PODPOWIEDZI:

Netgear R7000 NIGHTHAWK - TEST ROUTERA

Rozwój szybkiego Internetu nie niesie niestety ze sobą rosnącej świadomości użytkowników odnośnie sprzętu sieciowego, spełniającego wymagania współczesnej nowoczesnej sieci. Mam nadzieję, że dzisiejszy test routera Netgear R7000 Nighthawk chociaż w części zmieni tę sytuację.

NETGEAR R7000

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • Wykonanie
 • W pełni spolszczone menu
 • Intuicyjna obsługa
 • Zaawansowane funkcje kontroli dostępu
 • Wsparcie dla standardu WiFi 802.11AC AC1900
 • Funkcja prywatnego HotSpot`a
 • Dwa porty USB w tym jeden w standardzie 3.0
 • Gigabitowe porty LAN oraz port LAN
WADY
 • USB 3.0 mógł by być z tyłu urządzenia
 • Cena mogła by być nieco niższa

Wstęp

Prędkości Internetu przekraczające obecnie 100Mbps są już w zasięgu wielu Polaków. Na coraz większym obszarze dostępne są światłowody, a i my coraz częściej korzystamy z możliwości jakie dają nam smartfony, tablety, smartTV - a przecież to wszystko do efektywnej pracy wymaga szybkiego połączenia z siecią.

gigabyte ethernet

Niestety najtańsze routery nie spełnią wielu z tych wymagań. Dla przykładu - ja korzystam z dysku podłączonego do portu USB routera jako z magazynu danych, na których przechowuję również filmy w wysokiej jakości i o dużej pojemności. W przypadku wolnego połączenia WiFi - płynne odtwarzanie materiału jest niemożliwe. Obraz tnie i żeby cokolwiek dało się komfortowo obejrzeć, pliki trzeba najpierw skopiować lokalnie na komputer.

Tego typu przykładów jest znacznie więcej. Brak portów gigabitowych LAN skutkuje nierzadko dwukrotnym wydłużeniem czasu kopiowania każdego pliku w sieci lokalnej.

Sytuacja wyboru nie odpowiedniego sprzętu odbija się również na połączeniu z Internetem. Jeżeli nasz router dysponuje tylko portem WAN FastEthernet z obsługą prędkości do 100Mbps, realne prędkości jakie będziemy w stanie osiągnąć będą wynosiły ~98Mbps. Czyli szybsze łącza będą niewykorzystane, a my będziemy płacili za nic.

buttleneck

Router Netgear Nighthawk to sprzęt z najwyższej półki. Router w standardzie 802.11AC oraz wszystkimi portami Gigabitowymi to dobra podstawa do budowy własnej pełnoprawnej sieci domowej. Czy warty jest wydania na niego prawie 700zł?

Wyposażenie przeciętne

W zestawie poza samym routerem znajdziemy podstawowy pakiet akcesoriów, w skład których wchodzą anteny, przewód UTP RJ-45 kat.5e, oraz zewnętrzny zasilacz wraz z kompletem instrukcji obsługi.

Netgear R7000 NIGHTHAWK fot1

Część producentów dodaje do routerów w standardzie AC również tak zwany startpack - kartę sieciową USB, również w standardzie AC, tak aby użytkownik nie tylko poczuł różnicę, ale również mógł wykorzystać w pełni nowo zakupiony sprzęt.

Swój drapieżny design produkt Netgear zaczerpnął z bombowca F-117 Nighthawk, który swoimi rysami zapada w pamięć każdemu, kto choć raz go widział - nawet na zdjęciu :) Nie inaczej jest z R7000 Nighthawk od Netgear.

Netgear R7000 NIGHTHAWK fot2

Na górnej obudowie widzimy logo producenta oraz komplet diod sygnalizujących nam pracę urządzenia. Dwie skrajne pełnią również rolę przycisków - jeden umożliwia łatwe wyłączenie łączności bezprzewodowej, a drugi pełni funkcję przycisku WPS.

Netgear R7000 NIGHTHAWK fot5

Dość ciekawym zabiegiem, z którym się do tej pory nie spotkałem było umieszczenie portu USB na froncie urządzenia. Na domiar złego jest to port USB 3.0. Taki zabieg wydaje mi się mało trafiony, bo pozostałe porty, łącznie z drugim USB (ale już w 2.0), umieszczone są z tyłu. Router po podłączeniu czy to pendrive, czy dysku na froncie urządzenia, wygląda po prostu dziwnie - i mniej atrakcyjnie.

Netgear R7000 NIGHTHAWK fot4

Boki jak i spód R7000 są zajęte przez liczne otwory wentylacyjne, co w efekcie nie pozwoli na przegrzewanie się urządzenia. Jak już na dole jesteśmy, to warto zwrócić uwagę na 4 potężne gumowe nóżki. Te pozwalają na pewne trzymanie urządzenia, gdziekolwiek je postawimy. Sam router umożliwia nam również powieszenie go na ścianie.

Netgear R7000 NIGHTHAWK fot6

Poza wcześniej omówionym portem USB 3.0, pozostałe złącza znajdują się z tyłu routera. Są tu 3 gniazda antenowe RP-SMA do anten 5GHz z zyskiem 5dBi, przycisk reset, 4 porty LAN - oczywiście gigabitowe, port WAN również z obsługą prędkości do 1000Mbpz, port USB 2.0, przycisk power ON/OFF oraz wejście do zasilacza sieciowego.

Netgear R7000 NIGHTHAWK fot7

Anteny do radia 2,4GHz są ukryte wewnątrz routera.

Konfiguracja - bajka

Po zalogowaniu się do panelu administracyjnego, przez pierwszy proces instalacji przeprowadza nas kreator. Konfigurację ułatwia w pełni spolszczone menu, aktywne po wybraniu z listy w prawym górnym narożniku naszego ojczystego języka.

Ranking routerów

Menu panelu administracyjnego zostało podzielone na dwie zakładki - podstawową oraz zaawansowaną. Po lewej stronie widzimy menu, z którego wybieramy dostępne opcje pogrupowane na kategorie, a po prawej wybraną przez nas opcję.

Netgear R7000 NIGHTHAWK panel1

Netgear R7000 NIGHTHAWK panel2

Panel zaawansowany jest niczym innym jak rozwinięciem możliwości panelu podstawowego. Router pozwala na szczegółową kontrolę dostępu poprzez panel kontroli rodzicielskiej, blokowania witryn według słów kluczowych, czy zarządzanie harmonogramem dostępu.

Netgear R7000 NIGHTHAWK panel3

Po podłączeniu dysku do któregoś z portów USB, możemy zdefiniować prawa dostępu do urządzeń, w tym również zdalnego.

Netgear R7000 NIGHTHAWK panel6

Netgear Nighthawk posiada jeden z bardziej rozbudowanych na fabrycznym oprogramowaniu panel dostępu dla gości. Ten prywatny hotspot dostępny jest zarówno dla sieci 2,4GHz, jak i tej pracującej na częstotliwości 5GHz.

Netgear R7000 NIGHTHAWK panel4

Netgear R7000 NIGHTHAWK panel5

Router wspiera protokół IPv6, UPnP, VPN, DDNS, zdalne zarządzanie oraz wszystkie dodatkowe opcje jak DMZ, przekierowanie portów, miernik ruchu etc.

Testy w praktyce

Netgear Nighthawk R7000 to urządzenie bardzo rozbudowane. Testy były przeprowadzone więc na kilku płaszczyznach. Przede wszystkim sprawdziłem, jak jest w stanie wykorzystać moje łącze Internetowe przewodowo oraz z wykorzystaniem technologii WiFi w standardzie 802.11AC.

Netgear R7000 NIGHTHAWK fot3

I tutaj od razu ważna informacja. Aby testy sieci w standardzie AC były w ogóle możliwe, komputer z którego pomiary były wykonywane został wzbogacony o kartę dwuzakresową, również zgodną ze standardem AC. Do testów sprzęt dostarczyła firma TP-Link, a model karty to Archer T4U - urządzenie dwuzakresowe wspierające standard AC1200. Niczym lepszym na chwilę obecną nie dysponowałem i należy brać pod uwagę fakt, że router obsługuje jeszcze wyższe prędkości transmisji, bo aż AC1900.

Testy w sieci lokalnej były podzielone aż na 4 etapy:

 • testy przewodowe: kopiowanie z komputera na komputer, oraz z komputera na dysk podłączony do portu USB 3.0 oraz USB2.0
 • testy bezprzewodowe w sieci 2.4GHz oraz 4GHz. Kopiowanie pomiędzy komputerami oraz z komputera na dysk USB3.0 i USB2.0.

Aby wykorzystać potencjał USB 3.0 skorzystałem z kieszeni USB 3.0 Zalman ZM-VE300 z wpiętym do niej dyskiem HDD.

W testach po kablu oraz na radiu 2,4GHz mam porównanie z innymi konstrukcjami, które były testowane według tej samej metodyki i tu dodatkowo zaprezentuję wykresy porównawcze. Jako że Nighthawk jest pierwszym routerem testowanym według nowej metodyki, nie mam bezpośredniego porównania do innych urządzeń pracujących w standardzie AC i z portem USB 3.0, dlatego tutaj przedstawię tylko wykresy aktualnych wyników.

Kopiowane były drobne pliki .jpg oraz .mp3 w folderze, oraz film .mp4 o pojemności 3,85GB.

Wyniki testów

Test sieci Internet

Netgear R7000 NIGHTHAWK speedtest

Netgear R7000 NIGHTHAWK pingtest

download

upload

Połączenie przewodowe - komputer -> komputer

Film

film przewód komputer

przewód film

Drobne pliki

pliki przewód

przewód pliki

 • komputer -> dysk USB 3.0

Film

przewód usb 3 film

Pliki

przewód pliki usb3

Połączenie bezprzewodowe 2,4GHz

 • komputer -> komputer

Film

24 film komp

24 film kom porównanie

Pliki

24 pliki komp

24 pliki komp porównanie

 • komputer -> dysk USB 2.0

Film

24 film dys usb2

Pliki

24 usb2 pliki

Połączenie bezprzewodowe 5GHz

 • komputer -> komputer

Film

film 5ghz komputery

Pliki

pliki wifi na komputer

 • komputer -> dysk USB 3.0

Film

film usb3

Pliki

pliki wifi usb3

I co, warto?

Netgear R7000 Nighthawk to doskonały przykład na to, że byle jaki router nie wystarczy. Sprzęt, który często traktujemy po macoszemu, a który ma być podstawą naszej współczesnej egzystencji, musi być porządny. Różnice jakie są osiągane przez poszczególne urządzenia, jak widzicie nie są wcale marginalne, a cena nie bierze się z nikąd.

Wszystko co ma obecnie w nazwie 'smart' wymaga dostępu do sieci. Jeżeli w ogóle myślimy o strumieniowaniu audio w jakości HD i wyższej, również sieć WiFi powinna być na to gotowa. Obecnie obowiązujący standard N zostanie szybko zastąpiony przez następcę - AC, warto już teraz o tym pomyśleć, bo co widać doskonale po wynikach testów, AC już niemalże dorównuje połączeniu przewodowemu - choć nadal jest trochę z tyłu. Różnica jednak pomiędzy AC/N jest znaczna i co najważniejsze, odczuwalna nawet bez specjalnych testów...

Testowany router spełnia wszystkie nowoczesne standardy i zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników. Przy takim obrazie sytuacji oraz wydajności nie można nie dać maksymalnej oceny oraz wyróżnienia produktowi Netgear.

blog comments powered by Disqus
Netgear R7000 NIGHTHAWK - TEST ROUTERA