PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
3 Powody, dla których warto kupić ASUS ROG GL703 SCAR

➤ Ranking najlepszych Alkomatów 2018

Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 4.7, Głosów: 3

Zobacz najlepsze i najczęściej wybierane produkty z kategorii alkomaty. Sprawdź gdzie można kupić je przez internet i zapłacić najmniej. Poznaj ich największe zalety, obejrzyj galerię zdjęć i porównaj dane techniczne. Zostaw swoją opinię lub komentarz, jeżeli któryś z produktów jest Ci znany lub masz do zaproponowania coś innego.

Urządzenie do pomiaru ilości zawartego alkoholu

Alkomat to urządzenie odpowiedzialne za wykonywanie pomiaru ilości zawartego alkoholu w wydychanym powietrzu. Pozwala określić nam jego stężenie we krwi w trakcie wykonywania testu. Sprzęt ten ma szerokie zastosowanie podczas przeprowadzania kontroli trzeźwości przez policjantów u osób prowadzących pojazdy. Bywa także stosowany przez firmy ochroniarskie i organy kontrolujące pracowników podczas wykonywania obowiązków służbowych.

kontrola drogówki i alkomat

Jak kupić najlepszy alkomat osobisty?

Istnieją również osobiste alkomaty, umożliwiające wykonanie pomiaru w domowym zaciszu i to właśnie taki sprzęt staje się coraz bardziej popularny. Musimy jednak pamiętać, że badanie alkomatem możemy wykonać najwcześniej 20 minut po spożyciu alkoholu. Wcześniejsze wykorzystanie urządzenia może zawyżyć nasz pomiar do ekstremalnych wartości, a nawet uszkodzić alkomat!

pomiar alkoholu alkomatem

Bezpośrednio po spożyciu alkoholu, jego stężenie w wydychanym powietrzu jest bardzo wysokie i może być nawet wyższe od wartości przewidzianych przez producenta. Aby test został prawidłowo wykonany należy odczekać co najmniej 20-30 minut.

Przed zakupem alkomatu powinniśmy zastanowić się czy potrzebujemy go do sporadycznego, regularnego, czy może nawet masowego zastosowania u wielu osób, np. w przypadku firm transportowych. Na rynku dostępne są trzy typy alkomatów: najtańsze urządzenia wyposażono w sensor półprzewodnikowy, który po spożyciu lekarstwa lub innych substancji zareaguje podobnie jak w przypadku obecności alkoholu we krwi.

kontrola policji i pomiar alkomatem

Sensor elektrochemiczny

Najpopularniejszym typem jest sprzęt z sensorem elektrochemicznym. Takiego typu alkomatem posługuje się policja, a także niektóre firmy. W tym przypadku na wynik pomiaru nie wpływają inne substancje. Najdroższe urządzenia wyposażone są w sensor spektrofotometryczny, który gwarantuje najdokładniejszy pomiar, mogący posłużyć jako dowód w sądzie. W swoim działaniu wykorzystuje podczerwień.

Czujnik

Niezwykle istotnym elementem wszystkich alkomatów jest czujnik. Im jest on większy, tym dokładniejszy wynik nam wskaże. Warto zatem w specyfikacji alkomatu sprawdzić pozycję „Zakres błędu” – wraz ze wzrostem jego wartości, maleje też dokładność naszego urządzenia.

Dodatkowe ustniki - jeżeli są potrzebne

Ważne, aby zestaw wyposażony był w dodatkowe ustniki, które możemy w alkomacie wymienić. Prawidłowe pomiary urządzenia będą oczywiście zależeć od zastosowania się użytkownika do zasad opisanych w instrukcji obsługi.

kalibracja alkomatu

Serwis i kalibracja alkomatu

Oprócz tego, niemalże wszystkie alkomaty wymagają systematycznego serwisowania oraz kalibrowania w odpowiednim odstępie czasu. Taka kalibracja wiąże się ze wskazówkami sensora, jak prawidłowo i z minimalnym błędem poznać wartość pobranej próbki powietrza. Dokonuje się jej najczęściej w sklepie, w którym zakupiliśmy alkomat. Nie jest to niestety bezpłatna usługa, a jej koszt mieści się w przedziale od 50 do 100 zł. Dlatego warto zwrócić uwagę, ile razy możemy przeprowadzić pomiary przed następną kalibracją albo wymianą czujnika. Miejmy także na uwadze fakt, że nie każde urządzenie można poddać kalibracji – dotyczy to głównie najtańszych alkomatów na rynku.

Samodzielna wymiana czujnika

Bardzo przydatną funkcją jest także możliwość samodzielnej wymiany czujnika, dzięki której unikniemy dodatkowych opłat po zużyciu sensora. Warto również pamiętać, że wykonanie badania alkomatem ma charakter informacyjny, mający na celu ostrzeżenie kierowców przed wsiadaniem za kierownicę po spożyciu alkoholu. Wynik pomiaru alkomatu konsumenckiego nie jest ostateczny, więc powinniśmy potraktować go jedynie orientacyjnie. Jak każdy sprzęt elektroniczny może ulec uszkodzeniu bądź rozregulowaniu, co zasadniczo wpływa na wartość pomiaru.

Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 4.7, Głosów: 3
blog comments powered by Disqus