PODPOWIEDZI:

Czy warto kupić portfel RFID? Czym jest RFID?

Czy warto kupić portfel RFID? Czym jest RFID?

Jak chronić się przed skimmingiem? Czym jest technologia RFID? Sprawdzamy gdzie można z niej korzystać, a także jakie zagrożenia ze sobą niesie. Dowiedzcie się czy portfel anty RFID będzie dobrym zabezpieczeniem. Kilka słów o tej nowoczesnej i bardzo popularnej technologii znajdziecie w artykule Videotestów.

Coraz częściej zamiast gotówki korzystamy z kart płatniczych. Czy oznacza to, że potencjalny złodziej ma trudniej z pozbawieniem nas środków pieniężnych? Niekoniecznie, a jak pokazują statystyki coraz więcej kradzieży ma miejsce z kont internetowych i wspomnianych już kart. Na szczęście nie tylko rabusie rozwijają swój wachlarz, ale także producenci wszelkiego rodzaju zabezpieczeń. Jednym z takich jest system RFID, który stosuje się m.in. innymi w portfelach. Czy portfel RFID jest dobrym zabezpieczeniem przed kradzieżą? Czym jest system RFID? O tym przeczytacie w tym artykule.

Czym jest RFID?

Technologia RFID – czyli Radio-Frequency Identification – jest techniką przesyłania danych oraz zasilania elektronicznego układu czytnika w celu rozpoznania i dekodowania obiektu (np. karty płatniczej). Mówiąc prościej, to system identyfikacji radiowej. Składa się on z czytnika zawierającego nadajnik, odbiornik oraz dekoder i antenę. Po drugiej stronie znajduje się obiekt, który również powinien być wyposażony specjalny układ elektroniczny i antenę.

RFID system

Takie rozwiązanie stosuje się w wielu dziedzinach. Są to zarówno wspomniane wcześniej transakcje zbliżeniowe, ale również pomiar czasu w zawodach sportowych, autoryzacje wejść i wyjść, a także logistyka czy magazynowanie i inwentaryzacja towaru.

Jak działa RFID?

Urządzenia wyposażone w system RFID pozwalają za pomocą fal radiowych wysyłać i odbierać informacje. Dzięki temu możliwe jest np. zbliżeniowe płacenie kartą w sklepie. Wszystko odbywa się na zasadzie połączenia fal radiowych poprzez antenę w nadajniku oraz odbiorniku/dekoderze. Takie działanie pozwala na odczytanie, a także często zapisywanie danych. Trwa to błyskawicznie, zaledwie około kilku milisekund. Zasięg urządzeń, to maksymalnie nawet do pięciu metrów, chociaż oczywiście takie rozwiązanie stosowane jest tylko w konkretnych przypadkach.

RFID umożliwia np. płatności zbliżeniowe

By dane mogły zostać przesłane, pomiędzy nadajnikiem i odbiornikiem musi wytworzyć się pole magnetyczne. Wówczas mikroprocesor w obiekcie nadającym sygnał zbiera energię i przesyła go do czytnika, który odbiera i dekoduje – a także czasem zapisuje – dane informacje. Cały zaawansowany technologicznie proces jest w gruncie rzeczy dość prostą konstrukcją, która w mniej rozwiniętej formie funkcjonuje już od lat 40 XX wieku.

Zagrożenia RFID

Technologia RFID, to z pewnością spore ułatwienie w wielu branżach. My najczęściej spotykamy się z nią w przypadku zbliżeniowych płatności kartą, które obecnie są bardzo popularnym sposobem rozliczania drobnych zakupów. Stosowanie tej formy usprawnia proces płacenia i daje oszczędność czasu, ale niesie za sobą również zagrożenia. System może bowiem zostać złamany przez niepowołane osoby, a wówczas możemy paść ofiarą kradzieży.

Skimming

Jak to możliwe? Jak już zostało wspomniane system łączy za pomocą fal radiowych nadajnik z odbiornikiem i właśnie to wykorzystują oszuści. Wystarczy w odpowiedniej odległości przyłożyć do karty czytnik, a już możemy pożegnać się z częścią środków znajdujących się na karcie. O coś takiego nietrudno w tłumie czy sklepowej kolejce, gdy znajdujemy się blisko potencjalnego oszusta, który może łatwo „połączyć” się z naszą kartą płatniczą. O ile utrata nawet 50 zł nie musi boleć aż nadto, o tyle problem tkwi w możliwości zapisania informacji na czytniku. Dzięki temu łatwo będzie dostać się na nasze konto dzięki zdobyciu danych wrażliwych. Czy schowanie portfela w kieszeni lub torebce załatwia sprawę? Nie. Odzież i zwykła torba czy portfel nie gwarantuje ochrony przed „kontaktem” karty z odbiornikiem.

Czy warto kupić portfel RFID?

Na rynku dostępne są portfele, które zabezpieczają karty płatnicze przed działaniem nielegalnych i szkodliwych urządzeń zewnętrznych. Dzięki specjalnej konstrukcji takiego przedmiotu niemożliwe jest uzyskanie danych, za pomocą technologii RFID, ze znajdujących się w nim kart. Wykorzystanie technologii blokującej - poprzez wszycie między warstwy materiału odpowiedniego tworzywa - daje nam gwarancję ochrony kart. Dlatego portfel RFID sprawdzi się jako dobre zabezpieczenie np. elektronicznych środków płatniczych.

Portfel Samsonite RFID

Portfele z technologią RFID STOP nie różnią się od innych wizualnie. Mogą nam służyć do przechowywania gotówki, wizytówek i szeregu innych drobnych przedmiotów, które na co dzień nosimy w zwykłym portfelu. Poza kartami płatniczymi system zabezpieczający ochroni również inne dokumenty jak np. karty dostępów, bilety miejskie czy dowody elektroniczne.

Polecane portfele RFID

Jaki portfel warto RFID warto kupić? Przede wszystkim taki, który posiada odpowiednie certyfikaty świadczące o rzeczywistym zabezpieczeniu. Na rynku wielu producentów zdecydowało się już na stworzenie elementów galanterii wyposażonych w system chroniący nasze karty – wśród nich godne uwagi są np. seria produktów Samsonite. Obok dobrego zabezpieczenia liczy się także dobre wykonanie. Naturalna skóra i funkcjonalność produktu są ważnymi elementami. Jeśli chodzi o portfel RFID cena nie różni się od zwykłych produktów dostępnych w sklepach. Kilka polecanych modeli znajdziecie również w naszym rankingu portfeli RFID.

Przykładowe portfele RFID:

Podsumowanie – wszystko o systemie RFID

Technologia RFID jest sporym udogodnieniem i warto z niej korzystać. Jednak jak w przypadku każdego nowoczesnego wsparcia trzeba robić to umiejętnie. Pamiętajcie o zachowaniu bezpieczeństwa i swoje karty płatnicze, elektroniczne dowody oraz inne urządzenia wyposażone w RFID – trzymajcie w odpowiednio zabezpieczonym miejscu. Dobrym rozwiązaniem jest portfel RFID, a także specjalne etui na karty, które również możecie znaleźć w wielu sklepach.

blog comments powered by Disqus
Czy warto kupić portfel RFID? Czym jest RFID?