PODPOWIEDZI:

Jak drukować z telefonu? Praktyczne porady dla maszyn z Wi-Fi lub bez Wi-Fi

Jak drukować z telefonu? Praktyczne porady dla maszyn z Wi-Fi lub bez Wi-Fi

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak drukować z telefonu, ale nie do końca wiesz skąd wziąć aplikację, albo jak się nią posłużyć - ten artykuł ci w tym pomoże. Często drukarki nie są najbardziej intuicyjnymi maszynami, a co za tym idzie, ich oprogramowanie też trudno dostać lub zrozumieć. To jednak nie problem.

Drukowanie z telefonu jest jednym z wygodniejszych sposobów produkowania odbitek i dokumentów. Dlatego producenci ostatnimi czasy coraz częściej decydują się na dorzucanie jakiejś formy połączenia między komórką a drukarką. Czasem jest to Bluetooth, czasem NFC, ale mimo wszystko najpopularniejsze jest Wi-Fi. Tym samym ten poradnik dotyczy przede wszystkim sieciowego sposobu połączenia z maszyną.

Jak podłączyć drukarkę przez Wi-Fi?

Podstawowym pytaniem jest więc to, w jaki sposób niby można połączyć się z drukarką przez Wi-Fi? To banalna sprawa, jeżeli twój sprzęt wyposażono w panel wielofunkcyjny i wyświetlacz - tak jak jedną z drukarek do zdjęć. Wystarczy wtedy wybrać z listy w jego ustawieniach adres sieci i wpisać hasło. 

Nie jest to niestety jeszcze w pełni rozpowszechnione rozwiązanie na niższych i średnich półkach cenowych. Wspomniany model Epson EXPRESSION PHOTO HD XP-15000 kosztuje ponad 1300 złotych.

Ustawienie Wi-Fi w drukarce z wyświetlaczem

Przy mniej intuicyjnych (to znaczy pozbawionych ekranu) sprzętach - ilu producentów, tyle rozwiązań. Najprościej jest spojrzeć w instrukcję. Warto tu dodać, że zazwyczaj nie jest konieczne podłączanie maszyny do sieci lokalnej. Standardem wśród urządzeń z rankingu drukarek jest już praktycznie opcja Wi-Fi Direct. 

Urządzenie ma w tym przypadku wbudowaną możliwość działania jako odbiornik (taki praktycznie access point). Po włączeniu tego trybu sekwencją przycisków (lub poprzez drukowane hasło) można się podłączyć do drukarki, tak jak do routera. To oznacza wybranie odpowiedniego SSID, czyli jej nazwy sieci. Do pracy z tak połączoną z telefonem drukarką trzeba już jednak odpowiedniej aplikacji.

Warto wiedzieć: Jaka drukarka najtańsza w eksploatacji?

Drukowanie z telefonu - gdzie ściągać aplikacje producentów?

Dedykowane aplikacje producentów zazwyczaj tworzone są na telefony z Androidem lub iOS. W obu przypadkach wystarczy skorzystać z oprogramowania znajdującego się na telefonie, aby wejść do sklepu Google lub Apple. W przypadku tego pierwszego aplikacją będzie Google Play. Druga firma z kolei oferuje takie usługi przez App Store.

Korzystanie z aplikacji Epsona w telefonie z Androidem

Potem pozostaje już tylko kwestia znalezienia po nazwie odpowiedniego oprogramowania producenta drukarki. Poniżej  znajdziesz kilka linków do oprogramowania czołowych firm:

Przygotowaliśmy listę drukarek atramentowych o niezłych możliwościach i w atrakcyjnej cenie. Wszystkie mają Wi-Fi, łatwo jest więc je obsługiwać z pomocą dedykowanej przez producenta aplikacji.

Działanie aplikacji producenta - na bazie Epson iPrint

Właściwie Epson iPrint jest bardzo dobrym przykładem oprogramowania do tego poradnika ze względu na dwie rzeczy. Spory stopień skomplikowania i na domiar złego wykorzystanie języka angielskiego. To nie są do końca wady; pierwsza rzecz bierze się ze sporej liczby wbudowanych opcji, a ta druga to kwestia powoli zanikającej bariery językowej. Niemniej wydrukowanie czegoś z telefonu w tej aplikacji przebiega następująco:

Po zainstalowaniu i włączeniu Epson iPrint otwiera się panel główny. Na nim jest kilka opcji:

 1. Wybór drukarki (graficzna instrukcja pomoże się z nią połączyć),
 2. Wydruk zdjęć,
 3. Wydruk dokumentów,
 4. Drukowanie z chmury,
 5. Skanowanie,
 6. Skanowanie telefonem.
Epson iPrint panel główny

Przyjmijmy, że interesuje nas wydruk fotografii - po kliknięciu w ten kafelek ukazuje się panel wyboru pliku. Wystarczy znaleźć w jednym z folderów odpowiednie do wydrukowania z telefonu zdjęcie. 

Epson iPrint wybór zdjęć

W ostatecznym przed wydrukowaniem panelu można:

 1. Dodawać kolejne zdjęcia do kolejki,
 2. Wyczyścić kolejkę,
 3. Obrócić zdjęcie (da się też szczypiąc palcami grafikę zmienić jego rozmiar na kartce),
 4. Wejść w ustawienia,
 5. Wydrukować zdjęcie.
Epson iPrint drukowanie

Kończąc temat tego jak drukować aplikacją Epson iPrint, warto opisać panel ustawień szczegółowych. Tutaj znajdziemy:

 1. Wybór drukarki,
 2. Ilość kopii kolejki do druku,
 3. Dobór rozmiaru kartki,
 4. Określenie rodzaju papieru,
 5. Rozkład obrazu na kartce (na przykład szachownica po 4 zdjęcia lub drukowanie do marginesów),
 6. Jakość wydruku,
 7. Sposób podawania papieru,
 8. Wydruk kolorowy lub czarno-biały,
 9. Dodatkowa data wydruku,
 10. Automatyczna korekcja obrazu,
 11. Poprawienie ostrości zdjęcia.
Epson iPrint ustawienia

Sprawdź nasze zestawienie pomagające dojść do tego, jaka drukarka laserowa będzie dla ciebie najopłacalniejszym zakupem.

Alternatywa od Google dla drukarek bez Wi-Fi

Jeżeli twoja drukarka nie współpracuje z żadną aplikacją lub po prostu nie ma łączności bezprzewodowej (i nie możesz się przez to połączyć telefonem), rozważ Google Cloud Print. Ta usługa firmy jest w tym wypadku bardzo przydatna - świetnie sprawdzi się do udostępniania sieciowego najtańszych drukarek bez Wi-Fi.

Żeby z niej skorzystać, trzeba jednak podłączyć maszynę do działającego komputera lub laptopa. To jest pewien problem, bo siłą rzeczy zwiększa zapotrzebowanie całości na prąd. Za to całość jest dosyć intuicyjna w ustawianiu i działa nie tylko przy telefonach z Androidem, ale też iOS.

Logo Cloud Print na pomarańczowym tle

 1. Podłączamy drukarkę do komputera z dostępem do internetu.
 2. Wchodzimy w przeglądarce Google Chrome na chrome://devices.
 3. Rejestrujemy drukarkę tradycyjną do dodania do Google Cloud Print.
 4. Instalujemy aplikację na Androida lub na iOS.
 5. Przy powiązaniu telefonu i drukarki z jednym kontem Google, w opcjach drukowania przy zdjęciu lub dokumencie powinna pojawić się odpowiednia maszyna drukująca.

Wiele drukarek współpracuje z Google Cloud Print do drukowania w chmurze. W tym celu należy zwykle na stronie adresu IP drukarki znaleźć opcję połączenia maszyny z kontem Google. To pozwoli drukować zdjęcia lub dokumenty z dowolnego miejsca na świecie przy pomocy znajdującego się w domu urządzenia.

Zobacz też: Jak wybrać drukarkę, która drukuje dobrze, szybko i nie za drogo?

blog comments powered by Disqus
Jak drukować z telefonu? Praktyczne porady dla maszyn z Wi-Fi lub bez Wi-Fi