas o zgody na dostęp do aparatów czy mikrofonów. Konwersacje zbierzemy w jednym miejscu i ustawimy ich priorytet. W końcu przełączymy się szybko między jednym odbiornikiem dźwięku a drugim. Android Auto włączy się przez połączenie bez kabla. 

Tymczasem na najtańsze smartfony trafi Android 11 Go, który według producenta ma uruchamiać aplikacje 20% szybciej. Górny limit RAM-u zostanie podniesiony do 2 GB, a system waży 1,1 GB. Wewnątrz pojawi się obsługa gestów, a także jedno miejsce, które zgromadzi wszystkie rozmowy z komunikatorów. Poprawie ulegnie prywatność, a uprawnienia przyznane aplikacją nie będą im dane na zawsze.

Więcej: Android 11 debiutuje na smartfonach!

Militarny dron mieści się w plecaku i strzela laserami

Wired pokazało drona Ghost 4s firmy Anduril, który wprowadza na pole bitwy sztuczną inteligencję. Nikogo nie powinno zaskakiwać, że jest cichszy od typowych dronów konsumenckich, tak samo jak jego wodoodporność. Zaskakują za to niewielkie wymiary, pomimo których dron może przenosić działko z laserem podczerwieni lub systemy zagłuszające. Potrafi przy tym latać nawet do 100 minut - autonomicznie lub z pomocą pilota. 

Za stworzenie konstrukcji odpowiada Palmer Luckey i jego zespół. Poprzednio zajmował się on goglami Oculus Rift. Zajął się on budową drona pomimo braku zamówienia ze strony Pentagonu. Oficjalnie dron ma zajmować się misjami rekonesansowymi i obserwować otoczenia. Jednak brak zgody ze stony Stanów Zjednoczonych może zabić projekt, podobnie jak inne współprace firm technologicznych z amerykańskim wojskiem.

Gameboy zasilany panelami słonecznymi i... graniem

Współpraca politechnik z Delft i Illinois zaowocowała zmodyfikowaną konsolą Nintendo. Zamiast baterii wewnątrz znajdują się kondensatory. Ich energia pochodzi z dwóch źródeł. Jednym z nich są panele słoneczne otaczające konsolę, a drugim... siła, jaką wkłada się we wciskanie przycisków. Pierwsze źródło energii pozwala w teorii grać w nieskończoność. Jednak w pochmurnych scenariuszach daje zaledwie 10 sekund rozgrywki i potrzebuje sekundy przerwy.

Engage, czyli Gameboy na energię słoneczną

Na szczęście wyposażono je w system zapisywania rozgrywki, by "Engage" nie tracił postępu. Aby zachować większą energooszczędność, pozbyto się generowania dźwięków. Rozwiązanie ma pomóc w tworzeniu urządzeń z ogniwami odpornymi na pożary oraz zdolnymi do działania w ekstremalnych warunkach. Choć rozwiązanie nie wygląda na przełomowe, kilka lat temu, według twórców, nie dałoby się go zbudować.

Smartfon może wiedzieć o twojej nietrzeźwości

Uniwersytet z Pittsburgha zaangażował smartfony do uzyskania wiedzy o stanie trzeźwości badanych. Wystarczył do tego akcelerometr i urządzenie znajdujące się w kieszeni. Oprogramowanie działa z 93-procentową skutecznością. Aby zadziałać, potrzebuje próbki z prawidłowego chodu. Te zdobywa się jednak nie z kieszeni, a po przymocowaniu do odcinka lędźwiowego. 

Następnie badani dostali mocne drinki, które miały co godzinę dodawać 2/10 promila alkoholu do krwi. Po ich wypiciu mieli za zadanie przejść 10 kroków w przód i 10 w tył. Według naukowców wyniki, po indywidualnej analizie profilu, były w stanie pokazać, jak duże zaburzenia ruchu czy postawy ma badany. W przyszłości mogłoby to posłużyć do blokowania niektórych funkcji na smartfonie, na przykład pisania do swojej byłej (oczywiście to tylko mój pomysł, naukowcy swoimi się nie podzielili). 

Więcej na ten temat: Smartfon bez wyciągania z kieszeni sprawdzi naszą trzeźwość

Przeczytaj także:

Źródła:

blog comments powered by Disqus
Którego Xboxa kupisz? - VideoNews #270