PODPOWIEDZI:

Urządzenie wielofunkcyjne czy drukarka? Co lepsze?

Urządzenie wielofunkcyjne czy drukarka? Co lepsze?

Często zadajecie pytanie - urządzenie wielofunkcyjne czy drukarka? Nie da się wprost odpowiedzieć na to, co jest lepsze, a przynajmniej nie biorąc pod uwagę kwestie pieniężne. Po prostu oba rodzaje sprzętów służą innym zastosowaniom, mają inne możliwości i są w różnych przedziałach cenowych.

Większość osób powiedziałaby, że w wyborze pomiędzy urządzeniem wielofunkcyjnym a drukarką to to pierwsze miałoby znaczną przewagę. Nie zgadzamy się z tym poglądem - nie bez powodu od lat tworzymy wszakże osobno rankingi drukarek i rankingi urządzeń wielofunkcyjnych.

Urządzenie wielofunkcyjne czy drukarka? Jaka jest różnica?

Zacznijmy jednak od początku. Chcesz pewnie wiedzieć, czym różni się urządzenie wielofunkcyjne od drukarki. Sprawa jest prosta - ta druga wyłącznie drukuje zlecone pliki. Urządzenie wielofunkcyjne z kolei, jak sama nazwa wskazuje, ma wiele funkcji. Nie tylko drukuje, ale też i potrafi skanować kartki, a co za tym idzie - może wykonywać zadania kserokopiarki.

Dwa urządzenia wielofunkcyjne koło siebie

Wady i zalety - urządzenie wielofunkcyjne vs. drukarka

Żeby jak najlepiej zobrazować ci najrozsądniejsze argumenty za i przeciw obu typom sprzętów, przygotowaliśmy przejrzystą tabelę. Wymienione są w niej po dwie zalety i wady urządzeń wielofunkcyjnych i drukarki.

Zalety urządzenia wielofunkcyjnego

Zalety drukarki

Możliwość skanowania i kserowania - podstawowy powód zakupu urządzenia wielofunkcyjnego. Takie sprzęty mogą też skanować kartki, będą więc fajną opcją dla studenta lub pracownika biurowego.

Mniejsza awaryjność - mniej dodatkowych funkcji i elementów, mniej okazji do zepsucia się sprzętu. Jasne - w przypadku drukarek zwykle pierwsze odpadają głowice, a skaner trudno zepsuć. Ewentualna naprawa jest jednak kosztowna.

Zajmuje mniej miejsca - sprawa jest jasna. Skoro nie musisz kupować kilku różnych urządzeń, to siłą rzeczy jedno wielofunkcyjne zajmie mniej miejsca na biurku.

Większa energooszczędność - ze względu na brak skanera, w ostatecznym rozrachunku drukarka będzie zużywała mniej prądu. Różnica będzie minimalna, ale zauważalna, jeżeli często korzystasz z urządzenia.

Wady urządzenia wielofunkcyjnego

Wady drukarki

Większy pobór prądu - ze względu na więcej możliwości siłą rzeczy urządzenie wielofunkcyjne musi pobierać więcej prądu. To marginalna różnica, ale zauważalna zwłaszcza w budżecie domowym.

Mniej możliwości - w tym porównaniu to oczywista sprawa. Drukarka może tylko drukować. Z tego względu jest rzadziej wybierana do domów i biur.

Wyższa cena - takie maszyny zwykle kosztują więcej. Oczywiście mamy zestawienie urządzeń wielofunkcyjnych do 300 złotych, ale to jednostki “na budżecie”.

Kosztuje zwykle niewiele mniej - czemu to wada? Ano dlatego, że jak już kupuje się sprzęt na lata, to równie dobrze można wydać te 100 - 200 złotych więcej i mieć więcej funkcji.

Dla kogo jest urządzenie wielofunkcyjne?

Co to wszystko oznacza? Do jakich zastosowań najlepiej sprawdzi się urządzenie wielofunkcyjne? Na myśl przychodzą przede wszystkim dwa środowiska, których nieodzowną częścią powinna być taka maszyna:

  • Dla studenta - sprzęty te są coraz tańsze. Można już kupić naprawdę świetne propozycje urządzeń wielofunkcyjnych do 500 złotych. Będzie to więc dobry zakup dla osoby wyjeżdżającej na studia. Trzeba tam nie tylko często drukować notatki, ale i skanować książki, bo pomoce naukowe wciąż mają problemy z przejściem w świat cyfrowy.

Korzystanie z funkcji ksera w urządzeniu wielofunkcyjnym

  • Do biura - dokumenty, faktury i umowy. To wszystko nie tylko trzeba non stop drukować, ale i najlepiej jest móc zeskanować, aby bezpiecznie przechować w chmurze. Najoptymalniejszym rozwiązaniem dla biura będzie laserowe urządzenie wielofunkcyjne, głównie ze względu na spore maksymalne miesięczne obciążenie i niezłą prędkość wydruku.

Zobacz też: Jakie atramentowe urządzenie wielofunkcyjne?

Dla kogo jest drukarka?

Kto w takim razie najlepiej skorzysta z drukarki? Odpowiedzi nasuwają się dwie:

  • Dla ucznia - a co za tym idzie, też po prostu do domu. Młodzież rzadko musi coś zeskanować. Częściej trzeba wydrukować jakieś materiały na prezentację lub do zrobienia zadania domowego. Dodatkowo drukarka może się po prostu przydać jako sprzęt pozwalający naprodukować kolorowanek, ściągniętych z sieci opowiadań lub innych materiałów, z którymi wygodniej obcuje się fizycznie. Do takich celów może przydać się sprzęt z naszego zestawienia drukarek najtańszych w eksploatacji.

Wykorzystanie drukarki do wydrukowania kolorowanek

  • Dla profesjonalisty - nie bez powodu zestawienie profesjonalnych drukarek do zdjęć nie obejmuje sprzętów wielofunkcyjnych. Najczęściej takie maszyny do grafik nie posiadają dodatkowego skanera, bo jest on zbędny i komplikuje budowę. Fajną opcją jest na przykład Canon Pixma Pro-100S. Chociaż są i tanie drukarki do 300 złotych, ten rodzaj urządzeń naprawdę błyszczy dopiero w wysokich przedziałach cenowych.

Czy wiesz na co zwrócić uwagę przy zakupie urządzenia wielofunkcyjnego?

Czy da się dojść do tego co lepsze - urządzenie wielofunkcyjne czy drukarka?

Oczywiście nie ma klarownego zwycięzcy w takim porównaniu. Każda opcja jest przeznaczona dla kogoś innego. Jeżeli jednak masz kilka złotych więcej i nie przejmujesz się takimi kwestiami jak nieco większa energooszczędność lub nie kupujesz urządzenia do profesjonalnego wydruku zdjęć - zawsze lepiej jest rozważyć urządzenie wielofunkcyjne. A nuż przyda ci się kiedyś skaner.

Głowica w drukarce Epson M1120

blog comments powered by Disqus
Urządzenie wielofunkcyjne czy drukarka? Co lepsze?