PODPOWIEDZI:

TP-Link Archer C7 - Router Gotowy na Standard AC

Standard WiFi coraz śmielej wkracza pod strzechy. Aby skorzystać z dobrodziejstw szybkiego dostępu do sieci, budowę domowej sieci należy zacząć od samego początku - czyli od routera. Czy TP-Link Archer C7 podoła wyzwaniu i spełni wymagania osób, które chcą zainwestować w sieć wspierającą najnowszy standard WiFi 802.11AC? Sprawdźmy!

TP-LINK Archer C7

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
2 GŁOSÓW
ZALETY
  • Satysfakcjonujący zasięg sieci 2,4GHz, jak i 5GHz,
  • Zgodność ze standardem WiFi IEEE 802.11AC
  • Dwa porty USB
  • Przejrzysty panel konfiguracyjny
  • Możliwość samodzielnej wymiany anten
WADY
  • Średnie wyniki łączności WiFi na radiu 2,4GHz

Zawartość opakowania

Archer C7 dociera do Klienta w standardowym dla TP-Link opakowaniu. Jego zawartość również nie różni się od innych modeli sprzedawanych przez TP-Link.

Archer C7 fot1

W pudełku znajdziemy zewnętrzny zasilacz sieciowy, trzy anteny ze złączem RP-SMA oraz przewód sieciowy Cat.5e. Dodatkiem jest papierowa instrukcja obsługi oraz płyta z manualem i konfiguratorem.

Wygląd i wykonanie

Pamiętacie router WR1043ND od TP-Linka i jego test? No to wiecie już jak wygląda Archer C7. Ten jest tylko nieco większy i czarny. Obudowa routera wykonana jest z dobrej jakości tworzywa, niestety jest błyszcząca i czarna. Skutek tego jest taki, że router dosyć szybko się rysuje i łatwo brudzi.

Archer C7 fot2

Dopełnieniem są trzy anteny dla radia działającego na sieci 5GHz. Anteny sieci 2,4GHz wbudowane są w obudowę routera.

Wyposażenie w porty oraz diody

Tutaj w zasadzie rewelacji nie ma. Diody standardowo informują nas o pracy urządzenia, połączeniu z siecią, jak i aktywności urządzeń podłączonych do portów LAN i USB routera.

Archer C7 fot5

Z tyłu do dyspozycji są 3 porty RP-SMA do podłączenia anten, wejście do zasilacza sieciowego, włącznik/wyłącznik routera, włącznik/wyłącznik sieci WiFi, dwa porty USB z diodami sygnalizującymi podłączenie urządzeń do portów, wejście WAN oraz 4 porty LAN RJ45.

Specyfikacja techniczna

I tak przechodzimy do tego co ważniejsze - specyfikacja techniczna urządzenia:

Model:Archer C7
Wymiary:243x16,6x32,5mm
Porty:4 porty LAN 10/100/1000Mbps, 1x WAN 10/100/1000Mbps, 2x USB 2.0
Przyciski:WPS/RESET, Włącznik/wyłącznik WiFi, Włącznik/Wyłącznik routera
Standard bezprzewodowy:IEEE 802.11AC/N/A 5GHz; IEEE 802.11B/G/N 2,4GHz
Częstotliwość pracy:2,4GHz oraz 5GHz
Prędkość transmisji:5GHz do 1300Mbps; 2,4GHz do 450Mbps
Zabezpieczenia WiFi:64/128bitowe szyfrowanie WEP / WPA / WPA2,WPA-PSK / WPA2-PSK
Serwer DHCP:Serwer/klient DHCP, lista klientów DHCP, rezerwacja adresów
DDNS:DynDns, Comexe, NO-IP
Przekierowanie portów:Serwery wirtualne, Port Triggering, UPnP, DMZ

Do konfiguracji

Panel administracyjny, jak i sam kreator niczym nie różnią się od tego, co znajdziemy w innych modelach tego producenta. Tutaj jednak do dyspozycji użytkownika są dodatkowe opcje związane z obsługą radia 2,4GHz oraz 5GHz, a także bardziej rozbudowany panel obsługi USB.

Rankingi routerów >>>

alt textalt textalt textalt textalt text

Obsługa dla osób mających wcześniej styczność ze sprzętem TP-Link będzie bezproblemowa, ale osoby nie znające języka angielskiego mogą mieć pewne trudności bo menu administracyjne nie jest dostępne w języku polskim.

Jak testowałem?

Z uwagi na fakt, że Archer C7 jest routerem dwuzakresowym, metodyka była niemal identyczna jak w przypadku niedawno testowanego Nighthawka:

Netgear R7000 Nighthawk - test routera

Testy były przeprowadzone więc na kilku płaszczyznach. Przede wszystkim sprawdziłem, jak jest w stanie wykorzystać moje łącze Internetowe przewodowo oraz z wykorzystaniem technologii WiFi w standardzie 802.11AC.

Archer C7 fot3

I tutaj od razu ważna informacja. Aby testy sieci w standardzie AC były w ogóle możliwe, komputer z którego pomiary były wykonywane został wzbogacony o kartę dwuzakresową, również zgodną ze standardem AC. Do testów sprzęt dostarczyła firma TP-Link, a model karty to Archer T4U - urządzenie dwuzakresowe wspierające standard AC1200.

Testy w sieci lokalnej przeprowadzone były zarówno dla połączenia przewodowego, bezprzewodowego dla radia 2,4GHz oraz 5GHz i dla dysku HDD podłączonego do portu USB routera.

Testy polegały na kopiowaniu plików z jednego komputera na drugi oraz dysk USB.

Kopiowane były drobne pliki .jpg oraz .mp3 w folderze, oraz film .mp4 o pojemności 3,85GB.

Wyniki testów

Połączenie przewodowe komputer-komputer

alt text

alt text

alt text

alt text

Połączenie przewodowe komputer-dysk

Film

alt text

Pliki

alt text

Połączenie WiFi 2.4GHz komputer-komputer

alt text

alt text

alt text

alt text

Połączenie WiFi 2.4GHz komputer-dysk

Film

alt text

Pliki

alt text

Połączenie WiFi AC komputer-komputer

Film

alt text

Pliki

alt text

Połączenie WiFi AC komputer-dysk

Film

alt text

Pliki

alt text

Test połączenia Internet

alt text

alt text

alt text

alt text

Podsumowanie

TP-Link Archer C7 to konstrukcja, która w bardzo rozsądnej cenie oferuje bardzo dobrą wydajność dla połączeń przewodowych, jak i pełną gotowość dla łączności w standardzie AC. Niestety ale na minus zaliczyłbym wyniki podczas testów WiFi dla sieci IEEE 802.11N 2,4GHz. Oczywiście co do testów sieci Internet nie mam żadnych zastrzeżeń. Router był w stanie wykorzystać łącze jakim dysponuję. Dwa porty USB to niewątpliwa zaleta. Te oferują również zadowalającą prędkość transmisji danych, ale do streamowania materiałów w jakości 4K połączenie będzie za wolne. Szkoda, że jeden z portów nie jest w standardzie 3.0, ale też nie wymagajmy za wiele od routera za niecałe 400zł w standardzie AC. Moim zdaniem to doskonała propozycja dla osób chcących zmodernizować swoją sieć domową i przygotować ją na nadchodzący standard. Pełna ocena będzie tu całkowicie uzasadniona, ale do rekomendacji jeszcze trochę braknie.

blog comments powered by Disqus
TP-Link Archer C7 - Router Gotowy na Standard AC