PODPOWIEDZI:

BenQ W1700 Czyli Tanie 4K - Czy Warto Kupić Ten Projektor? [TEST]

Podchodząc do testu dzisiejszego projektora już przed rozpakowaniem go miałem mieszane uczucia. Z jednej strony wydawało się że kupując projektor za ok 7000 zł zetknę się ze sprzętem z przyzwoitej lub nawet dobrej półki jakościowej. Z drugiej jednak mając na uwadze to, że jest to projektor oferujący rozdzielczość 4K oraz HDR wiem że jest to jedno z najtańszych urządzeń z takimi możliwościami. Jak więc wypadnie w działaniu? Będzie to dobra jakość sprzętu z dodatkowymi możliwościami czy może niska cena oznaczać będzie również niską jakość? Zapraszam na test.

BenQ W1070

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
2 GŁOSÓW
ZALETY
  • Rozdzielczość 4K
  • Obsługa HDR
  • Ładny wygląd
WADY
  • Głośność pracy
  • Słabo widoczny efekt HDR

Testowany projektor to BenQ W1700, czyli najtańszy model tego producenta oferujący rozdzielczość 4K.

Benq W1700 - Wygląd zewnętrzny

Zaczynamy jak zwykle od cech zewnętrznych. Projektor jest estetycznie wykonany, a zestawienie kolorów białego i szarego z dodatkiem złotych elementów dodają mu klasy i rzeczywiście wyróżniają spośród, nie ukrywajmy topornie wyglądającej konkurencji.

Aktualna cena testowanego projektora >>>

Przód to szary panel z elementem kratki do wylotu powietrza, logiem producenta oraz po prawej stronie obiektywem udekorowanym złotym estetycznym ringiem. Na górze i po bokach, biały dobrej jakości plastik, zaokrąglone kształty, po bokach wloty powietrza, a na gorze standardowo, regulacja obiektywu w zakresie wielkości i ostrości obrazu oraz przyciski do sterowania.

Testujemy Benq W1700 - przód

Pod spodem regulowane nóżki - te tylne pozwolą precyzyjnie wyregulować poziom, a przednia, wysuwana nóżka – wiadomo, służy do regulacji kąta świecenia, gdy używamy projektora stawiając go np. na półce lub na stoliku. Jeżeli chcielibyśmy powiesić go pod sufitem to pod spodem znajdziemy również trzy otwory instalacyjne pasujące do większości uniwersalnych uchwytów. Nie musimy przejmować się masą lub gabarytami. Te jak na projektor 4K są naprawdę niewielkie - 35 x 27 x 13,5 cm, a waga to 4,2 kg.

Benq W1700 - Dostępne złącza

Zaglądamy na tył naszego projektora, czyli sprawdzamy co możemy do niego podłączyć. Tutaj standardowo: jest wejście PC realizowane przez złącze d-sub – czyli fajnie, że producent nie zapomniał o użytkownikach starszych komputerów, jest wejście i wyjście audio, złącze USB oraz wyjście typu Trigger 12V - do czego? Do połączenia z ekranem elektrycznym, tak aby ten rozwijał się automatycznie po uruchomieniu projektora. No i to co oczywiste i niezbędne, są dwa wejścia HDMI. Jednak to co już widzę, tylko jedno z nich jest złączem obsługującym sygnał 4K. Tak, HDMI z dopiskiem HDCP 2.2. To drugie przyjmie maksymalnie sygnał Full HD.

Testujemy Benq W1700

Benq W1700 - Dane techniczne

Jasność lampy: 2200 Ansii lumenów

Kontrast: 10 000:1

Za tworzenie kolorów odpowiada technologia DLP

Rozdzielczość jak to w projektorze Ultra HD: 3840x2160 pikseli realizowana za pomocą jednego czipu DMD oraz technologii XPR.

Rankingi najlepszych projektorów >>>

Czyli nieco wyjaśniając, nie ma tu matrycy o rzeczywistej ilości ponad 8 mln pikseli. W środku znajduje się czip DMD 2K, czyli o dwukrotnie większej liczbie punktów niż Full HD, wyświetla on jednak obraz podwójnie z przesunięciem pikseli, co ostatecznie pokazuje nam na ekranie natywną rozdzielczość 4K.

Testujemy Benq W1700

Można powiedzieć, że jest to swego rodzaju półśrodek i nie jest to pełne 4K – owszem jednak projektory o rzeczywistej matrycy 4K są kilkukrotnie droższe, a tutaj i tak widać pełną rozdzielczość. Poza tym czepiając się terminologii, to tak naprawdę ten jak i inne tego typu sprzętu nie powinny nazywać się 4K a Ultra HD, bo rozdzielczość 4K to 4096x2160 px, a ten oferuje 3840x2160 pikseli.

Benq W1700 - Właściwości

To o czym również trzeba powiedzieć to fakt, że Benq W1700 obsługuje również obrazy HDR, wspierając technologię HDR10.

Czytając o projektorze, więcej spotykamy takie ładne marketingowe sformułowania, jak: użycie technologii Cinematic Color, Cinema Master Video+ lub Cinema Master Audio +2. Są to oczywiście formułki czysto marketingowe, które mają za zadanie przekonać użytkownika, że ten właśnie model oferuje najlepszy możliwy obraz, najbardziej naturalne kolory oraz nawet świetnej jakości dźwięk.

Odnośnie dźwięku nie będę się w ogóle wypowiadał, bo projektor to urządzenie do wyświetlania obrazu, a w kinie domowym należy zainwestować w zupełnie oddzielne nagłośnienie. Odnośnie obrazu sprawa wygląda tak, że w środku znajdziemy sześciosegmentowe koło kolorów, a pokrycie palety barw Rec 709 realizowane jest w 96%.

Czy to dobry wynik? Dla projektorów Full HD – owszem. Jednak porządne projektory 4K oferują już pokrycie kolorów palety Rec.2020, czyli znacznie więcej.

Benq W1700 - Praca oraz Obraz

Menu projektora w zasadzie nie różni się funkcjonalnością od innych projektorów BenQ, jest proste, czytelne i oferuje dużo możliwości ustawień.

Zoom z powiększeniem na poziomie 1,2 szału nie robi, nie jest to duży wynik, jednak plusem jest to, że obraz jest stosunkowo duży i nie trzeba projektora odsuwać daleko od ekranu.

Testujemy Benq W1700

Głośność pracy, o której też należy wspomnieć, jest słyszalna, moim zdaniem na poziomie nieco zbyt wysokim jak na ta klasę sprzętu.

Przejdźmy jednak do obrazu. Sam nieco zastanawiałem się jak podejść do oceny obrazu. Czy porównywać go ze znanymi mi dotychczas projektorami 4K, czyli konstrukcjami sporo droższymi czy może założyć, że jest to zwykły średniej klasy projektor z dodatkowymi możliwościami?

Myślę że opcja druga będzie bardziej adekwatna. Obraz wygląda fajnie, mocno i dynamicznie. Dzięki dobrze dobranej jasności lampy, Benq W1700 oferuje całkiem mocne biele i kolory zachowując jednocześnie dobry poziom czerni. Wszystko jest czyste, niespecjalnie zaszumione i całkiem dokładne.

Odpalając obraz 4K czy z netflixa czy z płyty blu-ray robi się naprawdę ciekawie. Obraz o rozmiarze ok. 100 cali nabiera nowej mocy, oferuje więcej szczegółów, pokazuje pełne możliwości projektora. A te potrafią zrobić efekt Wow, szczególnie na mocno kolorystycznych i kontrastowych scenach. Jest czysto, klarownie i bardzo ostro.

W1070

Jak się prezentuje efekt HDR? Jest, działa, widać, że jest włączony, ale niestety nieduża jasność oraz dynamiczny kontrast na poziomie 10 000:1 nie wywołują szybszego bicia serca. Mając doświadczenie z projektorami Sony lub JVC za kilkadziesiąt tysięcy złotych możliwe, że mam po prostu zbyt duże oczekiwania tym bardziej, że trzeba pamiętać iż mówimy tu o jednym z najtańszych projektorów oferujących takie możliwości. Patrząc przez pryzmat tych kryteriów uważam, że jest bardzo pozytywnie.

Benq W1700 - Podsumowanie

Benq W1700 to fajny w użytkowaniu i miły w odbiorze projektor. Czy można go oceniać jako poważny gracz na rynku 4K? Zdecydowanie nie. Trzeba go rozpatrywać jako pierwszy krok do obrazów najwyższej jakości. Na pewno sprawdzi się u kogoś kto ma już telewizor 4K, kto korzysta z płyt blu-ray, ultra hd lub ogląda filmy wysokiej rozdzielczości np. z Netflixa i nie chce stracić na jakości.

blog comments powered by Disqus
BenQ W1700 Czyli Tanie 4K - Czy Warto Kupić Ten Projektor? [TEST]