PODPOWIEDZI:
PODPOWIEDZI:

Ranking Dyktafonów | Najlepsze polecane Dyktafony 2024

Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 4.2, Głosów: 13

W tym dziale przygotowaliśmy najnowsze rankingi dyktafonów. Stworzone zostały przez naszych redaktorów i mogą pomóc Ci wybrać najlepszy produkt. Pod listą aktualnych zestawień możesz też przeczytać wartościowe porady zakupowe. Dzięki nim poznasz najważniejsze cechy i parametry sprzętu z tej kategorii. Połączenie polecanych produktów z przewodnikiem „jak kupić” będzie dla Ciebie gwarancją dobrze wydanych pieniędzy.

Dyktafony to niewielkie urządzenia, które z powodzeniem zarejestrują dźwięk. Znajdują zastosowanie w wielu obszarach, posłużą między innymi dziennikarzom, studentom (nagrają długi wykład), pisarzom, detektywom.

Aby cieszyć się czystym dźwiękiem, bez zakłóceń lub szmerów, musisz wiedzieć, jaki dyktafon cyfrowy kupić. Z pomocą przychodzi poradnik zakupowy, który wyłoni przed Tobą najistotniejsze elementy tego typu urządzeń. Problem, jaki dyktafon wybrać, zniknie w oka mgnieniu.

W ostatecznej decyzji posłuży ranking dyktafonów, gdzie znajdują się modele w różnych cenach i o odmiennych możliwościach.

dyktafon cyfrowy Kodak obok laptopa

Jak układamy ranking dyktafonów cyfrowych?

W trakcie tworzenia rankingu dyktafonów cyfrowych bazujemy na najważniejszych parametrach ze specyfikacji. Główne zagadnienia, które powinny Cię zainteresować, to:

  • Rodzaj dyktafonu - w dzisiejszych czasach wybiera się zaawansowane technicznie dyktafony cyfrowe, natomiast wiedz, że dawniej używano dyktafonów analogowych nagrywających materiał na taśmie. Obecnie przeszły one do lamusa.
  • Rodzaj mikrofonu - mikrofony w dyktafonach dzielą się na dwa typy: stereofoniczne bądź monofoniczne. Stereofoniczny dyktafon cyfrowy jest najbardziej polecany ze względu na lepszą jakość dźwięku, większą czułość, wrażenie przestrzennego dźwięku. To głównie tańsze modele cechują się monofonicznym mikrofonem służącym głównie do notatek głosowych.
  • Zasilanie - na rynku występują dyktafony cyfrowe zasilane akumulatorowo (należy je ładować) bądź dyktafony o zasilaniu bateryjnym (wymiana baterii po ich zużyciu).
  • Wbudowana pamięć - pojemność wewnętrznej pamięci w mobilnych dyktafonach cyfrowych wynosi przeważnie 4 GB lub 8 GB. Często celujemy w produkty, które dają możliwość rozszerzenia jej za pomocą gniazd kart pamięci (nawet do 64 GB). Tym sposobem masz o wiele więcej miejsca na nagrania i nie martwisz się, że Ci go zabraknie w nieoczekiwanym momencie.
  • Format zapisu - najpopularniejszym formatem zapisu w dyktafonach jest MP3, natomiast spora część pozwala również na zapis pliku PCM (WAV).
  • Nośnik zapisu - nośnikiem, czyli miejscem, gdzie możesz przechowywać swoje nagrania jest pamięć wewnętrzna bądź karta pamięci microSD lub karta pamięci microSDHC, którą należy dokupić osobno.
  • Wejście mikrofonowe i słuchawkowe - te złącza umożliwiają podpięcie zewnętrznego mikrofonu dla jeszcze lepszych efektów i wyższej jakości nagrywanego materiału (jeżeli wbudowany nie jest dla Ciebie wystarczający), jak również użycie słuchawek, przez które odsłuchasz nagrania z ważnego przemówienia.
  • Aktywacja głosem - większość nowoczesnych dyktafonów cyfrowych posiada funkcję nagrywania aktywowaną głosem (VCVA). Polega ona na automatycznym rozpoczęciu nagrywania w chwili wykrycia dźwięku głośniejszego od ustawionego poziomu głośności. Gd dyktafon nie wykryje głosu, nagrywanie zatrzyma się. To dobre rozwiązanie, aby robić notatki głosowe bez użycia rąk. W ten sposób omijasz również fragmenty ciszy, np. podczas wykładów lub konferencji, tak aby zaoszczędzić pamięć i baterię.
  • Maksymalny czas pracy - pod względem czasu pracy, wyniki są bardzo zróżnicowane. Dyktafony wytrzymują na akumulatorze bądź na bateriach od około 20 h do nawet 110 h.
  • Maksymalny czas nagrania - długość nagrań, jakie możesz przechowywać w dyktafonie jest uzależnione głównie od wielkości pamięci. Miej również świadomość, że nagrywanie w najwyższej jakości również ma znaczenie. Czas nagrań waha się w przedziale od około 159 h do nawet 2147 h.
  • Liczba nagrań w folderze - dyktafony cyfrowe posiadają zazwyczaj kilka folderów. W każdym z nich możesz przetrzymywać pewną ilość nagrań. Mogą to być przykładowo wartości od 100 do 200.
  • Obsługa - korzystanie z urządzeń do nagrywania ułatwi odpowiednio duży i wyraźny wyświetlacz, najlepiej z podświetleniem, aby czytelnie widzieć główne informacje nawet w słabszych warunkach oświetleniowych. Intuicyjną i komfortową obsługę zapewnią także prosto opisane i wygodne przyciski, jak również lampka sygnalizująca nagrywanie. Żeby nie doszło do niechcianej zmiany ustawień, celuj w dyktafon z blokada przycisków.
  • Dodatkowe udogodnienia - z całym przekonaniem docenia się menu w języku polskim, więc koniecznie zwróć na to uwagę. Zdarzają się dyktafony dające dostęp do bezpłatnej aplikacji mobilnej, w której zarządzasz, kontrolujesz i udostępniasz nagrania. Jeżeli liczysz na najwyraźniejsze brzmienie głosu, to przydatnym rozwiązaniem jest redukcja szumów i filtr szumu wiatru.
    Wśród praktycznych udogodnień wymienia się także funkcję kasowania, opcję przenoszenia nagrań, regulację prędkości odtwarzania, cofanie i przewijanie do przodu nagrań, odtwarzanie plików MP3, inteligentne katalogowanie nagrań oraz możliwość podłączenia z komputerem w celu przesłania plików (najlepiej w technologii Plug&Play).
    Doceniana jest też funkcja automatycznego wyłączania w przypadku braku aktywności, kilka scen do wyboru (np. muzyka, wywiad, dyktowanie) oraz regulacja czułości mikrofonu. Nieliczne dyktafony imponują funkcją opóźnienia czasowego, czyli nagranie rozpocznie się o ustalonej godzinie w odpowiednim dniu.
  • Producent - nie wybieramy podróbek nieznanego pochodzenia. Wybór renomowanej marki jest kluczowy, dlatego w przypadku przenośnych dyktafonów stawiamy na takie firmy, jak: Olympus, Sony, Philips, Kodak.
  • Cena - kwota, jaką zapłacisz za dyktafon cyfrowy jest uzależniona od wielu czynników, które zresztą zostały wymienione wyżej. Na początku musisz określić swoje oczekiwania, przemyśleć, jak często będziesz z niego korzystał i do czego najbardziej posłuży. Ceny godnych uwagi urządzeń rejestrujących dźwięk mieszczą się w zakresie od około 250 zł do 600 zł.

Na czym jeszcze bazujemy podczas tworzenia rankingu dyktafonów cyfrowych?

Poza czołowymi cechami dyktafonów, bierzemy pod uwagę drugą grupę czynników, a mianowicie:

  • Wnikliwa analiza - za każdym razem mocno się przykładamy, układając listę niezawodnych dyktafonów. Interesują nas ich najmocniejsze strony, pozytywny stosunek jakości do ceny, funkcje i udogodnienia wpływające na komfort i ogólne możliwości. Nie ukrywamy także słabszych punktów, abyś był w pełni świadomy, co kupujesz.
  • Własne doświadczenia - nie mieliśmy styczności tylko z dyktafonami w smartfonach. Posiadamy bogate doświadczenie w wielu kategoriach sprzętowych.
  • Opinie internautów - Wasze zdanie jest bardzo cenne, zawsze sprawdzamy opinie kupujących na temat konkretnego modelu, liczymy się z Waszymi spostrzeżeniami.

Poznałeś wiele aspektów, które nie pozwolą na kupowanie kota w worku, lecz podjęcie pewnej decyzji, jaki dyktafon wybrać. To kieszonkowe urządzenie może się przydać w wielu sytuacjach. Pamiętaj, że takich pomocników znajdziesz w rankingu dyktafonów cyfrowych.

Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 4.2, Głosów: 13
blog comments powered by Disqus