PODPOWIEDZI:
PODPOWIEDZI:

Ranking Laminatorów | Najlepsze polecane Laminatory 2024

Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 4.7, Głosów: 11

W tym dziale przygotowaliśmy najnowsze rankingi laminatorów. Stworzone zostały przez naszych redaktorów i mogą pomóc Ci wybrać najlepszy produkt. Pod listą aktualnych zestawień możesz też przeczytać wartościowe porady zakupowe. Dzięki nim poznasz najważniejsze cechy i parametry sprzętu z tej kategorii. Połączenie polecanych produktów z przewodnikiem „jak kupić” będzie dla Ciebie gwarancją dobrze wydanych pieniędzy.

Papierowe dokumenty mogą ulec zniszczeniu, zwłaszcza z biegiem czasu. Jest jednak sposób na ochronę cennych papierów, a mianowicie poddać je laminacji. Do tego zadania konieczny jest zakup laminatora biurowego.

Wbrew pozorom wybór nie jest taki prosty, dlatego przychodzimy z pomocą i przedstawiamy skrócony poradnik zakupowy, jaki laminator wybrać. Znajdziesz w nim najistotniejsze elementy, dodatkowe funkcje, aspekty wpływające na skuteczność tego typu sprzętu.

Z pewnością będziesz umiał odpowiedzieć na pytanie, jaki laminator kupić, aby spełnił Twoje potrzeby.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji odwiedź dział ranking laminatorów i naszą bazę laminatorów, gdzie znajdują się godne uwagi urządzenia.

laminowanie dokumentu w laminatorze biurowym

Jak tworzymy ranking laminatorów?

Klasyfikacja wydajnych laminatorów jest poprzedzona weryfikacją następujących cech:

  • Sposób laminacji - w większości przypadków spotkasz się z laminatorami do pracy na zimno lub na gorąco i taki wybór jest bardzo korzystny. Warto przy tym zaznaczyć, że laminacja na gorąco jest lepsza, ponieważ laminat jest trwalszy (wysoka temperatura rozgrzewa znajdujący się w folii klej, folia równomiernie przykleja się do papieru), w porównaniu do laminowania na zimno, gdzie warstwa kleju jest dociskana przez zimne wałki. Laminacja na zimno jest przede wszystkim używana, gdy papier ma nieregularne kształty i spore marginesy folii, aby nie doszło do postrzępienia.
  • Maksymalna szerokość laminacji/dozwolony format - najlepiej, jak masz do czynienia z laminatorem obsługującym format A3 (czyli np. o maksymalnej szerokości laminacji 330 mm), ponieważ takowy jest także przystosowany do pracy z mniejszymi formatami typu A4, A5, A6, A7, A8. Natomiast laminarka A4 (szerokość laminacji 230 mm) nie dopuszcza formatu A3, bo jest on większy niż dopuszczalny. Ogólnie rzecz biorąc, laminatorem do większych formatów zawsze możesz zalaminować mniejszy format, a odwrotnie już nie.
  • Szybkość laminacji - szybkie laminatory do oprawy wielu dokumentów są pożądane w firmach, gdzie częstotliwość pracy jest większa. Najbardziej zaawansowane modele osiągają prędkość 150 cm/min, a nawet 218 cm/min. Domowy laminator w niższej cenie pracuje z szybkością około 60 cm/min i jest to wystarczająca wartość do sporadycznego korzystania. Przyjmuje się również, że im grubsza folia, tym dłuższy czas laminowania.
  • Czas nagrzewania - laminatory do biura i do domu są gotowe do pracy przeważnie już w minutę. Bywają jednak wyjątki, które za sprawą nowoczesnych technologii mogą wykazać gotowość do działania już w 30 sekund.
  • Grubość folii - lepsze urządzenia do laminowania dokumentów wyróżniają się użyciem folii o grubości od 80 do 250 mikronów. W tańszych laminatorach maksymalna grubość wynosi 125 mikronów. Im grubsza folia użyta do laminowania, tym oczywiście lepiej, bo zalaminowany dokument jest sztywniejszy i bardziej odporny na uszkodzenia.
  • Rodzaj folii - najpopularniejsze są folie sztywne błyszczące. Na rynku spotkasz się także ze specjalnymi foliami, m.in. matowymi, miękkimi, do laminacji fotografii.
  • Liczba rolek/wałków - laminatory w swoim działaniu wykorzystują mechanizm 6 rolek grzewczych (droższe modele), 4 rolek lub 2 rolek. Im więcej, tym zgrzewanie będzie trwalsze i dokładniejsze.
  • Funkcja cofania - podczas laminacji dokumentów może się zdarzyć, że papier zostanie wciągnięty, zablokowany. To nic strasznego, jeżeli laminator posiada funkcję automatycznego cofania. Wystarczy wtedy użyć odpowiedniego przełącznika (przycisku zwalniającego), aby wysunąć kartkę.
  • Funkcja automatycznego wyłączania - niektóre laminatory potrafią się samodzielnie wyłączyć po 30 minutach bezczynności. Taka opcja znacznie wpływa na energooszczędność i bezpieczeństwo użytkowania.
  • Dodatkowe udogodnienia - ceni się laminatory, które potrafią powiadomić Cię o konieczności wyczyszczenia wałków, bowiem regularna konserwacja wpływa na wydajną i bezzacięciową pracę. Chwalone są wskaźniki LED i alarm dźwiękowy, które sygnalizują pracę laminatora, czyli np. podpowiedzą, kiedy urządzenie jest na tyle nagrzane, aby rozpocząć laminowanie.
    Niektóre laminatory biurowe potrafią samodzielnie dostosować optymalne parametry zgrzewania na podstawie rozpoznania grubości dokumentu. Często producenci dodają do kompletu zestaw startowy, czyli np. 10 sztuk folii. Dobrze, jak laminator jest wykonany z wytrzymałego tworzywa ABS. Ułatwieniem jest uchwyt do przenoszenia i podajnik papieru na większą ilość dokumentów.
  • Producent - jeżeli liczysz na bezawaryjną pracę to stawiaj na najlepsze marki cieszące się sporym uznaniem na rynku. W przypadku laminatorów prym wiodą takie firmy, jak Fellowes, Leitz, Peach, Deli, HP, Hama, Esperanza, Tracer, Qoltec, Sencor.
  • Cena - kwota, jaką zapłacisz za laminator do laminacji dokumentów jest podyktowana wieloma czynnikami. Ceny są zróżnicowane. Całkiem dobry laminator do użytku domowego kupisz już za około 200 zł, z kolei szybkie laminatory do biura to koszt rzędu od 1000 zł wzwyż.

Jak układamy ranking laminatorów?

Oprócz czołowych parametrów sugerujemy się także drugą grupą czynników, wśród których wymienia się:

  • Własne doświadczenia - obracamy się w bardzo dużej liczbie kategorii. Nie stanowią dla nas tajemnicy zarówno urządzenia z segmentu AGD, RTV, jak i biurowego. Jesteśmy testerami sprzętu w wielu dziedzinach.
  • Wnikliwa analiza - za każdym razem przykładamy się do naszej pracy, stąd lista laminatorów zawiera urządzenia o pozytywnym stosunku jakości do ceny, z przydatnymi funkcjami, dobrymi parametrami zwiększającymi efektywność. Nie ukrywamy przed Wami ewentualnych słabszych stron produktu, jeżeli takowe są.
  • Opinie internautów - posiłkujemy się Waszymi spostrzeżeniami na temat konkretnego modelu. Zapoznajemy się z cennymi uwagami, co cenicie w danym laminatorze, a czego Wam zabrakło. Liczne komentarze z Waszej strony są niezwykle pomocne.

Laminarka do papieru to niewielki i mobilny sprzęt, który zajmuje mało miejsca, a znacznie ochroni Twoje dokumenty w szybkim czasie, nie zakłócając przy tym ciszy. Nie ma żadnych skomplikowanych ustawień, więc obsługa jest intuicyjna.

Na początku ustal, czy będziesz go używał sporadycznie w celach prywatnych, czy też potrzebujesz wydajnego sprzętu do intensywnego użytkowania w biurze. Określ budżet i dodatkowe zagadnienia, na których najbardziej Ci zależy. Nie zapomnij wspomóc się powyższym poradnikiem, jaki laminator wybrać i naszym rankingiem laminatorów, gdzie są topowe modele.

Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 4.7, Głosów: 11
blog comments powered by Disqus