PODPOWIEDZI:

Gdzie najlepiej postawić router?

Gdzie najlepiej postawić router?

Temat tego, gdzie najlepiej postawić router, jest w zasadzie całkiem prosty. Możliwie jak najbliżej urządzenia, które się z nim łączy. Co jednak jeżeli nie ma takiej możliwości albo (o zgrozo) korzystasz z kilku sprzętów potrzebujących Wi-Fi niczym ryba wody do życia? Sprawa odrobinę się komplikuje.

Pytanie o to, gdzie najlepiej postawić router, tak naprawdę oznacza - jak uzyskać dobry zasięg. To wbrew pozorom nie jest to samo. Druga zagwozdka bierze pod uwagę szereg innych problemów, takich jak zatłoczenie kanałów, konieczność korzystania z repeaterów i wykorzystanie różnych technologii poprawiających odbiór sygnału na dalsze odległości.

Gdzie umieścić router? Przeszkody na drodze sygnału

Zostańmy póki co przy pierwszym pytaniu. Ustawiając urządzenie sieciowe w odpowiednim miejscu, trzeba wziąć pod uwagę fakt, że sygnał nie przechodzi najlepiej przez przeszkody. Gdzie więc postawić router w domu? Na środku - w jego centrum. To da ci największą szansę na dotarcie Wi-Fi do krańców budynku lub mieszkania. No, chyba że na drodze stoją rury wodne lub mikrofalówka, ale to już kwestia prób i błędów.

Zasięg routera Wi-Fi

Warto tutaj od razu zaznaczyć, że najczęściej używane w środowisku domowym są dwie częstotliwości. Pasmo 2,4 GHz charakteryzuje się niższym potencjalnym transferem maksymalnym, co oznacza po prostu wolniejszy internet. Jest za to znacznie stabilniejsze i lepiej radzi sobie z przeszkodami od 5 GHz. 

Warto wiedzieć:

Różnica w prędkości jest jednak na tyle duża, że warto wziąć pod uwagę to, jakie urządzenia chcemy podłączyć do sieci w częstotliwości wyższej. Dlatego na przykład telewizor czy konsola mogą spokojnie znajdować się dalej od routera. Bardziej wymagające urządzenia - na przykład komputery (o ile nie podłączamy ich przewodem) - najlepiej posłużą do surfowania w sieci w pobliżu źródła sygnału.

Zainteresuj się: Jak wybrać router?

Band Steering

Wiele routerów ma możliwość włączenia funkcji nazywanej Band Steering. Co to właściwie jest? To technologia, która wykrywa, czy urządzenie łączące się z routerem jest w stanie obsługiwać obie częstotliwości. Następnie automatycznie dopasuje pasmo w zależności od możliwości i siły sygnału. Wszystko po to, aby zmniejszyć zakłócenia i poprawić odbiór internetu w dalszych partiach mieszkania.

O co chodzi z zakłóceniami?

Wspominając o paśmie 2,4 GHz, nie sposób nie dodać, że jest to stosunkowo zatłoczona częstotliwość. Wszystko dlatego, że ma zaledwie 13 możliwych kanałów, z których każdy częściowo na siebie nachodzi. 

Na dodatek, jako że jest to starsza technologia, działa z większą ilością urządzeń. Ponadto nie tylko związane z Wi-Fi, ale też przez inne sprzęty (telefony i sensory alarmów samochodowych), a także Bluetooth. Przez to wszystko istnieje spora szansa na to, że sąsiad już korzysta z tego samego kanału.

Zakłócony obraz

Pewnym rozwiązaniem jest przeniesienie się na częstotliwość 5 GHz, ale w zagraconym mieszkaniu - czasem nienajlepsze. Dlatego warto rozważyć zmianę kanału, w jakim operuje twój router. Nawet jeśli operuje w kilku pasmach jak Asus RT-AC5300.

Na jaki? To możesz sprawdzić, ściągając aplikację do tego przeznaczoną (dajmy na to Wi-Fi analyzer) na telefon. Ta pozwoli ci chodząc po domu ustalić, jakie kanały są zatłoczone. To samo można zresztą zrobić z częstotliwością 5 GHz.

Koniecznie sprawdź: Jaki router do 200 zł?

Wzmacniacz sygnału - Rozwiązanie nie dla każdego

Jeżeli nadal masz problem z zasięgiem, pomimo odpowiedniego ustawienia routera i wybrania optymalnego kanału, pozostają ci w zasadzie dwa praktyczne, bo niedrogie, rozwiązania. Możesz kupić Access Point, który połączy się z routerem przewodowo i stworzy nowy punkt dostępu w domu do sieci lokalnej przez Wi-Fi lub repeater (wzmacniacz sygnału). 

Ten drugi odbiera sygnał bezprzewodowy, wzmacnia go i wysyła dalej. Wielu wydaje się, że to dobre rozwiązanie, bo nie wymaga dodatkowych kabli ciągnących się po domu. Ma jednak swoje wady - nie mogąc komunikować się jednocześnie z routerem i urządzeniem (dajmy na to telefonem), siłą rzeczy obcina prędkość sygnału o połowę. Chyba że ma więcej anten niż jedną i wspiera na przykład MU-MIMO, ale jest wtedy droższy.

Opcja dla ciebie: Jaki szybki router 5 GHz? |TOP 7|

System połączeń Mesh

Żeby jeszcze lepiej rozszerzyć zasięg Wi-Fi przy naprawdę dużym domu, nie męcząc się nad tym, gdzie ustawić router, dobrze jest rozważyć system Mesh. To rozwiązanie, które oferuje wielu producentów urządzeń sieciowych - nie tylko tych dominujących ranking routerów.

Taka siatka składa się z routera i kilku urządzeń powielających jego sygnał w ramach jednego identyfikatora sieci (łączą się z główną jednostką poprzez Wi-Fi, kabel lub poprzez inne jednostki w ramach jednego Mesha).

Aplikacja do kontrolowania systemu Mesh Linksys Velop

Czym to się właściwie różni od Access Pointa lub Repeatera? Ano tym, że sieć inteligentnie decyduje o tym, do którego jej elementu najkorzystniej będzie ci się podłączyć z danego miejsca domu (określa się to jako dynamic routing). Dodatkowo niektóre firmy umożliwiają skorzystanie z wygodnych aplikacji pomagających odpowiednio ustawić i kontrolować poszczególne punkty dostępu.

Zobacz też: Jaki tani router do 100 zł

Gdzie najlepiej postawić router w domu? Podsumowanie

Odpowiedź na pytanie o to, gdzie postawić router, jest relatywnie prosta. Pośrodku domu, z ewentualnymi zmianami według tego, jakie przeszkody stoją na drodze sygnału. Jeżeli jednak zrobiłeś to i nadal masz problemy z zasięgiem - rozważ kilka innych rzeczy.

  • Sprawdź, czy nie łączysz się z internetem poprzez zatłoczony kanał. To dotyczy głównie częstotliwości 2,4 GHz, z której korzysta wiele urządzeń. Na dodatek jej kanały nachodzą na siebie, a ma większy zasięg, co również wpływa na zakłócenia.
  • Skorzystaj ze wzmacniacza sygnału - najlepiej jeżeli będzie to Access Point lub Repeater z wyższej półki. Pozwoli ci na stabilne połączenie z siecią poza zasięgiem routera, łącząc się z nim w pierwszym przypadku kablowo, a w drugim bezprzewodowo.
  • Skonfiguruj system Mesh. To już wyższa półka, dla naprawdę dużych domów. Ta opcja, korzystając z dynamicznego routingu i szeregu punktów dostępowych rozmieszczonych w różnych miejscach mieszkania, umożliwia najlepsze możliwe połączenie dla dowolnego urządzenia łaknącego sygnału Wi-Fi.

Wejdź i zobacz:

blog comments powered by Disqus
Gdzie najlepiej postawić router?