PODPOWIEDZI:

Test telewizora LG 55SK8100 - Najciekawszy TV Super UHD do 5000 zł?

Telewizor, który tu dziś mam to dla LG, średnia półka. Najwyższe jakościowo modele to oczywiście Oledy, a poniżej nich Koreańczycy oferują właśnie coś takiego, czyli telewizory Super Ultra HD oparte na matrycach LCD z podświetleniem LED, w tym przypadku z matrycą Nano Cell, czyli z poprawiającymi kolory nanokryształami oraz nowość, którą w tym roku wprowadziło LG z funkcją Inteligentnego sterowania lub inteligentnego asystenta głosowego Thinq.

LG 55SK8100

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
12 GŁOSÓW
ZALETY
  • Mocne kolory
  • Dobrze sobie radzi z telewizją niskiej jakości
  • Inteligentne sterowanie
WADY
  • Średni poziom czerni

Wielu z Was zastanawia się pewnie, jaki telewizor wybrać, szczególnie taki, który oferuje obraz Super UHD. Znaleźliśmy bardzo ciekawy model ze stajni LG, który na papierze wyglądał imponująco względem swojej ceny. Co jednak pokazały praktyczne testy?

LG 55SK8100 - Z jakim TV mamy do czynienia?

Pierwszy rzut oka na telewizor nie zwiastuje jednak ukrytych w środku nowości. Obudowa klasyczna, w kolorze... hmm, sam nie wiem jak go dokładnie określić, kojarzy się nieco z takim metalicznym antracytem.

Ramka po bokach ma ok 5 mm, niego grubsza pod spodem bez jakiegokolwiek oznaczenie producenta. Logo LG znajdziemy jedynie na podstawie, która wygląda ładnie, lekko i jest nieduża, będzie pasowała nawet do minimalistycznej szafki RTV.

LG 55SK8100 mundial 2018

Dostarczony w zestawie pilot to już klasyczna budowa pilota Magic Control jednak ten kolorystycznie nawiązuje do telewizora i dzięki temu moim zdaniem prezentuje się bardzo ładnie i elegancko, znacznie lepiej niż w zwykłej czarnej kolorystyce, co miało miejsce w ubiegłym roku.

LG 55SK8100 pilot

LG 55SK8100 - Zastosowane technologie

Telewizor z serii SK8100 to oczywiście model 4K spełniający wszelkie standardy obrazu Ultra HD. W pełni współpracuje z wszelkimi obrazami wysokiej rozdzielczości, wraz z szeroką rozpiętością tonalną, czyli HDR10, Dolby Vision oraz HLG. Pokrywa oczywiście paletę barw BT.2020.

Oglądanie sportu? Jest jasna i mocno kolorystyczna matryca IPS, jest odświeżanie 120 Hz i ostatecznie tryb obrazu przeznaczony do sportu, więc niczego nie powinno nam zabraknąć.

LG 55SK8100 hdr i tryby obrazu

No i nic dziwnego, bo jest to telewizor, za który trzeba zapłacić około 5000 zł, więc w tym przedziale cenowym możemy już oczekiwać bardzo dobrej jakości i przydatnych technologii.

LG 55SK8100 - Funkcjonalność

Po pierwsze, możemy oczekiwać dobrej i wygodnej funkcjonalności i tą zdecydowanie LG potrafi nam zapewnić. System Smart TV to znany webOS, który dodatkowo wzbogacony jest o asystenta głosowego ze sztuczną inteligencją czyli Thinq.

O samym systemie webOS robiłem już materiał, który znajdziecie w karcie, tutaj skupię się na tym co najciekawsze i nowe.

Oczywiście standardowe sterowanie odbywa się za pomocą pilota Magic Control, tego, który ma w sobie czujnik ruchu, na ekranie kursor, który podąża za naszą dłonią i to już jest niesamowitą pomocą przy wyszukiwaniu np. aplikacji lub wpisywaniu czegokolwiek - haseł, loginów lub gdy chcemy coś wyszukać np. na Youtube.

No właśnie i teraz gładko mogę przejść do tego co najważniejsze, czyli inteligentne sterowanie głosowe.

LG 55SK8100 smart tv

Moi drodzy sterowanie głosowe, lub wyszukiwanie głosowe jest w telewizorach już od lat i chyba wszyscy mamy do tego podobne podejście - to nigdy nie działało tak, jakbyśmy tego chcieli, bo albo nie wyszukiwało tego co jest nam potrzebne, albo po prostu nie rozumiało naszej mowy.

LG właśnie rewolucjonizuje ten rynek, bo Koreańczycy zastosowali w swoich telewizorach inteligentnego asystenta głosowego, który - nauczony jest również języka polskiego, dlatego nie musimy się martwić o akcent, nie trzeba do niego mówić jak do przygłuchego i przygłupiego urządzenia, możemy normalnie. Np. która godzina? Albo jaka jest temperatura?

Rankingi najlepszych TV >>>

To były oczywiście przykładowe komendy, ten telewizor można głosowo podgłośnić, przyciszyć, włączyć, wyłączyć, ustawić wyłącznik czasowy, sprawdzić pogodę na całym świecie, lub przełączyć z telewizji, np. na konsolę.

Dodatkowo głosowo można wejść w ustawienia lub przeszukać zasoby internetu lub aplikacji Youtube. Jest tego dużo i nie zawsze - bo np. nie będę do niego mówił - przycisz, bo zanim przycisnę przycisk na pilocie i coś do niego powiem, on to przetworzy i przyciszy, to zdążę zrobić to po prostu ręcznie. Ale wyszukanie np. LG SMART TV VIdeotesty - czyli wspomnianego mojego materiału o telewizorach LG, zajmuje dużo szybciej gdy do niego powiem, niż gdybym miał to wszystko klikać.

Podsumowując tę funkcjonalność, bawiłem się nią już trochę czasu, nie działa jeszcze idealnie, nie współpracuje np. z Netfliksem - co pewnie w przyszłości nastąpi, ale i tak zdecydowanie ułatwia kontrolę nad tym sprzętem i jest ogromnym krokiem naprzód, którym moim zdaniem LG wyprzedziło konkurencję - znacznie.

LG 55SK8100 - Jakość obrazu

5000 zł, pamietamy cenę, w tej nie możemy oczekiwać jeszcze ideału - nie jest to matryca Oled, ale możemy już mieć wymagania na poziomie bardzo przyzwoitego obrazu i nawet moim krytycznym okiem taki on jest.

Bardzo duży plus za to o czym do końca się nie mówi, a jest mega ważne - za odwzorowanie zwykłej telewizji HD lub nawet tej o najsłabszej rozdzielczości - jak na telewizor LCD LED jest naprawdę dobrze, kontrasty są niezłe, spory naturalizm kolorów, mocne barwy i niezłe czernie. Tu wyprzedza konkurencję znacznie.

Obrazy wysokiej jakości, oczywiście poprawne, mocne kolorystycznie, gdy trzeba to jaskrawe, a gdy mamy do czynienia z ciemnymi scenami, to telewizor nieźle sobie radzi z kontrolowaniem czerni i szarości.

LG 55SK8100 design podstawki

Bardzo dobre działanie w ruchu, nie zaobserwowałem większego smużenia ani praktycznie żadnych bardziej irytujących lagów lub przycięć.

A w sporcie i meczach ? Uruchamiając tryb obrazu SPORT otrzymujemy mocne i bardzo żywe kolory, większą jasność i dynamikę, co sprawia że nawet oglądając mecze wczesnym popołudniem, tak jak obecnie  - efekt jest zadowalający.

Poza tym to czym chwali się producent i ja potwierdzam, że działa - oglądanie pod kątami. Nie jest to jakaś czarna magia, tylko zasługa matrycy IPS, która jest tutaj zastosowana, ona właśnie działa w taki sposób, że światło nawet pod kątem widoczne jest właściwie z takim samym natężeniem jak oglądane na wprost. Warto o tym pamiętać, bo często nawet nie zwracamy na to uwagi, a jednak rzadko kiedy siedzimy na wprost telewizora.

Zobacz też inne testy telewizorów >>>

Podsumowanie testu LG 55SK8100

Telewizor godny polecenia, oferujący dobry obraz i bardzo zaawansowany technologicznie. W swojej cenie jedna z lepszych propozycji na rynku. Jeżeli więc zastanawiacie się, jaki telewizor Super UHD kupić i nie wydać kosmicznej kwoty, to propozycja LG jest rozsądna.

LG 55SK8100 ocena 4 z testuLG 55SK8100 oznaczenie jakości

Zobacz też: Test Xiaomi Mi TV 4S 43 cale - Czy tani telewizor Xiaomi okaże się hitem?

blog comments powered by Disqus
Test telewizora LG 55SK8100 - Najciekawszy TV Super UHD do 5000 zł?