PODPOWIEDZI:

Drukarka laserowa czy atramentowa? Poznaj zalety i wady obu rozwiązań

Drukarka laserowa czy atramentowa? Poznaj zalety i wady obu rozwiązań

Wybór drukarki laserowej lub atramentowej to poważna sprawa. W końcu taka maszyna jest sporym wydatkiem i nikt nie chce popełnić błędu, decydując się na sprzęt, który nie spełnia wymogów. Ten artykuł w prosty sposób wypunktuje oba rodzaje urządzeń drukujących i pomoże ci podjąć decyzję.

Drukarka laserowa czy atramentowa? Odpowiedź nie jest oczywista. Są miłośnicy jednego i drugiego rozwiązania, którzy zapewniają o szeregu niewątpliwych i decydujących plusów wybranego przez siebie systemu. Jednak wokół obu rodzajów maszyn drukujących przez lata narosło wiele mitów. Damy ci narzędzia pozwalające rozstrzygnąć temat.

Drukarka laserowa czy atramentowa? Zalety i wady

Żeby określić, jaki rodzaj urządzenia jest lepszy, należy najpierw rozważyć wady i zalety obu rozwiązań. Wiadomo, że sam zakup i dobór to kwestia subiektywna. Oba typy drukarek mają jednak plusy, które będą fundamentem ich wyboru.

Zalety drukarka laserowa vs. atramentowa

Zalety drukarki laserowej

Zalety drukarki atramentowej

Cena wydruku przy niskiej cenie sprzętu - to często przytaczana zaleta, nie bez powodu. Zazwyczaj toner kosztuje mniej niż kartridż. To się jednak zaczyna zmieniać wraz z atramentem butelkowanym.

Jakość wydruku- przy użyciu drukarki atramentowej siłą rzeczy jest znacznie lepsza. Dysze są bardziej szczegółowe niż bęben światłoczuły.

Szybkość wydruku - najszybsze drukarki laserowe do użytku domowego i niewielkich firm potrafią zadrukować nawet 40 stron na minutę. To zdecydowana wygoda wtedy, gdy do wyprodukowania są całe pliki dokumentów.

Tańszy wydruk kosztem ceny urządzenia - kupując maszynę atramentową z systemem butelkowym, płacisz więcej niż za laserową. Za to drukarka atramentowa jest najtańsza w eksploatacji z tej dwójki - daje zwykle tańsze wydruki niż toner.

Niezawodność - w przypadku drukarki laserowej nie ma problemów z zasychaniem dyszy. Bęben światłoczuły z czasem traci właściwości, ale to wymaga lat ciągłej pracy.

Szeroki zakres papierów - inkjety mogą pracować z naprawdę dużymi kartkami (do użytku domowego nawet A3+). Oprócz tego w ich przypadku nabywca ma spory wybór różnych rodzajów papieru - na przykład fotograficznego.

Wysoki normatywny cykl pracy - drukarki laserowe stworzone są do biur. Droższe modele potrafią zadrukować bez problemu nawet 80 tysięcy kartek miesięcznie, tak jak HP M404DN.

Szybciej rozpoczyna pracę - drukarka zaczyna pracę praktycznie błyskawicznie, w przeciwieństwie do sprzętu laserowego. Tym samym nada się do częstych, ale krótkich wydruków.

Tekst nie smuży przez wilgoć - jeżeli kiedyś zdarzyło ci się dotknąć wilgotnymi dłońmi kartkę zadrukowaną atramentem, wiesz, że tusz za tym nie przepada. Toner nie ma tego problemu, pozostanie stosunkowo nienaruszony.

Małe gabaryty - drukarki atramentowe są zwykle mniejsze od laserowych. Dzięki temu sprawdzą się nie tylko na małych biurkach, ale i ewentualnie u osób często zmieniających miejsce zamieszkania - na przykład studentów.

Wady drukarka laserowa vs. atramentowa

Koniecznie sprawdź: Jak drukować z telefonu?

Warto również przyjrzeć się wadom obu rozwiązań. Wbrew pozorom jest ich sporo i nie wszystkie są po prostu lustrzanym odbiciem zalet konkurencyjnego typu drukarki.

Wady drukarki laserowej

Wady drukarki atramentowej

Jakość wydruku - modele laserowe nie należą do najbardziej szczegółowych maszyn na świecie. Nawet te dominujące w rankingu drukarek.

Spora cena - drukarki atramentowe, które nie są wyposażone w kartridże (a tych jest coraz więcej), są dosyć drogie. Za najprostsze modele Epsona lub HP trzeba zapłacić ponad 500 złotych.

Koszt sprzętów kolorowych - na ogół drukarki laserowe służą do wydruków tekstu. Są modele kolorowe, ale zwykle drogie i tak czy siak o niezbyt dobrej jakości druku.

Awaryjność - drukarki atramentowe z reguły częściej się psują od laserowych. Głównie ze względu na zatykające się głowice. Temu można jednak oczywiście zapobiec.

Rozmiar urządzenia - zazwyczaj drukarki laserowe ze względu na ich budowę są dosyć duże. To wada przy małych biurkach lub w mieszkaniach studenckich, w których nie ma zwykle miejsca na dodatkowy sprzęt.

Szybkość wydruku - najczęściej drukarka atramentowa jest w stanie drukować z prędkością od kilkunastu do nieco ponad 20 stron na minutę. To się zaczyna jednak zmieniać. Na rynku znajdziemy droższe modele (na przykład Epson L382), sięgające ponad 30 czarno-białych stron na minutę.

Mniejszy rozmiar papieru - drukarki laserowe do domu na ogół obsługują wyłącznie kartki A4. To uniemożliwia wykorzystanie ich do tworzenia na przykład plakatów. A przynajmniej tych w sensownych rozmiarach.

Czyszczenie dysz - to niewielka niedogodność, ale jednak istotna. Co jakiś czas trzeba czyścić dysze drukarki atramentowej, aby tusz w nich nie zasechł.

Hałas- drukarki laserowe bardziej hałasują. Jeżeli to ci przeszkadza, masz w domu małe dzieci lub drukujesz często nocą - to może być niezbyt dobry zakup.

Małe tacki na papier-  pojemność podajników w drukarkach atramentowych zwykle pozostawia wiele do życzenia. Tym samym nie nadają się za bardzo do biur, w których trzeba czasem drukować naprawdę wielkie dokumenty naraz i nie ma czasu ich pilnować.

Zobacz też: Jaka drukarka atramentowa?

Dla kogo jest drukarka laserowa?

Jaka drukarka laserowa by nie była, to urządzenie, z którego najlepiej skorzystają biura lub szkoły. Wszystko dlatego, że taka maszyna jest w stanie drukować bardzo szybko i spore nakłady papieru. Na dodatek może pracować dosyć często, bo jej normatywne cykle pracy zazwyczaj wynoszą kilkadziesiąt tysięcy kartek miesięcznie.

Drukarka laserowa do firm

Nawet tańsze drukarki laserowe wyposażone są w kilka podstawowych funkcji, które sprawdzą się przy masowych wydrukach. Mowa tu oczywiście przede wszystkim o duplexie, czyli automatycznym drukowaniu dwustronnym. Takie urządzenia mają też pojemniejsze podajniki, dzięki czemu rzadziej trzeba pamiętać o uzupełnianiu ich papierem.

Warto sprawdzić: Jak wybrać drukarkę, która drukuje dobrze, szybko i nie za drogo?

Dla kogo jest drukarka atramentowa?

Drukarka atramentowa jest idealnym sprzętem do domu i miejsc, w których drukuje się szczegółowe odbitki. Przede wszystkim dlatego, że jest maszyną dosyć szczegółową. Niektóre drukarki do zdjęć są w stanie niemal idealnie odwzorować fotografie lub plakaty.

Tym samym jest to też sprzęt uniwersalny. Przy pomocy drukarki atramentowej da się prosto wydrukować plik dokumentów, jak i zdjęcia z wypadu na narty z rodziną. 

Drukarka atramentowa do domu

Oczywiście wspomniany plik tylko pod warunkiem, że ma się dość czasu, aby czekać na wypluwanie kolejnych stron z wnętrza maszyny. W ruchliwych firmach, w których każdy co chwilę potrzebuje “tych dokumentów na wczoraj”, to nie przejdzie.

Zobacz: Jaka drukarka laserowa?

Dobór odpowiedniego rodzaju sprzętu drukującego jest dosyć problematyczną sprawą. Nie ma złotego środka. Który z nich Wy wybieracie? Dajcie znać w komentarzu.

blog comments powered by Disqus
Drukarka laserowa czy atramentowa? Poznaj zalety i wady obu rozwiązań