Samsung Navibot S to urządzenie niewielkich rozmiarów. Jest okrągły i w większości pokryty błyszczącym plastikiem, co sprawia że wygląda elegancko ale również szybko się brudzi. Wadą takiego wykończenia jest też duża widoczność rys i przetarć, które mogą powstać w czasie użytkowania.
Urządzenie w przedniej części posiada kamerę skierowaną ku górze. Na podstawie śledzenia sufitu Navibot S tworzy mapę pomieszczeń, co pozwala mu się sprawnie poruszać i sprzątać dokładniej. Odpowiada za to Visionary Mapping™ Plus System.
Urządzenie wyposażone jest także w szereg czujników. Znajdują się one z przodu, po bokach oraz w dolnej części robota. Z przodu i po bokach znajdują się główne czujniki, wykrywające przeszkody i zapobiegające zderzeniom, a także czujnik pilota oraz wirtualnego płotu. Na spodzie znajdują się czujniki wysokości. Zapobiegać mają zjechaniu urządzenia ze schodów i podwyższeń i ochronić go przed uszkodzeniem. Z tyłu znajduje się wyjmowany zbiornik na kurz o pojemności 0,6 litra. Navibot S posiada także czujnik kurzu ułatwiający sprzątanie szczególnie zabrudzonych miejsc.
W zestawie otrzymujemy także dość dużych rozmiarów bazę. Stacja dokująca służy przede wszystkim do ładowania robota, ale możemy też opróżnić tam zbiornik na kurz. Na korpusie bazy umieszczono szereg kontrolek, które informują nas o aktualnym statusie robota i stacji dokującej. Baza dodatkowo zaopatrzona jest w filtr HEPA H11.
Navibot S do stacji potrafi dotrzeć o własnych siłach i przychodzi mu to bez większych problemów. Czasami tylko gubi drogę. Aby powrót do bazy przebiegał bez zakłóceń powinna zostać zachowana odpowiednia ilość miejsca z przodu i po bokach. Kiedy Navibot S wykryje, że ma słabą baterię sam uda się na doładowanie. Pełne ładowanie robota trwa 150-180 min, a wystarcza na 90-100 min pracy w trybie podstawowym, dostępny jest też tryb turbo kiedy odkurzacz pracuje z pełną mocą i bateria szybciej się rozładowuje.
Odkurzacz posiada praktyczny wyświetlacz, informujący nad o aktualnym trybie sprzątania oraz innych funkcjach. Pod wyświetlaczem znajdują się trzy dotykowe przyciski, pozwalające na sterowanie podstawowymi funkcjami. Wszelkim zmianom wprowadzanym do urządzenia towarzyszą efekty dźwiękowe. Za pomocą pilota możemy zaprogramować sprzątanie na kolejne dni tygodnia i godziny, co praktycznie wyklucza naszą późniejszą ingerencję. Urządzenie samo rozpocznie pracę o wskazanym czasie, posprząta według planowanego trybu i samodzielnie wróci do bazy na doładowanie i opróżnienie zasobnika, po czym czekać będzie na kolejny wyznaczony termin sprzątania.
Zestaw uzupełnia pilot zdalnego sterowania. Sterowanie urządzeniem za pomocą pilota jest dość intuicyjne, jednak pilot musi być kierowany w stronę urządzenia aby działać prawidłowo.
Specjalny system jezdny pozwala urządzeniu na pokonywanie przeszkód o wysokości 1-1,5cm. Dzięki temu bez problemu pokona progi, wjedzie na dywan lub inną niewielką przeszkodę. Dwie szczotki umieszczone po bokach kręcą się i zagarniają brud i kurz pod odkurzacz.
Tam są zbierane przez główną szczotkę i nieczystości trafiają do zbiornika. Szczotka poprzez odpowiednią konstrukcję nie jest narażona na wkręcenie się w nią włosów lub sierści.
Ciekawym rozwiązaniem jest także Virtual Guard™. Dwa nadajniki, które wysyłają niewidzialny promień na odległość 4 metrów, jednak widoczny dla robota jako wirtualny mur, dla niego jest to przeszkoda nie do przebycia. Pozwala to łatwo odgrodzić teren, na którym nie chcemy aby się znalazł odkurzacz, np. bawiące się na podłodze dzieci lub delikatne przedmioty.
Sprzątanie
Odkurzacz sprząta w następujących trybach:
- Tryb automatyczny: Automatycznie odkurza wszystkie pomieszczenia.
- Tryb punktowy: Odkurza intensywnie wybrany obszar. Za pomocą tego trybu można zebrać okruchy chleba lub ciastek
- Tryb maksymalny: Robot odkurzający działa prawie do wyczerpania się akumulatora.
- Tryb ręczny: Pozwala na odkurzenie podłogi przez sterowanie ruchami robota odkurzającego za pomocą pilota.
- Tryb Turbo: W tym trybie szczotka wiruje z maksymalną prędkością, więc czyszczenie będzie efektywniejsze. (Tryb można zmienić za pomocą pilota).
- Tryb czujnika kurzu: Gdy kurz dostanie się do robota odkurzającego, wówczas robot odkurzający rozpocznie intensywne odkurzanie otoczenia. (Ten tryb można włączać za pomocą pilota).
- Tryb timera: O określonej godzinie robot odkurzający rozpocznie odkurzanie podłogi.
- Tryb planowanej pracy cotygodniowej: Zaplanowane odkurzanie rozpocznie się o ustawionym czasie, określonego dnia tygodnia.
Podsumowanie testów
Navibot S to beż wątpienia ciekawe urządzenie, tylko czy wydatek ponad 2 tysięcy złotych jest w tym przypadku uzasadniony? Technologia odkurzaczy automatycznych ciągle idzie do przodu i są one coraz inteligentniejsze, Navibot S w domu może się jak najbardziej przydać, pomagając w codziennym utrzymaniu czystości. Dzięki funkcji powrotu do bazy oraz programowaniu może działać w pełni autonomicznie przez wiele dni. Radzi sobie nieźle z odkurzaniem podłóg, troszkę gorzej z dywanami. Potrafi dostać się w trudno dostępne miejsca (np. pod szafki kuchenne) i jest dość cichy. Może za kilka lat taka technologia będzie dostępna za niższą cenę, póki co (moim zdaniem) odkurzacze automatyczne pozostają raczej w kategorii drogich gadżetów niż urządzeń sprzątających na każdą kieszeń.