PODPOWIEDZI:

Test telewizora Samsung UE55NU8042 - 55-calowy Smart TV

Oferuje ponadprzeciętną jakość, jak i kosztuje nieco więcej niż przeciętniaki. Ma wiele zalet, jak i nie ustrzegł się wad. Z pewnością znajdzie wielu zakochanych w nim odbiorców, jak również, jestem tego pewien, pojawią się krytyczne komentarze pod recenzją, czyli sprzęt, który budzi emocje. Będzie ciekawie!

Samsung UE55NU8042

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
10 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wysoka jasność
  • Dobre pokrycie szerokiej palety barw
  • Pięknie odwzorowane obrazy 4K
WADY
  • Oglądanie pod kątami
  • Przeciętne odwzorowanie niskiej jakości telewizji

Samsung UE55NU8042 - z jakim telewizorem mamy do czynienia?

Zacznijmy jednak bez emocji i przedstawmy dzisiejszego bohatera.

55-calowy telewizor Ultra HD Samsung NU8042, czyli model z półki premium Ultra HD, jednak jeszcze nie najwyższa seria QLED.

Aktualna CENA Samsung UE55NU8042 >>>

Samsung UE55NU8042 - konstrukcja i design

Budowa telewizora minimalistyczna, czyli charakterystyczna dla Samsunga. Cienka ramka po bokach i na górze i wyjątkowo nieco większa na dole.

Samsung NU8042 logo na ramce

Kolor to nie typowe Samsungowe srebro lub szczotkowane aluminium, a połączenie czerni i antracytu. W podobnej kolorystyce została wykonana nóżka, która wygląda lekko, nie jest duża, co daje plus, gdy chcemy ustawić telewizor na jakiejś niedużej szafce RTV. Oczywiście w ten nóżce możemy również poprowadzić okablowanie, ale gdybyśmy chcieli założyć telewizor na ścianie, to również jest to możliwe, wystarczy zamiast podstawy przykręcić jakikolwiek uniwersalny uchwyt ścienny.

Pilot z serii QLED w zestawie?!

W opakowaniu oprócz oczywiście telewizora i przykręcanej oddzielnie podstawy są również papierki, śrubki, maskownice i pilot.

Tutaj ogromny plus, bo mój model 8042 posiada taki oto piękny srebrny pilot, prosto z serii QLED, a bliźniacze modele 8002 lub 8072 podobno posiadają czarne plastikowe - mniej eleganckie.

Samsung NU8042 pilot w zestawie

Wiem, możecie powiedzieć że to jest drobiazg, ale lubimy ładne rzeczy i pewnie dziwnie to zabrzmi, ale nie jest bez znaczenie to co trzymamy w dłoni. Boje się tylko, czy nie będzie się szybko niszczył, wiecie rzucany i poniewierany gdzieś po stoliku, podłodze itd. Okaże się z czasem.

No i właśnie to jest jedna z tych rzeczy, która z Samsungowych rozwiązań może nam się spodobać. Pilot ma właściwie tylko kilka przycisków podstawowego sterowania, ale dzięki połączeniu go z systemem Smart TV, który oferuje Samsung, łatwo i szybko możemy kierować każdą funkcją.

Samsung NU8042 srebrny pilot

Platforma Smart TV w Samsungu UE55NU8042

System Smart TV to kolejny ogromny plus tego jak i właściwie wszystkich telewizorów Samsunga.

Tizen, bo tak on się nazywa, to autorski projekt Koreańczyków, działający już od lat i udoskonalany od lat. Dlatego też działa szybko i sprawnie, oferuje wiele ciekawych sieciowych funkcjonalności, jak i daje nam dostęp do chyba wszystkich najpopularniejszych aplikacji, które możemy wykorzystać na telewizorze.

Aplikacje video? Proszę, jest mnóstwo najpopularniejszych jak Netflix, HBO GO czy Prime Video Video, ale nie brakuje też tych polskich jak Showmax czy popularna Ipla, dodatkowo znajdziemy aplikacje muzyczne jak Deezer, Tunein lub Spotify, ale także pogodowe, informacyjne, rozrywkowe lub nawet gry.

Rankingi najlepszych telewizorów >>>

Sterowanie lub przełączanie jest bardzo proste, ponieważ każda aplikacja lub każde podłączone urządzenie znajduje swoje miejsce na dolnym pasku, który możemy przeglądać, podczas oglądania telewizji.

I właśnie takie rozwiązanie systemu Smart TV jest bardzo wygodne, szybkie i moim zdaniem jest to jeden z najlepszych Smart TV na rynku.

No ale tu już znalazłem problem - sterowanie głosowe, to nie rozumie języka polskiego i ani w telewizorze, ani w Youtube, nie jestem w stanie właściwie niczego wyszukać. I nie czepiałbym się, bo wcale nie zamierzam z tego korzystać, ale wiem, że konkurencja potrafi sobie z tym całkiem nieźle radzić.

Złącza w Samsungu UE55NU8042

Telewizor oczywiście posiada wszelkie niezbędne dekodery i cały zestaw niezbędnych złącz, te znajdują się z tyłu po prawej stronie obudowy i pozwalają podłączyć urządzenia za pomocą HDMI, wszelkie anteny, dodatkowe dyski zewnętrzne lub przewodowo internet. To oczywiście nie jest przymus, ponieważ jest tu również wbudowany moduł wi-fi.

Samsung NU8042 wejścia

Jakość obrazu w Samsungu UE55NU8042

Gdy już wszystko podłączymy, bierzemy się za oglądanie, sprawdzanie jakości obrazu i tu jest naprawdę ciekawie. Zacznę od tego, czym nasz Samsung może się chwalić.

Po pierwsze, we wszelkich testach eksperckich ten model wypadł bardzo dobrze, wysoki poziom maksymalnej czerni, dobra jasność na poziomie prawie 700 nitów, pokrycie palety barw BT2020 nawet w 94% i bardzo niski Input lag. Poza tym, rodzaj matrycy VA, czyli ta oferująca dobrą czerń no i 120 Hz’owa, czyli idealna do szybkich ruchów, np. do oglądania sportu.

No właśnie myśląc o sporcie jest to fajne rozwiązania, bo ten telewizor dobrze sobie radzi i ze szczegółami, i z ruchem, i z mocnymi kolorami, jakich wiele na murawie czy na trybunach.

Jeżeli myślimy o Mundialu w 4K - to też będziecie zadowoleni, bo zauważyłem, że właściwie wszelkie materiały o wysokiej rozdzielczości przyjmowane są i przekazywane nam w bardzo wysokiej jakości, dobrej jasności, a mocne kolory robią dobre wrażenie.

Samsung NU8042 jakość obrazu

Poza tym, jeżeli chcielibyście taki telewizor podłączyć pod komputer, to uważam, że świetnie sobie poradzi jako wielkoformatowy monitor. Mocno tnie linie, zaznacza wszelkie szczegóły, jak i wszelkie animacje graficzne pokazuje naprawdę dobrze.

A teraz minusy - niestety obraz o niższej rozdzielczości, czyli zwykła telewizja nieco cierpi. Widać, że  55-calowy NU8042 gorzej sobie radzi z niższą paletą kolorów, pojawiają się przebarwienia lub przepalenia, pastelowe naleciałości i brak głębi. I mało ważne czy to jest animacja, oglądanie wiadomości czy filmów, praktycznie na każdym z tych materiałów byłem w stanie zauważyć tego samego rodzaju niedociągnięcia.

Samsungu UE55NU8042 - czerń i kąty widzenia

Na koniec jeszcze dwie kwestie. Najpierw czerń. Samsung postarał się aby maksymalny jej poziom był naprawdę wysoki i rzeczywiście w obrazach 4K w grafice lub animacji potrafi osiągnąć czerń wręcz idealną.

Samsung NU8042 od przodu

Lokalne wygaszenie matrycy również nieźle sobie radzi z tym aby opanować szarości. Jednak ta czerń jest dobra gdy zajmuje ona powyżej 50% ekranu. W przypadkach zwykłych filmów czy telewizji gdzie większość obrazu jest jasna i występują tylko ciemne elementy - tam już niestety czerń robi się szara - lub granatowa.

Ostatnia sprawa na którą musicie uważać. Pod dużymi kątami ten telewizor potrafi pokazać i przypomnieć nam, że jest to jednak matryca VA - taka, która daje dużą czerń, ale nie potrafi dobrze wyświetlać obrazu właśnie pod kątami. Czerń robi się granatowa, a kolory tracą swoją moc i nasycenie. Więc sprawdzi się wszędzie tam, gdzie siedzimy raczej na wprost tego modelu.

SAMSUNGU UE55NU8042 ocena z testu

Zobacz też: Test Xiaomi Mi TV 4S 43 cale - Czy tani telewizor Xiaomi okaże się hitem?

blog comments powered by Disqus
Test telewizora Samsung UE55NU8042 - 55-calowy Smart TV