PODPOWIEDZI:

LG OLED55E9PLA - Najlepsza jakość w każdym calu

Test telewizora LG OLED55E9PLA odpowie Ci na pytanie, co zmieniło się względem starszych wersji i czy ten flagowiec typu OLED jest warto swojej ceny. Sprawdziliśmy jego główne funkcje, a przede wszystkim jakość obrazu.

LG OLED55E9PLA

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
5 GŁOSÓW
ZALETY
  • Fantastyczna jakość obrazu
  • Wygląd zewnętrzny
  • System Smart TV
WADY
  • Wysoka cena

Kolejny OLED, który przeszedł mi przez ręce, to LG OLED55E9PLA. Bardzo się z tego powodu cieszę, bo osobiście jestem fanem tej technologii, która w moim mniemaniu nie ma sobie równych.

Jednak LG E9 to nie tylko niesamowity obraz produkowany przez matrycę OLED; to także ogromna funkcjonalność i piękny styl. Telewizor dla wymagających - nie tylko dobrego obrazu, ale również dopracowania w każdym szczególe. Dlaczego i co jest w nim takiego wyjątkowego? Zapraszam do lektury.

Ci, którzy nieco interesują się technologią, pewnie wiedzą, że LG jest jedynym producentem dużych matryc OLED i jednocześnie największym producentem telewizorów OLED-owych. W obecnej ofercie są to cztery serie (B9, C9 , E9 i W9), więc nasz E9 to właściwie najwyższa półka telewizorów. Dostępne wielkości to 55 cali oraz 65 cali. Mi trafił się ten mniejszy model.

Zobacz ten telewizor na stronie producenta >>>

LG OLED55E9PLA wygląd

LG OLED55E9PLA - Wygląd zewnętrzny

Już na pierwszy rzut oka można zaobserwować, że nie jest to produkt, obok którego przechodzi się obojętnie. 

Standardowe telewizory to matryca obudowana cieńszą lub grubszą ramką oraz podstawa, na której całość jest ustawiona. W przypadku LG E9 cała konstrukcja oparta jest na pionowej szybie. To ona jest filarem całego telewizora. Matryca jest po prostu naklejona na szybę, a elektronika umiejscowiona została z tyłu, w dolnej części telewizora. Podstawa, na której opiera się cała konstrukcja, schowana jest za telewizorem, dlatego patrząc na niego z przodu, mamy wrażenie wyjątkowej lekkości całej konstrukcji. 

LG OLED55E9PLA pionowa szyba

Fantastycznym elementem stylistycznym jest również dolna część szyby, która nie została zasłonięta matrycą; dzięki temu odnosimy wrażenie, że ekran lewituje kilka centymetrów nad blatem, co robi naprawdę niesamowity efekt wizualny. 

Myślę, że takie rozwiązanie przypadnie do gustu wszystkim, którzy oczekują innego stylu niż większość klasycznych konstrukcji.

LG OLED55E9PLA smukła obudowa

LG OLED55E9PLA - Możliwości

Gdyby LG postawiło jednak tylko na styl, to nie byłoby o czym dalej mówić. Telewizor tej klasy powinien zaskakiwać również swoimi możliwościami i rozwiązaniami. LG OLED55E9PLA tak jak wszystkie OLED-y LG wyposażony jest w świetny, dobrze znany system Smart TV Web Os 4.5.

System ten pozwala na łatwe nawigowanie pomiędzy wszelkimi aplikacjami, podłączonymi urządzeniami czy funkcjonalnościami sieciowymi. Dodatkowo LG to również sztuczna inteligencja, pozwalająca na mówienie do telewizora w celu uruchomienia dowolnych funkcji, sterowania aplikacjami lub wyszukiwania informacjami w internecie. 

LG OLED55E9PLA platforma smart tv

Idąc dalej, chciałoby się opowiadać o wyposażeniu, ilości złącz czy funkcjonalności, jednak mówiąc o tej klasie sprzętu, mogę powiedzieć krótko: tu jest wszystko, co powinno być, czyli pełna paleta złącz, Bluetooth, Wi-Fi, wszelkie dekodery, niczego nie brakuje.

LG OLED55E9PLA - Nowy procesor Alpha 9 drugiej generacji

To, o czym warto powiedzieć chwilę dłużej, to sztuczna inteligencja oraz najnowszy procesor Alpha 9 drugiej generacji. Procesor ten zarządza między innymi obrazem, steruje ruchem, kolorami, odświeżaniem, czyli ogólnie wszystkim tym, co wyświetla matryca.

Jeśli zapytacie się, czy taki OLED z wyższej półki będzie oferował lepszy obraz niż podstawowe tańsze OLED-y, to odpowiem: tak, matryca to jedno, a procesory obrabiające i przetwarzające dane to drugie. 

Sztuczna inteligencja, o której wcześniej wspomniałem, z jednej strony pomaga nam w korzystaniu z telewizora, w zarządzaniu tym, jak i innymi inteligentnymi urządzeniami LG, jednak w połączeniu z nowym procesorem pomaga też w zarządzaniu jakością oferowanego obrazu. W jaki sposób? Na kilka sposobów.

  • AI Picture to zdolność poprawienia jakości wyświetlanego obrazu przez dostęp do ogromnej bazy materiałów, które telewizor na bieżąco porównuje z referencją. 
  • AI Brightness, czyli system zarządzający jasnością matrycy, która uzależniona jest od warunków pomieszczenia. 
  • AI Sound, czyli system, który nawet z dźwięku dwukanałowego jest w stanie zrobić dobrej jakości dźwięk przestrzenny. Od siebie mogę powiedzieć, że kino domowe to nie jest, jednak jak na telewizor, LG E9 brzmi zaskakująco dobrze. 

Zobacz też: Ranking telewizorów

LG OLED55E9PLA - jakość obrazu

Oceniając jakość obrazu, nie ma się do czego przyczepić. Najwyższa jakość matrycy w połączeniu z nowym bardziej dopracowanym procesorem odpowiadającym za zarządzanie obrazem tworzą bardzo spójną całość oferującą najwyższą możliwą jakość. 

Znakomita czerń, z której słynie OLED, połączona z mocnymi i przede wszystkim naturalnymi kolorami zapewniają wrażenie mocne, dokładne i dla fanów filmów bardzo kinowy “look”. Mnóstwo dobrze odwzorowanych detali, dużo niuansów, których nie zobaczymy na innych telewizorach, tworzą wspaniałą spójną całość na najwyższym poziomie.

LG OLED55E9PLA jakość obrazu

Przyznam, że nie miałem dużo czasu na zapoznanie się z tym telewizorem - dwa tygodnie, więc przy moim trybie: kilka seriali, dwa razy przysiadłem do filmu i mimo że nie zdążyłem się do niego na dobre przyzwyczaić, to już zaczyna mi brakować jakości tego telewizora.

Podsumowując, świetne rozwiązanie dla tych, którzy poza najwyższą jakością obrazu oczekują też stylu i zaawansowanych rozwiązań technologicznych, no i oczywiście też dla tych, których portfele nie każą za każdym razem patrzeć na cenę.

LG OLED55E9PLA ocena z testu 5

Zobacz poprzednie testy telewizorów:

blog comments powered by Disqus
LG OLED55E9PLA - Najlepsza jakość w każdym calu