PODPOWIEDZI:
Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Dlaczego warto kupić duży Telewizor?

Dlaczego warto kupić duży Telewizor?

W dzisiejszym materiale nie będzie testu telewizora. Porozmawiamy sobie o tym, co przemawia za zakupem dużych telewizorów Przy okazji przybliżę ofertę marki Sony w segmencie właśnie większych modeli.

Statystyki pokazują, że kupujemy coraz większe telewizory. Dawniej standardową wielkością był przedział 40-50 cali, a obecnie 55-calowy telewizor nie robi już na nikim wrażenia. Coraz popularniejsze stały się przekątne 65, a nawet 75 cali. Ostatnio sam miałem okazję korzystać z takiego dużego ekranu za sprawą 75-calowego telewizora Sony Bravia KD-75XH9505. Muszę przyznać, że pomimo stosunkowo niedużej odległości oglądania każdy film czy serial robił znacznie lepsze wrażenie.

Jak się zmieniło korzystanie z telewizorów?

Nasze postrzeganie telewizorów na przestrzeni ostatnich lat znacznie się zmieniło. Nie są to już nudne urządzenia, za pomocą których możemy tylko przerzucać kolejne, nieciekawe kanały telewizyjne. Śmiało mogę też stwierdzić, że dla wielu z nas oglądanie zwykłej telewizji jest jedną z ostatnich czynności, jakie robimy na telewizorze.

Nawet najprostsze konstrukcje to modele smart z dostępem do internetu i serwisów VOD. Oglądamy w nich nie to, co nam zaproponują, a to, na co my mamy ochotę i w momencie, w którym nam to pasuje. Z łatwością możemy odtwarzać filmy czy seriale prosto z internetu lub przenośnych dysków albo pendrive’ów.

Android TV, czyli bardzo funkcjonalny system Smart TV

W telewizorach Sony mamy do czynienia z systemem Android TV. Jest to oprogramowanie bardzo bogate zarówno w funkcjonalność, jak i ilość dostępnych aplikacji.

Znajdziemy tu dostęp do najpopularniejszych światowych serwisów filmowych, jak np. Youtube, Netflix, Amazon Prime Video, HBO GO czy Google Video. Są również dostępne praktycznie wszelkie polskie propozycje. Znalazłem takie aplikacje jak: Player, Ipla, TVP VOD czy CDA. Mógłbym wymieniać długo także radia internetowe oraz serwisy muzyczne.

Android TV oferuje mnóstwo ciekawych gier, wystarczy dowolny uniwersalny pad i już można cieszyć się z domowej rozrywki. Może i nie są to bardzo zaawansowane tytuły, ale na chwilę oderwania od rzeczywistości lub jako rozrywka dla dzieci sprawdzają się bardzo dobrze.

Nowoczesnym telewizorem z systemem Android TV możemy sterować na kilka sposobów: klasycznie - pilotem, głosowo za pomocą Asystenta Google, jak i w łatwy sposób przesyłać dowolne treści z naszego smartfona czy komputera (bezprzewodowo).

Oglądanie sportu i granie w gry

Nowoczesne telewizory poza oglądaniem filmów czy seriali idealnie nadają się do oglądania sportu. Szybkie matryce 120 Hz oraz wysokiej jakości systemy upłynniające obraz zapewniają odpowiednią jakość. W przypadku Sony ten system nazywa się Motion Flow - bardzo dobrze sobie radzi z szybkim ruchem kamery, jak i przemieszczającymi się obiektami. Odpowiednio przeliczając algorytmy i dodając kolejne klatki obrazu, minimalizuje ewentualne smużenie.

Ostatecznie duży ekran to przecież idealna okazja do podłączenia konsoli lub komputera i uczestniczenia w rozgrywce gamingowej. Szybkie odświeżanie i bardzo niski input lag to parametry, które przemawiają za takim połączeniem.

Dlaczego kupujemy coraz większe telewizory?

Dlaczego o tym wszystkim mówię w kontekście dużych ekranów? Ponieważ tak samo jak telewizory dysponują coraz lepszą jakością i rozdzielczością, tak dostawcy telewizyjni (głównie internetowi, jednak pojawiają się również transmisje telewizyjne 4K) coraz częściej oferują materiały w rozdzielczości Ultra HD. To sprawia, że w komfortowy sposób możemy patrzeć na większy ekran z mniejszej odległości.

Często pytacie się, jakiej wielkości przekątną telewizora kupić, mając na uwadze to, że oglądam np. z 3 lub 4 metrów.

Takich kalkulatorów odległości czy tabelek tworzonych przez specjalistów jest w internecie wiele. Wynika z nich, że im wyższa rozdzielczość, tym odległość może być mniejsza, lub inaczej - przekątna telewizora może być większa.

Chodzi tu o dobór takiej wielkości ekranu, aby nasze oczy nie były w stanie dostrzec najdrobniejszego piksela, a z drugiej strony, abyśmy rzeczywiście mogli obejrzeć wszelkie szczegóły prezentowane w filmie czy grze. Wtedy ogląda się komfortowo i uzyskuje obraz maksymalnie dokładny.

Dlatego jako przykład załóżmy, że oglądamy z trzech metrów. Dawniej przy rozdzielczości 480p mogliśmy sobie pozwolić na ekran o przekątnej około 25 cali. Dysponując rozdzielczością 720p, wybieraliśmy pomiędzy 30 a 45 calami.

Dla obrazów Full HD komfortową przekątną było od 50 do 65 cali, a dziś kupując telewizor Ultra HD i korzystając z materiałów Ultra HD, poprawną przekątną jest 70, a nawet 85 cali.

Faktycznie - wielkość telewizora musi być dostosowana do przestrzeni w mieszkaniu, miejsca na ścianie, jak i wymagań innych domowników. Niemniej możemy sobie pozwolić na duży ekran i pozwalamy sobie na takie rozwiązania coraz częściej. Jednym z powodów jest coraz to korzystniejsza cena dużych telewizorów, a drugim omawiana wcześniej coraz wyższa jakość.

Oferta dużych telewizorów Sony

Oferta telewizorów Sony z większymi ekranami
SeriaModel
XG80KD-75XG8096
XH80KD-75XH8096
KD-85XH8096
XG85KD-75XG8596
KD-85XG8596
XH95KD-75XH9505
KD-85XH9505
OLED AG9KD-77AG9
ZG9KD-98ZG9
KD-85ZG9

Patrząc na ofertę marki Sony, potwierdzam, że dzieje się tu dużo. Mamy spory wybór telewizorów na każdą kieszeń, które poniżej scharakteryzuję.

  • Zacznijmy od modeli z tzw. podstawowej półki. Znajdziemy telewizor 75-calowy 75XG80 oraz 75 i 85-calowy serii XH80. To porządne modele z matrycą VA z bezpośrednim podświetleniem LED, wyposażone oczywiście w Android TV. Jednak modele XH80 dodatkowo współpracują z systemem Dolby Vision oraz wyposażone są w procesor X1, który odpowiada za przetwarzanie i poprawę obrazu w czasie rzeczywistym. Tak samo te jak i wyższe modele Sony korzystają z technologii Triluminos - to autorskie rozwiązanie japończyków zapewniające pokrycie szerokiej palety barw podobnie jak Quantum Dot czy NanoCell u konkurencji. Dzięki zastosowaniu tej zaawansowanej technologii w telewizorach Sony naprawdę otrzymujemy mocne i żywe kolory, które jednocześnie wyglądają bardzo naturalnie. Znacznie wzbogaca to wrażenia podczas oglądania, dając użytkownikowi najwyższej jakości obraz.
  • Przechodząc do średniej półki dużych telewizorów, mamy do dyspozycji modele 75 i 85-calowe z serii XG85. Podobnie jak podstawowe modele - dają nam do dyspozycji system Android TV oraz procesor X1. Są tu dostępne także wszystkie najważniejsze systemy obróbki obrazu. Wyposażone są jednak w 120 Hz-ową matryce oraz lepszy system dźwiękowy Acoustic Multi Audio, który robi bardzo dobre wrażenie, tworząc szeroką przestrzeń dźwiękową.
  • Przyznam, że najciekawiej jest wśród telewizorów premium. Są dostępne telewizory 75 i 85-calowe z serii XH95. Są to telewizory LCD z podświetleniem Full Array LED. Wykorzystują świetny system lokalnego wygaszenia, tworząc obrazy bardzo mocno kontrastowe z idealną czernią. Korzystają też z lepszego procesora obróbki obrazu X1 Ultimate, dzięki czemu technologie, które zarządzają ruchem, jak i kolorami, działają jeszcze sprawniej. Panel X-Wide Angle pozwala na wyświetlanie żywych oraz naturalnych kolorów również pod dużymi kątami. Wysoka jasność zapewnia bardzo dobry odbiór obrazów w technologii HDR.
  • Jeżeli ktoś woli bardziej kinowy wymiar telewizora, to mogę polecić OLED-a, czyli model AG9. Ten występuje również o przekątnej 77 cali i zapewnia fantastyczną czerń, niedoścignioną przez jakiekolwiek inne telewizory. Na pokładzie znalazł się również procesor X1 Ultimate oraz wszystkie technologie poprawiające obraz, z których słynie Sony. Bardzo ciekawą opcją jest rozwiązanie dźwiękowe. Nie ma tu klasycznych głośników. Za dobre audio odpowiada cała grająca powierzchnia telewizora w połączeniu z wbudowanym subwooferem. Ciekawe, jak i dobre jakościowo rozwiązanie.
  • Na koniec wisienka na torcie. W ofercie znajdziemy TV 98 i 85 cali serii ZG9. Jest to urządzenie oferujące rozdzielczość 8K. Coś dla maniaków zarówno najwyższej jakości obrazów, jak i fanów wszystkiego, co najlepsze i najnowsze. Poza matrycą o tej niesamowitej szczegółowości otrzymujemy wszystko co najlepsze udało się zrobić marce Sony. Panel Full Array Led, procesor X1 Ultimate i pełną funkcjonalność. Może i jest to pewne spojrzenie w przyszłość, jednak dla chcącego i dysponującego odpowiednim budżetem dostępne już dziś.
  • Pojawiły się również w sprzedaży najnowsze telewizory 8K: 75XH80 oraz 75 i 85 calowe modele XH90. Wysokiej jakości telewizory wyposażone w najlepsze technologie Sony. Zapowiadają się ciekawie szczególnie pod kątem grania. Wyposażone będą w nowe technologie FALD, X-motion Clarity, Acoustic Multi Audio z X-Balanced Speaker i Acoustic Auto Calibration.
blog comments powered by Disqus
Dlaczego warto kupić duży Telewizor?