
Pogoń za nowością, owczy pęd, zwariowane trendy - to wszystko nie jest obce w świecie technologii. Również i w tym tygodniu nie zabrakło przecieków, innowacji i podejrzanych sytuacji. To wszystko w 261. epizodzie VideoNewsa - cotygodniowego podsumowania ze świata tech.
W tym tygodniu na naszej stronie pojawiły się między innymi:
- Recenzja Microsoft Surface Go 2. Przetestowałem tablet z Windowsem 10 oraz akcesoriami. Sprawdzam, czy to mobilne urządzenie na miarę 2020 roku.
- Maciej odpowiada na pytanie: Dlaczego warto kupić duży Telewizor? Powodów jest kilka, a każdy warto rozważyć przed zakupem.
- Na stronie pojawiły się nowe rankingi. Ja odpowiadam jaki smartfon do 2500 złotych wybrać, z kolei Aleksander wie jaki opłacalny klimatyzer do 500 złotych?
A jeśli chcecie być z tym wszystkim na bieżąco, obserwujcie grupę Testerzy VideoTestów na Facebooku oraz Videotesty.pl na Google News!
Krótkie informacje
- Sony kupiło skromny, ale istotny pakiet mniejszościowy akcji Epic Games. Kwota transakcji to 250 milionów dolarów. Inwestycja ma przybliżyć do siebie działania dwóch firm, ale nie ma mowy o ekskluzywnych grach na nową generację.
- Dobra wiadomość dla fanów CD-Action. Losy czasopisma zabezpieczy firma Fantasyexpo, a kolejne numery będą ukazywać się regularnie, także przy udziale starej redakcji. O CD-Action po przejęciu pisze Zawisza.
- Czy elastyczny telefon Samsunga jest... wódkoodoporny? Na pewno Samsung Galaxy Z Flip przetrwał 10 minut moczenia w alkoholu, co pokazuje, że firma zadbała o szczelność konstrukcji. Ucierpiała jedynie wyspa z aparatami.
- Samsung może nie dostarczać ładowarki do najnowszych telefonów. Najpewniej ładowarki znikną z tańszych telefonów producenta w przyszłym roku.
- Powstał nowy kodek video. Jeszcze nie oswoiliśmy się z H.265, a już wkrótce standardem stanie się H.266, który zachowuje tę samą jakość przy 50% niższym bitrate'cie.
- Jeśli szukacie odpowiedzi na egzystencjalne pytanie, może ich udzielić... sztuczna inteligencja. Rozwiązanie Eliasa Henriksena pochłonęło 3,6 megabajta sentencji i aforyzmów, by na ich bazie tworzyć ważne przemyślenia po zadaniu odpowiedniego pytania. Skuteczność tworzenia zrozumiałych zdań wyniosła 85%.
Pełne klatki Canona z 8K i zabójczą ceną
Firma pokazała dwa aparaty: kosztujący 3899 dolarów (około 15 460 złotych) Canon EOS R5 oraz nieco tańszy EOS R6 to koszt 2499 dolarów (9900 złotych).
Droższy model pozwoli na nagrywanie w 8K przez 20 minut w pokojowej temperaturze, a to wszystko dzięki matrycy 45 Mpix. Nie stracimy też kadru, jak to miało miejsce przy poprzednich modelach. Natywne ISO kształtuje się w granicach 100-51,200, a do tego nagramy materiały próbkowane według schematu 4:2:2 i z 10-bitową paletą barw. Zrobimy nim do 20 zdjęć na sekundę. Z ciekawostek warto wspomnieć o ekranie z parametrami obecnym na górnej części. Zabrakło tylko 4K przy 120 klatkach.
Tańszy aparat zaoferuje 20 Mpix matrycę. R6 pozwoli na nagrywanie maksymalnie 4K w 60 klatkach na sekundę. Nie ma też dodatkowego ekraniku, a podstawowy podgląd zmalał z 3,2 do 3 cali. Aparat otrzyma ten sam Dual Pixel AF drugiej generacji, który ma prawie 6000 punktów ostrzenia i pozwala śledzić oczy zwierząt. Zmiany w aparatach dotyczą także nowej baterii i ładowania za pośrednictwem USB typu C.
Stany Zjednoczone boją się TikToka i chińskich aplikacji
Niebawem los Huawei'a w Stanach Zjednoczonych mogą podzielić chińscy deweloperzy aplikacji, w tym ByteDance odpowiedzialne za szalenie popularnego TikToka. Sekretarz Stanu Mike Pompeo w rozmowie z dziennikarzami CNN przyznał, że rozpoczęła się procedura sprawdzająca między innymi chiński portal społecznościowy. Oficjalny powód jest ten sam, co przy Huawei'u - zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego kraju.
Polityk dodał, że ludzie mogą pobierać aplikację "tylko jeśli chcą, by ich dane wyciekały do Chin". Tymczasem ByteDance zaprzecza takim informacjom, mówiąc o tym, że dane procesowane są w Stanach Zjednoczonych, a ich kopia przechowywana w Singapurze. Firma przeżywa trudne chwile po tym, jak po eskalacji konfliktu w Himalajach hinduski rząd zablokował dostęp do TikToka w Indiach.
Wirus rozpoznawany ultrafalami?
Ultradźwięki pomagają w Stanach Zjednoczonych szybko zbadać pacjentów z objawami koronawirusa. Swoje mobilne skanery płuc wypuściło kilka firm, w tym start-up Butterfly, który stworzył rozwiązanie podłączane do telefonu za 2000 dolarów. Swoje działania podjęli także Philips oraz General Electric. Oczywiście skanowanie w ten sposób jest znacznie mniej dokładne, ale wystarczy do odnotowania nieregularnego zachowania płuc oraz jest znacznie szybsze.
Tymczasem ultradźwięki pomagają zdezynfekować telefon w najnowszym powerbanku Samsunga. Ten oferuje bezprzewodowe ładowanie o mocy 10W. Smartfon kładziemy na powierzchni ładującej po odchyleniu klapki. To w niej kryją się lampy ultrafioletowe, które według producenta zabijają 99% bakterii i wirusów. Nie wiadomo, czy koronawirusa, ale od promieniowania UV-C giną inne wirusy w kształcie korony, więc jest to możliwe. Do środka zmieścimy nawet 7-calowy smartfon.
Cenę powerbanka z dezynfekcją poznacie we wpisie Michała.
Nowy materiał Samsunga zrewolucjonizuje sprzęt?
Samsung Advance Institute of Technology (SAIT), we współpracy z Unwersytetem w Cambridge oraz Instytutem Naukowym Ulsan, odkryli nowy materiał, który może usprawnić układy scalone. Chodzi o powstający z białego grafenu amorficzny azotek boru (a-BN). Badania wykazały, że ma on ultra niską przenikalność elektryczną, co pozwala na zwiększenie pojemności układów przewodników przy tym samym rozmiarze - elementy układu znajdą się bliżej siebie.
Dzięki temu a-BN może w przyszłości wyprzeć półprzewodniki, które bazują na nielicznych zasobach Ziemi. Ponadto do jego wytworzenia wystarczy formowanie w temperaturze 400 stopni. To wszystko dzięki bezpostaciowej strukturze molekularnej. Rozwiązanie najpewniej znajdzie zastosowanie w nowych układach DRAM i NAND. O rewolucji w elektronice Samsunga pisał Zawisza
Samsungowi wszystko wycieka
Na 5 sierpnia firma zaplanowała prezentację nowych produktów. Wśród zaprezentowanych urządzeń nie zabraknie Samsunga Galaxy Note 20 Ultra. Nowe zdjęcia pokazują nam bardziej kanciastą bryłę i mniejsze wcięcie. Wypada to korzystnie w porównaniu do Note'a 10+.
Tymczasem wyciekła specyfikacja Samsunga Galaxy Tab S7+ - mocniejszej wersji tableta z Androidem, obok którego powinna zadebiutować tańsza, bez Plusa. Jego możliwości to obsługa rysika S Pen, ekran AMOLED 2800×1752 piksele oraz Snapdragon 865+. W zależności od konfiguracji otrzymamy 6 lub 8 GB RAM-u i 128 lub 256 GB na pliki użytkownika. Największym pozytywem może okazać się bateria o pojemności 10090 mAh z 45-watowym ładowaniem.
Tymczasem niezawodny Evan Blass dotarł do renderów słuchawek Galaxy Buds Live. Te mają kształt przypominający nerki, co ma przełożyć się na lepszą ergonomię. Zabraknie silikonowych wkładek, a dopasowanie ma zagwarantować kształt. Etui będzie mniej okrągłe, a bardziej prostokątne, ale zachowa bezprzewodowe ładowanie.
Samsung Galaxy Buds w nowej, niższej cenie!
Nadchodzą szybkie czasy - nowy Snapdragon i Thunderbolt
W zasadzie Snapdragon 865+ nie różni się znacznie od poprzednika, jednak bije rekord urządzeń mobilnych. Jego maksymalne taktowanie najmocniejszego rdzenia Cortex-A77 to 3,1 GHz. Firma dość lakonicznie ogłosiła, że układ graficzny zyska 10% wzrost mocy względem poprzednika. Nowe urządzenia zyskają też nowy moduł łączności z Wi-Fi 6E oraz Bluetooth 5.2. Pierwszym smartfonem z tym układem będzie pokazywany 22 lipca Asus ROG Phone III.
Sprawdź cenę Asus ROG Phone II!
Tymczasem Intel także prezentuje nowość, choć nie procesorową. Thunderbolt 4 nie będzie szybszy od poprzedniej generacji, za to zwiększą się minimalne wymagania dla urządzeń obsługujących go. Nowy standard pozwoli połączyć minimum 2 ekrany 4K zamiast jednego. Wspierana przepustowość na PCIe to teraz 32 GB/s, a wsparcie dla USB 4 jest obowiązkowe. To wszystko przy minimalnym poborze mocy 15W na porcie dostarczanym przez urządzenie.
Zobacz poprzednie odcinki VideoNewsa:
- Karta Wolności w Sieci, nowa era VR, Note 20 wycieka - VideoNews #260
- WWDC 2020, koniec Olympusa, 2 miliardy Google w Polsce - VideoNews #259
- Apple na świeczniku, Huawei po cichu odzyskuje renomę, kurierzy w egzoszkieletach - VideoNews #258
Źródła:
- Sony wykupuje pakiet w Epic Games
- Przyszłość CD-Action
- Samsung Galaxy Z Flip w alkoholu
- Samsung bez ładowarek
- Nowy kodek H.266
- Sztuczna inteligencja jako prorok
- Prezentacja aparatów Canona
- TikTok zagrożeniem dla USA?
- Skanery ultradźwiękowe do telefonów
- Powerbank z dezynfekcją UV
- Nowy materiał Samsunga
- Wyciek wyglądu Note 20
- Wyciek Samsunga Galaxy Tab S7+
- Samsung Galaxy Buds Live wyciekają
- Qualcomm Snapdragon 865+ pokazany
- Thunderbolt 4 zapowiedziany