PODPOWIEDZI:
Budżetowe słuchawki, które warto kupić? Pierwsze wrażenia z modelami Baseus

Test Samsung UE55TU8502 - Crystal UHD w rozsądnej cenie

Test telewizora Samsung UE55TU8502 pokaże Ci jego najważniejsze cechy, które zdecydują, czy uznasz go za sprzęt godny zakupu. Mówimy o dość tanim telewizorze z linii Crystal UHD, która ma kilka zaciągnięć z dużo droższych QLED-ów.

Samsung UE55TU8502

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
4 GŁOSÓW
ZALETY
  • Bardzo mocna czerń
  • Dobry system smart
  • Atrakcyjna cena
WADY
  • Niewysoka jasność

Mówiąc o telewizorach Samsunga, najczęściej przychodzi nam na myśl technologia QLED. Jest ona mocno promowana i ma swoje niezaprzeczalne zalety. Minusem tego rozwiązania może być jednak cena, która sprawia, że urządzenia tego koreańskiego producenta nie są dostępne dla wszystkich. 

Na tym jednak nie kończy się oferta Samsunga. Jeżeli dysponujemy mniejszym budżetem, szukamy bardzo funkcjonalnego i dobrze świecącego telewizora, to warto zainteresować się również linią Crystal UHD. W korzystnej cenie skupiła w sobie wszystko, co najważniejsze.

W dzisiejszym materiale przybliżę Wam jeden z modeli Crystal UHD o nazwie Samsung UE55TU8502.

Cena testowanego telewizora:

Samsung UE55TU8502 oferta w sklepie

Samsung UE55TU8502 - wygląd zewnętrzny

Modele serii 8502 występują w kilku rozmiarach: 43, 50, 55 oraz 65 cali. Urządzenie, które trafiło do mnie, to ekran o przekątnej 55 cali. Z zewnątrz wygląda bardzo zwyczajnie, matryca otoczona jest cienkimi ramkami z niedużym logiem w dolnej części telewizora.

Samsung UE55TU8502 dolna ramka z logiem

Cała obudowa wykonana z tworzyw sztucznych ustawiona została na cienkiej nodze, której podstawa tworzy kształt łuku lub - jak kto woli - szeroko rozstawione litery V.

Samsung UE55TU8502 podstawa w formie nóżki V

Zarówno tylna część telewizora, jak i noga zostały skonstruowane tak, aby wygodnie przeprowadzić i ukryć kable, co w tej klasie telewizorów jest dużym plusem. Samsung dba nawet o tak drobne szczegóły.

Samsung UE55TU8502 system ukrywania kabli

Dołączony do zestawu pilot jest nieduży i posiada tylko podstawowe przyciski, jednak wystarcza do nawigowania wszystkimi funkcjami urządzenia. Jednocześnie warto nadmienić, że jest on taki sam jak w wyższych modelach QLED, np. w Samsungu QE55Q80T, którego testowałem.

Samsung UE55TU8502 - dane techniczne

TU8502 jest oczywiście telewizorem pracującym w rozdzielczości 4K. Oferuje szeroką paletę barw oraz wyświetlanie obrazów z wysoką rozpiętością tonalną. Samsung współpracuje z technologią HDR10+. Brakuje z kolei wyświetlania obrazów Dolby Vision, jednak tego rozwiązania nie doświadczymy nawet w najwyższych modelach serii.

Samsung UE55TU8502 oglądanie pod kątem

W modelu 8502 zastosowano matrycę typu VA o częstotliwości odświeżania 60 Hz, co jest normą w tej klasie cenowej. Trochę może martwić niewysoka jasność panelu osiągająca nieco ponad 200 nitów, jednak uważam, że może to być wadą, jak i zaletą. Takie rozwiązanie pokaże pewne niedociągnięcia, gdy oglądamy telewizję w jasnym lub mocno nasłonecznionym salonie. Poza tym obrazy HDR będą widoczne, jednak ta wysoka rozpiętość tonalna nie będzie tak mocna jak w modelach z jaśniejszymi panelami.

Samsung UE55TU8502 przejście tonalne i czerń

Plusy pokazują się podczas wieczornych seansów filmowych. Gdy korzystamy z telewizora w ciemnym pomieszczeniu lub tylko z niewielkim oświetleniem, to w trybach filmowych jesteśmy w stanie dostrzec bardzo dobrą czerń oraz doskonały kinowy charakter obrazu. Pod tym względem inżynierowie się postarali i stworzyli telewizor idealny do budżetowego kina domowego.

Warto też nawiązać do nazewnictwa, którym posługuje się producent. Crystal UHD to nazwa nowego procesora zastosowanego w telewizorach serii TU. Urządzenie to zarządza obróbką obrazu pod względem poprawy płynności i kolorów. Trzeba przyznać, że radzi sobie z tym bardzo dobrze.

Samsung UE55TU8502 jakość kolorów

Kolejnym nowym zabiegiem jest technologia Dual LED. Chodzi tu o sposób podświetlenia panelu LCD, w którym wykorzystano dwa rodzaje lamp o zimnym i ciepłym odcieniu światła, co ma lepszy wpływ na reprodukcję naturalnych kolorów.

Samsung UE55TU8502 - jakość obrazu

Dobrze byłoby zadać sobie pytanie, jak te wszystkie technologie wpływają na jakość obrazu. Od razu mogę przyznać, że jest to jeden z najlepszych telewizorów w swojej cenie.

Samsung UE55TU8502 ogólna jakość obrazu

Pomimo niewysokiej jasności, która sprawia, że w dzień telewizor nie imponuje, to wieczorem pokazuje swoje dobre strony. Kolory są mocne, naturalne, a czerń głęboka. Pomimo braku systemów lokalnego wygaszenia, których nawet nie powinniśmy oczekiwać w telewizorach z tych przedziałów cenowych, zostałem pozytywnie zaskoczony dobrą i głęboką czernią.

Robi wrażenie, szczególnie po ciemku, gdy mogłem dostrzec wszelkie nawet najdrobniejsze szczegóły obrazu. Dużym plusem okazał się też tryb Filmmaker mode, który świetnie współpracował z Netflixem, dając naturalny obraz z fantastycznym kinowym charakterem.

Samsung UE55TU8502 oglądanie sportu

Podobnie jak w innych telewizorach z tego przedziału cenowego, nie oczekujmy spektakularnego efektu HDR - ten jest widoczny, ale nie tak mocny jak w topowych urządzeniach.

Dobrze sprawdził się pod względem oglądania filmów, grania w gry czy wyświetlania wydarzeń sportowych.

Samsung UE55TU8502 gra wyścigowa

Samsung UE55TU8502 - funkcjonalność

Jednym z powodów, dla których od lat wybiera się Samsunga, jest system Smart TV. Tizen jest bardzo uznanym oprogramowaniem docenianym za prostotę użytkowania, szybkość działania oraz dostęp do bogatej oferty aplikacji.

Nie inaczej jest w przypadku TU8502. Telewizor został wyposażony w oprogramowanie Tizen, któremu niczego nie brakuje w stosunku do wyższym modeli nawet z linii QLED. Działa szybko i sprawnie, nic się nie zacina, a korzystanie z niego za pośrednictwem małego i prostego pilota jest czystą przyjemnością.

Samsung UE55TU8502 i jego system Smart TV

Przyznam, że przez cały okres testów ani razu nic się nie zawiesiło czy zacięło.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem, które zostało zaadoptowane wprost z wyższych modeli, jest tryb Ambient. To zestaw gotowych wygaszaczy ekranu, które mogą być stale wyświetlane, gdy nie korzystamy z telewizora. Mogą to być np. ładnie pokazane informacje o godzinie, dacie czy pogodzie.

Mamy do dyspozycji też wiele różnych obrazów lub wgramy własne zestawy zdjęć, które mogą się wyświetlać w wybranych sekwencjach. Bardzo ciekawe rozwiązanie szczególnie dla tych, którzy nie lubią patrzeć na wyłączoną czarną taflę szkła.

Podsumowanie testu Samsung UE55TU8502

Podsumowując, Samsung UE55TU8502 jest jednym z najciekawszych telewizorów w cenie do 2500 zł. Oferuje dobrą funkcjonalność i świetne kolory. Polecam go wszystkim tym, którzy potrzebują urządzenia dla całej rodziny do oglądania w dzień, jak i wieczorem, aby doświadczyć efektu prawdziwego kina domowego. Wszystko to w przyzwoitej cenie, stworzone z uwagą na najdrobniejsze szczegóły.

Samsung UE55TU8502 ocena z testu 5/5Samsung UE55TU8502 odznaczenie rekomendujemy Samsung UE55TU8502 odznaczenie jakość

Zobacz też inne testy:

blog comments powered by Disqus
Test Samsung UE55TU8502 - Crystal UHD w rozsądnej cenie