W tym dziale przygotowaliśmy najnowsze rankingi lodówek do zabudowy. Stworzone zostały przez naszych redaktorów i mogą pomóc Ci wybrać najlepszy produkt. Pod listą aktualnych zestawień możesz też przeczytać wartościowe porady zakupowe. Dzięki nim poznasz najważniejsze cechy i parametry sprzętu z tej kategorii. Połączenie polecanych produktów z przewodnikiem „jak kupić” będzie dla Ciebie gwarancją dobrze wydanych pieniędzy.
AGD w zabudowie staje się z roku na rok coraz bardziej popularne. Producenci wprowadzają innowacyjne rozwiązania, nowe technologie, a to wszystko, aby trafić w gust nawet najbardziej wybrednych osób. Dzisiaj poznasz pięć czołowych lodówek do zabudowy, przeznaczonych głównie dla wymagających użytkowników.
Autor: Magdalena Połczyńska/ 1 polubienie
Zobacz najlepsze produkty w kategorii lodówki do zabudowy. Sprawdź, jakie są rodzaje takich lodówek, co je charakteryzuje oraz jakie zalety niesie w sobie taki produkt.
W rankingu poznasz m.in. ich dane techniczne. Dowiesz się też wszystkiego o pojemności, energooszczędności czy nowoczesności przejawiającej się w innowacyjnych funkcjach, co przekłada się na ich praktyczność i funkcjonalność. Coś dla siebie znajdzie tu ten, który potrzebuje mniejszej, ale i większej lodówki do zabudowy.
Chłodziarki do zabudowy podobnie, jak w przypadku lodówek wolnostojących, są bardzo różne. Obecnie do wyboru są lodówki służące zabudowie o następującej wysokości:
Biorąc pod uwagę szerokość lodówek do zabudowy, wygląda to następująco:
Podobne wymiary z niewielkimi różnicami mają także lodówki wolnostojące. Na czym polega więc różnica? Otóż lodówki pod zabudowę, mimo iż tylko niewiele mniejsze od standardowych lodówek wolnostojących, w dużej części mają mniejszą pojemność. Głownie dlatego, że są płytsze, co jest zrozumiałe, gdyż zmieścić się muszą w specjalnej kasecie do zabudowy.
Na lodówki do zabudowy Polacy w dalszym ciągu decydują się rzadziej niż na wolnostojące tego typu produkty. Na ich korzyść przemawiają przede wszystkim względy estetyczne. Taka lodówka pod zabudowę może mieć również wiele dodatkowych funkcji. Nie tylko mrozi produkty, ale może znacznie więcej. Jak wybrać taką chłodziarko-zamrażarkę? Przejdźmy krok po kroku przez wszystkie najważniejsze aspekty. Pozwoli to wybrać najlepszą lodówkę do zabudowy.
Lodówki do zabudowy montuje się wewnątrz specjalnie do tego przeznaczonych szafek kuchennych. Co istotne, w każdym modelu takiej lodówki zachodzi możliwość zmiany kierunku otwierania jej drzwiczek. Fronty stanowią bowiem najczęściej osobne drzwi z własnymi zawiasami, które połączone są z drzwiami chłodziarek do zabudowy. Rzadziej front jest montowany bezpośrednio na drzwiach lodówki.
W mniejszych kuchniach, gdzie nie ma dużych przestrzeni, zamiast zwykłej lodówki, postawić można na podblatowe chłodziarki pod zabudowę. Również mieści się ona w kasecie szafki, a jej wysokość nie przekracza 90 cm. Takie lodówki ze względu na niewielką wysokość mają jednak dość małą pojemność. Dlatego ewentualnie sprawdzają się w kawalerkach. Spotkać można je też w pokojach hotelowych.
Mimo że lodówki pod zabudowę są odrobinę mniejsze od standardowych, to zajmują więcej miejsca. Ma to związek z otaczającą je kasetą oraz wentylacją, która jest niezbędna, jeśli taki sprzęt ma być sprawny, w pełni wydajny i działać wystarczająco długo.
Dlatego też montując lodówkę do zabudowy, w kasecie powinien być duży wlot powietrza z dołu oraz wylot z góry. Ważne jest to dlatego, że powietrze zasysane jest z dołu, przechodzi przez tył lodówki i wychodzi górą.
Zadbać należy więc o to, aby zapewnić lodówce wystarczająco dużo miejsca, dzięki czemu powietrze będzie miało swobodny przepływ. Taki otwór powinien mieć co najmniej 200 cm2. Przy jego szerokości w granicach 50 cm wystarczy odsunąć ją więc od ściany o 40 cm. Z kolei między kasetą i lodówką odstęp wynosić musi przynajmniej 4 cm.
Lodówka to wybór na długie lata. Tym bardziej, jeśli jest to lodówka do zabudowy, która odpowiada danej kasecie. Dlatego wybrać należy ją zgodnie z potrzebami domowników. Jako że lodówka pracuje przez 24 godziny na dobę, jednym z najważniejszych jej parametrów jest energooszczędność, o której informacje znajdują się na etykiecie energetycznej.
Dla lodówek na ogół spotyka się etykiety energetyczne z siedmioma klasami energetycznymi, od klasy D do klasy A+++, a więc urządzeń najbardziej energooszczędnych. Pełna klasyfikacja energooszczędności dla chłodziarek do zabudowy, podobnie jak tych wolnostojących, zawiera w sobie jednak 10 klas energetycznych: A+++, A++, A+, A, B, C, D, E, F, G.
Poza klasą energooszczędności na etykiecie lodówki do zabudowy znajdują się informacje o:
Pojemność lodówki do zabudowy jest związana z jej wysokością. Wiele zależy więc od liczby członków w rodzinie i ich potrzeb. Właściwą pojemność takiej chłodziarko-zamrażarki do zabudowy można w prosty sposób obliczyć. Zakłada się, że na pierwszą osobę w rodzinie przypada 120-130 litrów pojemności lodówki, a na każdą kolejną 30 litrów.
Dla klasycznej rodziny w modelu 2+2 pojemność takiej lodówki powinna więc sprowadzać się do ok. 220 litrów.
Większość lodówek pod zabudowę, które dostępne są na rynku, ma ok. 180 cm wysokości. W takich produktach zamrażarka najczęściej umiejscowiona jest na dole lodówki i kończy się poniżej poziomu blatu szafek kuchennych. Odwrotny rozkład części chłodzącej zamrażarki może być problematyczny. Jako że z części chłodniczej korzysta się znacznie częściej, schylanie się po znajdujące się w niej przedmioty może być mało praktyczne. Szczególnie duży problem mogą mieć z tym osoby w podeszłym wieku i te, które zmagają się z niepełnosprawnością.
Wiele jednodrzwiowych lodówek do zabudowy ma jeden agregat i jeden termostat. Bardziej funkcjonalne są modele z dwoma agregatami i dwoma termostatami, które są od siebie niezależne. Taka konfiguracja pozwala osobno ustawić temperaturę dla zamrażarki, osobno dla chłodziarki, a nawet jedną z tych części w razie potrzeb wyłączyć całkowicie. Takie połączenie przekłada się jednak na większy pobór prądu.
W związku z tym częstszym zestawieniem jest połączenie jednego agregatu i dwóch termostatów. Taka opcja jest lepsza pod kątem ekonomicznym. Zestawienie takie nie daje wprawdzie możliwości wyłączenia jednej z części lodówki, ale pozwala ustawić w nich osobną temperaturę.
Komfort użytkowania lodówek do zabudowy podnosi właściwe rozmieszczenie w nich półek. Najlepsze są te, które mają regulowaną ich wysokość, choć w wybranych modelach można je nawet składać czy pochylać. Ponadto znaleźć się w niej muszą przeróżne, przezroczyste i wysuwane szuflady oraz inne mniejsze pojemniki na jajka, napoje i nie tylko.
Same półki powinny być natomiast szklane, przez co łatwiej jest je utrzymać w czystości. Wówczas musi to być jednak szkło hartowane, odporne na zarysowania i pęknięcia, które wytrzyma kilkukilogramowe obciążenie.
Lodówka do zabudowy powinna być energooszczędna i spełniać swoje podstawowe funkcje, a więc mrozić i schładzać znajdujące się w niej produkty, jak i dbać o ich optymalną jakość. Nowoczesne lodówki pod zabudowę pełne są jednak także wielu dodatkowych systemów, które nadają im funkcjonalności. Należą do nich:
Każda wyszukiwarka lodówek do zabudowy zawiera w sobie mnóstwo tego typu produktów. Jedne z nich są bardziej nowoczesne, inne mniej. Wybierając sobie taką lodówkę, przede wszystkim należy określić potrzeby. Tak swoje, jak i innych członków rodziny.
Na pewno lodówka pod zabudowę nie może być zbyt mała, gdyż nie będzie praktyczna. Dobrze też, jeśli jest ona energooszczędna, najlepiej z klasą energooszczędności A+++. Dużą korzyścią są też jej dodatkowe funkcje, dzięki którym nie tylko zyskuje ona na funkcjonalności, ale gwarantuje również utrzymanie znajdujących się w niej produktów w odpowiedniej temperaturze.
Jeżeli zadajecie sobie wciąż pytanie, jaką lodówkę do zabudowy kupić, to oprócz wcześniej wymienionych kwestii, warto zwrócić uwagę również na renomę producenta.
Wybierając duży sprzęt AGD do kuchni często sugerujemy się jego marką. Nie można jednak wyłącznie na to patrzeć czy kierować się jakimiś stereotypami. Przechodząc już jednak do konkretnych producentów lodówek pod zabudowę, można wyróżnić przede wszystkim:
Trochę tych firm jest, prawda? Warto jeszcze raz zajrzeć do rankingów najlepszych lodówek do zabudowy, które znajdziecie na samej górze pod tabelką i przekonać się, który producent tego typu urządzeń wygrał w konkretnej klasyfikacji.
Na koniec kilka zdań o sposobie naszej pracy i procesie tworzenia każdego rankingu. W porównaniu do większości serwisów z rankingami sprzętu, nie sugerujemy się wyłącznie popularnością, i to jeszcze nie sprzedażową, a według danych z porównywarek cenowych, bo tak działa duża część stron z podobnymi zestawieniami.
Robimy co w naszej mocy, aby serwować Wam wartościowe, unikalne, jedyne w swoim rodzaju klasyfikacje czołowych lodówek do zabudowy. Jest to przecież sprzęt dość kosztowny, więc warto wybrać dla siebie jak najlepszy model.
Sprawdź również:
![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() | ![]() |