PODPOWIEDZI:

Cyberpunk 2077 w 4K na ULTRA

Siedem lat społeczność graczy czekała na tę grę, a wielu z nich czekało na upgrade sprzętu do tego momentu. Dzisiaj przekonamy się, co potrafi najwydajniejsza konsumencka karta graficzna w starciu z Cyberpunkiem 2077.

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
 • Świetna wydajność
 • Dobre temperatury
 • Świetna kultura pracy
 • Jakość wykonania
WADY
 • Słaba dostępność
 • Backplate mógłby być po prostu metalowy

Wielu graczy zadaje sobie pytanie, jaki sprzęt powinni zakupić, by cieszyć się tak długo wyczekiwanym tytułem w najwyższej możliwej jakości. Ja przeprowadzę dla Was test tego najwydajniejszego sprzętu, ale też pokażę, co potrafi dwuletnia karta graficzna ze średniej półki, wspomagana przez technologię DLSS. 

MSI GeForce RTX 3080 Gaming X Trio:

MSI GeForce RTX 3080 Gaming X Trio w sklepie

Platforma testowa 

Na początek oczywiście warto powiedzieć, jaki sprzęt brał udział w testowaniu. Pierwsze skrzypce grała karta graficzna MSI GeForce RTX 3080 Gaming X Trio, pozycjonowana przez producenta na najwydajniejszy konsumencki produkt w swojej klasie. 

Natomiast nie o samą wydajność chodzi. Chcemy sprawdzić też wszystkie dostępne w grze technologie, usprawniające rozgrywkę i poprawiające grafikę. Mowa tutaj o DLSS, który poprawi nam wydajność rozgrywki, oraz Ray Tracingu, który zdecydowanie poprawi wygląd gry. 

Pozostałe podzespoły to też najwyższa klasa, tak by nie blokować potencjału naszej karty graficznej. Procesor i9 10850K został osadzony na płycie głównej MSI Z490 Unifi z aktywnie chłodzoną sekcją zasilania (podwójne 8+1), która jest w stanie dostarczyć 90 A mocy. Całości dopełnia RAM o taktowaniu 3200 MHZ i niskich opóźnieniach CL15 15 15. 

Z racji tego, że ten model GPU posiada wyższe niż standardowo power limity (dla osiągnięcia jeszcze wyższej wydajności), to musimy dostarczyć zasilacz z aż 3 wtyczkami zasilającymi PCIE, dlatego za dostarczenie mocy do naszego GPU odpowiada mocarny Corsair RM850i. 

 • Karta Graficzna: Nvidia GeForce RTX 3080 MSI Gaming X Trio
 • Płyta Główna: MSI Z490 Unify 
 • Procesor: Intel i9-10850KA
 • Pamięci RAM: Corsair Vengeance RGB Pro 2x8GB 3200MHz CL 15 15 15
 • Dysk SSD: Adata SX8200 Pro 1 TB
 • Chłodzenie CPU: Deepcool Gammaxx L360 V2
 • Zasilacz: Corsair RM850i 

Testy 

Rozdzielczość 1440p DLSS:off, RT:off

Testy przeprowadziliśmy w dwóch rozdzielczościach: 1440p oraz 4K. Biorąc pod uwagę moc testowanej karty graficznej, sprawdzanie jej wydajności w Full HD jest niepotrzebne; pewnym jest to, że w tak niskiej rozdzielczości rozgrywka będzie w pełni płynna. 

W sprawdzaniu wydajności użyjemy predefiniowanych ustawień grafiki wbudowanych w grę: low, medium, high i ultra, oraz dwóch zdefiniowanych dla Ray Tracingu - medium i ultra.

Zaczęliśmy od 1440p, gdzie karta graficzna spisała się wręcz śpiewająco, wykazując dwa podobne wyniki dla low i medium oraz zbliżone w high i ulta. Na każdym z tych ustawień liczba fps-ów wynosiła grubo ponad magiczne 60. 


Rozdzielczość 4K DLSS:off, RT:off

W rozdzielczości 4K wyniki były bardzo zadowalające, na predefiniowanych ustawieniach liczba klatek na sekundę nigdy nie spadła poniżej granicy płynności 30 fps, a dla ustawień low i medium była w okolicy 60 fps. 

Nigdy nie doświadczyliśmy gwałtownych spadków klatek, tak by gra traciła płynność, więc nawet na ustawieniach high i ultra Cyberpunk 2077 był w pełni grywalny i nie tracił płynności, a przy tym wyglądał niesamowicie. 

Ray Tracing

Technologia śledzenia promieni to zdecydowanie przyszłość renderowania grafiki, która w efekcie doprowadzi nas do fotorealistycznych gier. Sprawdzimy, jak Nvidia RTX 3080 radzi sobie z tą technologią zaimplementowaną w Cyberpunk 2077.

Jak na razie karty graficzne z rodziny RTX to jedyne, jakie są w stanie obsługiwać tę technologię. Seria 3000 posiada już drugą generację rdzeni RT odpowiedzialnych za śledzenie promieni, co pozwala nam sądzić, że nasze GPU sprawdzi się idealnie w tym teście.  

Standardowo zaczynamy od rozdzielczości 1440p, w której z włączonym RT możemy liczyć na 45 i 38 fps, kolejno na ustawieniach medium RT i ultra RT, co sprawia, że rozgrywka jest w pełni płynna i to bez pomocy DLSS. 

W rozdzielczości 4K musimy wspomóc się technologią DLSS, natomiast na najmniej inwazyjnych ustawieniach gra jest w pełni płynna i cały czas utrzymuje ilość klatek powyżej 30. 

DLSS

Na deser coś dla właścicieli starszych kart RTX oraz tych, którzy zastanawiają się, po co im będzie ta technologia w przyszłości, jeżeli teraz zakupią kartę z serii RTX. 

Test przeprowadziliśmy na średnio-półkowym Nvidia RTX 2080 MSI Armor i to, jakie osiągi miała ponad dwuletnia karta w tak wymagającej grze, po prostu jest niesamowite. 

Na początek użyliśmy ustawień “quality”. Jest to ta opcja DLSS, która renderuje obraz w najwyższej możliwej jakości oferowanej przez tą technologię. I poza ustawieniami ultra gra była w pełni grywalna i płynna w rozdzielczości 4K!

Przesunięcie suwaka DLSS na tryb “performance” daje nam średnio ponad 10 klatek więcej w każdych predefiniowanych ustawieniach. To oznacza, że teraz nawet na ultra bez problemu zagramy w Cyberpunka 2077 na ponad dwuletniej karcie!

Podsumowanie

Zdecydowanie wkraczamy w erę grania w 4K dzięki takiemu sprzętowi jak Nvidia GeForce RTX 3080 MSI Gaming X Trio, ale posiadacze starszych RTX-ów nie muszą czuć się zawiedzeni. DLSS oferuje niesamowite osiągi, a najlepsze w tej technologii jest to, że jest ona cały czas rozwijana i bez względu na to, czy korzystacie ze starszych modeli RTX, czy posiadacie albo będziecie posiadać najnowsza wersję, macie pewność, że ten element Waszego GPU będzie cały czas rozwijany. 

blog comments powered by Disqus
Cyberpunk 2077 w 4K na ULTRA