On Networks N150 to urządzenie kierowane do klientów chcących stworzyć własną sieć w mieszkaniu, czy innym podobnym miejscu. Urządzenie trafia do klienta w dość dużym, jak się później okazało na rozmiary samego routera, opakowaniu. W jego wnętrzu znajdziemy router N150R, zasilacz sieciowy oraz jeden dość krótki przewód sieciowy Ethernet (standardowa skrętka z końcówkami RJ-45). Poza wyżej wymienionymi elementami w zestawie jest również instrukcja obsługi oraz płyta recovery (nie w języku polskim).
Samo urządzenie jest bardzo lekkie, waży zaledwie 0,19kg! Jego wymiary to 160 x 90,7 x 76,4 mm. Niestety ale router instalowany jest tylko w jednej pozycji – stojącej. Całość opiera się tylko na plastikowych nóżkach.
Obudowa jest biała i matowa, odporna na zabrudzenia.
Na jej frontowej części znajduje się komplet diod, sygnalizujących pracę urządzenia, podłączenie do sieci, aktywny tryb WiFi oraz podłączenie urządzeń do gniazd Ethernet.
Z tyłu N150R znajdują się wszystkie gniazda wejść/wyjść a są to: dwa wyjścia Ethernet RJ-45 (porty LAN), jedno wejście WAN, przycisk reset, włącznik/wyłącznik urządzenia oraz wejście do zasilacza sieciowego.
Router jest oczywiście chłodzony całkowicie pasywnie. Otwory wentylacyjne znajdują się na górze oraz na dole N150R.
Router On Networks N150R jest zgodny ze standardami WiFi 802.11 b/g/n na częstotliwości 2,4GHz.
Konfiguracja urządzenia jest niezwykle prosta, a większość użytkowników zadowoli się ustawieniami zapisanymi przez producenta. Tutaj jedna uwaga – domyślnie prędkość sieci WiFi jest ustawiona na 75Mbps, a nie 150Mbps, i należy ten parametr zmienić ręcznie.
Menu routera dostępne jest po wpisaniu do przeglądarki adresu IP: https://192.168.1.1 i podaniu hasła oraz loginu: admin, admin. Menu jest czytelne i intuicyjnie, podzielone na osobne sekcje odpowiedzialne za poszczególne ustawienia.
Mimo, iż router N150R nie posiada przycisku WPS na obudowie, to funkcja ta jest jak najbardziej obsługiwana przez produkt On Networks.
Ciekawą funkcją jest również możliwość blokady witryn według słów kluczowych. Funkcja ta spełnia z jednej strony zadania firewall`a a z drugiej kontroli rodzicielskiej. Administrator sieci samodzielnie może wybrać słowa kluczowe oraz ustawić harmonogram, kiedy te będą respektowane.
Użytkownik wpisujący niedozwolone hasło zostanie powitany następującym komunikatem:
N150R był testowany w sieci dysponującej prędkością pobierania 250Mbps oraz wysyłania 4Mbps. Do routera były podłączone cztery urządzenia: dwa komputery komunikujące się z urządzeniem przez sieć WiFi, drukarka oraz okazjonalnie telefon komórkowy Nokia C3-01. Do pomiaru poboru prądu użyliśmy watomierza LEDSystems model 6907C.
Podczas testów router nie wykazywał tendencji do zawieszania, czy zrywania sygnału. Podłączanie kolejnych urządzeń nie sprawiało problemu. Nawet podczas intensywnego korzystania z sieci przy jej maksymalnym wykorzystaniu kolejne urządzenia nie miały problemu z otwieraniem stron WWW. Zasięg w mieszkaniu o powierzchni niecałych 60mkw w skrajnych pomieszczeniach spadał do „czterech kresek” – bardzo dobry. Prędkość działania sieci sprawdziliśmy korzystając z testu dostępnego na stronie speedtest.net. W tym teście prędkości pobierania na serwerze zlokalizowanym również w Poznaniu dochodziły do 50u kilku Mbps, a upload dochodził do możliwości infrastruktury czyli do 4Mbps.
Podczas pracy pobór prądu wynosił poniżej 3W – granica pomiarowa naszego watomierza.
Urządzenie On Networks N150R spełnia postawione przed nim zadania. Zapewnienia producenta pokrywają się z naszymi testami. Podobnie jak w innych urządzeniach realna prędkość pobierania wynosi nie 150Mbps, a około 50Mbps. Są urządzenia, które mogą te prędkości osiągnąć wyższe, jednak wartość oscylująca w granicach pomiarowych jest jak najbardziej w normie dla sieci WiFi w standardzie 802.11 n150 i pracującej na częstotliwości 2,4GHz.