PODPOWIEDZI:

Samsung UE55NU7472 - Dwumiesięczny test taniego telewizora od Samsunga

Czy nieposiadanie negatywnych cech może sprawić, że produkt będzie po prostu dobry? Po około dwumiesięcznym użytkowaniu śmiało mogę powiedzieć, że tak. Tyczy się to telewizora Samsung UE55NU7472, którego recenzję macie poniżej.

Samsung UE55NU7472

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
6 GŁOSÓW
ZALETY
  • Naturalny obraz
  • Bardzo dobry Smart TV
  • Niski input lag
WADY
  • Tylko 60 Hz
  • Efekt HDR mógłby być mocniejszy

Design telewizora Samsung UE55NU7472

Telewizor Samsung UE55NU7472 o ekranie 55 cali w cenie od ok. 2999 zł. Przyznam, że gdy pierwszy raz wyciągałem go z pudełka, spodziewałem się sprzętu nijakiego, nie porywającego. Bo ani to tani telewizor, którego każdy błąd czy niedociągnięcie można byłoby wytłumaczyć niską ceną, ani to wysoka półka, w której możemy spodziewać się naprawdę dobrych wrażeń wizualnych.

Samsung UE55NU7472 logo producenta

No i pierwsze wrażenia wizualne trochę takie były. Bo zobaczcie, telewizor ma ładną srebrną ramkę, ale jak się jednak lepiej przyjrzymy to widać, że jest to plastik. Plus za fajny nowoczesny design, bo często można trafić na tandetne czarne wykończenie, ale minus za jednak nie najlepsze materiały. Podobnie jest z podstawą, której wykończenie również imituje aluminium będące jednak plastikiem. Tutaj dodatkowo muszę pochwalić za możliwość schowania w niej kabli, mieści się ich nawet kilka, więc jeśli macie więcej urządzeń, i tak będziecie w stanie uporządkować swój kącik RTV.

Samsung UE55NU7472 ramka

Przyznam, że najbardziej pozytywnie zaskoczyłem się pilotem. To, że będzie on typowo Samsungowy, czyli mały z ograniczoną ilością przycisków, to wiedziałem, ale że otrzymam do tego bardzo ładnego aluminiowego pilota, to już zaskoczenie. Bardzo miło ze strony Koreańczyków.

Samsung UE55NU7472 pilot

Dane techniczne telewizora Samsung UE55NU7472

Samsung UE55NU7472 jako przeciętna półka, wydawałoby się, że zaoferuje też przeciętne dane techniczne. No i tu jest ciekawie, bo Samsung określa parametry obrazu jako Picture Quality Index 1800. PQI jest to terminologia właśnie Samsunga, która w zbiorczym numerku określa jasności, kontrasty, rozdzielczość, współczynnik ruchu i redukcję zakłóceń. W najwyższych modelach dochodzi ona nawet do PQI3700, więc 1800 to tak średnio.

Są jeszcze inne parametry i o nich warto wspomnieć. Najpierw może minus matryca o częstotliwości 60Hz, w tych cenach zdarzają się już telewizory z matrycą 120Hz. Może w filmach, informacjach czy serialach nie ma to większego znaczenia, ale dla fanów sportu lub gier przydałoby się szybsze odświeżanie.

Samsung UE55NU7472 jakość obrazu

Plusy? Bardzo dobre pokrycie palety barw DCi aż w 92%, co oznacza, że dobrze poradzi sobie z wszelkimi obrazami Ultra HD, poza tym zastosowana tu matryca typu VA, która co prawda ma tylko podświetlenie krawędziowe, bez lokalnego wygaszenia, ale i tak oferuje zadowalający poziom czerni.

I jeszcze jedna sprawa dla fanów gier. Input Lag na poziomie 10s to rekordowy wynik, nawet dla najlepszych jakościowo telewizorów.

Wyposażenie telewizora Samsung UE55NU7472

Wyposażenie nie powala, ale też nie ma na co narzekać. Wszelkie rodzaje złącz są. Są wejścia HDMI - niestety tylko trzy, ale jest również HDMI z kanałem zwrotnym audio ARC. Jest złącze cyfrowe audio, są wszelkiego typu wejścia antenowe, internet realizowany za pomocą kabla lub wifi. Nie ma się właściwie czego czepiać.

Smart TV w telewizorze Samsung UE55NU7472

Smart TV? Oczywiście jest i jest to porządny, szybki w działaniu i pewny w swojej stabilności Tizen. System, który osobiście bardzo cenię i stawiam na pierwszym miejscu równo z Web os’em od LG. Szybki dostęp do wielu aplikacji, łatwe sterowanie to główne pozytywne cechy tego systemu. Osobiście uważam go za duży plus. Poza tym, jak to w Samsungu, Smart TV to jedno, jest jeszcze Smart Hub, który potrafi sterować innymi domowymi urządzeniami za pośrednictwem telewizora i pilot potrafi sterować innymi urządzeniami, jak dekodery czy odtwarzacze, również konkurencyjnych marek.

Samsung UE55NU7472 naturalność kolorów

Jakość obrazu telewizora Samsung UE55NU7472

I tutaj konkretne potwierdzenie mojej tezy ze wstępu. Bo obraz nie jest spektakularny, oprócz wcześniej wymienionych cech, niczym się on nie wyróżnia, nie jest ani bardzo jasny, ani bardzo kolorystyczny, ani nie oferuje jakiejś wyjątkowej czerni.

Zobacz też: Ranking telewizorów

W tym telewizorze też nie znalazłem ani jednej rzeczy, która byłaby zła, irytująca czy po prostu niedopracowana. Bo tak - telewizor nie świeci jasno, fakt, ale dzięki temu nie przepala kolorów, nie występują przebarwienia i przejaśnienia w niepożądanych miejscach, co często się zdarza. Nie oferuje mocnych kolorów? Nie, ale za to te kolory wyglądają naturalnie, bo przecież trawa na murawie boiska wcale nie jest tak mocno zielona jak przedstawia to wielu producentów, a nasza twarz nie jest pożółkła jak to często się zdarza - po prostu jest naturalnie.

Ten całokształt wpływa na to, że dobrze ogląda się na nim zwykłą telewizje, filmy z Netflixa czy gra w gry. Jedynie nieco cierpią najwyższej jakości materiały, bo HDR mógłby być nieco mocniejszy no i oglądanie np. footballu, gdzie przydałoby się szybsze odświeżanie matrycy.

Samsung UE55NU7472 w akcji

Czerń - nie jest jakaś super głęboka, ale nie jest też zła. Telewizor nie oferuje tzw. lokalnego przyciemnienia, ale dzięki temu nie uraczymy też niepożądanego efektu różnych odcieni czerni ani tzw. efektu halo, który jest w zasadzie standardem, tym niepożądanym w telewizorach z lokalnym przyciemnieniem.

Prawie dwa miesiące go używałem i ciężko o tym sprzęcie powiedzieć, aby zachwycał (no może oprócz bardzo wygodnego sterowania i systemu Smart TV), ale też ani razu mnie nie rozczarował. Po prostu działał poprawnie, solidnie i jak na moje oko, które nie lubi przekolorowań i zbędnych efektów, sprawdził się dobrze.

Sprawdź też poprzednie recenzje telewizorów:

blog comments powered by Disqus
Samsung UE55NU7472 - Dwumiesięczny test taniego telewizora od Samsunga