PODPOWIEDZI:

Krajalnice – Wybieramy Idealną Krajalnicę do Domu Krok po Kroku

Krajalnice – Wybieramy Idealną Krajalnicę do Domu Krok po Kroku

W dzisiejszych czasach krajalnice nie mają łatwego życia. Kupujemy chleb, wędliny, ser czy mięso w formie już pokrojonej. Jeśli jednak jesteś miłośnikiem oldskulowego ciachania wędlin samemu, sprawdź jaka krajalnica nada się do tego najlepiej.

Moc

Mogłoby się wydawać, że moc ma tutaj znacznie. Praktyka pokazuje jednak, że obrotowe ostrze radzi sobie z cięciem już przy mocy 100 W. Większość krajalnic dysponuje zaś mocą 200 W. Jest ona wystarczająca do pokrojenia nawet twardszego mięsa. Mocą naprawdę nie musisz się przejmować.

Zobacz też: Ranking krajalnic

Regulacja grubości cięcia

Jeśli chcesz, by plasterki były równe i pokrojone tak jak lubisz, sprawdź zakres regulacji grubości krojenia. Zazwyczaj zaczyna się ona od 0 a kończy na 22 milimetrach. Pozwoli Ci to pokroić plastry mięs na np. schabowego, stek czy pieczeń. Jedna uwaga! Zwróć uwagę na jakość wykonania krajalnicy. W tanich krajalnicach, wykonanych z niskiej klasy plastiku, bardzo często trudno ustawić pożądaną grubość krojenia. Ścianka boczna ulega naporowi i cały układ się rozstraja. Efekt? Nierówno pokrojone, poszarpane plastry. Tego zdecydowanie nie chcemy.

krajalnica

Plastik czy metal?

O wadach plastiku już napisaliśmy, lecz jest jedno małe ale – plastik plastikowi nierówny. Jeśli wybierzesz model sprawdzonego producenta, nie masz o co się martwić, pokryta wysokiej jakości plastikiem krajalnica posłuży Ci na lata. Będzie też lżejsza, przez co chętniej po nią sięgniesz. Krajalnice metalowe sprawdzą się zaś w jadłodajniach, restauracjach i innych miejscach, gdzie kuchnie pracują pełną parą.

Ostrza

Najpopularniejszych typem ostrza w krajalnicach jest talerz z ząbkami. Spotkasz je zarówno w tanich, jak i droższych modelach. Niektóre krajalnice wyposażone są w dodatkowe gładkie ostrze. Przeznaczone jest do krojenia delikatnych wędlin i serów. Dzięki niemu uzyskasz cienkie, nieposzarpane plasterki. A, jeszcze jedno! Najwygodniej tnie się wtedy, gdy ostrze jest ustawione pod kątem. Dzięki temu plasterki nie zawijają się pod ostrzem, tylko ładnie układają na tacce. Spokojnie, nie musisz jej dokupować. Tacka najczęściej dołączona jest już do krajalnicy. Czystość i schludność to ważna rzecz.

krajalnica

Bezpieczeństwo

Ktokolwiek trafił paluchem na ostrze krajalnicy, ten wie jaki to ból. Ostrze jest wyjątkowo ostre i z łatwością przecina skórę, dlatego konieczny jest szereg zabezpieczeń. Po pierwsze, nie należy przytrzymywać wędliny ręką – służy do tego specjalny chwytak z ząbkami. Po drugie, sama krajalnica powinna być wyposażona w zabezpieczenie przed przypadkowym otwarciem pokrywki czy wysunięciem wózka. Ważne są też antypoślizgowe nóżki lub podkładki, dzięki czemu nie będzie ona jeździć po całym blacie. W przypływie kulinarnego szału moglibyśmy nie zwrócić na to uwagi. Ostatnia rzecz, to możliwość schowania ostrza po skończeniu używania krajalnicy. Wiele przykrych wypadków zdarza się właśnie wtedy – gdy myjemy lub chowamy krajalnicę.

Włączanie

Możliwości są dwie. Albo klasyczny przycisk włączania, albo pulsacyjny, który należy cały czas przytrzymywać jedną ręką. Ten drugi jest oczywiście bezpieczniejszy, gdyż wymusza na nas, byśmy trzymali rękę w bezpiecznym miejscu. Stabilizuje to dodatkowo krajalnicę, co ma duże znaczenie. Jeśli zaś pragniesz odbierać plasterki na rękę (w przypadku niektórych wędlin będzie to konieczne), to wybierz krajalnicę z możliwością stałego włączenia. Tylko bądź ostrożna!

krajalnica

Czy warto?

Owszem, wędliny potniesz także nożem. Podobnie ser, chleb i inne produkty. Ale jeśli chcesz to zrobić elegancko i równo, krajalnica nie ma konkurencji. Poza tym jest bardzo tania. Czasy drogich krajalnic dawanych jako prezenty już dawno minęły. Dziś możesz kupić niewielki, poręczny model, który wyciągniesz przed imprezą lub przyjęciem. Jeśli cenisz sobie ergonomię, rozejrzyj się za krajalnicami chowanymi w szufladzie. To jeden z najwygodniejszych sposobów jej przechowywania. Dla kogo krajalnice będą zaś niezastąpione? Przede wszystkim dla osób, które same przygotowuję wędliny lub kupują je w całości od zaprzyjaźnionego masarza. Zapewne znasz dobrze ten smak świeżo uwędzonych wędlin, zdjętych z haka i pokrojonych… no właśnie – na krajalnicy.

blog comments powered by Disqus
Krajalnice – Wybieramy Idealną Krajalnicę do Domu Krok po Kroku