PODPOWIEDZI:
PODPOWIEDZI:

Ranking Projektorów | Najlepsze polecane Projektory 2023

Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 3.7, Głosów: 16

W tym dziale przygotowaliśmy najnowsze rankingi projektorów. Stworzone zostały przez naszych redaktorów i mogą pomóc Ci wybrać najlepszy produkt. Pod listą aktualnych zestawień możesz też przeczytać wartościowe porady zakupowe. Dzięki nim poznasz najważniejsze cechy i parametry sprzętu z tej kategorii. Połączenie polecanych produktów z przewodnikiem „jak kupić” będzie dla Ciebie gwarancją dobrze wydanych pieniędzy.

Jak wybrać idealny projektor? Odpowiedź niestety nie jest prosta i wymaga większego omówienia. Czasami szukamy najlepszego projektora do oglądania filmów, czasami projektora do gier, a innym razem do oglądania sportu w gronie znajomych.

Jak dokonać najlepszego, świadomego wyboru? O tym w poniższym tekście. Wyjaśnię najważniejsze pojęcia oraz pomogę wybrać projektor do tych najpopularniejszych zastosowań.

Jak wybrać projektor?

Przeglądając oferty sklepów, natykamy się na rozbudowane tabelki z mnóstwem danych technicznych, które nie zawsze są dla nas jasne. Poniżej opiszę najważniejsze parametry projektorów oraz podpowiem, jakie z tych danych powinien posiadać dobry projektor do różnych zastosowań.

Jaka rozdzielczość projektora?

W tym przypadku sprawa jest jasna, im większa, tym lepiej. Niestety, im wyższa rozdzielczość, tym projektory są droższe.

  • Jeżeli jednak szukasz co najmniej przyzwoitego obrazu w jak najniższej cenie, sugeruję wybrać projektor o rozdzielczości minimum 1366x768 pikseli. Jest to tzw. rozdzielczość HD, która da nam obraz w formacie 16:9 oraz będzie odpowiednie do oglądania np. programów telewizyjnych lub wielu filmów z internetu. Projektory z taką rozdzielczością kupicie już od około tysiąca do dwóch tysięcy złotych.
  • Jeśli posiadacie nieco wyższy budżet, to warto wybrać rzutnik z rozdzielczością Full HD1920x1090; te cenowo zaczynają się od około 2000 zł. Widać na nich więcej szczegółów.
  • Jeśli jednak Wasz budżet jest jeszcze nieco lepszy, to czemu nie pomyśleć o projektorze o rozdzielczości Ultra HD 3840x2160 pikseli? Jest to bardzo wysoka jakość, która oferuje praktycznie idealnie ostry obraz nawet z bardzo małej odległości. Ceny projektorów Ultra HD zaczynają się od około 4500 zł i mogą dążyć do nieskończoności.
  • Należy jednak pamiętać, że zdecydowana większość projektorów odtwarza rozdzielczość 4K za pomocą mnożenia lub przesunięcia pikseli, projektory z natywną rozdzielczością 4K, to już spory wydatek, powyżej 20 000 zł.

Ranking Najlepszych Projektorów

Jasność projektora, czyli jak dobrać optymalną moc lampy?

Jasność projektora mierzona w Ansi Lumenach określa nam moc światła wysyłanego przez projektor. Czasami mylona z natężeniem światła żarówki lub z mocą żarówki. Nie wdając się jednak w szczegóły, im więcej Ansi Lumenów, tym obraz jaśniejszy.

Niedrogie modele domowe często osiągają jasności 2500-3000 lub nawet 3500 Ansi lumenów, ponieważ z założenia mają być urządzeniami uniwersalnymi pasującego i do pokoju kinowego, i do jasnego salonu.

Te wyższe jakościowo, przeznaczone do salek kinowych, mają mniejsze jasności ok. 2000 Ansi lumenów, co w pełni wystarcza i oferuje dzięki temu lepsze czernie oraz wyższe kontrasty.

Oddzielny dział projektorów, czyli projektory oparte na diodach LED, osiągają niższe jasności, czasami nawet tylko kilkaset Ansi lumenów - wymagają wtedy bardzo dobrego zaciemnienia pomieszczenia.

Kontrast w projektorach - czy producenci podają prawdę?

Kontrast to moim zdaniem jeden z najważniejszych parametrów. Niestety, często podawany przez producentów nie jest zgodny z tym, co rzeczywiście widzimy na ekranie.

Kontrast, jak wiemy, jest stosunkiem najjaśniejszych możliwych do wyświetlenia odcieni do najciemniejszych. Czyli mocna biel i mocna czerń. Dzięki wysokiemu kontrastowi obraz staje się bardziej naturalny.

Niestety, mało który producent mierzy kontrast w taki sposób, w jaki jest on prezentowany rzeczywiście podczas projekcji; często bierze się pod uwagę maksymalne chwilowe wartości zamiast takich rzeczywiście widocznych przez ludzkie oko.

W związku z tym na sklepowych półkach możemy spotkać takie kwiatki jak projektor za 3000 zł o kontraście 100 000:1,  a obok o kontraście 10 000:1. Ostatecznie, to niezależne testy pokazują, że jeden i drugi ma rzeczywisty kontrast na poziomie 500:1.

Można to trochę porównać np. do podawania spalania samochodów mierzonego w laboratorium, które jak wiadomo mija się z rzeczywistym uzyskiwanym na drogach.

Jak zatem wybrać odpowiedni projektor? Najlepiej oglądać, udać się do specjalistycznych sklepów i zobaczyć na własne oczy. Jeśli nie macie takiej możliwości, to chociaż poszukać fachowych testów i rankingów projektorów (jak tych powyżej) - często podawane są tam rzeczywiste wartości.

projektor emitujący obraz

Technologia tworzenia obrazu DLP i LCD - Która lepsza?

Producenci mówią o ogromnych różnicach pomiędzy technologiami, wychwalając swoje rozwiązanie jako te najlepsze. Rzeczywistość jest jednak nieco inna. Owszem, różnice są i sprawne oko bez problemu je znajdzie, jednak nie są one ani jakieś ogromne, ani nie da się jednoznacznie powiedzieć, która jest lepsza.

  • Technologia LCD oferuje nieco mocniejszą jasność kolorów, dzięki czemu przy niższej jasności lampy otrzymujemy podobną jakość obrazu.
  • DLP to jednak znacznie lepsza czerń, z produkcją której projektory LCD dobrze sobie nie radzą, dlatego mówi się, że lepiej sprawdzą się np. w kinie domowym, ponieważ osiągają lepsze kontrasty.

Minusy? Oczywiście są. W projektorach DLP ciągle możemy dostrzec tzw. “efekt tęczy” , który wiąże się właśnie ze specyfiką działania tych projektorów, dokładnie koła kolorów. Widać go coraz mniej, ale sprawne oczy mogą dostrzec chwilowe kolory tęczy zamiast czystej bieli.

LCD to niestety słaba czerń, a raczej mocna szarość, poza tym zużywająca się matryca - mniej żywotna niż DLP oraz konieczność czyszczenia filtrów powietrza, których technologia DLP w ogóle nie potrzebuje.

Co więc lepsze? Nie ma na to konkretnej odpowiedzi. Są zwolennicy jednego i drugiego rozwiązania.

Jakie złącza powinien posiadać dobry projektor?

Ilość złącz oczywiście ma znaczenie użytkowe. W projektorach znajdujemy standardowe analogowe wejścia wideo realizowane przez popularny Chinch.

Do podłączenia komputera ciągle dostępne jest złącze VGA.

najważniejsze złącza projektora

Jeżeli jednak chcemy oglądać obraz cyfrowy HD, FULL HD lub Ultra HD, to wybieramy złącze HDMI. Te są standardem, występują najczęściej dwa tego typu złącza. W projektorach 4K powinno się znajdować przynajmniej jedno złącze HDMI z HDCP 2.2.

Jakie złącza powinny więc znajdować się w funkcjonalnym projektorze? Dobrze, jakby miał minimum jedno złącze HDMI.

Głośność pracy ma znaczenie - Projektor powinien być cichy

Głośność to parametr, na który nie zawsze zwracamy uwagę, jednak może on mieć decydujące znaczenie.

Oczywiście, jeżeli używamy projektora w jakimś pokoju zabaw, oglądamy mecz ze znajomymi lub puszczamy dzieciom bajki, to nieco większy szum nie powinien być kłopotliwy.

Jeżeli jednak instalujemy projektor nad głową w salonie, salce kinowej lub sypialni, to przy cichych scenach może być on nieprzyjemny. Najlepsze projektory osiągają 21-22 dB, jednak takie modele sporo kosztują. Moim zdaniem, przyzwoity poziom głośności to wartość poniżej 30 dB. Powyżej tej w wartości, w wyżej opisanych sytuacjach, projektor może wydawać się po prostu głośny.     

Pozostałe parametry istotne w wyborze najlepszego projektora

Poza tymi najważniejszymi znajdziemy wiele zmiennych, które wydają się mniej ważne, jednak mogą mieć decydujące znaczenie o wyborze projektora. Mówimy tu np. o ogniskowej obiektywu, korekcji trapezu czy funkcji “lens shift”, które razem określają nam, gdzie i w jakiej odległości od ekranu możemy ustawić nasz sprzęt.

  • Gamut kolorów, określa nam z kolei, jaki zakres kolorów wyświetla dany projektor. Ma to znaczenie w przypadku projektorów Ultra HD, gdyż część tańszych projektorów pracuje w przestrzeni kolorów REC. 709, jednak te najlepsze potrafią wyświetlić szeroki gamut kolorów, czyli BT.2020. Podobnie jest z obrazami HDR - większość projektorów 4K jest w stanie pracować w tym standardzie, jednak rzeczywiście widoczny obraz HDR osiągniemy dopiero w tych najdroższych i najlepszych jakościowo urządzeniach.
  • Częstotliwość odświeżania obrazu w projektorach mówi nam o tym, jak szybko zachodzą wszelkie zmiany w wyświetlanym obrazie. Częstotliwość odświeżania ma bezpośredni wpływ na płynność obrazu. Im wyższa, tym lepiej, jednak w większości projektorów wynosi ona zazwyczaj 120 Hz, więc jest to dobry wynik, lepszy niż w wielu telewizorach.
  • Warto też przyjrzeć się temu, czy dany projektor wyposażony jest w specjalne technologie poprawiające obraz. Poczytać o tym, na jakiej zasadzie one działają oraz opinie o tym, czy rzeczywiście działają. Przykładowo, projektory Sony słyną z dobrych upłynniaczy obrazu, które ważne są np. w sporcie czy szybkich scenach w filmach sensacyjnych, a projektory Benq oferują dobre procesory obróbki kolorów, dzięki czemu są one mocne i bardzo wyraziste, zbliżone wręcz do projektorów LCD.

Dodatkowe funkcje to już kwestia indywidualnych potrzeb. Możliwość odtwarzania filmów z USB nie jest standardem, ale czasami może się przydać. Połączenie z internetem, przesyłanie treści bezprzewodowo - to też ciekawe rozwiązania, które mogą ułatwić użytkowanie.

Jak wybrać projektor pod względem zastosowania?

Jeśli już znamy te najważniejsze dane i funkcje projektorów, warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób my użytkujemy projektor, do czego jest potrzebny i na co trzeba zwrócić uwagę tak, aby dokonać najlepszego możliwego wyboru.

Projektor do filmów - jak wybrać najlepszy model?

Jeżeli szukasz idealnego projektora do oglądania filmów z płyt blu-ray lub dostępnych z internetu, to stawiasz przed urządzeniem wysokie wymagania.

Zwróć uwagę na rozdzielczość - dobrze byłoby, aby projektor oferował minimum rozdzielczość Full HD 1920x1080. Coraz częściej jednak nowoczesne treści oferowane są w rozdzielczości 4K, więc jeśli nie ogranicza Cię budżet, celuj w rozdzielczość 3840x2610 px. Zwróć uwagę również na kontrast - im większy, tym lepiej, o czym była już mowa. Dodatkowo dobrze byłoby, aby ten sprzęt był naprawdę cichy, bo nic tak nie irytuje podczas wieczornego seansu jak uporczywy szum.

Projektor do rozrywki - jak wybrać najlepszy model?

Jeżeli głównie oglądasz wydarzenia sportowe, podłączasz projektor pod konsolę lub puszczasz dzieciom bajki, to potrzebujesz uniwersalnego rozwiązania do rozrywki domowej. Poza rozdzielczością zwróć uwagę na jasność lampy, gdyż prawdopodobnie taki projektor nie będzie pracował w zupełnie zaciemnionym pomieszczeniu.

Jeśli zależy Ci bardzo na sporcie i grach, sprawdź, jaki ma czas odświeżania, i czy producent wyposażył dany model w dodatkowe procesory upłynniające obraz. Warto zwrócić uwagę na projektory pracujące w technologii LCD, ponieważ ten system zapewnia mocniejsze kolory, które są ważne zarówno w sporcie, jak i grach czy animacjach.

Jeśli głównie grasz w gry, sprawdź dodatkowo taki parametr jak input lag, czyli jak szybko przetwarza i wyświetla obraz. Producenci często go nie podają, ale można znaleźć takie informacje w niezależnych testach i rankingach projektorów, które regularnie Wam serwujemy :)

Zobacz też inne zestawienia:

Ranking telewizorówRanking kin domowychRanking soundbarów
Ranking odtwarzaczy blu-rayRanking miniwieżRanking kabli HDMI
Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 3.7, Głosów: 16
blog comments powered by Disqus