PODPOWIEDZI:

Jakie słuchawki dla DJ-a? |TOP 8|

Poz.ObrazekNazwaNajlepsza cena
1Sennheiser HD 25-1 II Basic EditionSennheiser HD 25-1 II Basic Edition629 zł
2Behringer HPX 6000Behringer HPX 6000197 zł
3Technics RP-DJ1210E-STechnics RP-DJ1210E-S549 zł
4Beyerdynamic DT770 PRO 80 OhmBeyerdynamic DT770 PRO 80 Ohm548 zł
5AKG K182AKG K182399 zł
6Reloop RHP-20Reloop RHP-20335 zł
7V-Moda Crossfade LP2V-Moda Crossfade LP2719 zł
8Urbanears ZINKENUrbanears ZINKEN312 zł
Jakie słuchawki dla DJ-a? |TOP 8|

Jedną z kategorii słuchawek nausznych są te skierowane dla DJ-ów. Sprzęt ten nie jest diametralnie inny od standardowych słuchawek, a często produkty reklamowane jako stworzone do użytku w klubach to czysty marketing, który nie ma podparcia w rzeczywistości. Na jakie produkty powinieneś zwracać uwagę w swoich poszukiwaniach?

Rynek audio cały czas się rozwija, pojawia się na nim także coraz więcej słuchawek nausznych, które będą świetnym wyborem dla DJ-ów. Przyglądamy się ich specyfikacjom i właściwościom nie od dzisiaj i efekt tego poznasz w tym zestawieniu. Pomoże Ci ono znaleźć odpowiedni sprzęt niezależnie od tego, czy rola Disc Jockeya to jedynie twoje hobby, czy forma utrzymania.

również dla kobiet bycie DJ-em jest hoppy bądź zawodem

Polecane słuchawki dla DJ-a

  1. Sennheiser HD 25-1 II Basic Edition - legendarny model od firmy Sennheiser. Niech Cię nie zmyli ich niepozorny wygląd - te słuchawki nauszne są bardzo wytrzymałe i niesamowicie lekkie, bo ważą jedynie 140 gramów. Zaprojektowane, by praktycznie całkowicie wytłumiać otoczenie i wychodzi im to świetnie, jednocześnie cechują się wyśmienitą jakością dźwięku, trwającą przez lata. Numer jeden używany przez wielu świetnych DJ-ów na całym świecie.
  2. Behringer HPX 6000 - Nie jest to może najlepiej wykonany przykład z całego zestawienia, nie można mu jednak odmówić niemieckiej solidności. Tak wysoka pozycja tego produktu podyktowana jest przede wszystkim stosunkiem ceny do jakości - grają o klasę wyżej, kosztując nieco poniżej 300 złotych. Do tego posiadają wymienialny spiralny kabel, co zapewnia komfort pracy przy konsolecie. Wysoki standard za niskie pieniądze.
  3. Technics RP-DJ1210E-S - Posiadają wszystko, czego można wymagać od porządnej słuchawki nausznej dla DJ-a. Ergonomiczna konstrukcja z możliwością obracania muszli. Nie są to może najlżejsze słuchawki z całego zestawienia, ponieważ bez spiralnego przewodu ważą 230 gramów, czyli o prawie 100 gramów więcej od bezkonkurencyjnych HD25. Ugruntowują jednak swoją pozycję wysoką wydajnością powyżej 100 dB i szerokim pasmem przenoszenia. Dodatkowo w zestawie razem z etui.
  4. Beyerdynamic DT770 PRO 80 Ohm - jak sama nazwa modelu wskazuje, te słuchawki nauszne wyróżniają się naprawdę wysoką impedancją, wyższą nawet niż w przypadku lidera tego zestawienia. To zapewnia czysty dźwięk, a razem z przyzwoitą izolacją i szerokim pasmem przenoszenia pozwala na szczegółowy miks utworów w trakcie występu na żywo. Standardowy model, który jest komfortowy w użyciu dzięki dobrej jakości pałąkowi i, co ciekawe, welurowemu obiciu - miła alternatywa od produktów skóropodobnych.
  5. AKG K182 - nominalnie słuchawki studyjne, sprawdzą się również w klubie czy na festiwalu. Posiadają to, czego potrzeba podczas pracy za sterami DJ-ki. Bardzo dobra izolacja przy zamkniętej konstrukcji, ruchome nauszniki z wymienialnymi poduszkami i odpinany kabel, dodatkowo z przejściówką na jacka 6,3 mm. Pomimo tego, że impedancja jest raczej na standardowym poziomie, to ten model charakteryzuje jedna z najwyższych skuteczności na poziomie aż 112 dB - podczas grania na żywo żaden dźwięk Ci nie umknie.
  6. Reloop RHP-20 - Nie mogło zabraknąć tu sprzętu od firmy, która w całości poświęcona jest DJ-om. Jedne z najcięższych z całego zestawienia, cechują się również najniższą impedancją. Model nadrabia jednak swoją wytrzymałością - jest wykonany z dobrej jakości tworzyw sztucznych, a także funkcjonalnością - ciekawy mechanizm obrotowy. Tak samo, jak chociażby Behringery czy Technicsy posiada karbowany kabel. W zestawie znajdziesz etui na słuchawki i dość standardowo - przejściówkę na 6,3 mm.
  7. V-Moda Crossfade LP2 - zapewniają bardzo czysty dźwięk w poszczególnych tonach dzięki dwu-membranowej budowie przetwornika. Pozwala to na większą separację brzmienia, dlatego dźwięki ze średniego i wysokiego zakresu częstotliwości nie będą zaburzane przez bas. Crossfade’y mogą pochwalić się przyzwoitym pasmem przenoszenia, bo już od 5 Hz. Bardzo wytrzymałe i dobrze izolujące od otoczenia. Ciekawostką w tym przypadku jest wszechstronność - w zestawie otrzymasz mikrofon, dzięki czemu sprzęt ten może stać się słuchawkami gamingowymi. Przy zakupie możesz również samemu zaprojektować ich wygląd, na przykład nadrukować swoje logo.
  8. Urbanears ZINKEN - model z nowoczesnym, minimalistycznym designem. Pomimo standardowego pasma przenoszenia dźwięk jest klarowny i dobrej jakości. To dzięki wysokiej impedancji i naprawdę przyzwoitej czułości na poziomie 98 dB. Do tego jest to jedno z najtańszych rozwiązań z całego zestawienia - standardowa cena to około 300 złotych. Produkt ten, jak inne z klasyfikacji, oferuje obracaną muszlę, a także częściowo karbowany przewód.

DJ w słuchawkach podczas rozkręcania imprezy

Jakie cechy powinny mieć dobre słuchawki dla DJ-a?

Odchodząc od poszczególnych właściwości konkretnych produktów, są pewne cechy, na które należy zwracać szczególną uwagę, decydując się na taki zakup.

Izolacja - jako przewodnik imprezy stojący za konsoletą jesteś w sytuacji ogromnego natężenia dźwięku. Nie chodzi tylko o głośną muzykę, ale też gwar tłumu czy krzyczącego w twoją stronę uczestnika imprezy, który prosi o swój ulubiony utwór.

To potrafi stanąć na drodze między Tobą a perfekcyjnym miksem. Wybierając słuchawki nauszne dla DJ-a, musisz myśleć o dobrym wytłumieniu, a to zapewnią Ci konstrukcje zamknięte bądź półotwarte.

Materiały użyte - przed plastikiem nie uciekniesz. Na pewnych pułapach cenowych pojawiają się jednak inne materiały, które są zdecydowanie lepsze. Lżejsze metale czy tworzywa sztuczne wysokiej jakości pozwalają na stworzenie wygodnej konstrukcji, która jednocześnie nie będzie zbyt ciężka.

Mowa tu tak samo o wykończeniu, czyli chociażby poduszkach nauszników, jak i elementach wewnętrznych, takich jak magnesy przetworników. Często producenci chwalą się nietypowymi i nowymi rozwiązaniami w tych aspektach, warto zwrócić na nie uwagę.

Pałąk- sposób jego wykonania to bardzo istotny element. Dobrze, jeśli jest on samoregulujący, wtedy lepiej dopasuje się do kształtu Twojej głowy, co bezpośrednio wpłynie na komfort użytkowania. Ten z kolei jest ważny, bo za konsoletą czasem spędzisz długie godziny.

Obrotowe nauszniki - coś, co ma swoje zastosowanie w DJ-ingu. Pozwala Ci to na lepsze monitorowanie odsłuchu, jednocześnie słysząc, czy wszystko dobrze brzmi z głośników, z których Twoje poczynania słyszy publika.

Przewód - wewnątrz i na zewnątrz. W środku producent może użyć metalu czy izolacji, która przełoży się na większą czułość, a ta na lepiej odwzorowany dźwięk, tak samo z końcówkami kabli - pozłacane czy miedziane zapewnią lepszą jakość.

Część modeli jest dziś wyposażonych w spiralny kabel, który jest bardzo trwałym i wygodnym rozwiązaniem. Na stanowisku DJ-a jest wiele przewodów, kolejny i do tego plączący się nie jest Ci do czegokolwiek potrzebny, a wyżej wymieniony nie dość, że jest elastyczny, to łatwiej nad nim zapanować.

Możliwość wymiany przewodu to również niebagatelna opcja, która ułatwi przechowywanie oraz ewentualny serwis tego sprzętu audio.

Jakość dźwięku - oczywista rzecz, kiedy mowa o słuchawkach. W zatłoczonym klubie czy na festiwalu musisz bardzo dobrze i wyraźnie słyszeć dźwięk, aby nie popełnić żadnego błędu podczas swojego seta. Istotne tu parametry to skuteczność - najlepiej w okolicach lub powyżej 100 dB - oraz szerokie pasmo przenoszenia. Nie należy się jednak szczególnie martwić o ten aspekt przy droższym i lepiej profilowanym sprzęcie.

Impedancja - czyli wbudowany opór układu scalonego, jakim są słuchawki nauszne. Mikser, do którego podpinasz swój odsłuch, ma zdecydowanie więcej mocy niż smartfon czy odtwarzacz MP3. Wtedy wyższy opór pozwoli na uniknięcie zakłóceń, nawet przy dużym natężeniu dźwięku. Całkowicie wystarczająca wartość zaczyna się od 32 Ohmów.

Dodatki w zestawie - każdy możesz oczywiście dokupić, jednak bonusowe elementy, które nie zostały okupione jakością słuchawek, to zawsze coś dobrego. Podstawowym dodatkiem jest przejściówka na 6,3 mm - wszystkie miksery posiadają właśnie takie wejście. Ekstra para poduszek to rzecz, która także przykuwa uwagę - możesz wtedy dopasować materiał pod swoje potrzeby, jeśli jest inny, bądź wymienić, gdy zostały zużyte.

dobre słuchawki dla DJ-a wykorzystywane podczas jego pracy w klubie

Ile wydać na dobre słuchawki dla DJ-a?

Cytując klasyka: “Sky is the limit”. Można wydać na słuchawki dla audiofila nawet kilkanaście tysięcy złotych. Zdecydowanie bardziej interesująca jest jednak ta dolna granica. Szukając sprzętu ultra budżetowego, sprawdź słuchawki nauszne do 200 zł. Niektóre propozycje z tego zestawienia będą spełniały podstawowe wymogi.

W przypadku gdy interesuje Cię konkretny sprzęt, to należy szukać czegoś powyżej 300 złotych. Wtedy to pojawiają się urządzenia, które konsolidują więcej walorów istotnych w pracy DJ-a. Naprawdę opłaca się poświęcić odrobinę więcej pieniędzy. Będziesz mógł wybierać z produktów nieporównywalnie bardziej wytrzymałych i oferujących większy komfort użytkowania. Ponad tą granicą zaczynają występować również rozwiązania, które wpływają znacząco na jakość dźwięku.

Słuchawki nauszne dla DJ-a z segmentu premium oscylują w granicy 800 złotych i tu warto się zatrzymać. Owszem, znajdziesz droższe modele, jednak pułap pomiędzy 300 a 800 złotych zawiera wystarczająco dużo genialnych produktów, abyś nie musiał patrzeć na wyższy pułap cenowy.

Czy słuchawki dla DJ-a mogą być sprzętem uniwersalnym?

Oczywiście, że tak. Nie ma również przeciwwskazań, żeby do pracy DJ-a użyć na przykład któregoś z modeli zaprezentowanych przez nas w zestawieniu słuchawek nausznych do 100 zł.

Istotą są jednak korzyści, które wypływają z posiadania bardziej specjalistycznego sprzętu w użytku domowym. Dobra izolacja, solidne wykonanie czy wysoka jakość dźwięku, to wartości, które są przecież równie pożądane w domowym zaciszu, nie tylko zresztą w sytuacjach odsłuchowych. Czysto i przestrzennie grające słuchawki nadadzą się do produkcji czy masteringu, a nawet do gamingu, o ile posiadasz niezależny mikrofon.

Podsumowanie

Wrażenia audio to rzecz bardzo subiektywna, dlatego zawsze będziemy powtarzać, że wybór słuchawek to decyzja, która jest bardzo indywidualna. Decydując się na bardziej specjalistyczny sprzęt audio, warto poświęcić nieco więcej czasu, aby znaleźć model, który będzie pasował właśnie Tobie. Na tak wysokich pułapach cenowych te różnice nie są aż tak rażące.

W porównaniu do każdego innego rankingu słuchawek nausznych, pojawia się tu zdecydowanie mniej sprzętu popularnych molochów zajmujących się RTV. Rynek audio jest specyficzny, warto czasem zajrzeć głębiej i poszukać pośród niszowych firm wyspecjalizowanych w tego typu produktach. Szczególnie jeśli sam jesteś miłośnikiem muzyki i na przykład, czego dotyczy ten tekst, miksujesz muzykę na żywo.

Zobacz też:

blog comments powered by Disqus
Jakie słuchawki dla DJ-a? |TOP 8|