PODPOWIEDZI:

Jaki szybki router 5 GHz? |TOP 7|

Poz.ObrazekNazwaNajlepsza cena
1TP-Link Archer C3150 (ARCHERC3150)TP-Link Archer C3150 (ARCHERC3150)769 zł
2Netgear AC2300 Nighthawk (R7000P100PES)Netgear AC2300 Nighthawk (R7000P100PES)769 zł
3Asus RT-AC86UAsus RT-AC86U899 zł
4Linksys WRT1900ACS-EULinksys WRT1900ACS-EU799 zł
5Asus 4G-AC68UAsus 4G-AC68U1199 zł
6Asus RT-AC65PAsus RT-AC65P356 zł
7TP-Link Archer MR600TP-Link Archer MR600609 zł
Jaki szybki router 5 GHz? |TOP 7|

Jaki router będzie szybki w częstotliwości 5 GHz? Każdy. Jeżeli jednak pragniesz jak najwydajniejszej maszyny - musisz się wykosztować. Przedstawione tutaj sprzęty należą do śmietanki routerów. Niektóre również wspierają karty SIM. Z tego względu trochę kosztują.

Jeżeli interesuje cię szybkość - te routery w częstotliwości 5 GHz oferują jej dostatek. Przesyły stoją na świetnym poziomie. Spokojnie bezprzewodowo poradzą sobie z odtwarzaniem filmów na Netflixie w 4K dla całej rodziny. Na dodatek bez żadnych zacięć. Technologie redukujące opóźnienia spodobają się zresztą również graczom. Dlatego wiele z przedstawianych tu sprzętów właśnie dla nich jest brandowanych.

TP-Link Archer C3150 (ARCHERC3150)

To teoretycznie najszybszy sprzęt w tym zestawieniu. Teoretycznie, bo w praktyce żaden router nie jest w stanie osiągnąć deklarowanych przez producenta prędkości. A w tym przypadku TP-Link ma się czym pochwalić. Już sama nazwa modelu na to wskazuje. TP-Link Archer C3150 oferuje do 3167 megabitów na sekundę transferu w obu częstotliwościach.

Osoby, które planują zakup tego routera dla szybkiego Wi-Fi, nie będą zawiedzione. Niektóre testy wykazały od 500 do 800 megabitów na sekundę przy pobieraniu i za każdym razem niewiele mniej przy wysyłaniu. To dotyczy szybszego pasma 5 GHz, które jednak gorzej poradzi sobie z przechodzeniem przez ściany.

Prędkość routera TP-Link Archer C3150

To kwestia, w której może pomóc obsługiwana technologia kształtowania wiązki. Urządzenie wysyła skupiony sygnał do kompatybilnych sprzętów, uzyskując lepszy zasięg. Swoją drogą Archer C3150 wspiera także MU-MIMO. Może więc wysyłać treści do czterech różnych urządzeń w tym samym momencie. Przy tym Smart Connect automatycznie wybierze optymalne pasmo dla każdego połączenia.

Warto jeszcze wspomnieć o kwestii portów. W tej cenie nie można spodziewać się niczego innego niż standardu Gigabit Ethernet (1 WAN, 4 LAN) i portu USB 3.0. Producent dorzuca też jeden port USB 2.0, który może posłużyć na przykład do stałego podłączenia drukarki do sieci lokalnej lub awaryjnego modemu 4G.

TP-Link Archer C3150 (ARCHERC3150) plusy i minusy:

 • 4x4 MU-MIMO
 • Beamforming
 • Niezłe prędkości
 • Atrakcyjna cena w stosunku do możliwości
 • Technologia NitroQAM
 • Brak większych minusów

TP-LLink Archer C3150 (ARCHERC3150) oferta w RTV Euro AGD

Wejdź i zobacz: Jaki router do 300 zł?

Netgear AC2300 Nighthawk (R7000P100PES)

Jedyny model Netgeara w zestawieniu. Polecany na wielu forach społecznościowych, spotyka się nie bez przyczyny z pozytywnym odbiorem wśród osób zainteresowanych skonfigurowaniem własnej sieci lokalnej i zapalonych graczy. Oferuje spore prędkości, a na dodatek stabilne na większe odległości.

Niska latencja i niezły zasięg to kwestia wsparcia MU-MIMO i Beamformingu. Ta pierwsza technologia daje możliwość łączenia się z kilkoma urządzeniami wspierającymi ją jednocześnie, co pozwala na lepsze wykorzystanie sieci. Beamforming+ zwiększa z kolei szybkość, zasięg i stabilność łącza.

Grafika informacyjna Netgear AC2300 Nighthawk (R7000P100PES)

Firma gwarantuje, że Netgear AC2300 Nighthawk (R7000P100PES) jest w stanie przesyłać dane poprzez Wi-Fi z prędkością do 600 przy 2,4 GHz i 1625 przy 5 GHz megabitów na sekundę. Na co dzień to będzie wyglądało nieco inaczej, ale nie jest źle. Testy wskazują transfery sięgające nawet 500 megabitów na sekundę przy 5 GHz.

Poza tym w urządzeniu znajdują się 4 porty LAN i 1 WAN (gigabitowe), a także po jednym porcie USB 3.0 i 2.0. Jak na tę cenę to w zasadzie standard, który pozwoli na szybką łączność przewodową i wygodne udostępnianie danych z pendrive’a do sieci lokalnej.

Interesująca jest inteligentna kontrola rodzicielska stworzona we współpracy z Disneyem. Circle pozwala na zarządzanie treściami i czasem, który pociechy spędzają w internecie. Pozwala na przykład na ustawianie czasu zabawy, odrabiania lekcji i snu dla poszczególnych urządzeń.

Netgear AC2300 Nighthawk (R7000P100PES) plusy i minusy:

 • Spora prędkość bezprzewodowa
 • Wsparcie MU-MIMO
 • Beamforming+
 • Inteligentna kontrola rodzicielska Circle
 • Niezły zasięg
 • Brak większych minusów

Netgear AC2300 Nighthawk (R7000P100PES) oferta w komputronik

Koniecznie sprawdź: Jaki router do 200 zł?

Asus RT-AC86U

Ten model Asusa, chociaż nie najtańszy, ma swoje zalety, które czynią go naprawdę sensownym wyborem do 1000 złotych. Przede wszystkim jest najszybszym po produkcie TP-Linka routerem w tym zestawieniu. Uzyskuje w testach producenta łącznie aż 2,9 gigabita na sekundę transferu.

W praktyce oczywiście nie jest tak kolorowo. Według rozmaitych recenzji realnie przy połączeniu w częstotliwości 5 GHz i korzystaniu z 4 kanałów jest w stanie uzyskać 700 megabitów na sekundę. To nadal niezły wynik, pozwalający mu praktycznie dominować ranking routerów.

Ludzie obok routera Asus RT-AC86U

Co ciekawe, producent zastosował tu funkcję Gamers Private Network od WTFast. W praktyce automatycznie optymalizuje trasę, którą poruszają się pakiety do serwerów gry sieciowej. Dzięki temu router obniża ping i poprawia jakość rozgrywki. Działa tylko z kompatybilnymi grami - na przykład z Dotą 2 lub Tibią.

Firma zadbała o połączenia bezprzewodowe również wsparciem technologii MU-MIMO i Beamformingu. Asus RT-AC86U jest w stanie łączyć się w tym samym czasie z kilkoma kompatybilnymi sprzętami naraz i uzyskuje lepszy zasięg, skupiając na nich sygnał. Urządzenie ma także 2 porty USB - jeden w standardzie 3.0, a drugi 2.0. To pozwoli na podłączenie drukarki i pendrive’a do sieci lokalnej. 

Asus RT-AC86U plusy i minusy:

 • Wsparcie MU-MIMO
 • Asus AiRadar
 • Niezły zasięg
 • Bardzo szybkie połączenie bezprzewodowe
 • Funkcja GPN (optymalizacja dla graczy)
 • Range Boost - technologia zwiększająca zasięg
 • Brak większych minusów

Asus RT-AC86U oferta w MediaMarkt

Dowiedz się: Gdzie najlepiej postawić router?

Linksys WRT1900ACS-EU

Jeden z częściej polecanych routerów w zakresie cenowym do 1000 złotych. Nie bez powodu. Linksys WRT1900ACS-EU może nie pochwali się najszybszymi obecnie dostępnymi transferami i wsparciem MU-MIMO, ale za to oferuje szereg przydatnych funkcji, stabilne osiągi i możliwość instalacji oprogramowania OpenWRT.

Co daje taki firmware? Przede wszystkim zapewnia długi okres wspierania, nawet wtedy, gdy producent już przestał wypuszczać nowe aktualizacje do urządzenia. Ponieważ ma otwarty kod źródłowy, nad którym pracują programiści z całego świata, lepiej zabezpiecza router i dodaje wiele funkcji, które przydają się również w domowych warunkach.

Router Linksys WRT1900ACS-EU na białym tle

Co poza tym? Sprzęt wyposażono w porty Gigabit Ethernet (4 LAN, 1 WAN), które umożliwiają przesyłanie danych z prędkością 1000 megabitów na sekundę, po jednym porcie USB 2.0 i 3.0, a także eSATA. Ten ostatni pozwoli wygodnie podłączyć na dysk twardy, aby szybko stworzyć bazę danych w sieci lokalnej.

Prędkość bezprzewodowa kreuje się całkiem nieźle. W standardzie AC1900 w zamierzeniu ma osiągać 600 megabitów na sekundę przy 2,4 GHz i 1300 w częstotliwości 5 GHz. W rzeczywistości tak nie jest. Niezależne testy wskazały raczej na prędkości sięgające 500 megabitów na sekundę - to wciąż całkiem nieźle. Tym bardziej że zasięg nie powinien być taki zły, biorąc pod uwagę wsparcie technologii kształtowania wiązki.

Linksys WRT1900ACS-EU plusy i minusy:

 • Wsparcie OpenWRT
 • Dodatkowy port eSATA
 • Beamforming
 • Brak większych minusów

Linksys WRT1900ACS-EU oferta w Komputronik

Warto wiedzieć: Jaki router Wi-Fi?

Asus 4G-AC68U

Asus 4G-AC68U jest jednym z czterech sprzętów wspierających OpenWRT na tej liście, a przy tym jedynym z wejściem na kartę SIM. Ewidentnie jednak dokoptowanie modemu pozwalającego na połączenie z telefonią komórkową odpowiada za znaczne zwiększenie ceny tego modelu. Warto pamiętać, że występuje też tańsza wersja, bez wsparcia 4G LTE.

Poza wejściem na SIM sprzęt oferuje spore prędkości na portach. Ma 4 wejścia LAN i 1 WAN, które oferują 1000 megabitów na sekundę transferu danych. To wystarczy na dowolny pakiet internetowy w dużym mieście. Asus zadbał też o obecność wejścia USB - w tym przypadku w szybkim standardzie 3.0, który pozwoli ci podłączyć drukarkę lub pendrive do sieci lokalnej.

Typy połączeń routera Asus 4G-AC68U

Sprzęt wspiera technologię AiRadar, która jest po prostu inną nazwą na Beamforming. Skupienie wiązki w kierunku wspieranych urządzeń oznacza lepszy zasięg, a przy tym wyższy transfer. 

Ten na papierze kreuje się atrakcyjnie. Producent w warunkach laboratoryjnych uzyskał 600 + 1300 megabitów na sekundę. W praktyce tak nie będzie. Jednakże testy różnych redakcji wskazują nawet 700 megabitów na sekundę przy pobieraniu danych (oczywiście w częstotliwości 5 GHz).

Asus 4G-AC68U plusy i minusy:

 • Wejście na kartę SIM
 • Odczepiane anteny
 • Spora prędkość bezprzewodowa
 • Wsparcie OpenWRT
 • AiRadar
 • Spora cena

Asus 4G-AC68U oferta w MediaExpert

Asus RT-AC65P

Najtańszy router w zestawieniu jest dobrą opcją dla osób, które wiedzą, czego chcą od takiego urządzenia i potrafią wykorzystać jego potencjał. W tak niskiej cenie przede wszystkim oferuje wsparcie MU-MIMO i łatwą możliwość instalacji systemu OpenWRT, który rozszerzy jego możliwości.

Zapewni lepsze bezpieczeństwo i pomimo upływających lat sprawi, że router wciąż będzie na bieżąco aktualizowany. Wszystko dzięki temu, że to otwarty projekt, nad którym pracują inni użytkownicy wspieranych modeli. Inną zaletą jest też SQM, który poprawi latencję - na przykład zmniejszając opóźnienia w grach online.

Asus RT-AC65P podczas gry

Asus RT-AC65P wspiera MU-MIMO, które pozwala mu jednocześnie wysyłać dane nawet do 4 różnych urządzeń (bez opóźnień). Co za tym idzie, oferuje także beamforming, który poprawi zasięg i stabilność sygnału na dalsze dystanse. To sprawia, że deklarowane 450 + 1300 (kolejno na 2,4 GHz i 5 GHz) megabitów na sekundę przy łączności bezprzewodowej w praktyce powinno zaowocować niezłą prędkością maksymalną.

Producent zadbał też o ciekawy dodatek, nieobecny w reszcie urządzeń na tej liście. Port USB w standardzie 3.1. Czym się różni od poprzednika? Między innymi szybszym (a jakże) przesyłem, na poziomie nawet do 10 gigabitów na sekundę. Różnica jest znaczna i w praktyce wyczuwalna, zwłaszcza wtedy, gdy podłączasz dysk twardy lub pendrive do sieci lokalnej.

ASUS RT-AC65P plusy i minusy:

 • Bardzo tani
 • Wsparcie MU-MIMO
 • Port USB 3.1
 • Wsparcie OpenWRT
 • Brak większych minusów

Asus RT-AC65P oferta w ceneo

TP-Link Archer MR600

Druga i nieco tańsza propozycja, która pozwala na połączenia z siecią telekomunikacyjną w standardzie LTE. Tak, TP-Link Archer MR600 umożliwia korzystanie z karty SIM do połączeń internetowych. Głównie ze względu na to tyle kosztuje, bo pod względem samej prędkości Wi-Fi wcale nie stoi na najwyższym poziomie.

Co nie oznacza, że nie zapewni dobrego przesyłu. Co prawda producent deklaruje 300 (przy 2,4 GHz) i 867 (przy 5 GHz) megabitów na sekundę, ale faktyczne osiągi będą raczej na poziomie około 450 przy szybszej częstotliwości. Przy tym warto pamiętać, że ta nie radzi sobie za bardzo ze ścianami.

TP-Link Archer MR600 na stole

Co jeszcze warto wiedzieć o tym modelu? Są w nim trzy porty LAN i jeden LAN/WAN w standardzie Gigabit Ethernet. Jeżeli więc prędkość bezprzewodowa jest dla ciebie niedostateczna, łatwo sobie z tym poradzisz. Producent nie zdecydował się jednak na montaż wejścia USB, co jest pewnym minusem.

Plusem za to jest fakt, że producent zapewnia łatwą konfigurację sieci Mesh. Dzięki temu router jest w stanie pokryć cały dom zasięgiem. TP-Link OneMesh wymaga jednak dedykowanych transmiterów i wzmacniaczy sygnału, które to umożliwią. Przy tym sama obsługa jest stosunkowo łatwa - przeprowadzana jest na przykład z poziomu aplikacji Tether.

TP-Link Archer MR600 plusy i minusy:

 • Wejście na kartę SIM
 • Łatwa konfiguracja
 • TP-Link OneMesh
 • W porównaniu do reszty niska prędkość bezprzewodowa…
 • ...A co za tym idzie cena odrobinę zawyżona
 • Brak USB

TP-Link Archer MR600 oferta w RTV Euro AGD

Jaki szybki router 5 GHz? Podsumowanie

Tabela zawsze jest pewnym ułatwieniem przy porównywaniu poszczególnych produktów. Zawarte tutaj dane techniczne przedstawianych modeli są naszym zdaniem najistotniejsze przy pierwszym podejściu do zakupu routera. Tłumacząc krótko MU-MIMO i OpenWRT - to pierwsze oznacza możliwość łączenia się z wieloma urządzeniami w tym samym momencie, to drugie to otwarte oprogramowanie rozszerzające możliwości zakupionego sprzętu.

Model

Prędkość przewodowa / bezprzewodowa

MU-MIMO

Wsparcie OpenWRT

SIM

Porty

TP-Link Archer C3150 (ARCHERC3150)

1000 + 2167 Mbps / 1000 Mbps

4x4 MU-MIMO

Nie

Nie

4 LAN, 1 WAN, 1 USB 3.0, 1 USB 2.0

Netgear AC2300 Nighthawk (R7000P100PES)

600 + 1625 Mbps / 1000 Mbps

MU-MIMO

Nie

Nie

4 LAN, 1 WAN, 1 USB 3.0, 1 USB 2.0

Asus RT-AC86U

750 + 2167 Mbps / 1000 Mbps

4x4 MU-MIMO

Nie

Nie

4 LAN, 1 WAN, 1 USB 3.0, 1 USB 2.0

Linksys WRT1900ACS-EU

600 + 1300 Mbps / 1000 Mbps

Brak

Tak

Nie

4 LAN, 1 WAN, 1 USB 3.0, 1 USB 2.0, 1 eSATA

Asus 4G-AC68U

600 + 1300 Mbps / 1000 Mbps

Brak

Tak

Tak

4 LAN, 1 WAN, 1 USB 3.0

Asus RT-AC65P

450 + 1300 Mbps / 1000 Mbps

4x4 MU-MIMO

Tak

Nie

4 LAN, 1 WAN, 1 USB 3.1

TP-Link Archer MR600

300 + 867 Mbps / 1000 Mbps

Brak

Nie

Tak

3 LAN, 1 LAN/WAN

 • Na pierwszym miejscu znalazło się urządzenie najszybsze. W zasadzie TP-Link Archer C3150 jest w stanie zaoferować prawie gigabitowe połączenia poprzez Wi-Fi w domowych warunkach. Między innymi dzięki MU-MIMO ze Smart Connect i Beamformingu zapewni wygodne korzystanie z sieci przez każdego domownika.
 • Kolejny w hierarchii był sprzęt Netgeara. Szybki, niezawodny i polecany przez wielu. Co ciekawe, producent zdecydował się na zawarcie w nim kontroli rodzicielskiej Circle, brandowanej przez Disney. Pozwala na ustalenie na przykład czasu snu i odrabiania zadań, kiedy różne urządzenia mają zablokowany dostęp w określonym stopniu do internetu.
 • Na trzecim miejscu znalazł się Asus RT-AC86U. To model wręcz stworzony dla graczy. Mając nieco mniejszą przepustowość sieci bezprzewodowej od jedynki na liście, nadrabia to na przykład funkcją Gamers Private Network. Ta poprawia latencję w popularnych grach, takich jak Tibia.
 • Na pozostałych miejscach nie brakuje solidnych urządzeń. Znajdują się tam tańsze i droższe propozycje, z których każda czymś się wyróżnia. Linksys ma na przykład port eSATA, ułatwiający podłączenie dysku twardego i skonfigurowanie bazy danych. Asus 4G-68U jest szybkim sprzętem, umożliwiającym korzystanie z karty SIM. To samo umożliwia TP-Link Archer MR600, ale jego możliwości pod względem Wi-Fi są nieco mniejsze.
 • Ostatecznie, dla osób, które nie chcą wydać dużo, ale potrzebują nowoczesnego routera, dobrym rozwiązaniem będzie Asus RT-AC65P. Wspiera OpenWRT, 4x4 MU-MIMO, ma port USB 3.1 i niezłą przepustowość łącza bezprzewodowego. Przy tym kosztuje nieco ponad 300 złotych.

Zobacz też:

blog comments powered by Disqus
Jaki szybki router 5 GHz? |TOP 7|