PODPOWIEDZI:
Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Co to jest Powerline i jak działa?

Co to jest Powerline i jak działa?

Trudno dziś wyobrazić sobie życie bez dostępu do Internetu. Wykorzystujemy go przecież do pracy, zabawy czy komunikacji z rodziną i znajomymi. Nie zawsze działa on jednak na zadowalającym poziomie, stwarzając liczne problemy z łącznością i spadki szybkości przesyłania danych. Podpowiadamy, jak podłączyć urządzenia do sieci bez konieczności ciągnięcia kabli.

Obecnie najpopularniejszym sposobem na podłączenie się do Internetu jest skorzystanie z bezprzewodowej sieci Wi-Fi. Każdy nowy smartfon, tablet czy notebook umożliwia dostęp do sieci bez wykorzystania kabli, podobnie zresztą jak telewizory czy inne urządzenia domowe. Sieć Wi-Fi ma jednak ograniczony zasięg.Możemy poprawić sygnał w domu,zmieniając umiejscowienie routera bądź zainstalować dodatkowe urządzenie, które będzie go wzmacniać. Możemy też jednak skorzystać z urządzeń typu Powerline, by bezproblemowo podłączyć nasz sprzęt do sieci.

Czym jest Powerline i jak go podłaczyć?

Powerline (a właściwie sprzęt typu PLC - Power Line Communication) to para dwóch specjalnych nadajników umożliwiających podłączenie urządzenia do Internetu bez konieczności ciągnięcia kabli przez całe mieszkanie. Wykorzystują one istniejącą w naszym domu sieć elektryczną do wysłania sygnału sieciowego. 

Wszystkie urządzenia typu Powerline funkcjonują w parach i ich metoda działania jest stosunkowo prosta. Przy domowym routerze wpinamy jedno z dwóch urządzeń do sieci elektrycznej – najlepiej bezpośrednio do gniazdka, bez użycia listew zasilających. Następnie wpinamy kabel sieciowy zakończony wtyczkami RJ45 do wolnego gniazda LAN w routerze, a drugą stronę kabla wpinamy bezpośrednio do Powerline’a. 

Drugi Powerline z pary wpinamy do gniazdka tuż obok urządzenia, które chcemy podłączyć do Internetu – telewizora, komputera stacjonarnego czy notebooka. Teraz robimy dokładnie to samo, co w przypadku routera – jedną część kabla zakończonego wtyczkami RJ45 wpinamy do Powerline’a, drugą część do gniazda LAN w komputerze lub innym sprzęcie. Teraz wystarczy tylko odczekać kilkanaście sekund na przydzielenie adresu IP i nasze urządzenie podłączone zostanie do routera – i jednocześnie do Internetu.

Stabilność sieci, prędkość przesyłania danych i bezpieczeństwo

Powerline - stabilna sieć i szybkie przesyłanie danychUrządzenia typu Powerline występują w wielu wariantach – różnią się one głównie pod względem maksymalnej prędkości przesyłania danych. Znajdziemy więc urządzenia pozwalające na przesył z prędkością 200 Mb/s, 500 Mb/s czy nawet 1300 Mb/s. Warto jednak mieć na uwadze fakt, iż wartości te są często zawyżone – realnie osiągają one mniej więcej 50-60% wydajności. Przy odpowiednio szybkim Internecie domowym warto więc zainwestować w droższe i wydajniejsze rozwiązanie.

Tym, co wyróżnia urządzenia typu Powerline na tle routerów, jest ich stabilność, która niemalże niczym nie różni się od tej oferowanej przez standardowe połączenia kablowe. Korzystając z tego rozwiązania, liczyć możemy więc na znacznie rzadsze utraty pakietów i redukcję opóźnień, czyli popularnego pingu. To drugie docenią przede wszystkim miłośnicy rozgrywek sieciowych – im mniejsze opóźnienia, tym bardziej komfortowa rozgrywka. 

Olbrzymią zaletą tego typu rozwiązania jest fakt, iż nie musimy martwić się ozabezpieczenie routera, jak ma to miejsce, na przykład, w sytuacji instalacji drugiego takiego urządzenia w formie wzmacniacza. Komputer, telewizor czy notebook łączymy bezpośrednio do urządzenia, z którego otrzymujemy w domu Internet. Oznacza to, iż po drodze nie ma żadnych innych „pośredników” – nie narażamy więc danego sprzętu, jak i samej sieci na niepożądane wejście osoby z zewnątrz.

Sieć elektryczna, czyli ograniczenia Powerline

Powerline - sieć elektryczna

Żadna technologia nie jest jednak idealna i sprawa wygląda tak samo w przypadku urządzeń typu Powerline. Głównym ograniczeniem tego rozwiązania jest sama sieć elektryczna w domu, a dokładniej jej fazy. By Powerline mógł skomunikować dany sprzęt z routerem, obie jego części muszą być podłączone do tej samej fazy. 

W przypadku domów jednorodzinnych i mieszkań nie powinno stanowić to żadnej bariery, gdyż na ogół cała sieć elektryczna w obrębie danego piętra działa na tej samej fazie. Problem wystąpić może jednak w przypadku tego typu podłączenia w budynku firmowym bądź w domach wielokondygnacyjnych. Niestety, na ten moment wymogu tej samej fazy nie da się w żaden sposób obejść. 

Jak zostało już wspomniane, Powerline najlepiej podłączać bezpośrednio do gniazdka. Wpięcie tych urządzeń do listwy zasilającej, z której korzystają inne sprzęty, powodować może zakłócenia – a te zmniejszą zarówno prędkość przesyłania danych, jak i pogorszą stabilność połączenia. 

Powerline czy dodatkowy router – co wybrać?

Osoby pragnące zwiększyć zasięg domowej sieci z pewnością staną przed dylematem – wybrać dodatkowy router, który działał będzie w formie wzmacniacza, czy Powerline? Wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnych potrzeb. Jeśli chcesz zwiększyć zasięg w całym domu, by z sieci mogło korzystać kilka dodatkowych urządzeń, drugi router będzie zdecydowanie tańszym rozwiązaniem. 

Jeśli jednak zależy Ci na znacznie większej stabilności sieci i nie masz do podłączenia kilku urządzeń bądź konstrukcja domu uniemożliwia proste ustawienie wzmacniacza sygnału, warto rozważyć Powerline. W przypadku podłączenia pojedynczego urządzenia zaoferuje on także znacznie wyższą szybkość przesyłania danych niż nawet najlepsze routery

Pamiętaj też, iż Powerline umożliwia pewną dozę mobilności – w razie potrzeby możesz go wypiąć i w kilkanaście sekund zainstalować w innym pomieszczeniu. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by korzystać jednocześnie z kilku par Powerline. Droższe modele tych urządzeń mogą także dodatkowo wysyłać sygnał Wi-Fi do okolicznych sprzętów, zyskując niejako funkcję routera.

Zobacz również:

blog comments powered by Disqus
Co to jest Powerline i jak działa?