PODPOWIEDZI:
Budżetowe słuchawki, które warto kupić? Pierwsze wrażenia z modelami Baseus

Zakup urządzenia wielofunkcyjnego - Na co zwrócić uwagę?

Zakup urządzenia wielofunkcyjnego - Na co zwrócić uwagę?

Jeżeli zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie urządzenia wielofunkcyjnego - jesteś w dobrym miejscu. Ten artykuł wymienia najważniejsze aspekty, które warto rozważyć przed takim wydatkiem. Po tym tekście będziesz wiedział, co jest najbardziej istotne w takiej maszynie.

Przy zakupie urządzenia wielofunkcyjnego warto zwrócić uwagę tak naprawdę tylko na kilka rzeczy. Już pomijając aspekty samej kwoty, która coraz częściej zaczyna bardziej dyktować jakość wykonania niż ewentualne dodatkowe funkcje, potencjalnego nabywcę muszą interesować głównie konkretne parametry, kwestie ekonomiczno-użytkowe i elementy kupowanego sprzętu.

Rozdzielczość wydruku i skanowania - czy na to należy zwrócić uwagę?

Wiele osób jest przekonanych, że najważniejsza w zdeterminowaniu jakości wydruku jest oczywiście jego rozdzielczość. Jasna sprawa - im więcej, tym zazwyczaj lepiej. Ale na ogół do zwyczajnych odbitek w warunkach domowych (zwłaszcza tych tekstowych) wystarczy 300 DPI. Większa rozdzielczość daje wyraźniejsze wydruki, ale niezbyt zauważalnie.

Różnica w jakości wydruku według rozdzielczości

Co w takim razie z kwestią skanowania, skoro urządzenia wielofunkcyjne mają również i tę funkcję? Rozdzielczość w tym przypadku zazwyczaj jest interpolowana i sięga nawet przy najwydajniejszych sprzętach w rankingu urządzeń wielofunkcyjnych 1200 DPI. 

To jednak ważne, aby sprawdzić ten parametr przed zakupem, bo akurat w tym przypadku da się zauważyć różnicę. Lepszy skaner to więcej informacji zebranych przez komputer, a co za tym idzie - dokładniejszy skan.

Prędkość wydruku - Nie daj się naciąć!

Producenci prześcigają się w podwyższaniu prędkości wydruku. Dzisiejsze atramentowe urządzenia wielofunkcyjne już są tak szybkie jak ich laserowe odpowiedniki w różnych segmentach cenowych. Nic w tym tak naprawdę dziwnego - to parametr, na który najczęściej zwraca się uwagę przy zakupie takiej maszyny. Warto jednak o czymś pamiętać.

Podawany jest według standardów ISO, czyli międzynarodowej organizacji zajmującej się wszelkiego rodzaju normatyzacją i certyfikowaniem urządzeń. W tym przypadku mowa jednak o dwóch różnych certyfikatach, bazujących na różnym sposobie testowania sprzętu.

Drukarka koło laptopa

W jednym przypadku IPM (image per minute, czyli obraz na minutę) mowa o bardziej skomplikowanym teście ISO/IEC 24734 na bazie różnych dokumentów, konkretnej jakości i kilku stron. PPM z kolei (pages per minute) to krótkie sprawdzenie jednej strony będącej w 5% zadrukowaną kartką z dowolnymi parametrami wydruku. To oznacza, że PPM zawsze będzie większe i najprawdopodobniej wcale nie będzie odnosiło się do zwyczajnego domowego sposobu używania urządzenia.

Wyświetlacz urządzenia wielofunkcyjnego - Dotykowy? Niekoniecznie

Przed zakupem urządzenia wielofunkcyjnego warto sprawdzić czy ma dodatkowy wyświetlacz. Nie musi być dotykowy, ale to zawsze wygodniejsza rzecz niż klikanie przycisków. Podstawowe ekrany występują nawet w urządzeniach wielofunkcyjnych do 300 złotych. Czemu są wygodne? Przede wszystkim dlatego, że ułatwiają kopiowanie dokumentów i konserwację urządzenia.

Dodatkowy wyświetlacz w Epson L4160

Rodzaj połączeń z urządzeniem wielofunkcyjnym to istotna kwestia przy zakupie

Wszelkie urządzenia wielofunkcyjne mają obecnie wejście USB. To przy odpowiedniej konfiguracji pozwoli na włączenie ich do sieci, ale są łatwiejsze i szybsze sposoby. Na co zwrócić uwagę? Na przykład na wejście Ethernetowe. Niektóre sprzęty - zwłaszcza laserowe urządzenia wielofunkcyjne - oferują je w formie gigabitowej, co znacznie przyspiesza przesył dużych dokumentów.

Przyciski w urządzeniu wielofunkcyjnym i Wi-Fi

Najważniejsza jest jednak obecność Wi-Fi i to najlepiej w formie Wi-Fi Direct. Bezprzewodowa łączność z siecią pozwoli szybko przesłać dane z dowolnego miejsca w domu. Opcja Direct to z kolei łączenie się przez Wi-Fi z urządzeniem wielofunkcyjnym z pominięciem routera. Spoko opcja dla telefonów i tam, gdzie niekoniecznie zasięg sieci lokalnej dosięga maszyny. To dotyczy na przykład polecanego Epsona L3160.

Zakup urządzenia wielofunkcyjnego - Koszt eksploatacji

Tworząc nasze zestawienia i recenzje sprzętów drukujących - w każdym przedziale cenowym - zawsze zwracamy uwagę na to, ile kosztuje ich eksploatacja. Trudno jest oczekiwać, że ktoś wyda kilkaset złotych na maszynę, tylko po to, aby cyklicznie wydawać paręset więcej na atrament (lub toner) do niej.

Zbiorniki z atramentem w urządzeniu wielofunkcyjnym

Dlatego na przykład w zestawieniu urządzeń wielofunkcyjnych do 500 złotych postawiliśmy w kwestii atramentowych głównie na sprzęty z tańszymi butelkami, a nie kartridżami. Staramy się też dojść do tego, ile kosztują tonery laserowe, ale tutaj większość użytkowników stawia jednak na zamienniki.

Wiesz co jest lepsze - urządzenie wielofunkcyjne czy drukarka? Tłumaczymy w konkretnym poradniku wymieniającym zalety i wady obu rozwiązań.

blog comments powered by Disqus
Zakup urządzenia wielofunkcyjnego - Na co zwrócić uwagę?