PODPOWIEDZI:
PODPOWIEDZI:

Ranking Alkomatów | Najlepsze polecane Alkomaty 2024

Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 4.3, Głosów: 13

W tym dziale przygotowaliśmy najnowsze rankingi alkomatów. Stworzone zostały przez naszych redaktorów i mogą pomóc Ci wybrać najlepszy produkt. Pod listą aktualnych zestawień możesz też przeczytać wartościowe porady zakupowe. Dzięki nim poznasz najważniejsze cechy i parametry sprzętu z tej kategorii. Połączenie polecanych produktów z przewodnikiem „jak kupić” będzie dla Ciebie gwarancją dobrze wydanych pieniędzy.

Zakup najlepszego alkomatu sprawia Wam trudności? Spieszymy z pomocą! Oprócz powyższych rankingów alkomatów, poniżej macie kilka wskazówek, co do optymalnego wyboru. Nasz poradnik zakupowy powinien rozjaśnić Wam sporo kwestii i pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji.

Urządzenie do pomiaru ilości zawartego alkoholu

Alkomat to urządzenie odpowiedzialne za wykonywanie pomiaru ilości zawartego alkoholu w wydychanym powietrzu. Pozwala określić nam jego stężenie we krwi w trakcie wykonywania testu. Sprzęt ten ma szerokie zastosowanie podczas przeprowadzania kontroli trzeźwości przez policjantów u osób prowadzących pojazdy. Bywa także stosowany przez firmy ochroniarskie i organy kontrolujące pracowników podczas wykonywania obowiązków służbowych.

kontrola drogówki i alkomat

Jaki rodzaj alkomatu wybrać?

Obecnie można wyróżnić trzy grupy alkomatów:

  • Z sensorem półprzewodnikowym – możemy znaleźć go w najtańszych urządzeniach. Jeżeli w wydychanym powietrzu będzie obecny alkohol, powierzchnia elektrody utleni się. Wiąże się to ze zwiększeniem przewodności półprzewodnika. Niestety nie jest to najskuteczniejsza metoda, ponieważ bardzo łatwo można sfałszować wyniki. Wystarczy, że przed badaniem zostanie zapalony papieros lub zażyje się lekarstwo, a wynik pomiaru będzie dodatni.
  • Z sensorem elektrochemicznym – to najpopularniejsza metoda wykrywania alkoholu. Takiego typu alkomatem posługuje się policja, a także niektóre firmy. Sensor złożony jest z poszczególnych związków chemicznych (obecnie najskuteczniejsze są związki platyny). W wyniku reakcji z alkoholem powstaje kwas octowy, który powoduje wytworzenie prądu elektrycznego. W tym przypadku na wynik pomiaru nie wpływają inne substancje.
  • Z sensorem spektrofotometrycznym – to najdroższy, ale jednocześnie najdokładniejszy typ alkomatu stacjonarnego, którego wyniki  mogą służyć jako dowód w sądzie. W swoim działaniu wykorzystuje podczerwień. 

Jak kupić najlepszy alkomat osobisty?

Istnieją również osobiste alkomaty, umożliwiające wykonanie pomiaru w domowym zaciszu i to właśnie taki sprzęt staje się coraz bardziej popularny. Musimy jednak pamiętać, że badanie alkomatem możemy wykonać najwcześniej 20 minut po spożyciu alkoholu. Wcześniejsze wykorzystanie urządzenia może zawyżyć nasz pomiar do ekstremalnych wartości, a nawet uszkodzić alkomat!

pomiar alkoholu alkomatem

Bezpośrednio po spożyciu alkoholu, jego stężenie w wydychanym powietrzu jest bardzo wysokie i może być nawet wyższe od wartości przewidzianych przez producenta. Aby test został prawidłowo wykonany należy odczekać co najmniej 20-30 minut.

Przed zakupem alkomatu powinniśmy zastanowić się czy potrzebujemy go do sporadycznego, regularnego, czy może nawet masowego zastosowania u wielu osób, np. w przypadku firm transportowych. Na rynku dostępne są trzy typy alkomatów: najtańsze urządzenia wyposażono w sensor półprzewodnikowy, który po spożyciu lekarstwa lub innych substancji zareaguje podobnie jak w przypadku obecności alkoholu we krwi.

kontrola policji i pomiar alkomatem

Sensor elektrochemiczny

Najpopularniejszym typem jest sprzęt z sensorem elektrochemicznym. Takiego typu alkomatem posługuje się policja, a także niektóre firmy. W tym przypadku na wynik pomiaru nie wpływają inne substancje. Najdroższe urządzenia wyposażone są w sensor spektrofotometryczny, który gwarantuje najdokładniejszy pomiar, mogący posłużyć jako dowód w sądzie. W swoim działaniu wykorzystuje podczerwień.

Tryb pracy

Alkomaty mogą działać w dwóch trybach:

  • Aktywnym – wymagającym większego zaangażowania od osoby poddającej się badaniu tj. nabrania powietrza i mocnego wydechu przez kilka sekund w ustnik alkomatu. Ten sposób pomiaru ze względu na pobranie większej próbki, jest dokładniejszy.
  • Pasywnym– należy tylko zbliżyć przyrząd do ust badanego. Przy pomocy małej próbki, sprawdza czy w wydychanym powietrzu jest alkohol. W tym przypadku nie jest określana wartość stężenia.

Ilość pomiarów

Każdy alkomat po dokonaniu określonej liczby badań zużywa się bądź ulega rozregulowaniu. Dlatego warto zwrócić uwagę, ile razy możemy przeprowadzić pomiary przed następną kalibracją albo wymianą czujnika. Kalibracji dokonuje się najczęściej w sklepie, w którym zakupiliśmy alkomat. Nie jest to niestety bezpłatna usługa, a jej koszt mieści się w przedziale od 50 do 100 zł. Miejmy także na uwadze fakt, że nie każde urządzenie można poddać kalibracji – dotyczy to głównie najtańszych alkomatów  na rynku.

Czujnik

Niezwykle istotnym elementem wszystkich alkomatów jest czujnik. Im jest on większy, tym dokładniejszy wynik nam wskaże. Warto zatem w specyfikacji alkomatu sprawdzić pozycję „Zakres błędu” – wraz ze wzrostem jego wartości, maleje też dokładność naszego urządzenia.

Czujnik przepływu powietrza

Jest to sensor, który możemy znaleźć w niemalże każdym alkomacie. Aby wynik pomiaru był prawidłowy, należy wdmuchać przez ustnik odpowiednią ilość powietrza (ok. 1,2 l). Dopiero wówczas podane przez alkomat wyniki stają się wiarygodne. Przyrząd posiadający czujnik informuje badanego, czy pobrano już odpowiednią ilość powietrza.

Dodatkowe ustniki - jeżeli są potrzebne

Ważne, aby zestaw wyposażony był w dodatkowe ustniki, które możemy w alkomacie wymienić. Prawidłowe pomiary urządzenia będą oczywiście zależeć od zastosowania się użytkownika do zasad opisanych w instrukcji obsługi.

kalibracja alkomatu

Wyświetlacz

Urządzenie powinno posiadać chociaż niewielki wyświetlacz, który pozwoli nam sprawdzić jakie jest stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu. Najtańsze modele ukazują nam przy pomocy diod jedynie zakres tego stężenia, a już niestety niewidoczna staje się dla nas wartość liczbowa dokonanego pomiaru.

Do dodatkowych funkcji z jakimi możemy się spotkać w alkomacie należy:

  • Pamięć pomiarów – ostatni wynik testu zostaje zapisany, dzięki czemu nawet po przypadkowym wyłączeniu urządzenia, możemy jeszcze raz odczytać wskazaną wartość.
  • Możliwość samodzielnej wymiany czujnika – przydatna opcja, dzięki której unikniemy dodatkowych opłat po zużyciu sensora.

Cena danego alkomatu może znacznie się różnić, w zależności od sklepu, w którym dokonujemy zakupu. Kierując się tym warunkiem powinniśmy upewnić się, czy dany sklep jest wiarygodny i czy nie kupujemy sprzętu u prywatnego sprzedawcy, nie mając prawa do reklamacji lub zwrotu.

Serwis i kalibracja alkomatu

Oprócz tego, niemalże wszystkie alkomaty wymagają systematycznego serwisowania oraz kalibrowania w odpowiednim odstępie czasu. Taka kalibracja wiąże się ze wskazówkami sensora, jak prawidłowo i z minimalnym błędem poznać wartość pobranej próbki powietrza. Dokonuje się jej najczęściej w sklepie, w którym zakupiliśmy alkomat. Nie jest to niestety bezpłatna usługa, a jej koszt mieści się w przedziale od 50 do 100 zł. Dlatego warto zwrócić uwagę, ile razy możemy przeprowadzić pomiary przed następną kalibracją albo wymianą czujnika. Miejmy także na uwadze fakt, że nie każde urządzenie można poddać kalibracji – dotyczy to głównie najtańszych alkomatów na rynku.

Samodzielna wymiana czujnika

Bardzo przydatną funkcją jest także możliwość samodzielnej wymiany czujnika, dzięki której unikniemy dodatkowych opłat po zużyciu sensora. Warto również pamiętać, że wykonanie badania alkomatem ma charakter informacyjny, mający na celu ostrzeżenie kierowców przed wsiadaniem za kierownicę po spożyciu alkoholu. Wynik pomiaru alkomatu konsumenckiego nie jest ostateczny, więc powinniśmy potraktować go jedynie orientacyjnie. Jak każdy sprzęt elektroniczny może ulec uszkodzeniu bądź rozregulowaniu, co zasadniczo wpływa na wartość pomiaru.

Jak tworzymy zestawienia najlepszych alkomatów?

Wyniki uzyskiwane za pomocą alkomatu mogą mieć bardzo duże znaczenie i wpływ na nasze bezpieczeństwo.

Dokładamy więc wszelkich starań, aby prezentować Wam najprecyzyjniejsze alkomaty na rynku, i to z różnych przedziałów cenowych.

Kierujemy się wszystkimi wcześniej wymienionymi cechami i parametrami. Ważne są nasze redakcyjne testy czy doświadczenia, no bo przecież potrzeba praktyki, aby najdokładniej sprawdzić dany sprzęt. Nie bez znaczenia są również dla nas opinie internautów o topowych alkomatach. Zachęcamy do komentowania naszych materiałów i dzielenia się w nich swoimi spostrzeżeniami.

Sprawdź również:

sprawdź jakie są najlepsze kamery samochodowesprawdź jakie są najlepsze nawigacje gpssprawdź jakie są najlepsze radia samochodowe
sprawdź jakie są najlepsze transmitery fmsprawdź jakie są najlepsze zestawy głośnomówiącesprawdź jakie są najlepsze banki energii
Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 4.3, Głosów: 13
blog comments powered by Disqus