PODPOWIEDZI:

Jakie słuchawki studyjne? |TOP 4|

Poz.ObrazekNazwaNajlepsza cena
1Beyerdynamic DT880 Edition 600 OhmBeyerdynamic DT880 Edition 600 Ohm669 zł
2AKG K612 PROAKG K612 PRO649 zł
3Behringer BH 770Behringer BH 770162 zł
4Beyerdynamic T1 2gen.Beyerdynamic T1 2gen.3499 zł
Jakie słuchawki studyjne? |TOP 4|

Kompletując sprzęt do studia nagrań, nie możesz zapomnieć o odpowiednich słuchawkach studyjnych. Jest to obowiązkowy element w każdym szanującym się studiu. Różnorodność modeli może wprowadzić zamęt przy wyborze, ważne więc, abyś był przed zakupem odpowiednio przygotowany.

Słuchawki studyjne mogą się dość znacząco różnić, w zależności od twoich potrzeb i danej przestrzeni. W poniższym artykule podamy kilka przykładów solidnego sprzętu, a także rozwiejemy wszelkie wątpliwości, które możesz mieć przed zakupem. Na początek nasze propozycje najlepszych słuchawek nausznych do studia nagrań.

Polecane słuchawki studyjne

  1. Beyerdynamic DT880 Edition 600 Ohm - lider zestawienia, zdecydowanie najlepsza propozycja. Zawiera w sobie wszystkie cechy, jakie potrzebują dobre i wszechstronne słuchawki studyjne. Posiadają rekordową impedancję rzędu 600 ohmów, szerokie pasmo przenoszenia, są bardzo solidnie wykonane i w porównaniu do innych modeli z wysokiej półki stosunkowo tanie.
  2. AKG K612 PRO - model znanej marki z bardzo szeroką ofertą słuchawek nausznych. Jedyna w pełni otwarta konstrukcja w zestawieniu. Bardzo lekka i wygodna, świetnie sprawdzi się przede wszystkim przy rejestrowaniu wokalu. Bardzo wysoka czułość, reszta parametrów również jest na profesjonalnym poziomie. Cewka w przetwornikach jest przystosowana do bardzo wiernego oddawania wysokich tonów.
  3. Behringer BH 770 - najbardziej budżetowa propozycja. Firma Behringer najwidoczniej postawiła sobie za cel tworzenie taniego sprzętu naprawdę przyzwoitej jakości. Być może pod kątem technicznym produkt ten nie ma porównania z Beyerdynamic czy Sennheiser, ale nie wypada wcale słabo. Solidne niemieckie wykonanie, pasmo przenoszenia do 38 tysięcy Hz i imponująca impedancja na poziomie 250 ohmów. Niestety, sprawdzi się tylko tam, gdzie wymagana jest wysoka izolacja.
  4. Beyerdynamic T1 Gen 2 - prawdziwa gratka dla audiofilów. To jedne z tych słuchawek nausznych, które są w cenie taniego samochodu. Nie można jednak odmówić, że jest to najwyższa półka, jeśli chodzi o słuchawki studyjne. Również 600 ohmów impedancji tak jak poprzedni model Beyerdynamic - podparte pasmem przenoszenia od 5 do 50 tysięcy Hz i wykonane z najwyższej jakości materiałów.

Jak wybrać dobre słuchawki studyjne? 

Przede wszystkim musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: Co będę nagrywał w swoim studiu? Jeśli mowa o rejestracji wokalu - zdecydowanie najlepszym wyborem będą słuchawki półotwarte. Dlaczego? Nagrywając głos, nie chcesz całkowicie tracić kontaktu z otoczeniem. Przyda się odrobina przestrzeni, okupiona kosztem izolacji, która może odrobinę zbijać z tropu wokalistę, nawet jeśli słyszy się w odsłuchu.

zdjęcie promujące słuchawki Beyerdynamic T1 GEN 2

Nagrywając instrumenty, a szczególnie kilka w jednym pomieszczeniu, powinieneś zadbać o wysoką izolację. W ten sposób muzycy będą mogli się skupić dokładnie na swoim instrumencie, konkretnej ścieżce dźwiękowej. Nie dokonają tego słuchawki nauszne do 100 zł. Musi być to sprzęt z wyższej półki, choć nie zrażaj się, dobrze izolujące modele nie muszą być niesamowicie drogie.

Warto zaznaczyć, że modele studyjne, to nie te same co dla producenta czy DJ-a, choć w pewnych kwestiach są do siebie podobne. Jeśli posiadasz już jakiś model słuchawek nausznych z dwóch wymienionych wcześniej typów, możesz bardzo łatwo sprawdzić, których potrzeb według Ciebie w studiu nie spełniają. Wtedy wiesz już, jakiego produktu szukać. Z zasady - słuchawki nauszne dla DJ-a będą posiadały dobrą izolację dla instrumentów, a słuchawki do produkcji muzyki przestrzenność przydatną wokaliście.

Jak uniwersalne mogą być słuchawki studyjne?

Skoro słuchawki nauszne wykorzystywane w innych sytuacjach związanych z pracą z dźwiękiem mają cechy wspólne z tymi do studia nagrań, to czy można to jakoś połączyć? Słuchawki studyjne zdają się stać mniej więcej w połowie - pomiędzy tymi dla producenta a DJ-a. Przynajmniej jeśli chodzi o kwestie konstrukcyjne.

Wybierając wygodny model o budowie półotwartej, z wysoką impedancją i szerokim pasmem przenoszenia, będziesz mógł z satysfakcją miksować, produkować, monitorować czy nagrywać dźwięk. Nie będzie to idealne rozwiązanie w szczegółach, a przede wszystkim będzie kosztowne. Jeśli jednak nie ogranicza Cię budżet - takie uniwersalne rozwiązanie dla wszechstronnego inżyniera dźwięku będzie rozsądne.

Grafika promująca słuchawki nauszne Beyerdynamic DT 770 Pro

Cechy dobrych słuchawek studyjnych

  • Izolacja - tu zasada im więcej, tym lepiej nie działa. Chodzi o odpowiednią ilość izolacji do potrzeb, którą zapewniają poszczególne konstrukcje. Dla przypomnienia - do nagrywania wokalu najlepiej użyć średnio izolującej konstrukcji półotwartej, a przy nagrywaniu instrumentów czy zespołu lepiej sprawdzą się dobrze wygłuszające zamknięte słuchawki nauszne.
  • Impedancja - w studiu niejednokrotnie połączenie jest nieco bardziej skomplikowane niż samo źródło i słuchawki. Żeby poradzić sobie z ewentualnymi zakłóceniami, aby dźwięk był w pełni czysty, potrzebna jest wysoka impedancja - wyższa niż standardowe 32 czy 60 Ohmów, które prezentują zazwyczaj słuchawki nauszne do 200 zł. Jeśli jednak wybierzesz produkt ze zbyt wysokim oporem, na bezpośrednim połączeniu dźwięk będzie miał słabą moc. Nie ma mowy o właściwym wykorzystaniu słuchawek nausznych przy połączeniu ze smartfonem.
  • Komfort użytkowania - przy wielu godzinach pracy to ważny element. Poszukuj słuchawek z regulowanym pałąkiem, obitym wysokiej jakości materiałem. Kolejnym wyznacznikiem są wyprofilowane nauszniki, które powinny dopasowywać się do kształtu głowy, jednocześnie zbyt mocno nie uciskając.
  • Pasmo przenoszenia - oczywiście poszerzone i to nie tak jak w przypadku niektórych produktów w zestawieniu słuchawek nausznych do 150 zł. Mowa o naprawdę szerokich częstotliwościach, aby każda nuta, nawet ta, której nie jesteśmy w stanie usłyszeć, miała okazję wybrzmieć.
  • Przewód - ten element również odgrywa swoją rolę w redukcji zakłóceń oraz przy konserwacji sprzętu. Dobrze, jeśli jest wykonany z wysokiej jakości metali. Cennym dodatkiem jest również możliwość odpinania go przy nausznikach - w celu wymiany na nowy czy dłuższy.

Podsumowanie 

W przypadku słuchawek do studia typ sprzętu nie jest tak oczywisty jak w poprzednich zestawieniach. Chcąc sprzętu bardziej wszechstronnego, musisz liczyć się ze sporym wydatkiem; jeśli jednak potrzebujesz taniego, dobrze izolującego modelu do nagrań, znajdzie się także coś budżetowego. Pamiętaj, że wybór sprzętu audio jest bardzo subiektywny, dlatego weryfikuj wybrane modele pod kątem swoich potrzeb!

blog comments powered by Disqus
Jakie słuchawki studyjne? |TOP 4|