PODPOWIEDZI:
PODPOWIEDZI:

Ranking Czytników e-booków | Najlepsze polecane Czytniki e-Booków 2024

Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 4.3, Głosów: 9

W tym dziale przygotowaliśmy najnowsze rankingi czytników e-booków. Stworzone zostały przez naszych redaktorów i mogą pomóc Ci wybrać najlepszy produkt. Pod listą aktualnych zestawień możesz też przeczytać wartościowe porady zakupowe. Dzięki nim poznasz najważniejsze cechy i parametry sprzętu z tej kategorii. Połączenie polecanych produktów z przewodnikiem „jak kupić” będzie dla Ciebie gwarancją dobrze wydanych pieniędzy.

Każdy aspekt naszego życia w mniejszym bądź większym ulega digitalizacji i przenosi się do świata technologii. Także czytanie książek. Niezależnie od tego, czy wybieracie 50 twarzy Greya, czy jednak Biegunów, czytnik e-booków może uprzyjemnić wam lektury, a także pozwolić na łatwiejszy dostęp do ulubionych pozycji. Pomożemy wybrać wam najlepszy czytnik e-booków w rozsądnej cenie.

Na polskim rynku o dobry czytnik e-booków nie jest trudno. Przez to, że pozostało u nas zaledwie kilku liczących się producentów, dlatego ich oferta niejednokrotnie jest kompletna i pozwala wybierać między kilkoma przedziałami cenowymi. 

Jak wybrać czytnik e-booków?

Czytnik e-booków, jeśli wybrany dobrze, będzie opłacalną inwestycją na lata. Jego zakup może zwrócić się po kupnie kilkunastu książek, które w wersji papierowej bywają droższe od 20% do nawet 50%. Ponadto takie funkcje jak podświetlenie czy dopasowanie rozmiaru czcionki mogą być kartą przetargową dla tych, którzy troszczą się o swój wzrok. Zacznijmy jednak od podstaw.

Przy kupnie tych urządzeń najważniejsze jest kilka czynników, które pomogą stwierdzić, jaki czytnik e-book wybrać: 

  • Wykonanie - w przypadku elektronicznych książek jeszcze ważniejsze, bo ich ekrany są znacznie podatniejsze na uszkodzenia, a i wielu producentów na start sugeruje kupno etui. Zdradzimy więc, czego się spodziewać i czy warto kupić pokrowiec.
  • Ekran - zdecydowanie najważniejszy element, ponieważ od jego jakości zależy zdrowie naszych oczu, ale i przyjemność lektury. Ważne jest także podświetlenie oraz responsywność panelu dotykowego.
  • System oraz obsługa formatów - choć nie będą to najszybsze urządzenia, to ważne, by bateria wytrzymywała długo, a przełączanie się między stronami było możliwie jak najpłynniejsze. Dobry czytnik e-booków powinien także obsługiwać pełny zestaw formatów, w jakich wydawane są książki.

Wykonanie oraz wyposażenie dobrego czytnika e-booków

Na kupno czytnika musimy wydać kilkaset złotych. Przez zakupem dobrze jest więc zweryfikować, co możemy dostać za tę cenę i na jakie dodatkowe wydatki się przygotować. Te mogą pojawić się jeszcze zanim uruchomimy urządzenie.

Jaki rozmiar dla czytnika e-booków? 

Na pewno wiele osób zadaje sobie to pytanie przed zakupem. W przeciwieństwie do nowoczesnych smartfonów, większość czytników posiada spore ramki dookoła urządzenia. Nie jest to minusem, bo pozwala uniknąć przypadkowych dotknięć oraz zabezpiecza w dodatkowym stopniu ekran. Zmienia to jednak nasze przyzwyczajenia, bo czasem może być trudno uzyskać urządzenie, które mieści się w jednej dłoni.

Jeśli chodzi o wymiary, można je podzielić na trzy grupy: 

  • Czytniki mające od 6 do 7,5 cala - grupa najmniejsza i jednocześnie bardzo kompaktowa. Przy jej kupnie trzeba się jednak liczyć z tym, że konieczne będzie powiększanie plików PDF, co zmusi nas do kilkukrotnego przemieszczania się w obrębie jednej strony. Ustawienie dużej czcionki sprawi, że czeka nas sporo klikania bądź przewijania stron. Jeśli zachowamy marginesy niczym w drukowanej książce, to przestrzeni na czytanie zostanie niewiele.
  • Od 7,5 do 9 cali - najczęściej rozwiązania mające po 8 cali są preferowane przez użytkowników. Dlaczego? Głównie chodzi o balans między komfortem i lekkością, a rozmiarem stron. Dodatkowo, jeśli producent zadbał o wysokiej jakości matrycę, możemy czuć się niemalże, jakbyśmy mieli ze sobą niewielką książkę.
  • Od 9 cali - to potencjalnie najzdrowsze dla oczu czytniki e-booków. Dzięki dużym ekranom będziemy mogli zmieścić znacznie więcej treści. Otrzymujemy wymiar zbliżony lub nawet przewyższający rozmiarem kartkę A4, co mogą docenić między innymi osoby czytające publikacje naukowe tworzone w większych formatach lub z mniejszą czcionką. Poręczność schodzi na dalszy plan, gdyż takie propozycje ważą nieraz powyżej 300 gramów.

Wykończenie czytnika

Dobry czytnik e-booków nie będzie łatwy do rozróżnienia na pierwszy rzut oka od tańszego rozwiązania. Ranking e-booków pokazuje jedno: producenci umówili się na jeden typ wykończenia. W znakomitej większości urządzeń znajdziemy plastik, odpowiednio w białym lub czarnym kolorze. Rzadszą sytuacją są wyraziste kolory czy inne wykończenie. 

Czytnik e-booków może się łatwo brudzić

Na większą różnorodność możemy liczyć z tyłu. Oprócz plastikowych pleców, znajdziemy niejednokrotnie gumowany plastik. Ten pozwala na pewniejszy chwyt, dzięki czemu dłuższa lektura nie sprawi nam trudności. Jego minusem jest jednak dość łatwe zbieranie brudu. Dodatkowo wszelkie ślady pozostają z nami na dłużej, co nie brzmi przekonująco w dalszej perspektywie. 

Czy warto zainwestować w etui?

Producenci do opakowań z czytnikami często dołączają informację, z której wynika, że zakup etui jest niemalże koniecznością. Prawda jest taka: czytniki książek rzadko kiedy mają na froncie szkło, przez co każdy kontakt z twardymi elementami może się dla nich skończyć uszkodzeniem ekranu. Jeśli więc szanujecie swoją elektroniczną biblioteczkę, warto byłoby zainwestować w coś, co przykryje ekran. 

Ekrany czytników bywają delikatne

Jednym z lepszych rozwiązań wydaje się być etui typu cover. Pozwala ono na zakrycie czytnika z obydwu stron, gdy już go nie potrzebujemy, a jednocześnie nie dodaje za dużo wagi.

Część producentów (np. Onyx) dołącza takie osłony do swoich zestawów, co przedłuża życie urządzenia. Na rynku nie brak opcji zarówno gumowych, ze sztucznej skóry, ale i z najprawdziwszej. Ceny kształtują się między 20 złotych, a 150 złotych za skórzany pokrowiec. Najczęściej zapłacimy około 40-50 złotych. 

Możliwości czytnika elektronicznych książek - porty

Urządzenie najczęściej będziemy ładować portem Micro USB. Jest to rozwiązanie, które od lat stosują producenci i nawet polecane czytniki e-booków nie zawierają USB typu C, które jest obecne chociażby w nowszych telefonach. Podobnie jest z innym wiekowym standardem - kartami micro SD. Podręczne pamięci są ogólnie dostępne, jednak nie zawsze czytniki je obsługują. Warto przed zakupem upewnić się, jak wygląda sytuacja w przypadku danego modelu.Porty zawarte w czytnikach e-booków nie zaskakują

W niektórych propozycjach możemy znaleźć gniazdo słuchawkowe. W zależności od aplikacji może to nam pozwolić na słuchanie audiobooków, a nawet podcastów. Rzadko bowiem zdarza się, by producenci przewidzieli miejsce na głośnik, a nawet jeśli, to jego jakość jest godna pożałowania. 

Ekran oraz POdświetlenie

To tutaj będzie rozgrywać się akcja. Szalone opowieści z Hogwartu czy rozbudowana fabuła "Metra 2035" będą tracić na wartości, jeśli ich czytanie zmęczy nasz wzrok. Dlatego też przyglądamy się temu, czemu przyglądać się będzie każdy - cechom dobrego ekranu w elektronicznym czytniku książek.

Czytnik z przyciskami czy panelem dotykowym?

Obecnie na rynku jest do dyspozycji możemy dostać modele z przyciskami po bokach, pod ekranem czy nawet bez przycisków, za to z panelem dotykowym. W obliczu nie do końca responsywnych systemów operacyjnych na czytnikach rozsądnym rozwiązaniem wydaje się być posiadanie obydwu opcji - i przycisków, i dotykowej matrycy. 

Czytnik e-booków z przyciskami szybkiej nawigacji

Każdy producent preferuje swój układ - niektórzy poza przyciskami przewijania dodają przycisk głównego menu oraz rozwijania opcji, inni jedynie przycisk powrotu na ekran startowy. Starsze modele oferowały także pełnowymiarową klawiaturę. Trzeba jednak powiedzieć, że do sprawnej nawigacji ekran dotykowy nadaje się najlepiej - nawet jeśli trzeba chwilę poczekać na reakcję. Natomiast do szybkiego przerzucania stron wygodne okazują się być strzałki u dołu. 

Czy warto kupić czytnik z podświetleniem?

Sytuacja, w której będziemy ślepnąć od świateł podczas czytania książki nam nie grozi. Nawet najlepsze czytniki e-booków nie mają podświetlenia ekranu. Zamiast niego na wszystkich czterech rogach znajdziemy niewielkie diody, które wieczorem pomogą oświetlić całą stronę. Za dnia także się sprawdzą, poprawiając kontrast. 

Podświetlenie w e-booku składa się z diod

Jednak podświetlenie dookoła ekranu znacząco się różni w zależności od tego, co proponują producenci. Amazon w czytnikach Kindle oferuje kolory zbliżające ekran do strony w książce. Nieco inaczej postępują inni producenci, nieraz oferując światło białe, które w dalszej perspektywie bywa męczące dla oka. Czytnik e-booków dobry dla oczu powinien raczej celować w światło pomarańczowe. Ponadto lepsze propozycje posiadają czujnik światła dopasowujący jasność do otoczenia. 

Jak działa ekran e-ink?

Czytniki e-booków wyposażone są w specjalny typ ekranów, które wypełnione są tzw. elektronicznym tuszem. Ekrany e-papierowe składają się z dwóch rzędów elektrod. Pomiędzy nimi znajdziemy mikrokapsułki, które u góry i udołu są napełnione naładowanymi dodatnio i ujemnie (jak elektrody) cząstkami białego i czarnego pigmentu. Mikrokapsułkę wypełnia także płyn, który pozwala na przechodzenie cząsteczek. 

Czytniki e-booków mają ekrany z e-tuszem

Jak działa e-papier? Za pomocą prądu przechodzącego przez elektrodę zmienia się potencjał elektryczny kapsułek, które składają się na piksel. Gdy dolna elektroda jest polaryzowana tak, by jej ładunek był ujemny, wypycha ona ku górze czarny pigment w kapsułce, przyciągając jednocześnie biały. W ten sposób widzimy czcionkę. I odwrotnie - uzyskujemy biały ekran, gdy elektroda ma ładunek dodatni.

LCD/AMOLED vs e-papier - różnice

  • Ekran LCD ma własne podświetlenie, a AMOLED świeci swoimi diodami. Ekrany z e-tuszem muszą być podświetlane z zewnątrz. Dlatego czołowe miejsca rankingu e-booków okupują pozycje, które posiadają własne podświetlenie. Warto sprawdzić to przed zakupem, w innym przypadku będziemy musieli czytać wieczorem z lampką - jak tradycyjną książkę.
  • Szybkość odświeżania jest różna. Ekrany e-tuszem odświeżają się powoli, ponieważ proces elektryzowania jest czasochłonny. Nie da się na nich oglądać takich treści jak filmy, na których wiele się dzieje. 
  • Perfekcyjna czytelność w jasnym słońcu. W przeciwieństwie do podświetlanych matrych LCD/AMOLED e-tusz działa niczym kartka papieru - im więcej słońca, tym lepsza czytelność i naturalniejszy obraz.
  • Perfekcyjne kąty widzenia i kontrast. Mamy tu tylko biel i czerń oraz odcienie szarości. 
  • Brak koloru w czytnikach e-booków. Choć kilka firm pracuje nad hybrydowymi matrycami z diodami, to nie doczekaliśmy się takiej technologii, która łączyłaby właściwości ekranów LCD i tych z e-tuszem. 

Co to jest ghosting i czy należy się go bać?

W związku z tym, że ekrany e-ink działają specyficznie, mają też specyficzne problemy. Jednym z nich jest ghosting. Objawia się on tym, że po przewinięciu ekranu na kolejną stronę, widzimy treść poprzedniej. Wynika to ze zbyt słabego naelektryzowania elektrody, która ma przyciągać czarne cząstki z pigmentem.

Czy jest się czego obawiać? Nie w przypadku droższych czytników. W klasyfikacji czytników e-książek propozycje mające ten problem są konsekwentnie spychane na niskie pozycje, a użytkowników lojalnie uprzedzamy o takiej możliwości. Najlepsze czytniki e-booków regularnie odświeżają obraz, by uniknąć takich problemów.

Jaki ekran w czytniku e-booków? 

Na pewno nie LCD. W sieci zdarza się jeszcze natrafić na "czytnik", który pozwala na korzystanie z gier, filmów oraz funkcjonalności systemu Android. To bubel, którego lepiej nie kupować - zrobicie sobie więcej krzywdy podczas lektury niż będziecie mieć przyjemności z czytania. Dodatkowo matryca LCD, zwłaszcza tania, zmęczy wasz wzrok i nie pomogą tu żadne tryby ochrony oka. 

Czytnik e-booków z ekranem E-Ink Carta

Obecnie na rynku spotykamy się z matrycami od jednego producenta: E-ink. Firma jest liderem i jeśli znajdziemy nazwę zastosowanego rozwiązania, to najczęściej będzie ona brzmieć Pearl albo Carta. To pierwsze rozwiązanie pochodzi ze starszych czytników i częściej doskwierał mu ghosting. W przypadku drugiego problem jest już znacznie rzadziej spotykany. 

Przyszłością mogą być wyginane ekrany E-Ink Mobius wykonane z plastiku, które działają na podobnej zasadzie do propozycji na rynku smartfonów czy telewizorów. Jeszcze inną alternatywą mogą być kolorowe matryce Advanced Color E-Paper. Te pozwolą na uzyskanie kolorowego obrazu dzięki przeplataniu się cząsteczek z trzema kolorami tuszu. Na ten moment jednak daleko do ich komercyjnej realizacji.

Cechy dobrego ekranu czytnika e-booków

  • Najlepiej, gdy ekran osiąga wysoką rozdzielczość. Wyraża się ją przez ppi, czyli zagęszczenie pikseli na cal. Najlepsze ekrany posiadają 300 ppi, czyli oferują szczegółowość na poziomie druku w gazetach. Poszarpane krawędzie nie są widoczne z daleka. W przypadku najtańszych urządzeń spotkamy się z ekranem 6 cali i 800x600 pikseli. Wtedy zagęszczenie ma poziom 167 ppi, a czytanie nie jest zbyt komfortowe. Lepiej szukać propozycji mających 1440x1080 pikseli.
  • Przydatnym dodatkiem okazuje się być powłoka antyrefleksyjna. Domyślnie ekrany są matowe, ale dzięki dodatkowej powłoce jeszcze lepiej radzą sobie ze słońcem.
  • Niemniej ważne będzie równomierne podświetlenie. Efekt widocznych plam skutecznie zniechęci do czytania, a zbyt niebieskie światło zmęczy oczy nocą. Lepiej wybrać taki ekran, który doświetlany jest na biało, a najlepiej, by efekt był delikatnie pomarańczowy.
  • Najbardziej intuicyjnym rozwiązaniem będzie panel dotykowy. Pozwoli on, choć przy nieco mniejszej responsywności, na wygodne przeglądanie treści, a także ich powiększanie i pomniejszanie. 

System oraz jego możliwości

Na nic zda się piękny ekran, jeśli nie będzie systemu, który wykorzysta jego możliwości oraz miejsca na dysku, na którym zapiszemy nasze książki. Czytniki e-booków nie są całkowicie oderwane od rzeczywistości, a dzięki usługom online oraz coraz większym możliwościom odbioru treści, oprogramowanie staje się kolejnym, ważnym elementem przy kupnie. 

Pojemność dysku twardego - czy ma znaczenie? 

Przeciętna książka w formacie .epub waży 7-10 megabajtów. Przeciętna, czyli taka bez obrazków i mająca około 500 stron, gdyby ją wydrukować. Dlatego pamięć nie ma największego znaczenia w czytnikach e-booków. Coraz rzadziej można spotkać propozycje mające 2 GB. Takie pomieszczą około 400-500 książek. Jeśli powiększymy pamięć do 4 GB, czyli najczęściej spotykanej pojemności - uzyskamy miejsce na około 1000 tytułów. 

System w czytnikach zajmuje sporo pamięci

Warto jednak pamiętać, że część proponowanej przestrzeni zabierze system operacyjny. W przypadku bardziej zaawansowanych rozwiązań może to być nawet 1 gigabajt. Na szczęście z pomocą przyjdą karty pamięci - najczęściej spotykane rozwiązania obsługują 32 GB. Dużo miejsca przyda się na synchronizację książek z wirtualnych dysków. Obsługa Dropboxa czy serwisów przesyłania książek przez e-mail na czytnik to częste rozwiązanie.

Jaki system operacyjny wybrać? 

To trudne pytanie o tyle, że każdy producent proponuje coś innego. Jeśli jednak zarysować prostą linię podziału, to w zestawieniu czytników znajdziemy dwie możliwości: autorski system operacyjny Amazonu oraz zmodyfikowane wersje Androida. Wszystko zależy od preferencji, ale za systemem Amazonu przemawia kilka atutów, a najważniejszym jest energooszczędność. 

Niektóre czytniki mają modyfikację Androida

Jeśli będziecie czytać książki dłużej, w jednym podejściu, to w takim wypadku czytniki Amazona wytrzymają dłużej. Jednak warto sobie zdać sprawę, że te urządzenia nie muszą być ładowane jak telefony i kilka tygodni działania, nawet przy włączonym Wi-Fi i podświetleniu to wynik jak najbardziej realny. Spójrzmy więc, czego warto szukać w oprogramowaniu.

Jakie formaty książek obsługuje dobry czytnik e-booków?

  • .PDF - choć nie jest to format elektronicznych książek, to wiele publikacji występuje w tej formie. Warto, by czytnik obsługiwał taką formę dokumentów, ponieważ wiele prac naukowych czy skanów od wykładowców może być stworzona w tym formacie.
  • .EPUB - czyli electronic publication, najpowszechniejszy z formatów obecny w czytnikach. Pozwala na płynne dopasowywanie wielkości tekstu oraz dodawanie zaznaczeń. Ten format pozwala też przemycić dane okładek czy proste grafiki. 
  • .MOBI - popularny format w sklepach z elektronicznymi książkami. Jest to prywatne rozwiązanie firmy MobiPocket, dlatego jest on rzadziej spotykany, ale także lepiej zabezpieczony.
  • .DOC - standardowy format do edycji dokumentów na komputerze. Może się przydać, jeśli będziemy musieli przejrzeć większy plik, ale nie będziemy chcieli męczyć wzroku.

Ważne: czytniki Amazona nie obsługują formatu .EPUB. W sieci można znaleźć programy konwertujące do formatu .MOBI

Sklepy z książkami dostępne na czytnikach

Wybór jest zależny od producenta, ale nie zawsze obecność sklepu na urządzeniu jest oczywistością. Jeśli nie chcemy zgrywać plików do czytnika, a bezpośrednio kupować i pobierać książki do czytnika, mamy kilka opcji: 

  • Legimi - najpopularniejsza w Polsce usługa. Swoje aplikacje posiada na Pocketbooku oraz InkBooku, dwóch ważnych markach w Polsce. Pozwala na zakupywanie książek pojedynczo albo w abonamencie, za pomocą witryny internetowej, ale także poprzez usługę wbudowaną w czytniki. Można też zakupić audiobooki, choć ich słuchanie na czytnikach rzadko kiedy jest możliwe.
  • Publio - tutaj już bez mobilnych aplikacji, natomiast ze sporą ofertą książek zarówno w wersji audio, jak i .mobi i .epub. Ceny są konkurencyjne, często zdarzają się też rabaty. Brakuje jednak subskrypcji. 
  • Empik - podobnie jak w przypadku Publio, tak i tutaj znajdziemy książki elektroniczne w formie audio i tekstowej. Firma zrezygnowała z własnej aplikacji na czytnikach i zakupione egzemplarze na czytnik będziemy zmuszeni przesłać. Ceny e-booków są niejednokrotnie kilka do kilkunastu złotych niższe od egzemplarzy drukowanych. 
  • Woblink - sklep, który w swojej ofercie ma także zakładkę z darmowymi książkami. Oprócz tego nie brakuje w nim największych premier oraz promocji. Ceny niejednokrotnie zbliżają się do tych, jakie zapłacimy za książkę tradycyjną. 
  • Amazon Books - To przede wszystkim opcja dla czytających w obcym języku. Sklep oferuje bogatą bibliotekę pozycji z każdego gatunku - zarówno obyczajowe, jak i naukowe pozycje znajdziemy w serwisie. Można je kupić z poziomu komputera oraz sklepu. Dostępny jest także abonament Kindle Unlimited, w którym ciągle powiększana jest baza książek.

Możliwości systemu poza czytaniem książek

Ekrany dotykowe ułatwiły znacznie nawigację w czytnikach. Pozwoliły także na upodobnienie obsługi do tego, co znajdzimy w Androidzie. Książki możemy segregować według daty dodania czy rozmiaru. Znajdziemy je także w folderach, co przypomina korzystanie z aplikacji muzyki na smartfonie. Zsynchronizujemy się także z usługami dysków twardych, jak preferowany przez producentów Dropbox.

Możliwości sortowania książek w Pocketbooku

Nie zabraknie też prostych aplikacji, jak kalkulator czy notatnik z funkcją ręcznego notowania. Dla tych, którzy w wolnych chwilach od lektury chcieliby pograć, producenci przewidują różne atrakcje. Na niektórych urządzeniach możemy znaleźć sudoku oraz szachy, a inne oferują pasjansa. Część rozwiązań zawiera także słowniki, ale rzadko kiedy w języku polskim. Coraz częściej natomiast wykonamy zrzut ekranu i przesłać go na dysk.

Mało istotna jest możliwość przeglądania internetu. Od biedy może to wam pomóc z dłuższymi artykułami, jednak strony często są projektowane pod 

Tryb czytania - na co zwrócić uwagę? 

Po uruchomieniu książki naszym oczom powinien ukazać się tekst oraz numery stron. W przypadku większości formatów ta liczba będzie płynna i zależna od rozmiaru i kroju czcionki, jaki wybierzemy. Przy okazji zmienić możemy rozmiar marginesów. W każdym miejscu powinniśmy mieć możliwość zaznaczenia słowa bądź dodania adnotacji, a jeśli wygodniej nam czytać  w pionie - obrócenia tekstu.

Opcje w czytniku

Po ponownym uruchomieniu książki wraca ona do miejsca, gdzie skończyliśmy, jednak przydatne okażą się zakładki. Te pozwolą nam zaznaczyć najważniejsze momenty. Oprócz tego możemy skorzystać ze słownika do tłumaczenia skomplikowanych wyrazów, ale także i wyszukiwania ich w całej książce. Czytniki Amazona obsługują funkcję X-Ray, która pozwala na zrozumienie kontekstów i sytuacji, o których mowa w danej lekturze. 

Łączność czytników za pomocą Wi-Fi, LTE, Bluetooth

W rankingu czytników e-booków standardem jest obsługa Wi-Fi. Nie służy ono jednak najczęściej do przeglądania internetu, a do aktualizacji bazy książek oraz korzystania ze sklepów. Rozwiązanie to warto wyłączać, ponieważ moduł nie musi działać cały czas. 

Opcja Wi-Fi jest już standardem

Coraz częściej do czytników, zwłaszcza tych od Amazona, dołączane jest LTE i Bluetooth. To pierwsze ma sens o tyle, że gdy czytamy daną książkę na innym urządzeniu w aplikacji Amazonu, możemy łatwo ją zsynchronizować i kontynuować czytanie w dowolnym miejscu. Nie jesteśmy też zależni od hotspotów, gdy chcemy korzystać z np. streamowania audiobooka. Bluetooth natomiast pozwala na podłączenie bezprzewodowych akcesoriów oraz wymienianie się danymi z innymi urządzeniami. 

Czy procesor i RAM mają znaczenie? 

Czytniki e-booków często mają po 256 lub 512 MB RAMu. Rzadko kiedy trafi się urządzenie, które posiada więcej pamięci. Pod tym względem wyróżniają się urządzenia Onyx, które potrafią mieć nawet 2 GB RAMu. Jednak znacznie ważniejsza jest optymalizacja systemu i pod tym względem Amazon przewodzi. Te same książki potrafią otworzyć się znacznie szybciej dzięki sprawnemu zarządzaniu zasobami. 

Oczywiście, jeśli mamy do czynienia z innymi czytnikami to im więcej pamięci, tym lepiej. Także taktowanie procesora oraz liczba rdzeni mają znaczenie. Nie jest to jednak coś, za czym warto byłoby się oglądać, jeśli otrzymamy dobry ekran. Zazwyczaj korzystanie z czytnika wymaga nieco cierpliwości przy wczytywaniu i synchronizowaniu książek, ale nie jest to proces uciążliwy. 

Kindle z reklamami czy bez? 

Kupując czytnik od Amazona, natkniemy się na dostępną za mniejsze pieniądze wersję z reklamami. Wtedy to zamiast klasycznego wygaszacza pokazują nam się bestsellery Amazonu, które są w języku obcym. Oprócz tego na dole urządzenia podczas korzystania z głównego menu także zobaczymy reklamę. Te wersje czytnika nie mogą być zamawiane z oficjalnego sklepu Amazona do Polski.

Amazon nie pozwala zamówić wersji z reklamami

Jeśli jednak zamawiamy czytnik z polskiego sklepu, a otrzymamy wersję z reklamami, to nieco mniej oficjalną drogą możemy się reklam pozbyć. Wystarczy kontakt poprzez e-mail z działem wsparcia klienta Amazonu, a będą oni w stanie zdalnie wyłączyć reklamy w naszym urządzeniu

Najlepsi producenci czytników e-booków

  • Amazon - od 2007, czyli premiery pierwszego czytnika Kindle, konsekwentnie rozwijają swoją bibliotekę. Jeśli nie przeszkadza wam angielskojęzyczne menu, to jest to najlepszy producent. Ekrany oferują dobrą jakość, a całość działa długo i błyskawicznie dzięki autorskiemu systemowi. To także okno na świat literatury anglojęzycznej, ale i polskie książki można wgrać na urządzenie. Szeroka gama produktów w każdym segmencie cenowym, choć są to nieco droższe od konkurencji urządzenia.
  • PocketBook - szwajcarska firma jest trzecim światowym producentem, a jej rozwiązania są chętnie wybierane przez polskich czytelników. To zasługa dobrego stosunku ceny do jakości, a także obsługi aplikacji od Legimi. Oprócz tego znajdziemy tu przyzwoite ekrany z podświetleniem, a na rynku sporą gamę pokrowców. System, choć nie tak żwawy jak w Kindlach, działa przyzwoicie i po polsku.
  • InkBook - polski akcent w zestawieniu. Firma Arta Tech z siedzibą we Wrocławiu rozwija InkBook jako tańszą alternatywę dla Amazona. W ofercie znajdziemy urządzenia z ekranami od 6 do 8 cali, o niższej i wyższej rozdzielczości, z podświetleniem i bez niego. Współpraca z Legimi oraz polskie menu to kolejne plusy. Czytniki często oferowane są w promocyjnych cenach chociażby przy okazji świąt.
  • Onyx - bezkompromisowe rozwiązania dla tych, którzy chcieliby mieć w swoich urządzeniach nieco większe ekrany. Tutaj z pomocą przychodzą takie urządzenia jak Boox Max 2 z ekranem 13,3 cala. Najczęściej są to propozycje na Androidzie z aplikacjami producenta, więc życie baterii nie jest najdłuższe, jednak rekompensuje je mocna specyfikacja i duże pamięci. 

W serwisie videotesty znajdziecie rozmaite propozycje zarówno dla tych, którzy potrzebują taniego i mobilnego czytnika, jak i tych, którzy swoje e-booki chcą czytać w najlepszej jakości. Przygotowane przez nas testy i rankingi są podparte doświadczeniem oraz wiedzą z zakresu czytników e-booków. Testujemy rozwiązania w każdej cenie i każdemu z nich poświęcamy odpowiednio dużo czasu.

Sprawdź też:

ranking smartfonówranking tabletówranking banków energii
Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 4.3, Głosów: 9
blog comments powered by Disqus