Przeglądając rynek projektorów do użytku domowego, nie sposób jest nie natrafić na projektory marki Optoma. To producent specjalizujący się właśnie w wyświetlaniu dużego obrazu, którego urządzenia cechują się dużym dopracowaniem i świetnym obrazem.
Optoma to nie tylko wysokiej jakości projektory DLP do kina domowego, ale także niedrogie konstrukcje do ogólnego domowego zastosowania. Dziś pokażę Wam kolejną już edycję prostego, domowego projektora, idealnego zarówno do filmów, sportu, jak i gier. Ten model to Optoma HD28e, czyli świetna propozycja dla tych, którzy szukają wysokiej jakości obrazu za niewielką cenę.
Sprawdź cenę projektora Optoma HD28e:
Optoma HD28e - Wygląd zewnętrzny
Właśnie taką filozofię od razu dostrzeżemy, wyjmując Optomę HD28e z pudełka. Lekka i prosta obudowa, wykończona na górze na wysoki połysk, z bokami pokrytymi poziomym grillem. Takie rozwiązanie mogliśmy już gdzieś widzieć. Rzeczywiście, tak samo wyglądające projektory pojawiały się w szeregach Optomy. Czy to źle? Raczej nie, bo dzięki temu zaoszczędzono na projektowaniu nowej obudowy.
Podobnie jest z tyłu. HDMI, USB oraz wyjście audio. Mało złączy? No mało, ale czego więcej używamy w warunkach domowych? Podłączamy źródło cyfrowe i ewentualnie wypuszczamy dźwięk - to wystarcza, aby wyświetlać obraz Full HD i połączyć projektor np. z soundbarem czy kinem domowym. Kolejny zabieg ograniczający koszty, a tym samym ostateczną cenę dla konsumenta.
Jakby nie patrzeć, obudowa wygląda naprawdę dobrze. Zrobiona jest z poprawnych, dobrej jakości materiałów, a sterowanie nawet górnymi przyciskami jest łatwe i intuicyjne.
W zestawie znajdujemy także dobrze wykonanego pilota, który dodatkowo podświetla przyciski, aby podczas wieczornych seansów nie trzeba było doszukiwać się potrzebnych funkcji. Wszystko od razu widać i łatwo można sterować projektorem.
Optoma HD28e - Dane techniczne i funkcje
W momencie nagrywanie tego materiału projektor ten kosztuje około 2350 zł. Jest to więc jeden z tańszych markowych projektorów i w tej cenie oferuje bardzo mocne parametry:
- Rozdzielczość: 1920x1080
- Jasność: 3800 ANSI Lumen
- Kontrast: 30000:1
- Żywotność lampy: do 15 000 h (eco)
- Głośność pracy: 26 - 28 dB
Dodatkowo znajdziemy tu wbudowany głośnik, który w razie potrzeby pozwoli na seans bez podłączania jakichkolwiek peryferyjnych urządzeń.
Optoma HD28e - Uniwersalny projektor do każdych warunków
Takie połączenie parametrów w technologii DLP zapewnia dobrą widoczność obrazu praktycznie w każdych warunkach. Projektor dzięki bardzo mocnej lampie spokojnie poradzi sobie za dnia, generując mocne kolory i wysoką jasność; jednocześnie wieczorem tworzy mocny kontrast, dobrą czerń i iście kinowy klimat wyświetlania obrazu.
Jest to także dobre rozwiązanie dla graczy, którzy chcieliby podłączyć komputer czy konsolę, aby cieszyć się rozgrywką na dużym ekranie. A ten może być naprawdę spory.
Optoma cechuje się stosunkowo szerokim kątem wyświetlania. Daje to możliwość postawienia przed sobą projektora, np. na stoliku kawowym, i wyświetlania obrazu o przekątnej nawet 100 lub więcej cali. Możemy także zainstalować projektor pod sufitem, gdzieś nad głową wyświetlić choćby 150-calowy ekran i za pomocą regulacji Zoom oraz Focus dostosować parametry obrazu do naszych indywidualnych potrzeb.
Optoma HD28e - Bogate menu obrazu, duża funkcjonalność
Od początku tego materiału zwracałem uwagę na zabiegi minimalizujące cenę. Na czymś trzeba zaoszczędzić, aby móc zaoferować najlepszy możliwy obraz, prawda? To cechuje wiele modeli z rankingu projektorów.
Teraz już zaczynam przechodzić do rzeczy, na których Optoma mocno się skupia i dzięki którym rzeczywiście ten projektor jest jednym z najlepszych urządzeń w swojej klasie. Chodzi tu oczywiście o obraz, jednak zanim skupię się na ostatecznych wrażeniach, to przybliżę Wam nieco najistotniejszą funkcjonalność, która wpływa na całokształt wyświetlanego obrazu.
Główne menu ustawień zawiera mocno rozbudowane opcje regulacji obrazu. Poza zdefiniowanymi trybami wyświetlania dla filmów czy gier znajdziemy także tryb referencyjny, vivid, dynamiczny oraz naturalny. Już te opcje powinny wystarczyć przeciętnemu Kowalskiemu. Jeżeli jednak oczekujemy więcej, to wchodząc w funkcje zaawansowane, sami skorygujemy takie ustawienia jak gamma, temperatura kolorów czy sposób działania technologii Dynamic Black.
Jeżeli szukamy ustawień geometrii obrazu, to również jest ich sporo. Poza standardową korekcją trapezową znajdziemy maskę krawędzi, cyfrowy zoom, a także przesunięcie obrazu. Ta ostatnia funkcja może być szczególnie przydatna, gdy zależy nam na idealnym dopasowaniu obrazu do ekranu z czarnym obramowaniem.
Optoma HD28e - Jakość obrazu
Miałem trochę czasu, by nacieszyć się tym projektorem. Służył mi do gier, filmów z Netflixa, a nawet do oglądania zwykłej telewizji.
Duże zaskoczenie to poziom bieli i wysoka jasność; zapalone światło lub wpadające promienie słoneczne nie robiły na projektorze dużego wrażenia. Oczywiście przy takich warunkach kolory nie są mocno nasycone, jednak bez problemu widzimy, co dzieje się na ekranie, i oglądanie pozostaje komfortowe.
Co innego zaczyna się, gdy dostosujemy warunki pomieszczenia i robi się ciemno. Wtedy Optoma pokazuje, co naprawdę potrafi. Bardzo wysoki kontrast i mocna czerń. Fantastyczne, dobrze nasycone kolory oraz naturalne barwy. Najistotniejsze dla mnie było jednak to, że obraz zarówno na pierwszym, jak i drugim planie jest bardzo przejrzysty, precyzyjny i mało zaszumiony.
Widać, że elektronika zarządzająca wyświetlaniem jest dobrej jakości i spokojnie radzi sobie z obróbką barw oraz szybkich scen. Producent zapewnia dobrą równowagę pomiędzy mocnymi barwami, dobrą czernią a naturalnym odwzorowaniem materiału, który zamierzył sobie reżyser filmu.
Podsumowanie
Optoma w kolejnym już wydaniu niedrogiego projektora Full HD pokazała, że nie odpuszcza i cały czas serwuje nam najlepszy możliwy produkt. Widać, że aby zrównać się do konkurencji, trzeba było podjąć oszczędności, jednak mimo wszystko projektor pewne braki z nawiązką rekompensuje wyjątkowo dobrym obrazem.
![]() | ![]() | ![]() |
Sprawdź też inne testy projektorów:
- Sony VPL-VW590ES - Bezkompromisowy projektor 4K
- Test BenQ TK810 - Smart projektor 4K z Androidem
- Epson EH-TW7000 - Test uniwersalnego projektora 4K
- Test Epson EF-100 - Mały i uniwersalny projektor
- Sony VPL-VW570ES + PlayStation 4 Pro - Test duetu dla wymagających graczy
- BenQ TK800M i BenQ W1720 - Porównanie i Test projektorów 4K
- Test BenQ W2700 - Projektor dla bardziej wymagających kinomaniaków
- Test projektora 4K SONY VPL-VW270 - Czy jest wart swojej ceny?