PODPOWIEDZI:
PODPOWIEDZI:

Ranking Routerów | Najlepsze polecane Routery 2024

Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 3.7, Głosów: 3

W tym dziale przygotowaliśmy najnowsze rankingi routerów. Stworzone zostały przez naszych redaktorów i mogą pomóc Ci wybrać najlepszy produkt. Pod listą aktualnych zestawień możesz też przeczytać wartościowe porady zakupowe. Dzięki nim poznasz najważniejsze cechy i parametry sprzętu z tej kategorii. Połączenie polecanych produktów z przewodnikiem „jak kupić” będzie dla Ciebie gwarancją dobrze wydanych pieniędzy.

Poz.ObrazekNazwaTu kupisz najtaniej
1TP-Link Archer C3150 (ARCHERC3150) TP-Link Archer C3150 (ARCHERC3150) Jeżeli szukasz routera do domu, Archer C3150 może być świetnym rozwiązaniem. Zapewnia świetne prędkości w całym domu, dzięki dwuzakresowej częstotliwości i czterem antenom. Kliknij aby się przekonać!
2Netgear AC2300 Nighthawk (R7000P100PES) Netgear AC2300 Nighthawk (R7000P100PES) Router WIFI Nighthawk Smart jest dobrym sprzętem, który pozwala na lepsze zasięgi w twoim domu. Z jego pomocą uzyskasz świetne połączenie internetowe, w każdym punkcie mieszkania. Sprawdź sam
3Asus RT-AC86U Asus RT-AC86U ASUS RT-AC86U jest bezprzewodowym routerem, stworzonym z myślą o wymagających graczach. Na pewno przyda ci się w codziennej rozgrywce. Sprawdź sam
4Linksys WRT1900ACS-EU Linksys WRT1900ACS-EU Ten router od Linksysa pozwoli ci cieszyć się internetem w swoim domu niezależnie od tego, w którym jego miejscu się znajdujesz. Osiąga przy tym naprawdę niezłe prędkości. Sprawdź sam
5Asus 4G-AC68U Asus 4G-AC68U Drogi, ale wart swojej ceny router. Umożliwia połączenia za pomocą karty SIM i korzystanie z transferu danych komórkowych. W sam raz na wieś, albo małe miasto. Polecany model
6Asus RT-AC65P Asus RT-AC65P Nowoczesny router od Asusa. Pozwala na wysoką prędkość przesyłu i pracuje na dwóch częstotliwościach. Sprawdzi się zwłaszcza w dużym domu, w którym wiele osób korzysta z internetu. Sprawdź sam
7TP-Link Archer MR600 TP-Link Archer MR600 To router dla wymagających. Ma dwie odkręcane anteny 4G LTE i potrafi pracować w dwóch częstotliwościach. Dzięki temu możesz uzyskać nawet 876 megabitów na sekundę prędkości przesyłu danych. Ten też ma niezłą cenę

Jeżeli planujesz zakupić urządzenie z WIFI, to na pewno chcesz, aby był to jak najlepszy router. W końcu takie sprzęty na stałe wpisały się już w krajobraz przeciętnego domu. Nie wyobrażamy sobie mieszkania bez dostępu do sieci bezprzewodowej. Dlatego większość osób takie urządzenie posiada albo posiadać dopiero będzie.

Trafiłeś tutaj, zapewne wyszukując ranking routerów. Przygotowaliśmy szereg tego typu tekstów, które listują najczęściej poszukiwane zakresy cen i możliwości w tej kategorii. Warto jednak zrozumieć, czym się kierujemy, proponując konkretne modele. Dzięki temu łatwiej będzie ci odczytywać nasze zestawienia.

Na co zwracamy uwagę, tworząc ranking routerów?

Pora przejść do szeregu cech i parametrów, które nas interesują w routerach. Jeżeli potrzebujesz więcej informacji - zapytaj. Z pewnością odpowiemy na wszelkie wątpliwości związane z naszym procesem doboru modeli do zestawień. Pamiętaj przy tym, że ta lista nie jest ustawiona hierarchicznie.

  • Cena routera - rzecz o tyle istotna, że od niej zaczynamy właściwie poszukiwania. Oczywiście najdroższe nie znaczy najlepsze, dlatego właśnie porównujemy koszt zakupu danego modelu z innymi przedstawianymi przez nas. Dokładamy starań, aby nasze propozycje, które tworzą ranking routerów, były jak najopłacalniejsze.
  • Marka routera - wielu powie, że producent w XXI wieku nie ma już znaczenia. To w sumie prawda, ale tylko połowiczna. Takie uznane firmy jak Netgear czy TP-Link oczywiście czasem wypuszczają buble. Mają jednak wizerunek do podtrzymania i środki, aby go osiągnąć. Dlatego na ogół uzyskują lepsze efekty niż firmy krzaki z krajów o trudnych do wymówienia nazwach.
  • Opinie na temat modelu - router polecany na bazie samych parametrów nie jest wart uwagi. Przed zaproponowaniem jakiegokolwiek urządzenia, staramy się sprawdzić, jak został odebrany przez klientów i jak wypada w recenzjach. Dzięki temu mamy pewność, że proponujemy ci sprzęt, na którym się nie zawiedziesz.
  • Prędkość transmisji bezprzewodowej - coś, czym producenci uwielbiają się przechwalać. Teraz, kiedy standardy połączeń WIFI umożliwiają (według producentów) prędkości sięgające kilku gigabitów na sekundę (na kilku kanałach), należy spodziewać się jak najwięcej po tym parametrze. Tutaj jednak istotna jest kwestia liczb “na papierze” i w rzeczywistości, którą staramy się rozjaśniać w naszych artykułach.
  • Typ łącza Ethernet - w zasadzie chodzi o porty LAN i WAN (RJ-45). W nowoczesnych routerach na ogół korzysta się ze standardu Fast Ethernet i Gigabit Ethernet. Ten pierwszy oferuje prędkość na poziomie zaledwie do 100 megabitów na sekundę, a ten drugi do 1000. To ogranicza przede wszystkim możliwość odbierania wyższego transferu z modemu (i prędkość internetu w ogóle), dlatego na to zwracamy wyjątkową uwagę.
  • Optymalizacja QoS - w praktyce sprowadza się do tego, w jaki sposób urządzenie obsługuje wiele połączeń i jak zarządza przepustowością. Router ustala, któremu nadać priorytet, efektywnie poprawiając komfort z korzystania z internetu poprzez WIFI. Różni producenci oferują różne rozwiązania - jeżeli czymś się wyróżniają, to o tym informujemy.
  • MU-MIMO - ten akronim jest trendy. W praktyce oznacza, że router może obsługiwać kilka urządzeń naraz. To jednak wymaga wsparcia ze strony łączących się z nim sprzętów, a o to ciągle trudno. Z tego powodu wspominamy o takich funkcjach jak 4x4 (lub nawet 8x8) MU-MIMO, ale raczej jako o ciekawostce, która nie wpływa za bardzo na ranking routerów.
  • Częstotliwość sieci - routery z największym zasięgiem to te, które pracują w częstotliwości 2,4 GHz. Ta lepiej przebija się przez przeszkody fizyczne. Niemniej jednocześnie większość urządzeń zajmuje ten zakres, dlatego występują w nim spore zakłócenia. Dodatkowo 2,4 GHz nie oferuje takich prędkości jak 5 GHz. Dlatego w naszych zestawieniach tańszych sprzętów, wypatrujemy urządzeń wspierających taką częstotliwość. Powyżej 100 złotych wsparcie 5 GHz jest już oczekiwane.
  • Standard IEEE - standardy IEEE 802.11 informują między innymi o paśmie częstotliwości i szybkości obsługiwanej przez router. Najlepsze routery wspierają zwykle 802.11 N (przy 2,4 GHz) lub AC (5 GHz). Zaczynają się już pojawiać routery w standardzie AX. To coś, na co zwracamy uwagę, ale głównie w kwestii informacyjnej.
  • Dedykowana aplikacja - przydatna opcja, która pozwala na konfigurację urządzenia bez łączenia się poprzez stronę ustawień. Zazwyczaj graficznie i intuicyjnie pozwala na ustawienie na przykład sieci dla gości lub kontroli rodzicielskiej. Nie jest to rzecz najistotniejsza, ale jeżeli się pojawia - zawsze o niej wspominamy.
  • Porty USB - to rzecz coraz bardziej powszechna, cechuje nie tylko najlepsze routery. Pozwala na przykład na podłączenie pendrive’a i udostępnienie danych w sieci lokalnej albo drukarki dla łatwiejszego wydruku. Zwracamy uwagę na ten port (zwłaszcza jeśli jest w standardzie USB 3), bo to prosty sposób na poprawę komfortu domowników.
  • VPN - wirtualna sieć prywatna to odizolowany tunel przez który przechodzą dane w sieci publicznej. Urządzenie wspierające taką funkcję pozwala na bezpieczne połączenia do i z sieci lokalnej. Szyfruje dane, gwarantując, że nikt niepożądany do nich nie dotrze, dlatego tworząc ranking routerów kładziemy nacisk na wsparcie tej opcji.

Zdjęcie tableta na poduszce, chronionego przez VPN

  • Rodzaj i liczba anten - w zasadzie w routerach anteny są kierunkowe (rzadko) lub dookólne. Mogą być przymocowane na stałe lub odkręcane i bywają wewnętrzne lub zewnętrzne. Producenci prześcigają się też w ich liczbie. Podajemy tę informację w naszych zestawieniach, bo to zawsze lepiej dla użytkownika, gdy ma możliwość wymiany anteny, a dodatkowe mogą zapewnić lepsze pokrycie domu. 
  • Zasięg połączenia - większość firm podaje zasięg połączenia raczej opisowo. Bardzo duże domy, średnie mieszkania, niewielkie pomieszczenia - to “coś” znaczy, ale relatywnie niewiele. Żeby określić faktyczny zasięg trzeba już testu routera w konkretnych warunkach. Wspominamy o tym, raczej w kontekście technologii, którymi chwalą się producenci.
  • Procesor i RAM routera - sprawa jest prosta, router wyposażony w wielordzeniowy procesor i sporo pamięci RAM pracuje zwyczajnie szybciej. Dlatego porównujemy też pod tym względem prezentowane urządzenia. Jest to swego rodzaju wyznacznik możliwości sprzętu, który przełoży się na przykład na przetwarzanie danych przy korzystaniu z niego, jak z dysku sieciowego.
  • Sieci dla gości - czasami, gdy przychodzą do ciebie znajomi i proszą o dostęp do internetu, nie chcesz, aby mogli łączyć się z domowym serwerem multimediów, na którym trzymasz fotki z miesiąca miodowego. Ponieważ odmówić nie wypada, warto wcześniej skonfigurować sieć specjalnie dla nich. Większość routerów umożliwia zrobienie tego w wygodny sposób, ale nie wszystkie. Kładziemy więc na tę funkcję nacisk.
  • Rodzaj DSL - technologia dostępu do internetu poprzez przewody miedziane. Najczęściej spotykane jest rozróżnienie na ADSL, VDSL. Ta pierwsza to standard odchodzący już do lamusa, routery ją obsługujące wyposażone są w modem i łączą się z internetem poprzez linię telefoniczną, oferując niskie transfery danych. Druga z kolei pozwala na szybszą transmisję danych, ale na krótkie odległości.
  • Wejście na kartę SIM - rzecz całkiem oczywista. Dzięki wykorzystaniu karty SIM, router jest w stanie udostępniać transfer sieci komórkowej. Sprawa bardzo istotna w miejscach, w których nie ma łatwego dostępu do infrastruktury kablowej - na przykład na wsiach.
  • Wsparcie protokołu IPv6 - wcześniej stosowany protokół IP4 już dawno temu zaczął się kurczyć. Brakuje indywidualnych adresów dla wszystkich urządzeń. Polecane routery zwykle współpracują więc z IPv6. Efektem tego udogodnienia jest poprawiona wydajność i zwiększone bezpieczeństwo sieci.
  • Beamforming - tłumacząc w prosty sposób, beamforming polega na skupianiu sygnału WIFI w konkretnym kierunku. Zazwyczaj routery wysyłają go we wszystkie strony. Tworzenie wiązki pozwala na lepszy i mocniejszy zasięg. To jednak wymaga kompatybilnego urządzenia, niemniej sama funkcja jest bardzo przydatna i poprawia punktację routera w zestawieniu.

Zobacz też inne rankingi:

ranking routerów mobilnychranking kart sieciowychranking wzmacniaczy Wi-Fi

Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 3.7, Głosów: 3
blog comments powered by Disqus