- Polecane atramentowe urządzenia wielofunkcyjne
- Brother InkBenefit Plus DCP-T310
- Brother InkBenefit DCP-J105
- Epson Ecotank L3160 (C11CH42403)
- Epson EcoTank L3151 (C11CG86406)
- HP Smart Tank 515 (1TJ09A)
- Epson EcoTank ITS L4150 (C11CG25401)
- Epson EcoTank L3110 (C11CG87401)
- HP DeskJet Ink Advantage 5275 (M2U76C)
- Canon Pixma G2411 (2313C025AA)
- HP Officejet Pro 8023 (1KR64B)
- Istotne funkcje atramentowych urządzeń wielofunkcyjnych
- Jakiej firmy atramentowe urządzenie wielofunkcyjne kupić?
- Atramentowe urządzenie wielofunkcyjne na butelkę czy kartridże?

Trudno dobrać odpowiednie atramentowe urządzenie wielofunkcyjne. Rynek obfituje w masę różnych rozwiązań, których większość spełni potrzeby standardowego użytku domowego. Przygotowaliśmy jednak dla ciebie zestawienie najopłacalniejszych sprzętów z różnych przedziałów cenowych.
Pojawiające się tutaj atramentowe urządzenia wielofunkcyjne kosztują więcej niż 500 złotych dlatego, że poniżej tego progu cenowego oferujemy inne produkty w odpowiednich zestawieniach. Polecane przez nas sprzęty należą do najczęściej wybieranych przez użytkowników produktów nie bez powodu - nadają się w sam raz do rankingu urządzeń wielofunkcyjnych.
Polecane atramentowe urządzenia wielofunkcyjne
Pora przejść do samej kwestii tego, jakie atramentowe urządzenie wielofunkcyjne zakupić. Lista jest hierarchiczna - najwyżej umiejscowiony produkt jest przez nas najbardziej polecany.
Brother InkBenefit Plus DCP-T310
Brother InkBenefit DCP-J105
Epson Ecotank L3160 (C11CH42403)
Epson EcoTank L3151 (C11CG86406)
HP Smart Tank 515 (1TJ09A)
Epson EcoTank ITS L4150 (C11CG25401)
Epson EcoTank L3110 (C11CG87401)
HP DeskJet Ink Advantage 5275 (M2U76C)
Canon Pixma G2411 (2313C025AA)
HP Officejet Pro 8023 (1KR64B)
Czy wiesz na co zwrócić uwagę przy zakupie urządzenia wielofunkcyjnego?
Istotne funkcje atramentowych urządzeń wielofunkcyjnych
Jest kilka podstawowych rzeczy, na które zwracaliśmy uwagę, tworząc to zestawienie. Właściwie wszystkie pokrywają się z tymi spotykanymi w laserowych urządzeniach wielofunkcyjnych - to standardowe opcje w tego typu sprzętach.
- Połączenie bezprzewodowe - jasna sprawa, czy to Bluetooth, czy to Wi-Fi (niektóre urządzenia korzystają też z NFC), dobrze jest móc połączyć się z urządzeniem wielofunkcyjnym zdalnie. Na przykład poprzez dedykowaną aplikację na telefon. To pozwala drukować nie tylko z innego pokoju, ale nawet z biura przy wykorzystaniu odpowiedniego oprogramowania.
- Wi-Fi Direct - to jest opcja, w której drukarka sama tworzy swoją nazwę sieci. Pozwala dużo łatwiej się z nią połączyć, nie podłączając jej koniecznie do sieci lokalnej. Wygodne zwłaszcza dla osób drukujących z telefonu.
- Automatyczny druk dwustronny - inaczej duplex. Robi to, na co wskazuje nazwa - zadrukowuje obie strony kartki. Większość urządzeń wielofunkcyjnych pozwala robić to ręcznie, ale automatyczna opcja przyspiesza pracę i zachęca do oszczędzania papieru. Zwłaszcza przy drukowaniu sporej dokumentacji.
- Wyświetlacz - dodatkowy wyświetlacz dotykowy lub sterowany przyciskami to jedna z wygodniejszych opcji w takich maszynach. Pozwoli ci łatwo dokonać przeglądu technicznego urządzenia wielofunkcyjnego lub kopiować wybrany dokument w odpowiedniej liczbie kopii.
Wiesz co jest lepsze - urządzenie wielofunkcyjne czy drukarka? Tłumaczymy w konkretnym poradniku wymieniającym zalety i wady obu rozwiązań.
Jakiej firmy atramentowe urządzenie wielofunkcyjne kupić?
Wydaje się, że w przypadku urządzeń wielofunkcyjnych, tak jak w przypadku jakichkolwiek innych sprzętów, firma już nie ma tak dużego znaczenia. Jednak nadal można klasyfikować produkty poszczególnych producentów według pewnego standardu, jaki możemy się po nich spodziewać:
- Canon - producent specjalizujący się w urządzeniach do drukowania fotografii. Jego maszyny charakteryzuje więc przede wszystkim niezła reprodukcja kolorów i szczegółowość. Seria Pixma wykorzystuje technologie FINE i hybrydowy system atramentów (w tym pigmentowych), aby zapewnić dobre efekty drukowania.
- Brother - dotychczasowy król solidnych urządzeń wielofunkcyjnych w niskiej półce cenowej. Produkuje sprzęty na lata, w dodatku często polecane przez użytkowników. Teraz już zbytnio jakościowo nie różni się od reszty producentów w niedrogich segmentach - wystarczy zwrócić uwagę na to, że nie pojawia się w naszym zestawieniu urządzeń wielofunkcyjnych do 300 złotych.
- Epson - producent, który chwali się przede wszystkim technologią Micro Piezo. Dzięki niej jego głowica drukująca jest w stanie wyciskać mniejsze i precyzyjniejsze krople atramentu na kartkę, a przy tym zużywa się dużo wolniej niż u konkurencji. Przez to jednak urządzenia wielofunkcyjne tej firmy z reguły są droższe.
- HP - z doświadczenia możemy powiedzieć, że ten producent tworzy sprzęty zbudowane całkiem solidnie, ale za to jego aplikacja jest niezbyt intuicyjna. Produkt HP (i Epsona też) pojawiający się w tym zestawieniu zresztą już testowaliśmy przy okazji recenzji porównawczej Epsona L3151 vs. HP Smart Tank 515.
Atramentowe urządzenie wielofunkcyjne na butelkę czy kartridże?
Wybór pomiędzy urządzeniami wielofunkcyjnymi pracującymi z butelkami lub z kartridżem w teorii jest całkiem prosty. Coraz więcej producentów odchodzi od kaset, bo użytkownicy i tak znajdują sposoby na obejście tego rozwiązania. Butelkowany atrament jest też często po prostu tańszy. Istnieje za to możliwość przypadkowego rozlania się lub też kapania atramentu z butelki (chociaż niby są zabezpieczenia, to nie zawsze skuteczne).
Zobacz też: Jakie urządzenie wielofunkcyjne do 500 złotych?