PODPOWIEDZI:

Test BenQ W2700 - Projektor dla bardziej wymagających kinomaniaków

Test projektora BenQ W2700 zdradzi wam jego mocne i słabe strony. Stworzyliśmy na ten temat kompleksową recenzję, dzięki której upewnisz się, czy warto kupić dla siebie projektor - kino domowego BenQ W2700.

BenQ CinePrime W2700 DLP

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
6 GŁOSÓW
ZALETY
  • mocna czerń
  • dobre kolory
  • estetyczne wykonanie
WADY
  • mały lens shift
  • głośność pracy

Niestety, ostatnia majówka nie popisała się pogodą, dlatego miałem okazję dwa dni spędzić w domu i nieco nadrobić filmowe zaległości. Jednak, żeby nie było, że tylko się obijałem, testowałem jednocześnie najnowszy projektor 4K od BenQ, czyli model W2700.

Muszę przyznać, że były to bardzo przyjemne testy i czas spędzony na wysokiej jakości filmowej rozrywce. Dlaczego? Co dokładnie oferuje ten projektor? Cofnijmy się w czasie wspólnie i zobaczmy bliżej dzisiejszego bohatera BenQ W2700.

BenQ W2700 - Wyposażenie

Normalnie nie zaczynam moich testów od unboxingu, jednak otwierając ten projektor oprócz standardowego wyposażenia jak pilot, kabel zasilający, instrukcję znalazłem jeszcze to - certyfikat firmowej kalibracji. Takiej niby podstawowej, robionej w fabryce, jednak w raporcie widać wyświetlaną paletę kolorów, czernie, biele, szarości itd.

BenQ W2700 design

Prawdopodobnie profesjonalne filmy kalibracyjne byłyby w stanie sprawdzić realność tych danych. Myślę, że jest to miły gest, w którym BenQ pokazuje, że każdy projektor jest indywidualnie dopracowywany.

Zobacz też: Ranking projektorów

BenQ W2700 - Wygląd i cechy zewnętrzne

Wygląd zewnętrzny to duży atut tego projektora. Nie jest to wcale nowość, właściwie każdy domowy projektor BenQ od kilku dobrych lat wygląda nowocześnie i estetycznie. Bez problemu wpasuje się do praktycznie każdego salonu, niezależnie od tego, czy będzie stał na stoliku, półce czy wisiał pod sufitem.

BenQ W2700 z bliska

Sprawdź aktualną cenę
projektora BenQ W2700
Cena BenQ W2700

Przód i tył to elegancka, szaro-miedziana kolorystyka; ten przedni panel, w którym osadzony jest obiektyw przypomina metalowe wykończenie; tył to panel ze złączami, otoczony kratką maskującą głośniki; góra i boki to już biały plastik, dobrze wykonany z logiem producenta, przyciskami oraz klapką, pod którą znajdują się ustawienia obiektywu. Ostrość, wielkość obrazu i lens shift.

BenQ W2700 - Złącza

Warto jeszcze na chwilę powrócić do tyłu projektora, tam gdzie są złącza, jest ich naprawdę dużo, szczególnie jak na projektor.

BenQ W2700 zestaw złącz

Od lewej, złącze trigger, RS 232 oraz serwisowe USB. Dalej USB 3.0 do podłączenia zewnętrznego dysku, dwa wejścia HDMI ( ważne, oba to HDMI obsługujące sygnał 4K z HDCP 2.2). Dalej znajdujemy jeszcze jedno USB zasilające i wyjścia audio, realizowane przez mini Jack i o dziwo jest złącze spdif, czyli cyfrowe wyjście optyczne dźwięku. Przyznam, że pod tym względem BenQ znacznie wyprzedziło konkurencję.

BenQ W2700 - Dane techniczne

Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że specyfikacja techniczna tego projektora wygląda zupełnie przeciętnie.

  • Jasność: 2000 ANSI Lumenów
  • Kontrast: 30 000:1
  • Rozdzielczość: 3820x2160
  • Technologia: DLP

Jednak wtajemniczeni pewnie wiedzą, a niewtajemniczonym nieco wyjaśnię, że za to co ostatecznie widzimy odpowiada dużo więcej parametrów, dużo bardziej zaawansowana technologia niż to, co można opisać w kilku rubrykach. I teraz właśnie o tym.

BenQ W2700, czyli technologia CinematicColor

BenQ bardzo mocno chwali się technologią CimeticColor, która we wszystkich swoich aspektach odpowiada właśnie za całokształt jakości obrazu. Chodzi tu zarówno o szybkość odwzorowania ruchu, moc kolorów, zrównoważenie kolorów, kontrast, jakość HDR i tym podobne.

CinematicColor to między innymi koło kolorów RGB, sześciosegmentowe, które eliminuje niechcianą zbyt dużą jasność dla zachowania kontrastów i bardzo mocnej czerni. Poza tym jest to szereg procesów, które dzięki zaawansowanej technologii sprawiają, że kolory są mocniejsze, dokładniejsze i jest ich po prostu więcej.

BenQ W2700 test kolorów

Dzięki temu BenQ W2700 bardzo dobrze odwzorowuje kolorystykę filmu zamierzoną przez reżysera. Zakładając, że jeszcze niedawno projektory w tej cenie obsługiwały paletę barw rec 709, np. w 90%, to BenQ W2700 pokrywa paletę barw rec.709 w pełni oraz większą paletę DCI-P3 aż w 95%.

Poza tym lepiej radzi sobie z obrazami HDR-owymi. HDR rzeczywiście staje się mocniej widoczny, a kontrast ciągle jest na bardzo wysokim poziomie.

Ja osobiście cieszę się, że BENQ idzie w tą stronę, nie kusi nas wysoką jasnością, która tak naprawdę nie jest potrzebna, tylko stara się zaoferować najlepsze kolory. Wiadomo, że to ostatecznie one czynią klimat danego filmu, potrafią wydobyć emocje czy postawić się w roli głównego bohatera. Im to odwzorowanie jest lepsze, tym film jest lepiej odbierany.

Za drogo? To sprawdź Niedrogie projektory za 2000 zł

BenQ W2700 - Jakość obrazu

Przed oceną samego obrazu, warto też wejść do menu, sprawdzić możliwości ustawień i funkcjonalność. W tym przypadku muszę powiedzieć, że opcji jest naprawdę wiele, szczególnie opcji dostosowania kolorów i jakości obrazu do tych albo najbardziej nam odpowiadających, albo nawet do przeprowadzenia na nim profesjonalnej kalibracji.

Nie znalazłem jednak jakiejś niesamowitej nowatorskiej funkcjonalności. Jest to, co być powinno w obszernym wydaniu. Najważniejszy jest przecież obraz.

Muszę przyznać, że przyglądając się obrazowi, już na pierwszy rzut oka dostrzegłem znacznie lepszą czerń niż w większości konkurencyjnych modeli. To wyważenie kolorów, naturalne barwy, mocny rzeczywisty kontrast, zapewniły mi kilka godzin ciekawych seansów bez jakichkolwiek nawet najmniejszych minusów czy rozczarowań.

BenQ W2700 jakość obrazu

Bardzo zaskoczyły mnie mocne kolory w scenach jasnych; w scenkach typu demo, gdzie rzeczywiście widać było to drobiazgowe przywiązanie do szczegółów.

Muszę też przyznać, że pomimo jasnych scen nawet w całkowicie zaciemnionym pokoju lampa nie raziła mnie w oczy, to wyważenie pomiędzy jasnością i kontrastem przypadło mi bardzo do gustu, no i potwierdza to, co mówiłem nie raz.

Pod tym względem BenQ ma bardzo dobre podejście, robi swoje projektory nie pod publikę, czyli pod najlepiej wyglądającą specyfikację, a tworzy je dla ludzi, dla wygody oglądania.

Obraz HDR? Wiadomo, w projektorach nigdy nie będzie on tak mocny i nie będzie robił takiego wrażenia jak w telewizorach, jednak widzę sporą poprawę i znacznie lepiej widoczny efekt szerokiej rozpiętości tonalnej. Przyznam, że po obejrzeniu na nim kilku filmów i graniu w gry jestem bardzo miło zaskoczony obrazem, który oglądałem.

Podsumowanie testu BenQ W2700

Podsumowując, BenQ W2700 to bardzo dobry projektor dla wszystkich tych, którzy oczekują nieco lepszej jakości, większej ilości szczegółów oraz jak najlepszego dopracowania szczegółów. Myślę, że projektor W2700 zapewni mocną pozycję BenQ w dziale wyższych jakościowo projektorów.

BenQ W2700 ocena z testu 5BENQ W2700 odznaczenie jakość uzyskane z testu

Spójrz na inne testy projektorów:

blog comments powered by Disqus
Test BenQ W2700 - Projektor dla bardziej wymagających kinomaniaków