PODPOWIEDZI:
PODPOWIEDZI:

Ranking Hulajnóg | Najlepsze polecane Hulajnogi 2024

Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 4.8, Głosów: 6

W tym dziale przygotowaliśmy najnowsze rankingi hulajnóg. Stworzone zostały przez naszych redaktorów i mogą pomóc Ci wybrać najlepszy produkt. Pod listą aktualnych zestawień możesz też przeczytać wartościowe porady zakupowe. Dzięki nim poznasz najważniejsze cechy i parametry sprzętu z tej kategorii. Połączenie polecanych produktów z przewodnikiem „jak kupić” będzie dla Ciebie gwarancją dobrze wydanych pieniędzy.

Popularność hulajnóg nie maleje. Wręcz przeciwnie, przedmiot dotychczas kojarzący się z dziecięcą zabawką stał się w ostatnim czasie modnym środkiem transportu dla dorosłych.

Dzisiejsze hulajnogi to świetna alternatywa dla roweru. Są małe, wygodne, możemy z powodzeniem wziąć je do autobusu, a do tego kosztują naprawdę niewiele.

Hulajnoga może być dobrym pomysłem na prezent dla naszego dziecka. Jeżeli wolicie, by pobyło ono trochę na świeżym powietrzu zamiast wgapiać się w ekran monitora, telewizora czy smartfona, to wybierzcie dla niego dobrą hulajnogę! Tylko jak taką wybrać? Nasze rankingi pomogą, jak również poniższy przewodnik zakupowy dotyczący hulajnóg.

jazda na elektrycznej hulajnodze

Jakie są rodzaje hulajnóg?

Na pierwszy ogień wyszczególnimy sobie kilka typów tego sprzętu. To właśnie rodzaj hulajnogi powinien stanowić pierwsze kryterium wyboru.

Mamy więc na rynku hulajnogi:

  • Tradycyjne/klasyczne - najprostsze pod względem konstrukcji
  • Składane - ze składaną konstrukcją, która przyda się zdecydowanie podczas przenoszenia
  • Elektryczne - hulajnogi z elektrycznym napędem są częstym wyborem dla osób dorosłych, ich popularność wciąż wzrasta, gdyż stanowią ciekawy i nowoczesny środek transportu

Oprócz powyższych typów, można także wyróżnić kryterium wiekowe. Są więc dostępne na przykład:

  • Hulajnogi dla dzieci
  • Hulajnogi dla nastolatków
  • Hulajnogi dla dorosłych

To wszystko wpływa też na to, że możemy do swoich preferencji wybrać:

  • Hulajnogi rekreacyjne
  • Hulajnogi wyczynowe
  • Hulajnogi transportowe/turystyczne

Nawet ilość kół potrafi nam nieźle namieszać na rynku, gdyż czasem możemy się natknąć na hulajnogi trójkołowe, a nawet czterokołowe.

kobieta i hulajnoga trójkołowa

O kołach trzeba zresztą napisać nieco więcej - poznajcie ich wpływ na całość konstrukcji i zastosowanie.

Jak dobrać kółka w hulajnodze?

Sprawa wydaje się pozornie prosta - no mamy kółka i mają jeździć, prawda? Niby tak, ale ich profil, wielkość czy twardość odgrywają ważną rolę.

Kółka są jednym z kluczowych parametrów hulajnóg, więc musimy je rozsądnie dobrać do naszych potrzeb, stylu jazdy czy stopnia doświadczenia.

Przeanalizujmy to wspólnie!

Jaki profil kółek hulajnogi?

Jeżeli lubimy ostro jeździć na hulajnodze, to najlepiej wybrać najstabilniejszy profil kółek, czyli płaski. Sprzyja on agresywnemu manewrowaniu i stosunkowo szybkiej jeździe.

Bardzo popularny jest profil okrągły, który z jednej strony gwarantuje bezpieczne pokonywanie zakrętów, a z drugiej pozwala rozwijać całkiem wysokie prędkości - oczywiście jak na hulajnogę.

Kółka ścięte, których węższa część ma styczność z powierzchnią, są najbardziej ryzykowne w użytkowaniu, gdyż jak się pewnie domyślacie, mają najmniejszą stabilność. Są jednak dedykowane prawdziwym fanatykom hulajnóg, którzy biorą udział w ich wyścigach lub wykonują triki. Mimo wszystko, warto czasem spojrzeć na klasyczne hulajnogi, by raczej nie miały węższej części stykającej się z podłożem.

mała dziewczynka na hulajnodze

Jaka wielkość kółek hulajnogi?

Tu sprawa jest dość prosta, gdyż nie mamy wcale do wyboru zbyt wielu możliwych wielkości kółek w hulajnogach.

Stosunkowo małe kółka mieszczą się w widełkach 100-110 mm średnicy i właściwie są one idealne do spokojnej, rekreacyjnej jazdy. Osoby uczące się dopiero jazdy na tym pojeździe i najmłodsi, powinny wybrać właśnie ten rozmiar średnicy kół.

Duże kółka hulajnogi zaczynają się zwykle od 120 mm i ta różnica jest już widoczna podczas użytkowania. Cierpi na tym przede wszystkim zwrotność podczas jazdy. Przyczepność również jest zauważalnie gorsza, ale za to możemy rozwijać większe prędkości. Można więc dojść do wniosku, że ścięte i duże kółka to domena hulajnóg do profesjonalnej jazdy.

Trzeba tu jednak też uwzględnić wiek użytkownika - wiadomo, że hulajnogi dla dorosłych będą miały większe średnice i nie będzie to tak wpływać na komfort jazdy.

dzieci bawiące się na hulajnogach

Jaka twardość kółek hulajnogi?

Tak, mamy kolejny, ale już ostatni ważny parametr dotyczący kółek każdej hulajnogi. Jest nim twardość, która również determinuje zastosowanie sprzętu i ma znaczący wpływ na styl jazdy.

  • Najmiększe kółka są najmniej odporne, ale najbezpieczniejsze. Cechują się świetną przyczepnością. Idealne dla najmłodszych czy osób uczących się jazdy na hulajnodze.
  • Następnie mamy kółka średniotwarde, które sprawdzają się podczas rekreacyjnej jazdy po twardszych powierzchniach - asfalcie. Dla większości z Was, to właśnie one będą optymalnym wyborem
  • No i na końcu mamy kółka twarde, które znów są dedykowane agresywnej jeździe czy wykonywaniu tricków. Są także najbardziej wytrzymałe ze wszystkich typów kół.

Zapytacie pewnie, jak w ogóle rozróżnić twardość kółek - czy trzeba ich dotknąć i samemu ocenić? Na szczęście nie, gdyż odpowiada za to parametr oparty o skalę twardości Shore'a. Poniżej przedziały, które Was zainteresują:

  • Miękkie kółka powinny mieścić się w przedziale 74A-82A
  • Średniotwarde kółka powinny mieścić się w przedziale 82A-86A
  • Twarde kółka powinny mieścić się w przedziale 86A-100A

Wychodzi więc na to, że do spokojnej jazdy rekreacyjnej musimy dobrać stosunkowo małe kółka średniotwarde o okrągłym profilu. Teraz to już proste, prawda?

Jak kupić najlepszą hulajnogę - pozostałe elementy budowy

Kółka mamy już za sobą, ale to nie wszystko. Należy bowiem zwrócić uwagę na kilka innych elementów budowy każdej hulajnogi. Są one dość uniwersalne, tzn dotyczą większości typów tego pojazdu dla dzieci czy dorosłych.

triki na hulajnodze

Podest w hulajnodze

Aby jazda na hulajnodze była wygodna, musisz dobrać odpowiedni podest. Powinieneś bez problemu oprzeć na nim obie stopy. Musi być też nieco szerszy niż podeszwa buta. Przyjęło się, że szersze podesty dedykowane są dzieciom lub osobom mało doświadczonym, a te bardziej wąskie sprzyjają wykonywaniu tricków.

Najlepsze podesty posiadają wewnętrzne usztywnienia, dzięki czemu są stabilne i nie odkształcają się pod wpływem ciężaru kierującego.

Co jednak najważniejsze, podest powinien być pokryty antypoślizgową powierzchnią, która unieruchomi nogę i zapewni nam ochronę przed kontuzjami. Sprawdź, czy ta powłoka nie jest jedynie tanią, cienką naklejką. Zdzierają się one bardzo szybko, odsłaniając gołą, śliską blachę. Jazda na takiej hulajnodze jest niebezpieczna!

Hamulce hulajnogi

Najczęściej spotkamy się z hamulcem tylnym, naciskanym nogą. To proste i dosyć skuteczne rozwiązanie. Ma jednak wady – niszczy tylne koło. Jest to widoczne szczególnie w przypadku miękkich kół, które bardzo szybko się zdzierają i tracą wymiary. Po pewnym czasie z koła robi się „kwadrat”.

W większych hulajnogach, z pompowanymi kołami, montuje się czasem hamulec ręczny, podobny do tego z roweru. To jednak dużo rzadszy system - przynajmniej w przypadku klasycznych hulajnóg.

składana hulajnoga to komfort przenoszenia jej

Amortyzatory hulajnogi

Amortyzatory w hulajnodze? Okazuje się, że to naprawdę możliwe, a co najważniejsze – bardzo wygodne.

W zwykłej hulajnodze wszelkie drgania przenoszone są na nasze ręce. Nawet krótka przejażdżka po nierównym terenie może doprowadzić do bólu nadgarstków. Umówmy się, hulajnoga nie jest najbardziej komfortowym środkiem transportu, jaki można sobie zażyczyć.

Amortyzatory, nawet niewielkie, montowane przy przednim kole, dadzą nam dużą ulgę. Jeśli masz możliwość, przetestuj to rozwiązanie w sklepie. Będziesz zachwycony.

Kierownica hulajnogi

A jaka powinna być kierownica w hulajnodze? Przede wszystkim regulowana w jak najszerszym zakresie, by np. nasze dziecko zbyt szybko z niej nie wyrosło i zawsze jeździło komfortowo oraz bezpiecznie.

Siedzisko

Czekaj, nie pomyliłeś teraz hulajnogi z rowerem?! Nie! Okazuje się bowiem, że są modele z siedziskiem. Mowa przede wszystkim o hulajnogach elektrycznych dla dorosłych, ale także tych dla najmniejszych.

Czy warto kupić hulajnogę z elektrycznym napędem?

To jest w zasadzie sprawa indywidualna. Elektryczna hulajnoga daje nam komfort podróży - nie musimy się przy tym namęczyć. Z drugiej strony, użytkowanie hulajnogi nie wpłynie tak pozytywnie na naszą kondycję, zbyt wielu kalorii to raczej nie spalimy.

hulajnoga xiaomi

Hulajnogi elektryczne dedykowane są głównie nastolatkom i dorosłym. Ich ceny są wyraźnie wyższe w porównaniu do klasycznych modeli - wystarczy porównać ze sobą zestawienia najlepszych hulajnóg. Na górze tej strony znajdziecie zarówno rankingi tradycyjnych modeli, jak i pojazdów elektrycznych w formie hulajnóg.

Trzeba jednak przyznać, że dobra hulajnoga z elektrycznym napędem, to ciekawa alternatywa dla roweru czy hoverboarda.

Jak kupić najlepszą hulajnogę elektryczną?

Tu również trzeba się na moment zatrzymać. O ile elementy konstrukcyjne nie różnią się tak diametralnie w porównaniu do modeli klasycznych, tak dochodzi nam kilka istotnych parametrów.

Jakie maksymalne obciążenie hulajnogi elektrycznej?

Tego typu pojazdy często kupowane są przez osoby dorosłe. Trzeba więc zwrócić uwagę na maksymalne obciążenie. W najsolidniejszych konstrukcjach jest ono na poziomie 120 kg, choć większości z Was wystarczy zapewne 100 kg.

Jakoś nie wyobrażam sobie kulturysty czy zawodnika sumo na hulajnodze elektrycznej, więc maksymalne obciążenie 120 kg powinno być wystarczające i właśnie taka wartość dominuje wśród najlepszych hulajnóg z napędem elektrycznym.

Maksymalna prędkość elektrycznej hulajnogi

To parametr ściśle związany jest ze specyfikacją silnika i jego wydajnością. Najszybsze hulajnogi elektryczne osiągają zwykle 20-30 km/h, co będzie dla Was raczej wystarczającą wartością.

kobieta jeżdząca na elektrycznej hulajnodze z siedziskiem

Jaki zasięg powinna mieć dobra hulajnoga elektryczna?

No właśnie, bo cóż nam z tego, że hulajnoga będzie szybka i funkcjonalna, jak rozładuje nam się w środku podróży?

Jeżeli szukacie elektrycznej hulajnogi za kilka tysięcy złotych, to zdecydowanie powinniście wymagać zasięgu wynoszącego około 30 km. Do pracy czy na uczelnię i z powrotem - 30 km powinno wystarczyć Jednocześnie warto sprawdzić czas ładowania danego pojazdu.

Reflektory/oświetlenie LED w hulajnodze

Hulajnoga elektryczna to już jazda na poważnie, więc trzeba zwrócić koniecznie uwagę na dostępne w niej oświetlenie. Zwykle wykorzystuje ono technologię LED i diody, które potrafią oświetlić nawet 6 metrów powierzchni przed nami.

Przyda się także mocne, czerwone światło z tyłu, które w razie kłopotów na trasie, ostrzeże inne osoby, które są za nami.

Kontrola prędkości/tempomat

Ta dodatkowa funkcjonalność również może się przydać, jak chcemy jeszcze mniej sił wkładać w obsługę hulajnogi.

Nasz elektryczny pojazd będzie jechał ze stałą prędkością, choć zawsze należy zwracać szczególną uwagę co dzieje się wokół nas podczas pokonywania danej trasy.

Pozostałe parametry hulajnóg elektrycznych

Tutaj warto odnieść się do aspektów poruszonych przy okazji modeli tradycyjnych. Kółka, regulowana kierownica, stabilność konstrukcji, ale także jej waga czy możliwość składania. Nawet na klakson warto spojrzeć, bo przy rozwijaniu większych prędkości może kogoś wręcz uratować.

elektryczna hulajnoga z dużym reflektorem

Hulajnogi - podsumowanie rankingu i porad zakupowych

Mam nadzieję, że powyższe porady zakupowe dotyczące hulajnóg pozwolą lepiej poznać Wam ten rynek.

Jeżeli właśnie tak się stało, to nie pozostaje nic innego, jak zajrzeć do rankingów najlepszych hulajnóg, które są na samej górze. W zawartych w nich tabelkach znajdziecie odnośniki do atrakcyjnych cen w zaufanych sklepach stacjonarnych czy internetowych.

Miłej jazdy!

Sprawdź również:

najlepsze rowery i akcesorianajlepsze dronynajlepsze lyzworolki
Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 4.8, Głosów: 6
blog comments powered by Disqus