PODPOWIEDZI:

Jaki tani router do 100 zł? |TOP 5|

Poz.ObrazekNazwaNajlepsza cena
1TP-Link Archer C20TP-Link Archer C2093.92 zł
2TP-Link TL-WR841NTP-Link TL-WR841N90 zł
3Netis WF2409ENetis WF2409E69.99 zł
4Netis WF2419ENetis WF2419E52.90 zł
5TP-Link TD-W8961NDTP-Link TD-W8961ND89 zł
Jaki tani router do 100 zł? |TOP 5|

Tani router do 100 zł nie musi oznaczać urządzenia słabego. Oczywiście takie sprzęty nie oferują szalonych prędkości i nowoczesnych funkcji, ale wystarczą w standardowym domu. Niektóre są nawet w stanie pracować w dwóch częstotliwościach, co przełoży się na lepszą prędkość i szersze pole do połączeń.

Jeżeli rozważasz, jaki tani router do 100 zł będzie dobrym wyborem, nie szukaj dalej. W tym zestawieniu zebrane są jedne z najopłacalniejszych propozycji na rynku. Pojawiają się tu urządzenia dwóch czołowych firm w tym segmencie cenowym - Netisa i TP-Linka.

TP-Link Archer C20

Jedyna dwupasmowa opcja w zestawieniu. Niedrogi router, który jest w stanie pracować zarówno w najczęstszej częstotliwości 2,4 GHz, jak i 5 GHz. To oznacza, że sprawdzi się najlepiej wszędzie tam, gdzie występuje duże zagęszczenie sygnału niższego zakresu. Na dodatek jest też w stanie osiągnąć wyższą prędkość przesyłu. Dlatego 5 GHz to domena topowych sprzętów w każdym nowoczesnym rankingu routerów.

TP-Link Archer C20 jest najszybszym urządzeniem na tej liście. Przy użyciu wspomnianej częstotliwości 5 GHz jest w stanie zaoferować nawet do 433 megabitów na sekundę przesyłu. To jednak tylko teoria, bo maksymalna przepustowość portu WAN wynosi 100 megabitów na sekundę. 

To oznacza, że na pewno sprawdzi się podczas strumieniowego oglądania filmów w wysokiej jakości i gier online. Zaoferuje niższe opóźnienia i bardziej płynną rozrywkę. Nie dobije jednak do obiecanych 433 megabitów na sekundę przy połączeniu z internetem. Jednak to w końcu dotyczy wszystkich sprzętów w tym zestawieniu.

TP-Link Archer C20 na niebieskim tle

Co jeszcze wyróżnia ten model? Przede wszystkim dedykowana aplikacja. Tak, producent zapewnia oprogramowanie na telefony, które pozwala na stosunkowo proste ustawianie routera, bez konieczności łączenia się z nim poprzez stronę konfiguracyjną. Urządzenie wspiera również IPv6.

Router TP-Link Archer C20 pozwala na ustawianie sieci dla gości i kontroli rodzicielskiej. To pozwoli na udostępnienie znajomym internetu bez dawania im możliwości łączenia się z naszymi zasobami - na przykład serwerami multimediów. Kontrola rodzicielska pozwoli ci z kolei łatwiej dbać o czas spędzany w sieci przez dzieci.

TP-Link Archer C20 plusy i minusy:

 • Obsługa IPv6
 • Częstotliwość 5GHz
 • Dedykowana aplikacja
 • Możliwość stworzenia sieci dla gości
 • Standard Fast Ethernet do 100 Mbps

TP-Link Archer C20 oferta w ceneo

Koniecznie sprawdź: Jaki router do 200 zł?

TP-Link TL-WR841N

Całkiem standardowy i niedrogi router od TP-Link. Szukając czegoś taniego, co sprawdzi się w podłączeniu kilku różnych urządzeń do internetu na terenie niewielkiego domu, koniecznie zwróć uwagę na to urządzenie. Tym bardziej że sprzęt działa w kilku różnych trybach.

Podstawowy, czyli tryb punktu dostępowego, przekształca sieć przewodową, odbierając sygnał z modemu i rozdzielając go na urządzenia poprzez WI-FI. Jest też możliwość wzmacniania sieci, korzystając ze sprzętu jak z repeatera.

Wtedy TP-Link TL-WR841N może odbierać sygnał od jednostki nadającej go bezprzewodowo i wysyłać dalej. To efektywnie zwiększa zasięg domowej sieci. Można w ten sposób rozszerzyć ją na większy dom, stawiając router w odpowiednim miejscu.

Infografika prezentująca TP-Link TL-WR841N

Jeżeli o same możliwości maszyny chodzi - ta działa ze standardem IEEE 802.11 b/g/n. Pozwala to na prędkość transmisji sięgającą nawet do 300 megabitów na sekundę. Ogranicza tu jednak port WAN pracujący w standardzie Fast Ethernet. 

To oznacza, że router obsłuży po kablu maksymalnie 100 megabitów danych na sekundę. To nadal powinno wystarczyć do płynnego oglądania filmów w Full HD, a szybkość w sieci lokalnej ułatwi pracę z serwerami multimediów.

Które poza standardowymi zabezpieczeniami, możesz także ukryć przed gośćmi. Router pozwala na tworzenie sieci specjalnie dla odwiedzających cię osób, która nie pozwoli im łączyć się z resztą urządzeń funkcjonujących w domu. Wszystko łatwo skonfigurujesz za pomocą aplikacji Tether na telefony.

TP-Link TL-WR841N plusy i minusy:

 • Obsługa IPv6
 • Oddzielna sieć dla gości
 • Dedykowana aplikacja
 • Standard Fast Ethernet do 100 Mbps

TP-Link TL-WR841N oferta w ceneo

Warto wiedzieć: Jaki router Wi-Fi?

Netis WF2409E

To w zasadzie taki sam produkt jak WF2419, ale lepszy pod takim względem, że producent wyposażył go w jedną zewnętrzną antenę więcej. Czy to oznacza, że oferuje dużo lepszy zasięg? Niekoniecznie. Niemniej różnica w cenie jest tak niewielka, że warto rozważyć wybór tego modelu.

Tempo przesyłu danych jest porównywalne z resztą przedstawianych tu urządzeń (poza jedynką na liście). Urządzenie wspierając standardy IEEE 802.11b/g/n, może rozwinąć prędkość nawet 300 megabitów na sekundę. To sprawi, że szybko prześlesz nawet większe pliki w sieci lokalnej, lub korzystając z funkcji repeatera podłączysz się wygodnie do głównego routera.

NETIS WF2409E na białym tle

Ponieważ, tak jak prawie wszystkie urządzenia w zestawieniu, tak i Netis WF2409E ogranicza rodzaj portu WAN. Pracując w standardzie Fast Ethernet po kablu, będzie pobierać dane z prędkością zaledwie 100 megabitów na sekundę. 

Czyli dostatecznie dużo na oglądanie filmu Full HD, ale, nawet pomimo zastosowania inteligentnej kontroli przepustowości, może szybko okazać się, że niewystarczająco przy większej ilości bardziej wymagających użytkowników.

Netis WF2409E plusy i minusy:

 • Bardzo niska cena
 • Teoretycznie lepszy zasięg niż u tańszej wersji
 • Możliwosć pracy jako repeater lub access point
 • Standard Fast Ethernet do 100 Mbps

NETIS WF2409E oferta w oleole

Dowiedz się: Gdzie najlepiej postawić router?

Netis WF2419E

Najtańszy produkt w tym zestawieniu - nie bez powodu. Nawet w kwestii budowy jest prosty, ma tylko dwie anteny, co może sugerować mniej dokładny zasięg. Opinie jednak potwierdzają, że sprawdza się w standardowym użyciu w domu i mieszkaniu. 

Przede wszystkim Netis WF2419E wspiera standardy IEEE 802.11b/g/n, co oznacza, że może przesyłać dane bezprzewodowo nawet z prędkością 300 megabitów na sekundę. To niezła opcja dla osób korzystających z dobrodziejstw sieci wewnętrznej przy przesyłaniu sporych plików. 

NETIS WF2419E na białym tle

Sprawdzi się też u osób, które korzystają z trybu repeatera. Przy takiej cenie sprzęt będzie niezłą opcją do poprawienia pokrycia WI-FI na terenie większego domu, w którym nie wszędzie sieć z podstawowego routera dociera. 

Warto też wiedzieć, że WF2419E pracuje z częstotliwością 2,4 GHz, co sprawi, że lepiej poradzi sobie z przesyłaniem sygnału przez ściany. Mogą jednak wystąpić problemy w miejscach o dużym zagęszczeniu urządzeń korzystających z tego zakresu.

Netis WF2419E plusy i minusy:

 • Najniższa cena
 • Możliwość pracy jako repeater lub access point
 • Standard Fast Ethernet do 100 Mbps

NETIS WF2419E oferta w komputronik

TP-Link TD-W8961ND

Wydawałoby się, że połączenia poprzez linię telefoniczną to w XXI wieku przeżytek i archaizm. Tak właściwie jest, ale nadal niektórzy korzystają z takiej formy połączenia. Dlatego właśnie prezentujemy jedną z częściej polecanych i bardziej opłacalnych opcji na rynku tego typu urządzeń - TP-Link TD-W8961ND.

Router jako jedyny tutaj pracuje w standardzie ADSL 2/2+. To oznacza, że jeżeli infrastruktura pozwoli, operator sieci może dostarczyć ci prędkość pobierania na poziomie nawet 24 megabitów na sekundę. Urządzenie bezprzewodowo pracuje w standardzie IEEE 802.11n. 

To sprawia, że przy połączeniach WI-FI może zaoferować użytkownikom transmisję danych nawet do 300 megabitów na sekundę. To nie przełoży się na prędkość internetu, ale pozwoli ci wygodnie operować dużymi plikami w sieci lokalnej.

TP-Link TD-W8961ND i niebieskie tło

Jeżeli chodzi o częstotliwość - jest całkiem standardowo. Jak większość innych sprzętów na tej liście plasuje się w okolicach 2,4 GHz. To oznacza, że sygnał nieźle poradzi sobie ze ścianami, ale będzie podatny na zakłócenia innych sprzętów pracujących na jego częstotliwości.

Co ciekawe antena dostarczana przez producenta jest odłączana. Dzięki temu będziesz mógł zakupić taką, która oferuje mocniejszy sygnał i potencjalnie poprawić połączenie na terenie domu. Niemniej wciąż najważniejsze jest umiejscowienie routera w optymalnym miejscu.

TP-Link TD-W8961ND plusy i minusy:

 • Odłączana antena
 • Ochrona przepięciowa
 • Dla niektórych jedyna opcja, a na dodatek ADSL2+…
 • ...co oznacza i tak maksymalnie 24 Mbps

TP-Link TD-W8961ND oferta w ceneo

Zainteresuj się: Jak wybrać router?

Jaki tani router do 100 zł? Podsumowanie

Najprościej jest dobrać odpowiednie urządzenie dla siebie, bazując na jego parametrach. Oczywiście większe liczby niekoniecznie muszą oznaczać wyższą niezawodność, ale zawsze dają szybki pogląd na przedstawiane sprzęty. 

W tabeli zawarliśmy maksymalną prędkość transmisji, częstotliwość (większość urządzeń pracuje na 2,4 GHz), liczbę anten (z ich poziomem sygnału), a także liczbę i rodzaj portów.

Model

Prędkość bezprzewodowa / przewodowa

Częstotliwość

Anteny

Porty

TP-Link Archer C20

Do 433 Mbps / Do 100 Mbps

2,4 GHz / 5 GHz

2 x 2,4 GHz 1 x 5 GHz / b/d

1 x WAN, 4 x LAN

TP-Link TL-WR841N

Do 300 Mbps / Do 100 Mbps

2,4 GHz

2 stałe / b/d

1 x WAN, 4 x LAN

Netis WF2409E

Do 300 Mbps / Do 100 Mbps

2,4 GHz

3 stałe / 5dBi

1 x WAN, 4 x LAN

Netis WF2419E

Do 300 Mbps / Do 100 Mbps

2,4 GHz

2 stałe / 5dBi

1 x WAN, 4 x LAN

TP-Link TD-W8961ND

Do 300 Mbps / Do 24 Mbps

2,4 GHz

2 odłączane / 5dBi

1 x RJ-11, 4 x LAN

 • Na pierwszym miejscu znalazł się sprzęt od TP-Linka. Archer C20 jest nowoczesnym urządzeniem, które pozwala na korzystanie z dobrodziejstw częstotliwości 5 GHz. To oznacza, że rozwija bezprzewodowo prędkość nawet do 433 megabitów na sekundę.
 • Drugi również był TP-Link. To urządzenie całkiem podobne do najopłacalniejszego, ale bez wsparcia zakresu 5 GHz (co za tym idzie rozwijający niższe prędkości) i z jedną anteną mniej. Oferuje jednak adres IPv6 i wygodną aplikację do prostej konfiguracji sieci.
 • Następnie pojawiły się dwa Netisy. Niewiele się od siebie różnią, poza tym, że WF2409E teoretycznie lepiej poradzi sobie z dotarciem w każdy zakamarek domu dzięki jednej antenie więcej.
 • Ostatecznie stwierdziliśmy, że dobrze jest zaproponować coś dla osób przykutych do kabli telefonicznych. TP-Link TD-W8961ND spotyka się ze sporym zainteresowaniem wśród użytkowników, oferując stabilną łączność przy, w tym przypadku, najlepszym możliwym standardzie ADSL 2+.

Na pewno cię zainteresuje: Jak zabezpieczyć router?

blog comments powered by Disqus
Jaki tani router do 100 zł? |TOP 5|