- Jaka drukarka do zdjęć? Nasze propozycje
- Jaka powinna być drukarka do zdjęć?
- Co odróżnia drukarkę do zdjęć od innych urządzeń drukujących?
- Jakiej firmy drukarkę do zdjęć kupić?
- Jakie są przydatne opcje w drukarce fotograficznej?
- Przenośna czy duża drukarka do zdjęć?
- Ile trzeba wydać na dobrą drukarkę fotograficzną?
- Jaka drukarka do zdjęć? Podsumowanie

Szukasz drukarki do zdjęć? Przygotowaliśmy zestawienie, w którym znajdziesz kilka dobrze ocenianych i zwyczajnie wartych polecenia maszyn z różnych progów cenowych. Drukarka fotograficzna nie musi cię kosztować wiele - już w okolicach 400 złotych można znaleźć sensowny sprzęt. Oczywiście nie będzie idealnie reprodukował obrazu, ale znajdują się tu także droższe i siłą rzeczy dokładniejsze modele.
Od razu pora przejść do tego, jakie drukarki do zdjęć proponujemy. Przedstawione modele zostały ustawione w kolejności od najwydajniejszego. W tabeli zawarliśmy najistotniejsze parametry, ważne zalety, cechę wyróżniającą sprzęt i link prowadzący do sklepu, w którym możesz zakupić dany produkt.
Zobacz też: Jak wybrać drukarkę, która drukuje dobrze, szybko i nie za drogo?
Jaka drukarka do zdjęć? Nasze propozycje
Tutaj znajdują się wszystkie modele, które warto rozważyć w różnych przedziałach cenowych:
Canon PIXMA PRO-100S
Warto sprawdzić: Drukarka laserowa czy atramentowa
Epson EXPRESSION PHOTO HD XP-15000
Canon PIXMA IX6850
Epson ITS L805
Canon PIXMA IP7250
HP OFFICEJET 7110 (CR768A)
Jaka powinna być drukarka do zdjęć?
Przede wszystkim drukarka tego typu niekoniecznie musi służyć wyłącznie do zdjęć. Jasne, są takie urządzenia, które są w stanie tylko drukować fotografie, ale to na dłuższą metę niezbyt praktyczna opcja. Prezentowane tutaj urządzenia charakteryzują się więc przede wszystkim dobrym odwzorowaniem barw i niezłą rozdzielczością - także przy wydruku tekstu.
Jak w przypadku każdego sprzętu, należy zwracać uwagę na parametry kupowanego modelu i jego jakość wykonania. Naszym zdaniem podstawą drukarki do zdjęć jest jednak zastosowanie różnorodnych wkładów atramentowych (najlepiej więcej niż 4) i technologii poprawiającej kolor barw, a także rozdzielczość druku.
Co odróżnia drukarkę do zdjęć od innych urządzeń drukujących?
Jedną z bardziej istotnych różnic pomiędzy drukarką do zdjęć a modelami do wszystkiego jest na przykład wsparcie dla szerszego zakresu barwników. Dobrymprzykładem jest tutaj Canon PIXMA PRO-100S z systemem 8-atramentowym.
Stosuje się w nim nie tylko pojemniki czarne, żółte i purpurowe, ale również błękitne, szare, jasnoszare i dwa fotograficzne (purpurowy i błękitny). Wszystko po to, aby dać drukarce większe pole do manewru w kwestii odwzorowywania przestrzeni barw, a także w druku monochromatycznym.
Równie ważna jest szybkość wydruku fotografii. W niektórych przypadkach sięga nawet kilkunastu sekund - chyba że chodzi o najwyższą możliwą jakość na największym możliwym papierze. Taka praca musi zająć trochę czasu, aby zapewnić efekty - w takim przypadku trzeba czekać znacznie dłużej niż przy standardowej drukarce budżetowej. Nawet o parę minut.
Jakiej firmy drukarkę do zdjęć kupić?
Jeżeli o producentów drukarek chodzi - jest ich naprawdę dużo. Wśród nich wyróżniają się jednak trzy, zawarte tutaj, firmy. Zawężając przy tym temat tylko do drukarek fotograficznych.
- Dobry sprzęt do zdjęć produkuje na przykład Canon. Już wśród niższej półki cenowej jest całkiem niezły, ale modele do pół- i profesjonalnego wykorzystania są jednymi z lepszych na rynku.
- Istotnym przykładem jest też Epson. To jedyny producent, który decyduje się na tworzenie drukarek dla konsumentów wyposażonym w głowice micro piezo. To dokładniejsza i bardziej żywotna technologia nanoszenia tuszu na kartkę niż wyciskanie termiczne. Niestety ewentualne naprawy są znacznie droższe.
- Ostatecznie nie sposób pominąć HP. To producent, który tworzy sprzęty bardzo solidne. Ich drukarki są wykonane na wysokim poziomie, chociaż nie są tak zaawansowane pod względem jakości wydruku jak modele obu poprzedników. Prezentowany produkt jest za to w całkiem przystępnym przedziale cenowym.
Jakie są przydatne opcje w drukarce fotograficznej?
Skoro wiadomo już, po jaką firmę sięgnąć w przypadku drukarek do zdjęć i czym się różnią od zwykłych, to pora dodać też coś o opcjach, które w nich znajdziesz. Nie są ekskluzywne dla tego rodzaju elektroniki, ale mile widziane i pojawiające się w modelach z tego zestawienia.
- Wśród możliwości, które powinna zapewniać opłacalna drukarka fotograficzna, można wymienić na przykład istnienie odpowiednich wtyczek pozwalających pogłębić współpracę urządzenia z programami do obróbki zdjęć.
- Istotna jest także obsługa papierów specjalistycznych. Drukarka do zdjęć i grafik powinna być w stanie pracować na większych kartkach niż standardowe sprzęty. Poniżej rozmiaru A3 bym nie schodził, ale jest tutaj jeden wyjątek, czyli Epson ITS L805, który nadrabia jakością wydruku.
- Interesującą opcją jest automatyczny druk dwustronny, czyli duplex. W tym przypadku dotyczy raczej zwyczajnych kartek A4. Pozwala zadrukować obie strony kartki treścią, co będzie szczególnie przydatne dla osób, które muszą wyprodukować dużo dokumentów. Są do tego jednak specjalistyczne urządzenia, więc w drukarce fotograficznej można to potraktować raczej jako ciekawostkę.
- Istotna, nawet ogólnie w przypadku sprzętów trafiających do jakiegokolwiek rankingu drukarek, jest integracja z internetem. Prezentowane tu urządzenia łączą się z siecią lokalną Wi-Fi i pozwalają na zlecanie wydruku z komputera bez-, a także przewodowo poprzez LAN. Niektóre mają dedykowane aplikacje, które umożliwią przygotowanie szybkiej grafiki na bazie zdjęcia z galerii w telefonie.
Przenośna czy duża drukarka do zdjęć?
Pytanie o to, czy drukarka do zdjęć może być przenośna, jest tak naprawdę pytaniem o to, czy ma podobne możliwości. Nie do końca. Przede wszystkim drukuje w niewielkich formatach, przypominających to, co można zobaczyć w aparatach natychmiastowych. Poza tym ma też gorszą rozdzielczość i reprezentowanie barw. Nie zastąpi dużego modelu, ale będzie fajną opcją na wycieczki lub imprezy.
Ile trzeba wydać na dobrą drukarkę fotograficzną?
W zasadzie trudno jest stwierdzić, ile dobra drukarka do zdjęć powinna kosztować. Porządne modele można znaleźć już w okolicach 500 złotych, ale nie są to do końca prawdziwe sprzęty tego typu. Taki HP Officejet 7110 może drukować w formacie A3+ i jest całkiem szybki, ale brakuje mu przestrzeni barwnej przez wykorzystanie tylko czterech atramentów. Na dodatek nie wykorzysta możliwości matowych papierów artystycznych.
Co nie oznacza, że jest to zły sprzęt. Będzie lepiej sobie radził w wydruku zdjęć i grafik niż modele przeznaczone do wszystkiego. Po prostu pod względem jakości nie dogoni takiego Epsona EXPRESSION PHOTO HD XP-15000, bo to zupełnie inna klasa cenowa.
Koniecznie sprawdź: Jak drukować z telefonu?
Jaka drukarka do zdjęć? Podsumowanie
To już wszystkie propozycje drukarek fotograficznych. Wśród wymienionych pojawiły się sprzęty z wielu różnych zakresów cenowych. Nawet w okolicach 500 złotych da się znaleźć urządzenie, które posłuży do produkowania ładnych grafik dla rodziny i nie wydrenuje twojego portfela. Osoby, które traktują temat reprodukcji zdjęć bardziej poważnie, powinny sięgnąć jednak po droższą opcję. Taką jak jedynka w zestawieniu.
- Canon PIXMA PRO-100S to maszyna należąca do czołówki drukarek fotograficznych w cenie dostatecznie przystępnej dla codziennego użytkownika. To już sprzęt z kategorii urządzeń profesjonalnych producenta - swoje kosztuje, ale dzięki 8 zbiornikom na atrament jest w stanie uzyskać świetny gamut.
- Dwójka na liście, czyli Epson EXPRESSION PHOTO HD XP-15000, jest urządzeniem dla osób szukających trwałości i funkcjonalności. Ma wytrzymałą i dokładną głowicę Micro Piezo, która bazuje na technologii piezoelektrycznej. Dzięki temu może uzyskać precyzyjne i małe krople barwnika.
- Trzeci w zestawieniu drukarek do zdjęć jest kolejny Canon. Model PIXMA IX6850 to sprzęt z wyższej półki. Kosztuje relatywnie niewiele, jest mały i drukuje w standardzie A3+. W sam raz dla domowego amatora ładnych odbitek, które można potem zawiesić na ścianie w formie plakatu.
- Pozostałe urządzenia w swoim zakresie kwot są niezłe i spotykają się z pozytywnymi opiniami. Mają jednak swoje wady, przez które nie są dostatecznie uniwersalne, aby trafić na podium. Epson ITS L805 i Canon PIXMA IP7250 drukują tylko do rozmiaru A4, a HP OFFICEJET 7110 korzysta z zaledwie 4 podstawowych barwników.
Zobacz też: