PODPOWIEDZI:

Słuchawki zamknięte, otwarte i półotwarte - Czym się różnią? Które są lepsze?

Słuchawki zamknięte, otwarte i półotwarte - Czym się różnią? Które są lepsze?

Słuchawki zamknięte, otwarte czy półotwarte? Przed tym pytaniem staje wielu, nie tylko muzycznych freaków. Ten rodzaj sprzętu audio jest towarzyszem podczas codziennych wojaży, wieczornego relaksu w domowym zakątku, a także nieodłącznym elementem pracy DJ-a oraz standardowym wyposażeniem każdego studia nagrań.

Każdy rodzaj słuchawek nausznych posiada unikalne właściwości, a rynek przepełniony jest urządzeniami. Taka ilość możliwości może przytłoczyć, a głowienie się tygodniami nad zakupem to przecież nic przyjemnego. Za cel w redakcji postawiliśmy sobie rozłożyć to na czynniki pierwsze, a także rozważyć wszystkie za i przeciw, aby uzbroić Cię w jak najszerszą wiedzę przed zakupem sprzętu dla siebie.

Słuchawki zamknięte, otwarte i półotwarte - cechy wyróżniające

Podstawowy i najważniejszy podział słuchawek nausznych, to właśnie ten oparty o ich konstrukcje. Te w pewnych aspektach różnią się od siebie znacznie, w innych za to mają podobne cechy. Oferują specjalistyczne bądź bardziej uniwersalne działanie. Jak to wygląda w praktyce?

Słuchawki zamknięte - kluczowe cechy

Najbardziej popularny rodzaj o najszerszym zastosowaniu. Sprawdzają się najlepiej w warunkach studyjnych, w domowej kolekcji audio również poradzą sobie świetnie. Mają największe rozmiary ze wszystkich, przez co komfort ich użytkowania nie jest najwyższy, wystawiają także słuch na większe zagrożenie przy zbyt długim i nieodpowiednim korzystaniu niż reszta.

Wrażenia muzyczne są zdecydowanie najbardziej intensywne, dzięki strukturze wytłumiającej otoczenie, nawet przy tak najprostszych modelach, jak chociażby Sennheiser HD201. Jeśli przykładowo jesteś fanem ambientu czy muzyki orkiestralnej i liczy się dla Ciebie każdy dźwięk i minimalna zmiana w utworze, równie co odseparowanie od świata zewnętrznego - dokładnie to oferują słuchawki nauszne o układzie zamkniętym.

Słuchawki otwarte - kluczowe cechy

Architektura stworzona przede wszystkim do codziennego użytku, w warunkach przemieszczania się po ulicach miasta czy podróży na uczelnię komunikacją miejską. Produkty o takiej konstrukcji cechuje niebywała lekkość i wygoda oraz kompaktowość i łatwość przechowywania, co niestety okupione zostało niskim poziomem izolacji, a więc intensywnością muzycznych doznań. 

Brak wytłumienia, tak samo jak  mniejsza średnica przetworników, znacząco wpływają na głębię dźwięków docierających do naszych uszu - niemniej producenci starają się niwelować te różnice. Jednym z doskonałych tego przykładów są słuchawki KOSS PORTA PRO, które zdominowały nasz zestawienie słuchawek nausznych do 150 zł. Powalają jakością dźwięku, specyfikacją techniczną oraz piórkową konstrukcją.

Słuchawki o otwartej budowie grać będą najczyściej, w zamkniętej muszli dochodzi do drobnych kumulacji fal, jednakże niektóre subtelne dźwięki mogą umykać przez wdzierające się pomiędzy ucho a przetwornik otoczenie. Do modeli otwartych najczęściej należą polecane słuchawki do produkcji muzyki.

Słuchawki półotwarte

Swoistego rodzaju fuzja pomiędzy jednym a drugim, który w najlepszym scenariuszu będzie czerpał co najlepsze z pozostałych typów. Jest to jednak miecz obusieczny, ponieważ to, co w teorii ma być zaletą tego połączenia, może kumulować także wady innych konstrukcji.

Słuchawki półotwarte mogą się okazać dobrym wyborem dla DJ-a, gracza czy kompromisem dla osoby niezdecydowanej. Zachowując odpowiednią ilość izolacji, dostarczają również lepszą wentylację niż w przypadku zamkniętych, przez co długie godziny spędzone za konsoletą bądź komputerem, będą bardziej komfortowe, a co ważniejsze zdrowsze dla Twoich uszu.

Świetnym przykładem takiego połączenia są słuchawki marki AKG K240 - skupiają w sobie wygodę i przyzwoite wytłumienie przy zachowaniu profesjonalnej jakości odbieranego sygnału oraz przejrzystego dźwięku. Nie wszystkie produkty z tej kategorii mogą się pochwalić taką kombinacją. Pochopny zakup może pozostawić Cię ze słuchawkami, które nie będą odpowiednio wyodrębniać fonii. Co więcej, męczyć Twój słuch przez znikomą ilość przestrzeni i niski przepływ powietrza.

Jaki typ słuchawek nausznych sprawdzi się w konkretnym otoczeniu? 

Wiadomo, że tak samo zamknięte, otwarte i półotwarte poradzą sobie w każdych warunkach, kupując jednak sprzęt audio, warto mieć na uwadze, jak będzie pracować, aby zmaksymalizować zalety, które nam oferuje.

Warunki studyjne

Tutaj liczy się przede wszystkim izolacja, by móc skupić się na instrumencie albo własnym głosie. Nie można zapominać także o komforcie, aby długie godziny pracy nie powodowały nieprzyjemnych konsekwencji. Jeśli budujesz profesjonalne studio, warto wyposażyć się w wysokiej jakości model półotwarty - będzie spełniał oba wymagania, gdy myślisz o czymś bardziej amatorskim i tańszym, słuchawki nauszne o konstrukcji zamkniętej będą najlepszym wyborem.

Domowe zacisze

Gdy sprzyja cisza i spokój, a chęć przesłuchania najnowszej płyty ulubionego wykonawcy jest ogromna - to wygoda i przejrzystość brzmienia stają na piedestale. Słuchawki o otwartej konstrukcji wchodzą wtedy do gry i pozwolą zapewnić czyste wrażenie muzyczne, nie męcząc przy tym zmysłu słuchu.

Zakup słuchawek o innej budowie również będzie jak najbardziej słuszny, wszystko zależy od Twoich wymogów względem intensywności wrażeń, z jaką częstotliwością będziesz używał sprzętu, oraz tego, jak dobrze radzą sobie z tym twoje uszy. Otwarte to najkorzystniejsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie do delektowania się muzyką w domowych warunkach, zamknięte natomiast zapewnią Ci niezliczoną ilość zintensyfikowanych muzycznych doznań.

Otwarte przestrzenie

Te obfitują w ogromne ilości wszelkiego rodzaju zakłóceń, przez co oczywistym wyborem wydają się słuchawki nauszne z wysokim poziomem wytłumienia - racja. Niemniej jednak należy przyłożyć szczególną uwagę do faktu, że podczas pobytu poza domem nadmierna izolacja jest czynnikiem wpływającym na twoje bezpieczeństwo - często stajesz się uczestnikiem ruchu drogowego, na przykład przemieszczając się rowerem.

W takich okolicznościach warto mieć sprzęt lekki, poręczny i kompaktowy, niesprawiający problemu podczas użytkowania, łatwy do przechowania. Typ otwarty jest więc naprawdę solidnym wyborem, a perfekcyjne do zadań na świeżym powietrzu będą słuchawki półotwarte, niestety za te trzeba będzie więcej zapłacić.

Zobacz też:

Rodzaj słuchawek a budżet?

Aspekt, o którym należy powiedzieć, jeśli mowa o sprzęcie audio. W tym przypadku sprawa wydaje się prosta, ponieważ każdy typ słuchawek oferuje świetne parametry techniczne na odpowiednio wysokich pułapach cenowych. W momencie jednak gdy budżet jest bardzo mocno ograniczony, wybór pomiędzy poszczególnymi konstrukcjami ogromnie się zawęża. Z pozoru oczywiste, jednak na jakim pułapie cenowym osiągalny jest pełen wybór, a także, jaki typ wygrywa w najniższej stawce?
 

CenaZwycięzcaKorzyści
 

100 zł

 

Zamknięte

- Dobra jakość za tę cenę.

- Przyzwoita izolacja w najprostszych modelach.

 

200 zł

 

Zamknięte / otwarte

- Pojawiają się słuchawki otwarte o porównywalnych parametrach. 

 

300 zł

Wszystkie typy

- Wszystko zależy od upodobań i możliwości pojedynczych produktów. 

Podsumowanie 

Zakup to kwestia osobista, podyktowana indywidualnymi preferencjami, a także jak wynika z tekstu - pewnym wyważeniem pomiędzy sposobami użytkowania. Biorąc jednak pod uwagę wszystkie zależności: uniwersalność, stosunek ceny do jakości, wygodę czy wrażenia akustyczne - niejednogłośnym i nieoczywistym zwycięzcą zostaje konstrukcja zamknięta.

Dlaczego? W niektórych aspektach ustępuje dwóm innym typom, przede wszystkim, gdy chodzi o komfort użytkowania - niemniej jednak ten rodzaj słuchawek oferuje naprawdę dobre brzmienie już przy niskich cenach i jest solidnym wyborem do pracy w każdy okolicznościach, wiodąc prym wśród profesjonalnych produktów czy sprzęcie gamingowym.

Najważniejsze to dobrze przeanalizować własne potrzeby i oczekiwania względem sprzętu audio - tylko tą metodą uzyskasz stuprocentową pewność, że wybierasz idealny produkt dla siebie, a taki zakup sprawi Ci najwięcej radości. Gdy zakończysz już rozważania, pamiętaj zerknąć na nasz ranking słuchawek nausznych, na pewno znajdziesz coś dla siebie.

blog comments powered by Disqus
Słuchawki zamknięte, otwarte i półotwarte - Czym się różnią? Które są lepsze?