PODPOWIEDZI:

Jaki router Wi-Fi? |TOP 7|

Poz.ObrazekNazwaNajlepsza cena
1NetGear Nighthawk R7800 X4S (R7800-100PES)NetGear Nighthawk R7800 X4S (R7800-100PES)769 zł
2Asus RT-AC87UAsus RT-AC87U749 zł
3TP-Link Archer C9TP-Link Archer C9379 zł
4D-Link DIR-878D-Link DIR-878389 zł
5Asus RT-AC58UAsus RT-AC58U329 zł
6Asus DSL-AC56UAsus DSL-AC56U484 zł
7TP-Link Archer MR200TP-Link Archer MR200399 zł
Jaki router Wi-Fi? |TOP 7|

Jaki router rozgłosi stabilnie Wi-Fi? Taki, którego producent zadbał o nowoczesne technologie i porządną jakość wykonania. W praktyce i tak najbardziej liczy się rozkład domu oraz odległość od podłączonych do internetu urządzeń, ale jeśli szukasz opłacalnej maszyny i masz trochę do wydania - to zestawienie dla ciebie.

Jeżeli zastanawiasz się, jaki router Wi-Fi kupić, zapewne przeszukałeś już jakąś część internetu. Zauważyłeś przy tym pewnie, że propozycji jest bardzo dużo. Poszczególne modele różnią się ceną i technologiami. Na tej liście znalazły się więc opcje, które powinny pasować większości użytkowników.

NetGear Nighthawk R7800 X4S (R7800-100PES)

Firma NetGear produkuje jedne z najwydajniejszych sprzętów tego typu. Ich nocny jastrząb jest tego najlepszym przykładem. W zasadzie zdominowałby każdy ranking routerów. Może i kosztuje najwięcej w tym zestawieniu, ale jest również najszybszy na liście. NetGear Nighthawk R7800 X4S (R7800-100PES) to urządzenie dla osób nieakceptujących kompromisów.

Brandowany jako router wifi dla graczy i wyposażony w dwurdzeniowy procesor o taktowaniu 1,7 GHz model w teorii może osiągnąć zawrotne prędkości Wi-Fi. Firma chwali się, że nawet do 2,53 gigabajta na sekundę. 

NetGear Nighthawk R7800 X4S (R7800-100PES) na niebieskim tle

W rozmaitych testach wychodzi na to, że przy urządzeniach ze wsparciem MU-MIMO można uzyskać prędkość bezprzewodową nawet na poziomie kilkuset (600 i więcej) megabitów przesyłanych co sekundę w częstotliwości 5 GHz. Oczywiście wyniki będą się różnić w zależności od odległości i przeszkód. Jednak nawet z tym router może sobie w miarę poradzić, stosując Beamforming.

Jednak nie tylko możliwościami bezprzewodowymi router żyje. W tym modelu obecnych jest 8 różnych portów. Spodziewane w tej cenie gigabitowe 4 LAN i 1 WAN, a także 2 USB w standardzie 3.0 (bardzo szybki przesył danych z podłączonych urządzeń do sieci lokalnej). Producent pokusił się jednak również o eSATA. To pozwoli podłączyć na przykład dysk SSD i potraktować go jak prywatną bazę multimediów.

NetGear Nighthawk R7800 X4S (R7800-100PES) plusy i minusy:

 • Wsparcie Beamforming
 • Najwyższa prędkość bezprzewodowa na liście
 • Dwa portu USB 3.0
 • eSATA
 • Nighthawk App
 • Częstotliwość 160 MHz
 • 4x4 MU-MIMO
 • Brak większych minusów

NetGear Nighthawk R7800 X4S (R7800-100PES) oferta w Komputronik

Wejdź i zobacz: Jaki router do 300 zł?

Asus RT-AC87U

Na początku warto zaznaczyć, że ten konkretny model swoje kosztuje. Około 750 złotych na urządzenie do rozgłaszania sieci bezprzewodowej w domu? To sporo. Na szczęście nie bez przyczyny kupującemu przyjdzie zapłacić taką kwotę. Router Asus RT-AC87U jest szybki, ma niezły zasięg i wspiera nowoczesne technologie.

Przede wszystkim producent chwali się łączną przepustowością bezprzewodową 2334 megabitów na sekundę. Oczywiście w praktyce takie prędkości są nieosiągalne, ale sprzęt na pewno zapewni przesył, który zadowoli zarówno fanów rozgrywki internetowej, jak i miłośników filmów w jakości 4K. Tym bardziej, że wspiera MU-MIMO.

Asus RT-AC87U router na biurku

I to nawet w czterech kanałach. Jest w stanie przesyłać dane do kilku urządzeń wspierających tę technologię jednocześnie. Sprzęt wspiera także technologię kształtowania wiązki (AiRadar) - inteligentnie koncentrując sygnał w kierunku telefonu lub laptopa. To przekłada się na lepszy zasięg.

Producent zadbał też o bezpieczeństwo. Funkcja AiProtection wykorzystująca ochronę marki Trend Micro sprawia, że sprzęt poradzi sobie zarówno z blokowaniem podejrzanych stron, jak i urządzeń starających się połączyć z siecią, a także ochroni przed włamaniami. 

Warto dodać, że w routerze znajduje się pięć portów RJ-45 w standardzie Gigabit Ethernet, 1 port USB 2.0 i 1 USB 3.0. To gwarancja zarówno szybkiego połączenia z internetem po kablu (do 1000 megabitów na sekundę), jak i wydajnego podłączania zewnętrznych urządzeń do sieci lokalnej. Chodzi na przykład o pendrive’y, dyski twarde i drukarki.

Asus RT-AC87U plusy i minusy:

 • 4x4 MU-MIMO
 • Port USB 3.0
 • Wsparcie beamformingu
 • Niezła prędkość bezprzewodowa
 • Brak większych minusów

Asus RT-AC87U oferta w mediaexpert

Zobacz też: Jaki tani router do 100 zł?

TP-Link Archer C9

Jedna z bardziej atrakcyjnych pozycji na liście. Druga od końca pod względem ceny - jest opłacalną propozycją dla osób, które chcą kupić sprzęt na lata i nie przejmują się szalonymi osiągami. TP-Link Archer C9 to router solidny, spotykający się z pozytywnym odbiorem u różnych użytkowników.

Nie bez przyczyny. Umożliwia przesył danych (według deklaracji producenta) do 600 megabitów na sekundę w paśmie 2,4 GHz i 1300 przy 5 GHz. W rzeczywistości nie ma co spodziewać się liczb większych od 200 (może w najlepszym z możliwych przypadków 600) megabitów na sekundę w przypadku wyższej częstotliwości.

Router TP-Link Archer C9 na niebieskim tle

Co do przewodowych połączeń... Jest 5 portów (4 LAN, 1 WAN) w standardzie Gigabit Ethernet. Te zapewnią do 1000 megabitów na sekundę przesyłu. Pod warunkiem, że nie korzystacie z QoS, czyli inteligentnego przydzielania przepustowości. Do tego trzeba wyłączyć funkcję NAT Boost, a to sprawi, że WAN przepuści maksymalnie około 400 megabitów na sekundę danych.

Poza tym sprzęt jest godny polecenia. Korzysta z Beamformingu - technologii kształtowania wiązki. Dzięki temu, przy połączeniu ze wspierającymi to rozwiązanie urządzeniami, zwiększy się jego zasięg. Producent zdecydował się też na dorzucenie 2 portów USB - po jednym 2.0 i 3.0. To spory plus dla osób podłączających jednocześnie drukarkę i dysk twardy do sieci lokalnej.

TP-Link Archer C9 plusy i minusy:

 • Atrakcyjna cena w stosunku do możliwości
 • Wsparcie Beamformingu
 • Obecność portu USB 3.0
 • Zmniejszenie przepustowości sieci przewodowej przy QoS

TP-Link Archer C9 oferta w mediaexpert

Opcja dla ciebie: Jaki szybki router 5 GHz? |TOP 7|

D-Link DIR-878

To mógłby być czarny koń tego zestawienia. Kosztuje w sumie niewiele, wspiera najnowsze technologie i gwarantuje całkiem wysoki przesył Wi-Fi. Jedynym minusem jest właściwie… port USB. A właściwie jego brak. Tak, producent nie zdecydował się na dorzucenie nawet najprostszego wejścia uniwersalnej magistrali szeregowej. Szkoda.

Niemniej, jeżeli ci to nie przeszkadza - za niecałe 390 złotych dostaniesz urządzenie zdolne w teorii osiągnąć do 1800 megabitów na sekundę transmisji bezprzewodowej (600 2,4 GHz + 1300 5 GHz). Na dodatek ze wsparciem 3x3 MU-MIMO pozwalającym jednoczesny przesył do kilku odbiorników jednocześnie i Beamformingiem formującym wiązkę, która poprawi zasięg i stabilność połączenia.

Dwa pasma w routerze D-Link DIR-878

Reszta D-Link DIR-878 jest całkiem standardowa - dwurdzeniowy procesor, cztery anteny i pięć portów Gigabit Ethernet. Czyli po kablu wymienisz z modemem nawet do 1000 gigabajtów transferu na sekundę i podobnie roześlesz dane do wszelkich sprzętów połączonych poprzez wspomniane switche z siecią lokalną.

D-Link DIR-878 plusy i minusy:

 • Naprawdę niska cena
 • Niezły przesył bezprzewodowy
 • Wsparcie 3x3 MU-MIMO
 • Technologia formowania wiązki
 • Brak portu USB

D-Link DIR-878 oferta w mediamarkt

Koniecznie sprawdź: Jaki router do 200 zł?

Asus RT-AC58U

Najtańszy sprzęt na liście. Asus RT-AC58U pomimo tego, że kosztuje niewiele ponad 300 złotych, oferuje dość, aby stanowić sensowną alternatywę w porównaniu z urządzeniami nawet o kilkaset złotych droższymi. Oczywiście wraz z niższą ceną przyszły niższe parametry, ale raczej odpowiadające potrzebom typowego domownika.

Prędkości kreują się sensownie. Przewodowo, za pomocą 4 portów LAN i 1 WAN, router obsłuży transfer danych do 1000 gigabitów na sekundę. W tej cenie to już powinien być standard. 

Bezprzewodowo z kolei producent obiecuje 1267 (400 + 867) megabitów na sekundę. W rzeczywistości według testów krążących po internecie, realistyczniej jest oczekiwać od 200 do 400, w zależności od odległości, przy paśmie 5 GHz. Takie możliwości mogą być zasługą czterordzeniowego procesora quad-core A7 i połączenia MU-MIMO.

Asus RT-AC58U na białym tle

Sprzęt ma też port USB 3.0, który zaoferuje szybki przesył danych z pendrive’a lub podłączenie poprzez niego drukarki do sieci. Alternatywnie zadziała też jako wejście na modem 4G, pozwalający korzystać z karty SIM do połączenia z internetem.

Model wspiera ASUS AiCloud, która łączy sieć domową z aplikacją w telefonie, umożliwając podłączenie się do niej z każdego miejsca świata. Rodzice będą zadowoleni, bo router daje także łatwego monitorowania działań najmłodszych domowników w sieci za sprawą funkcji kontroli rodzicielskiej.

Asus RT-AC58U plusy i minusy:

 • Niska cena
 • Port USB 3.0
 • Czterordzeniowy procesor
 • Wsparcie MU-MIMO…
 • ...Chociaż producent nie wspomina w ilu kanałach

Asus RT-AC58U oferta w mediaexpert

Na pewno cię zainteresuje: Jak zabezpieczyć router?

Asus DSL-AC56U

Asus DSL-AC56U nie należy do najszybszych routerów na tej liście pod względem prędkości przesyłu bezprzewodowego. Jest jednak interesującą opcją dla konkretnego rodzaju osób. Tych, które wykorzystają zamontowane w nim porty.

Ponieważ model ten, jak nazwa wskazuje, wyposażono przede wszystkim w wejście i modem pozwalające na korzystanie z technologii DSL. Przy pomocy RJ-11 połączysz się z usługami kablowymi (nawet w standardzie VDSL2, który na krótkie dystanse gwarantuje do 200 megabitów na sekundę). Jeżeli jednak przyjdzie pora na zmianę sieci…

Z pomocą przyjdą ci porty Gigabit Ethernet. Standardowo - 4 LAN i 1 WAN umożliwiają połączenia o prędkości do 1000 megabitów na sekundę. To spokojnie wystarczy na lata rozwoju sieci światłowodowej w polskich miastach. 

Router Asus DSL-AC56U na białym tle

Producent zadbał też o osoby, które lubią wygodnie podpiąć drukarkę lub dysk twardy do routera. Z boku znajdują się dwa porty USB 2.0. Nie są najszybsze, ale zrobią robotę (ostatecznie pozwolą też na podłączenie modemu 4G).

Jak kreuje się wspomniana prędkość Wi-Fi? Na dwóch pasmach, producent w warunkach laboratoryjnych osiągnął 1167 megabitów na sekundę (867 przy 5 GHz i 300 przy 2,4 GHz). Przy codziennym użytkowaniu przesył nawet nie zbliży się do deklarowanego, ale powinien wystarczyć do wygodnego przeglądania internetu z telefonu lub tabletu. Warto dodać, że model wspiera Beamforming, co poprawi jego zasięg i stabilność transferu.

Asus DSL-AC56U plusy i minusy:

 • Dodatkowy port RJ-11 i wsparcie dla VDSL2
 • Beamforming
 • 2 porty USB...
 • ...niestety tylko 2.0, a nie 3.0
 • Średnia prędkość przesyłu WI-FI

Asus DSL-AC56U oferta w ceneo

TP-Link Archer MR200

TP-Link Archer MR200 pojawił się w tym zestawieniu nie bez przyczyny. To urządzenie jest jednym z częściej polecanych routerów, które oferują połączenia 4G LTE. Nie oznacza to oczywiście, że jest bez wad. Ma kilka i to nawet dużych, ale ostatecznie pojawia się na tej liście, bo stanowi interesującą opcję w pewnym przedziale cenowym.

Przede wszystkim urządzenie oferuje rozgłaszanie Wi-Fi o łącznej prędkości 733 megabitów na sekundę (433 przy 5 GHz, 300 przy 2,4 GHz). W urządzeniu za bagatela 400 złotych to w sumie niewiele. Na plus wypada jednak wynikająca z niezależnych testów u różnych redakcji trwałość sygnału nawet na nieco dalsze zasięgi. To sprawi, że prawdopodobnie w całym mieszkaniu będziesz mógł się spodziewać sensownych prędkości.

Sprzęt wspiera także aplikację TP-Link Tether. Ta zdaniem producenta pozwala “w kilka minut skonfigurować router”. Nic dziwnego, daje graficzny dostęp do najważniejszych funkcji. Pozwoli nie tylko ustawić maszynę, ale i ją skonfigurować - na przykład wydzielając sieci dla gości.

Router TP-Link Archer MR200 na basenie

Mniej zadowalające są dwie rzeczy. Przede wszystkim to, że switche (3 LAN i 1 WAN) są w standardzie Fast Ethernet. To przełoży się na śmieszne 100 megabitów na sekundę przesyłu po kablu. Producent poskąpił też na polu USB. Ten model nie ma nawet jednego wejścia, więc nie roześle w sieci lokalnej danych bezpośrednio z pendrive’a.

TP-Link Archer MR200 plusy i minusy:

 • Wejście na kartę SIM - połączenie LTE
 • Aplikacja TP-Link Tether
 • Stabilny transfer bezprzewodowy
 • Trochę zbyt duża cena
 • Brak wejścia USB
 • Tylko Fast Ethernet
 • Niska prędkość przesyłu WI-FI

TP-Link Archer MR200 oferta w OleOle

Jaki router WI-FI? Podsumowanie

Zawsze pod koniec zestawienia warto zerknąć na surowe dane techniczne urządzeń w nim zawartych. W tej tabeli pojawiły się naszym zdaniem co istotniejsze parametry, które mogą stać się czynnikiem decyzyjnym przy zakupie. Z nich należy wyjaśnić MU-MIMO i Beamforming. 

Ten pierwszy pozwala routerowi wysyłać dane do kilku urządzeń wspierających tę technologię w tym samym momencie, a drugi skupia wiązkę danych, przesyłając ją bezpośrednio w stronę sprzętu.

Model

Prędkość bezprzewodowa / przewodowa

MU-MIMO

Beamforming

Porty

NetGear Nighthawk R7800 X4S (R7800-100PES)

800 + 1733 Mbps / 1000 Mbps

4x4 MU-MIMO

Tak

4 LAN, 1 WAN, 1 eSATA, 2 USB 3.0

Asus RT-AC87U

600 + 1734 Mbps / 1000 Mbps

4x4 MU-MIMO

Tak

4 LAN, 1 WAN, 1 USB 2.0, 1 USB 3.0

TP-Link Archer C9

600 + 1300 Mbps / 1000 Mbps

b/d

Tak

4 LAN, 1 WAN, 1 USB 2.0, 1 USB 3.0

D-Link DIR-878

600 + 1300 Mbps / 1000 Mbps

3x3 MU-MIMO

Tak

4 LAN, 1 WAN

Asus RT-AC58U

400 + 867 Mbps / 1000 Mbps

MU-MIMO

Tak

4 LAN, 1 WAN, 1 USB 3.0

Asus DSL-AC56U

300 + 867 Mbps / 1000 Mbps

b/d

Tak

1 RJ11, 4 LAN, 1 WAN, 2 USB 2.0

TP-Link Archer MR200

300 + 433 Mbps / 100 Mbps

b/d

b/d

3 LAN, 1 WAN

 • Na pierwszym miejscu router dla graczy. A jakże. Sprzęt od NetGeara jest najdroższy i najszybszy na liście. Korzysta z technologii kształtowania wiązki, 4x4 MU-MIMO i ma aż 2 porty USB 3.0. Co ciekawe - producent zdecydował się dorzucić do niego również wejście eSATA, które pozwala podłączyć na przykład dysk SSD.
 • W zestawieniu pojawiło się również sporo Asusów. Na drugim miejscu jest bardzo szybki Asus RT-AC87U, który wspiera technologię 4x4 MU-MIMO i beamforming. Kosztuje niemało, ale przekłada się to na jego możliwości.
 • Kolejny w hierarchii tej firmy Asus RT-AC58U jest nieco wolniejszy, ale też dużo tańszy - wciąż wspiera MU-MIMO i ma port USB 3.0. Na przedostatnim miejscu uplasował się Asus DSL-AC56U będący niedrogą alternatywą dla osób, które korzystają obecnie z połączeń kablowych, ale planują zmianę.
 • Pojawiły się też dwa TP-Linki. Na trzecim i ostatnim miejscu. Pierwszy z nich to opłacalne urządzenie, które spotyka się z ciepłym przyjęciem wśród użytkowników i jest dosyć tanie, ale ma jedną bolączkę. Przy korzystaniu z QoS obniża prędkość transferu przez port WAN.
 • Drugi, paradoksalnie droższy, ale wolniejszy pod względem Wi-Fi i o zgrozo Ethernetu (tylko do 100 megabitów na sekundę). Jest jedynym urządzeniem z obsługą kart SIM (4G LTE), które zdecydowaliśmy się tutaj zawrzeć. To jedna z sensowniejszych opcji w tym przedziale cenowym, która obsługuje ten typ połączenia.
 • Ostatecznie warto też wspomnieć o sprzęcie od D-Linka. Model DIR-878 oferuje podobne prędkości do C9, ale wspiera 3x3 MU-MIMO. Niestety nie ma portu USB, co sprawia, że pomimo atrakcyjnej ceny, nie trafi w gusta wszystkich.

Zainteresuj się: Jak wybrać router?

blog comments powered by Disqus
Jaki router Wi-Fi? |TOP 7|