PODPOWIEDZI:

Jaki router do 300 zł? |TOP 5|

Poz.ObrazekNazwaNajlepsza cena
1Asus RT-AC1300G PLUS (RTAC1300GPLUS)Asus RT-AC1300G PLUS (RTAC1300GPLUS)299 zł
2TP-Link Archer C7TP-Link Archer C7265 zł
3Asus RT-AC1200G+Asus RT-AC1200G+278 zł
4Asus RT-AC57UAsus RT-AC57U219 zł
5TP-Link Archer VR400TP-Link Archer VR400269 zł
Jaki router do 300 zł? |TOP 5|

Dojście do tego, jaki router do 300 zł będzie optymalnym wyborem, nie jest już tak łatwe jak w przypadku niższych progów cenowych. Urządzenia z tej półki niekoniecznie muszą oferować czysto wyższe parametry - od tańszych opcji odróżniają je zwykle funkcje i działanie w praktyce.

Jeżeli więc zastanawiasz się, jaki router do 300 złotych kupić - koniecznie przeczytaj tę klasyfikację. Dobraliśmy subiektywne zestawienie modeli, które spotykają się z dobrymi opiniami i wydają się obejmować swoimi możliwościami jak najszerszy zakres potrzeb.

Asus RT-AC1300G PLUS (RTAC1300GPLUS)

Najdroższa propozycja na liście. Na szczęście cena jest w pełni usprawiedliwiona. Przede wszystkim ten router pracuje w podwyższonym standardzie prędkości WI-FI. Za sprawą większej liczby strumieni danych może uzyskać do 450 megabitów na sekundę przy 2,4 GHz i do 867 w częstotliwości 5 GHz.

To nie jest takie proste i na pewno nawet nie zbliżycie się do sugerowanej przez producenta wartości, ale prędkość przesyłu powinna być na, tak czy siak, wysokim poziomie. Na dodatek urządzenie wspiera Beamforming i MU-MIMO. Technologia kształtowania wiązki pozwoli na lepszy zasięg i stabilniejsze połączenie. Druki akronim sprowadza się do jednoczesnego łączenia z wieloma urządzeniami, które wspierają MU-MIMO.

Router Asus 1300G Plus

W przypadku portów jest całkiem ciekawie. W tej półce cenowej można już się spodziewać portu WAN i 4 wejść LAN w standardzie Gigabit Ethernet (1000 megabitów na sekundę przesyłu). Producent zdecydował się też w Asus RT-AC1300G PLUS (RTAC1300GPLUS) na USB 3.0. To duża zmiana w porównaniu z innymi produktami na tej liście. 

Wersja 3.0 teoretycznie oferuje nawet 10-krotnie szybszy transfer danych w porównaniu z 2.0 (czyli aż 5 gigabitów na sekundę). To oznacza, że podłączane dyski twarde w pełni wykorzystają szybką prędkość sieci lokalnej. Czy to przewodowej, czy bezprzewodowej. To tylko wisienka na torcie w przypadku tego naprawdę opłacalnego routera firmy Asus.

Asus RT-AC1300G PLUS (RTAC1300GPLUS) plusy i minusy:

 • Beamforming
 • Podwyższony standard prędkości WI-FI
 • USB 3.0
 • Wsparcie MU-MIMO
 • Wysoka cena

Asus RT-AC1300G PLUS (RTAC1300GPLUS) oferta w RTV Euro AGD

Koniecznie sprawdź: Jaki router do 200 zł?

TP-Link Archer C7

Gwiazdą tego zestawienia jest TP-Link Archer C7. Oferując prędkość WIFI na poziomie 450 megabitów na sekundę w paśmie 2,4 GHz i 1300 megabitów na sekundę przy 5 GHz, to urządzenie może stanąć w szranki z droższymi, dominującymi ranking routerów. Chociaż oczywiście nie wszystko jest tak kolorowe.

Przede wszystkim te prędkości są maksymalnymi możliwymi, w warunkach laboratoryjnych (w naszych testach przy połączeniu z internetem wychodziło z grubsza 100 megabitów na sekundę, lokalnie oczywiście więcej).

Na dodatek wszystko wskazuje na to, że model Archer C7 nie wspiera technologii formowania wiązki. To oznacza, że pod względem zasięgu i stabilności przesyłu może odstawać od reszty pojawiających się tutaj sprzętów.

TP-Link Archer C7 router na czarnym tle

Warto dodać, że zarówno port WAN, jak i 4 porty LAN są w standardzie Gigabit Ethernet. To znaczy, że przewodowo osiągniesz do 1000 megabitów na sekundę przesyłu. Producent dorzuca też jeden port USB. Niestety w standardzie 2.0, a nie 3.0. Dlatego chociaż posłuży do kopiowania plików z dysku twardego do sieci lokalnej, lub łączenia się modemem z siecią komórkową - to raczej nie będą zawrotne prędkości.

TP-Link Archer C7 plusy i minusy:

 • Najszybszy pod względem WI-FI
 • Zdobył 5 gwiazdek w naszym teście
 • Niezła cena, biorąc pod uwagę prędkości przesyłu
 • Nie wspiera Beamformingu

TP-Link Archer C7 oferta w Media Expert

Zobacz też: TP-Link Archer C7 - Router Gotowy na standard AC

Asus RT-AC1200G+

Dwuzakresowy router Asusa jest całkiem solidnym sprzętem w swojej półce cenowej. Pracując w standardzie IEEE 802.11ac, oferuje łącznie przepustowość łącza bezprzewodowego w teorii sięgającą 1167 megabitów na sekundę. W praktyce osiągi aż tak nie odstają. Przy zastosowaniu częstotliwości 5 GHz w optymalnych warunkach uzyskasz może z 500 megabitów na sekundę.

To tym pewniejsze, że urządzenie korzysta z technologii AiRadar, która w zasadzie jest tym samym co Beamforming i technologia kształtowania wiązki. Asus RT-AC1200G+ inteligentnie skupi się na urządzeniu, z którym ma się połączyć, aby zapewnić stabilniejszy i mocniejszy sygnał na dłuższe dystanse.

Router Asus RT-AC1200G+ na białym tle

Warto tu wspomnieć też o portach. Łącznie router Asusa ma ich 6. Jest jeden WAN, łączący się z internetem i 4 LAN do sieci lokalnej (wszystkie w standardzie Gigabit Ethernet, oznaczającym przesył na poziomie 1000 megabitów na sekundę). Producent dorzucił też port USB 2.0, który może posłużyć zarówno do podłączenia modemu z kartą SIM, jak i strumieniowania multimediów z pendrive’a.

To łączy się z funkcją AiPlayer. Aplikacja na telefon pozwala wygodnie strumieniować bezprzewodowo dane z podłączonego do routera dysku. Producent zapewnia również wygodny sposób na dbanie o to, jak z internetu korzystają twoje dzieci. Kontrola rodzicielska pozwoli na przykład na ograniczanie godzin surfowania.

Asus RT-AC1200G+ plusy i minusy:

 • Korzysta z technologii formowania wiązki
 • Funkcja AiPlayer
 • Anteny 5 dBi...
 • ...niestety zamontowane na stałe

Asus RT-AC1200G+ oferta w komputronik

Warto wiedzieć: Jaki router Wi-Fi?

Asus RT-AC57U

Asus RT-AC57U kosztuje naprawdę niewiele. W tej cenie oferuje dostatecznie dużo, aby być niezłą opcją dla osób, które szukają routera na już, do zastosowań domowych. Ta solidna pozycja zawiera kilka intuicyjnie zaimplementowanych funkcji, które ułatwią codzienne korzystanie z internetu.

Mowa tu na przykład o funkcji WI-FI Pause, która pozwala na chwilę wyłączyć wszelki transfer bezprzewodowy. Na przykład na czas obiadu lub kolacji rodzinnej. AiDisk z kolei umożliwia łatwe udostępnianie plików z dysków twardych lub pendrive’ów podłączonych do routera. Co prawda wersja USB to 2.0, więc nie ma co się spodziewać rewelacji, ale powinno wystarczyć do prostych zastosowań.

Asus RT-AC57U router na czarnym tle

Jeżeli o prędkość i porty chodzi - jest naprawdę nieźle jak na taką cenę. Standardowo 5 wejść RJ-45 (w tym 4 LAN i 1 WAN) w standardzie Gigabit Ethernet. To pozwala na korzystanie z sieci o prędkości 1000 megabitów na sekundę.

Przy połączeniu bezprzewodowym producent deklaruje, że Asus RT-AC57U w idealnych warunkach osiągnie 300 (2,4 GHz) + 867 (5 GHz) megabitów na sekundę. Normalny użytkownik nawet nie zbliży się do tych liczb, ale osoby, które zakupiły ten model podają wydajność na poziomie około 50%. To i tak wystarczająco w większości przypadków, a jeżeli chcesz w pełni wykorzystać ogromny transfer od dostawcy - po prostu użyj kabla.

Asus RT-AC57U plusy i minusy:

 • Funkcja WI-FI Pause
 • AiDisk oferujący łatwe udostępnianie danych
 • Niska cena
 • Brak wsparcia formowania wiązki

Asus RT-AC57U oferta w komputronik

Dowiedz się: Gdzie najlepiej postawić router?

TP-Link Archer VR400

W przypadku TP-Link Archer VR400 trzeba zacząć od jednego. Chociaż producent podjął kilka wątpliwych decyzji przy projektowaniu tego routera, to może być sprzętem dla konkretnego rodzaju osób. Jakie elementy designu można uznać za nieodpowiednie?

Przede wszystkim fakt, że trzy (nie cztery) porty LAN opierają się o technologię Fast Ethernet. Tak, osiągają prędkość maksymalnie 100 megabitów na sekundę. Co ciekawe wejście LAN/WAN to już Gigabit Ethernet, pozwalające na transfer 1000 megabitów na sekundę. To byłoby bardzo dziwne podejście do przesyłu danych, gdyby nie fakt, że są tu też inne porty.

Chodzi o RJ-11, pozwalający na połączenia ADSL2+ i VDSL2, a także USB, dzięki któremu odbierzesz dane poprzez kartę SIM. Pierwszy wskazuje na to, że urządzenie przeznaczone jest też do użytku w miejscach, w których internet ciągle dostarczany jest kablem miedzianym. Drugi sprawia, że sprzęt sprawdzi się na wsi albo w odciętym od sieci domu. Zresztą port USB pozwala również na przesyłanie danych na przykład z dysku twardego.

Router TP-Link Archer VR400 na komodzie

W praktyce urządzenie sprawdzi się w różnych miejscach i będzie niezłym rozwiązaniem, jeżeli planujesz prędzej czy później zmieniać umowę z dystrybutorem internetu. Zwłaszcza jeżeli planujesz korzystać z funkcjonalności WI-FI. 

Producent gwarantuje przepustowość 300 + 867 megabitów na sekundę. Biorąc pod uwagę wsparcie Beamformingu - możesz być pewien niezłych i stabilnych osiągów w łączności bezprzewodowej. Chociaż warto pamiętać o tym, że na pewno nie takich, jakie wskazuje firma. 

TP-Link Archer VR400 plusy i minusy:

 • Beamforming
 • Wspiera połączenia ADSL2+ i VDSL2
 • Porty LAN w standardzie Fast Ethernet
 • Cena mogłaby być niższa

TP-Link Archer VR400 oferta w OleOle

Zobacz też: Jaki tani router do 100 zł?

Jaki router do 300 zł? Podsumowanie

Dużo lepiej jest przeczytać całość artykułu, ale jeżeli potrzebujesz szybkiej odpowiedzi - sprawdź tę tabelę. Podpowie ci, który z proponowanych modeli w teorii może więcej. Zawarte w niej dane techniczne należą do naszym zdaniem najistotniejszych, w pierwszym podejściu do oceniania tego segmentu cenowego rynku routerów.

Model

Prędkość bezprzewodowa / przewodowa

Technologia formowania wiązki

Anteny

Porty

Asus RT-AC1300G PLUS (RTAC1300GPLUS)

Do 400+867 Mbps / 1000 Mbps

Tak

4 zewnętrzne

4 LAN, 1 WAN, 1 USB 3.0

TP-Link Archer C7

Do 450+1300 Mbps / 1000 Mbps

Nie

3 zewnętrzne

4 LAN, 1 WAN, 1 USB 2.0

Asus RT-AC1200G+

Do 300+867 Mbps / 1000 Mbps

Tak

4 zewnętrzne / 5 dBi

4 LAN, 1 WAN, 1 USB 2.0

Asus RT-AC57U

Do 300+867 Mbps / 1000 Mbps

Nie

4 zewnętrzne

4 LAN, 1 WAN, 1 USB 2.0

TP-Link Archer VR400

Do 300+867 Mbps / 100 Mbps przy portach LAN (1000 Mbps przy LAN/WAN)

Tak

3 zewnętrzne

3 LAN, 1 WAN/LAN, 1 RJ11, 1 USB 2.0

 1. Na pierwszym miejscu znalazł się Asus RT-AC1300G. Całkiem solidny sprzęt, wspierający technologię formowania wiązki. Na dodatek producent pokusił się o szybki port USB 3.0 i podwyższoną prędkość bezprzewodową.
 2. Drugie miejsce zajął doceniony przez nas już kiedyś TP-Link Archer C7. W teorii pod względem prędkości bezprzewodowej najszybszy model w zestawieniu - w praktyce wszystko zależy od tego, jak go użyjesz. Niestety nie wspiera Beamformingu.
 3. Kolejny znowu Asus. Model AC1200G+ jest polecany przez wielu nie bez powodu. Ma niezły stosunek ceny do jakości i korzysta z dobrodziejstw technologii kształtowania wiązki, co przełoży się na lepsze zasięgi i stabilność łącza (o ile twój telefon lub laptop ją wspiera).
 4. Czwarty jest znowu Asus, który jest najtańszym urządzeniem na tej liście. Nie oferuje fajerwerków, ale ma szereg funkcji przydatnych w codziennym obcowaniu z internetem. Na pewno zadowoli domowników.
 5. Ostatni jest TP-Link Archer VR400. To nie byłby taki zły sprzęt, a nawet mógłby wyprzedzić kilka tutaj obecnych, gdyby nie fakt, że producent zrobił naprawdę dziwną rzecz. Zamontował w nim tylko jeden port Gigabit Ethernet i trzy porty Fast Ethernet. To nietrafiony wybór przy projektowaniu, który ogranicza możliwości sprzętu.

Na pewno cię zainteresuje:

blog comments powered by Disqus
Jaki router do 300 zł? |TOP 5|