PODPOWIEDZI:

Jakie słuchawki do produkcji muzyki? |TOP 5|

Poz.ObrazekNazwaNajlepsza cena
1Beyerdynamic DT 990 PRO 250 OhmBeyerdynamic DT 990 PRO 250 Ohm528 zł
2Sennheiser HD 600Sennheiser HD 6001248 zł
3AKG K702AKG K702600 zł
4Sennheiser HD 599Sennheiser HD 599579 zł
5Audio-Technica ATH-AVA400Audio-Technica ATH-AVA400229 zł
Jakie słuchawki do produkcji muzyki? |TOP 5|

Poszukując słuchawek do produkcji muzycznej, natkniesz się na produkty, które z pozoru mogą wydawać się słusznym wyborem. Bez odpowiedniej wiedzy w dziedzinie i pewności, czego tak naprawdę powinieneś szukać, możesz utopić masę pieniędzy, pozostając ze słuchawkami nausznymi, które spowodują, że będziesz miał problem, chociażby z postprodukcją. Z naszym zestawieniem tak się jednak nie stanie!

Słuchawki do produkcji muzycznej to specjalistyczny, wysokiej klasy sprzęt, który nie tylko powinien dać Ci możliwość tworzenia szczegółowych utworów, ale także pozwolić na jak najbardziej naturalny miks i mastering. Na jakie produkty zwracać uwagę? Jakie są nasze propozycje słuchawek nausznych do tworzenia muzyki?

Zdjęcie z Adobe Stock, przedstawiające producenta muzycznego

Polecane słuchawki do produkcji muzycznej

  1. Beyerdynamic DT 990 PRO 250 Ohm - numer jeden na liście. Cechuje się wytrzymałą i wysokiej jakości konstrukcją, choć wykorzystanie weluru w obiciach poduszek nauszników może nie przekonywać każdego. Produkt idealny wyważony, jeśli chodzi o stosunek jakości do ceny. Cechuje się bardzo wysoką impedancją na poziomie 250 ohmów, dzięki czemu możesz liczyć na niesamowicie czysty, pozbawiony zakłóceń dźwięk w równie imponującym zakresie częstotliwości - od 5 do 35000 Hz.
  2. SENNHEISER HD 600 - przed zdominowaniem zestawienia słuchawek dla producenta muzycznego powstrzymała je jedynie cena. Najdroższe, posiadające jednak najlepszą specyfikację z całego zestawienia. Opór na poziomie 300 ohmów w połączeniu z poszerzonym pasmem przesyłania - od 12 do 39000 Hz - zapewnia czystość i liniowość brzmienia. Optymalizacja systemu magnetycznego zapewnia naturalnie odwzorowany, przestrzenny dźwięk.
  3. AKG K702 - nie posiadają najbardziej imponujących parametrów technicznych, co nie przeszkodziło im się tu znaleźć. Ogromną zaletą tych słuchawek jest wykorzystanie technologii S-Logic, dzięki której dźwięk nie jest wysyłany bezpośrednio do twojego ucha, a wokół głowy. To pozwala go odwzorować w sposób naturalny i przestrzenny, dając wrażenie odsłuchu jak na kolumnach, co jest bardzo pożądane w pracy producenta muzycznego.
  4. Sennheiser HD 599 - stylowo wyglądające, mogą zostać przeznaczone do bardziej ogólnego użytku. O połowę tańsze od poprzedniego produktu niemieckiej firmy. Bardzo wygodna konstrukcja w połączeniu z systemem E.A.R przekazuje brzmienie wolne od zakłóceń i przebarwień. Co ciekawe, E.A.R działa odwrotnie od zastosowanego w AKG S-Logic, kierując dźwięk bezpośrednio do ucha, zapewniając jednocześnie obszerny dźwięk.
  5. Audio-Technica ATH-AVA400 - najtańsza, można rzec nawet budżetowa propozycja, jeśli myślisz o słuchawkach dla producenta muzycznego. Gdyby nie mało wszechstronne przeznaczenie, mogłyby się znaleźć w zestawieniu słuchawek nausznych do 200 zł. Choć parametry techniczne nie brylują w porównaniu z innymi produktami, ten model nadrabia technologią C.C.A.W. Polega ona na wykorzystaniu miedzianego druta w produkcji przetworników, dzięki temu poszczególne tony są lepiej odwzorowywane.

 Zdjęcie nausznika słuchawek Sennheiser HD 599

Jak wybrać Dobre słuchawki do produkcji muzycznej?

Najważniejsze to wyjaśnić pewną sprawę - słuchawki studyjne czy słuchawki nauszne dla DJ-a to nie to samo co te dla producenta muzycznego! O ile w tych dwóch pierwszych przypadkach wymagane są podobne cechy, to omawiane dzisiaj produkty prezentują odmienną specyfikę. Próżno więc szukać tak specjalistycznego sprzętu na przykład w zestawieniu słuchawek nausznych do 100 zł.

Kolejnym istotnym elementem jest sam proces doboru odpowiedniego modelu. Decydując się na słuchawki nauszne, które mają być wykorzystywane przy pracy w programach typu DAW, najlepiej, żebyś najpierw wypróbował je na własnej głowie. Przede wszystkim, aby sprawdzić ich brzmienie, a także czy ich użytkowanie nie męczy Cię fizycznie.

W celu sprawdzenia, jak gra konkretny produkt, najlepiej użyć utworu, który doskonale znasz i miałeś okazję odsłuchiwać z różnych źródeł; najlepiej, żeby znajdowała się w nim duża ilość szczegółów. Po takim odsłuchu będziesz mógł z pewnością ocenić jakość i możliwości sprzętu.

Cechy dobrych słuchawek do produkcji muzyki

  • Naturalność - przy pracy z dźwiękiem wrażenie słuchowe nie są najważniejsze. Istotne jest, byś uzyskał możliwie jak najbardziej naturalne brzmienie, po to, aby niezależnie od źródła, utwór brzmiał zawsze praktycznie tak samo, gdy zakończysz już postprodukcję. Pominięcie tego aspektu może spowodować, że muzyka, która brzmi doskonale przy odsłuchu za pomocą słuchawek nausznych, ma niedociągnięcia podczas odtwarzania na głośnikach.
  • Przestrzenny dźwięk - drugi bardzo istotny element i główny powód, dlaczego wszystkie słuchawki nauszne w tym zestawieniu posiadają konstrukcję otwartą. W całkowicie zamkniętej muszli dźwięk nie będzie miał gdzie uciec, kierowany jedynie do twojego ucha, to spowoduje, że będzie się kumulował i zaburzał odsłuch.
  • Liniowość - za tym słowem kryje się wyszczególnienie poszczególnych częstotliwości. Oczywiście słuchawki nie są w stanie idealnie rozdzielić tonów tak, aby zupełnie na siebie nie nachodziły, niemniej jednak im bliżej do ideału, tym lepiej. Nie będziesz w stanie prawidłowo obrobić wysokich częstotliwości, jeśli przy monitorowaniu dźwięku przesłania je bas.
  • Szczegółowość - to aspekt, w którym bohaterzy tego zestawienia pokonują tradycyjne monitory studyjne. Z racji ograniczonej przestrzeni dużo łatwiej wyłapiesz drobne szczegóły, a także niektóre delikatnie nałożone efekty, to niezbędne przy pracy z dźwiękiem. Im więcej, tym lepiej - dlatego przed zakupem sprawdź wybrany model utworem referencyjnym, o którym była mowa kilka akapitów wyżej.
  • Technologie wspierające - bez szaleństw. To, że w interesującym Cię sprzęcie napakowane jest mnóstwo dodatkowych technologii i funkcji wspierających dźwięk, nic nie znaczy - czasem potrafi to nawet zaszkodzić. Przyglądaj się standardom, które wspierają wymienione powyżej cechy i wystrzegaj się przede wszystkim wzmacniaczy konkretnych częstotliwości. Największą zmorą są te podbijające bas, co bezpośrednio wpłynie na klarowność i liniowość.

Grafika promocyjna słuchawek marki Beyerdynamics

Czy słuchawki do produkcji muzycznej są w stanie zastąpić monitory odsłuchowe?

Nie, ale przy użyciu słuchawek nausznych skierowanych do producentów możesz wykonać satysfakcjonujący miks czy master. Musisz wtedy pamiętać, że słuchawki zawsze będą grały trochę mniej przestrzennie i nie tak liniowo jak kolumny.

Co więcej, każde z tych dwóch rodzajów sprzętu audio wzajemnie się uzupełnia. Nauszniaki pokażą Ci drobne szczegóły, których nie będziesz w stanie usłyszeć z głośników do monitorowania; z kolei z tych drugich uzyskasz nieporównywalnie naturalniejszy odsłuch, o ile będą się one znajdować w odpowiedniej akustycznie przestrzeni. Należy także wspomnieć, że nawet najdroższe słuchawki, które znalazły się w tym zestawieniu, są tańsze niż dwie średniej jakości kolumny studyjne.

Ile wydać na dobre słuchawki dla producenta?

Zapomnij o słuchawkach nausznych do 150 zł. Decydując się na zakup tego rodzaju sprzętu audio, nie możesz przesadnie oszczędzać. Nawet najtańsze urządzenie z klasyfikacji od Audio-Technica kosztuje nieco ponad 200 złotych, a jest to produkt maksymalnie budżetowy, jeśli chodzi o ten konkretny rodzaj pracy z muzyką.

Razem ze wzrostem ceny rośnie również jakość, a charakterystyka brzmienia zbliża się do tego, które oferują dobre monitory studyjne. Powinieneś rozważyć zatem produkty z pułapu od 500 do nawet 1200 złotych i wzwyż, o ile jesteś w stanie poświęcić taką ilość gotówki. Wartościowy produkt będzie niezawodny, nie tylko w profesjonalnym studiu audio.

Podsumowanie

Bardzo specyficzne wymagania wobec sprzętu skierowanych do producentów muzycznych powodują, że cena tych produktów nie należy do najniższych. Po raz kolejny ranking słuchawek nausznych pokazuje, że im bardziej wyrafinowane wymagania użytkownika, tym lepiej powierzyć je firmom, które zajmują się wyłącznie wyposażeniem audio, i odpuścić technologiczne molochy.

blog comments powered by Disqus
Jakie słuchawki do produkcji muzyki? |TOP 5|