PODPOWIEDZI:
PODPOWIEDZI:

Ranking Krótkofalówek | Najlepsze polecane Krótkofalówki 2024

Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 2.6, Głosów: 10

W tym dziale przygotowaliśmy najnowsze rankingi krótkofalówek. Stworzone zostały przez naszych redaktorów i mogą pomóc Ci wybrać najlepszy produkt. Pod listą aktualnych zestawień możesz też przeczytać wartościowe porady zakupowe. Dzięki nim poznasz najważniejsze cechy i parametry sprzętu z tej kategorii. Połączenie polecanych produktów z przewodnikiem „jak kupić” będzie dla Ciebie gwarancją dobrze wydanych pieniędzy.

Krótkofalówki to poręczne urządzenia, które służą do komunikacji głosowej nawet kilku osób. Przydają się w wielu sytuacjach, między innymi podczas zorganizowanych wycieczek, w różnego rodzaju pracach (np. w firmach ochroniarskich, podczas pełnienia służby mundurowej), jak również do zabawy dla dzieci. Sprawdzą się w miejscach, gdzie nie ma zasięgu żadnej sieci. Za połączenia nic nie płacisz, obsługa jest szybsza, gdyż nie wybierasz numeru telefonu, nie trzeba odblokowywać ekranu.

Niezależnie od tego, czy wybierasz profesjonalną krótkofalówkę, czy proste walkie-talkie dla dziecka, trzeba nabyć wiedzę, jaką krótkofalówkę kupić, aby nie wydawać pieniędzy w błoto. Z tą myślą powstał skrócony poradnik zakupowy, a w nim najistotniejsze zagadnienia, aby wiedzieć, jaką krótkofalówkę wybrać.

Pomocą zawsze służy dział ranking krótkofalówek, w którym zarówno firmy, jak i osoby prywatne znajda dla siebie odpowiedni model.

zaawansowana krótkofalówka do pracy

Jak tworzymy ranking krótkofalówek?

Nowoczesne krótkofalówki do pracy, do rozrywki w terenie, czy do zabawy potrafią się bardzo między sobą różnić. Kwestię zakupu ułatwi przedstawienie czołowych parametrów, którymi warto się posiłkować. Oto one:

 • Liczba kanałów - zazwyczaj spotkasz się z 8-kanałowymi krótkofalówkami, choć nieraz da się znaleźć perełkę w postaci 16-kanałowego walkie-talkie. W większych miastach, gdzie rozmowa może być nieco utrudniona, a kanały zajęte, polecamy wybór krótkofalówki z 38 podkanałami CTCSS i 83 kodami DCS. To zapewnia mniejsze zakłócenia i większą prywatność rozmów. Ważne, aby krótkofalówka automatycznie skanowała (wyszukiwała) kanały.
 • Częstotliwość pracy - popularne krótkofalówki obsługują pasmo o częstotliwości 446 MHz, co daje gwarancję niezawodnego, bezprzewodowego połączenia.
 • Maksymalny zasięg na wolnej przestrzeni - krótkofalówki nie są produktami, które zapewniają połączenia głosowe na bardzo duży dystans, niemniej warto się przyjrzeć temu elementowi, gdyż różnice bywają spore. Najczęściej przedział mieści się w zakresie od 4 km do 10 km. Trochę inaczej sprawa wygląda w przypadku terenów zabudowanych. Zasięg jest wtedy mniejszy niż na wolnej przestrzeni. Wszystko zależy od tego, do czego mają one służyć.
 • Zasilanie - w komplecie często się pojawiają akumulatorki do krótkofalówek i baza ładująca, na której wystarczy je postawić, aby zacząć proces ładowania. Czasami, na przykład z boku urządzenia, znajduje się złącze micro USB, żeby uzupełnić akumulatorki bez wyjmowania ich z komory.
 • Czas pracy - do niego zalicza się czas rozmów i czas czuwania. W pierwszym przypadku wartości mieszczą się w zakresie od około 2,5 h do 13 h, z kolei w drugim od 24 h do 48 h. Niektóre walkie-talkie posiadają funkcję oszczędzania energii, co przyczynia się do dłuższego użytkowania. Przy okazji warto tu wspomnieć o wskaźniku naładowania baterii i alarmie niskiego stanu baterii, żeby nigdy Cię nie zaskoczyło nagłe przerwanie działania.
 • Funkcja aktywacji głosem (VOX) - funkcja VOX występuje w bardziej profesjonalnych krótkofalówkach. Polega ona na automatycznym włączeniu urządzenia w chwili wykrycia głosu. Takie rozwiązanie przynosi sporą wygodę i swobodę, gdyż masz wolne ręce.
 • Kodowanie rozmowy - tej opcji również na próżno szukać w najtańszych krótkofalówkach. Funkcja ta polega na komunikacji w podkanale.
 • Ilość w zestawie - przeważnie znajdziesz w sklepie komplet dwóch krótkofalówek. Rzadziej mogą się pojawić nawet 4, 3 bądź 1.
 • Dodatkowe udogodnienia - zalicza się do nich wyraźne wyświetlacze z podświetleniem (istotne informacje widać nawet po ciemku), wbudowane latarki LED (przydadzą się w nocnych porach, na kempingu), blokadę szumów, jak również funkcję blokady przycisków (nie przełączysz przypadkowo ustawień). Przyda się kilka melodii dzwonka, wejście słuchawkowe (dedykowane pod zestaw słuchawkowy danego producenta, nikt nie słyszy rozmów poza Tobą, dodatkowo masz wolne ręce) i sterowanie głośnością. Dobrze, jak w wyposażeniu znajdują się klipsy do paska, aby zaczepić krótkofalówki. Ceni się ergonomiczne konstrukcje z wytrzymałego tworzywa ABS.
 • Producent - niezależnie od kategorii sprzętu, zawsze radzimy celować tylko w renomowane marki. W przypadku nowoczesnych krótkofalówek śmiało postaw na takich producentów, jak Alecto, Nedis, Gogen, Lexibook.
 • Cena - kwota, jaką wydasz na walkie-talkie jest podyktowana stopniem zaawansowania. Najtańsze krótkofalówki dla dzieci kupisz poniżej 100 zł. Za nieco bardziej funkcjonalny sprzęt zapłacisz od około 180 zł do około 400 zł.

Na czym jeszcze bazujmy podczas układania rankingu krótkofalówek?

Specyfikacja przenośnych krótkofalówek to jedno, ale bierzemy pod uwagę jeszcze inne czynniki podczas tworzenia klasyfikacji nowoczesnych krótkofalówek.

 • Własne doświadczenia - z walkie-talkie mieliśmy do czynienia już jako dzieci, natomiast z biegiem czasu staliśmy się żądni nowych technologii, stąd cały czas testujemy przydatne gadżety, w tym krótkofalówki przewinęły się przez nasze ręce.
 • Wnikliwa analiza - bardzo dokładnie sprawdzamy stosunek jakości do ceny danej krótkofalówki, jej główne parametry, dodatkowe opcje, elementy zwiększające komfort użytkowania.
 • Opinie internautów - liczymy się z każdą Waszą opinią, szczegółowo sprawdzamy Wasze spostrzeżenia na temat konkretnego produktu, czekamy na zgłaszane zalety i ewentualne wady sprzętu.

Wyszczególniliśmy najważniejsze elementy walkie-talkie, abyś wiedział, jaką krótkofalówkę kupić. Określ, do jakich zastosowań jest Ci ona potrzebna, ile przeznaczasz budżetu na zakup, na jakich dodatkowych opcjach zależy Ci najbardziej. Śledź ranking krótkofalówek i dobierz model pod własne oczekiwania.

Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 2.6, Głosów: 10
blog comments powered by Disqus