PODPOWIEDZI:
Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Jak wybrać drukarkę, która drukuje dobrze, szybko i nie za drogo?

Jak wybrać drukarkę, która drukuje dobrze, szybko i nie za drogo?

Wybór własnej drukarki nie jest rzeczą najprostszą. Jak to z urządzeniami elektronicznymi, za które trzeba wydać sporo złotych, bywa - jest wiele różnych parametrów, które należy poznać przed zakupem. Tutaj znajdziesz stosunkowo kompleksowe przedstawienie tych najważniejszych.

Jak wybrać drukarkę? Na przykład sugerując się jej funkcjami i danymi technicznymi. Jasne - przed każdym zakupem sprawdza się testy i opinie. Jednak zawężenie zbioru do drukarek, które warto kupić, wymaga znajomości podstawowych zagadnień z nimi związanych. Nikt przecież nie chce wertować wyszukiwarek i agregatorów opinii na ślepo, prawda?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drukarki?

Żeby ułatwić wam ogarnięcie tego artykułu i nie zmuszać do czytania długich wyjaśnień, przygotowaliśmy skrótowe zestawienie najważniejszych parametrów i atrybutów związanych z wyborem drukarki:

 • Duplex - czyli inaczej automatyczny druk dwustronny. Pozwala zaoszczędzić na kosztach papieru, zadrukowując obie strony kartki.
 • Marka - rzecz obecnie niezbyt oczywista, bo każdy producent tworzy w miarę dobre urządzenia. Niektórzy jednak skupiają się na konkretnych rodzajach maszyn drukujących.
 • Rodzaj głowicy - w praktyce przy atramentowych drukarkach albo termiczna, albo piezoelektryczna. Ta pierwsza jest tańsza, ta druga na ogół bardziej wytrzymała i precyzyjniejsza.
 • Rodzaj drukarki - w praktyce do użytku domowego i biurowego zazwyczaj mówi się o drukarkach atramentowych lub laserowych. Mają swoje wady i zalety, a przede wszystkim różne zastosowania. 
 • Rozmiar i rodzaj kartek - przed zakupem warto rozważyć, do czego chce się używać takiej drukarki. Tym samym zarówno konkretny format, jak i typ obsługiwanych kartek może do tego posłużyć znacznie lepiej.
 • Prędkość drukowania - kwestia istotna, ale głównie w przypadku biur. Tam, gdzie trzeba wydrukować dużo treści naraz (długie umowy lub dokumenty), sprawdzą się szybsze drukarki.
 • Łączność - zwykle maszyny drukujące obsługują połączenie USB. Niektóre wyposażono w Bluetooth, wejście Ethernetowe i Wi-Fi Direct.

Drukarka Epson od frontu

Jakiej firmy drukarkę wybrać?

Najpierw rzecz dla wielu pozornie najważniejsza. Drukarkę jakiego producenta warto kupić? Odpowiedź nie jest zbyt prosta. Przede wszystkim, chociaż na ogół lepiej wybierać sprawdzone marki niż firmy-krzaki - nie ma róży bez kolców. Warto wcześniej sprawdzać recenzje konkretnego modelu. Są jednak znane firmy, których sprzęty zwykle są na dobrym poziomie:

 • Brother - solidna firma, której urządzenia zwykle plasują się na niższych lub średnich półkach cenowych. Brother skupia się głównie na maszynach atramentowych, ale ma też serię bardzo oszczędnych drukarek laserowych.
 • Canon - producent związany też z aparatami jest najczęściej polecanym typem w przypadku drukarek do zdjęć. Takie sprzęty zapewnią świetne i precyzyjne odwzorowanie kolorów. Canon sprzedaje również inne, mniej profesjonalne maszyny do użytku codziennego.
 • HP - to producent, który sprzedaje solidne urządzenia w całkiem atrakcyjnych cenach. Nasze doświadczenia jednak wskazują, że chociaż jakość wykonania stoi na wysokim poziomie, to już sterowniki i aplikacje na sprzęty mobilne nie są najlepiej rozwiązane przez tę firmę.
 • Epson - dominuje obecnie rynek drukarek atramentowych. Z serią EcoTank ustala koszty wydruku na śmiesznie niskich poziomach - to jedne z najoszczędniejszych w eksploatacji drukarek. Ze względu na to, że jako jedyny wykorzystuje technologię piezoelektryczną, ma wytrzymałe głowice, ale za to jego maszyny są zwykle droższe od konkurencji.

Drukarka Canona podczas drukowania zdjęcia

Duplex w drukarce

Jedną z przydatniejszych opcji w każdej drukarce jest duplex. Odnosi się nie tylko do automatycznego drukowania dwustronnego, ale też w niektórych większych modelach do skanowania lub kopiowania. W ogromnym skrócie duplex po prostu skraca czas potrzebny na pracę ze sporą liczbą dokumentów naraz i pozwala przyoszczędzić. Przy tym należy pamiętać, że zwykle działa tylko z formatem papieru do A4. 

Jakie kartki powinna móc drukować drukarka?

W zasadzie kwestia formatu kartek i ich rodzaju jest bardzo indywidualna. Kiedy kupujesz drukarkę do zastosowań czysto biurowych (dokumenty, faktury), raczej nie musisz się przejmować tym, czy zadrukuje ci format A3+. To samo dotyczy zazwyczaj maszyny drukującej do domu.

Z drugiej strony, gdy już chcesz wydrukować swoje prace graficzne lub po prostu zdjęcia w sporym formacie - wtedy sprawa wygląda nieco inaczej. Warto się rozejrzeć za drukarką, która nie tylko wspiera duże formaty kartek, ale i jest dostosowana do pracy ze specjalnymi papierami producenta. Na przykład serią szybkoschnących papierów matowych, które zaprojektowano tak, aby nie traciły kolorów wraz z upływem lat.

Drukarka Epsona stojąca na biurku

Łączność drukarki - co warto wiedzieć?

Przede wszystkim większość drukarek łączy się obecnie po kablu USB lub poprzez sieć lokalną. Z tego względu wypada sprawdzić przede wszystkim to, jakie są parametry takiego połączenia i czy producent założył przydatne funkcje. Warto mieć do tego ściągawkę:

 • Ethernet - to połączenie poprzez kabel RJ-45. Dzięki temu podłączysz drukarkę do sieci lokalnej i będziesz mógł wysyłać do niej dane nawet z prędkością gigabita na sekundę (pod warunkiem że producent zadba o odpowiedni port).
 • USB - inaczej magistrala szeregowa. Może być w wersji 2.0 (najczęściej) lub 3.0 i wyżej. W praktyce to podobnie jak w przypadku ethernetu kwestia prędkości połączenia. Wyższe i rzadsze standardy oferują błyskawiczny przesył danych z komputera do drukarki.
 • Wi-Fi Direct - to w praktyce usługa połączenia bezprzewodowego, w którym drukarka sama w sobie odbiera sygnał bez pośrednika w postaci zewnętrznego routera. Przypomina nieco połączenie Bluetooth, ale ma większy zasięg. Opłacalne urządzenia w rankingu drukarek zwykle mają to rozwiązanie.
 • Bluetooth - jest o tyle przydatnym sposobem łączności, że każdy telefon obecnie wspiera ten standard. Taki moduł jest zwykle wygodniejszy w używaniu niż konieczność przełączenia się z Wi-Fi na wspomnianą przed chwilą wersję direct, która nie ma połączenia z internetem.

Karty SD na drukarce

Jakie są rodzaje drukarek?

W zasadzie to w domowych i biurowych warunkach zazwyczaj podział sprowadza się do dwóch typów:

 • Drukarki atramentowe - najpopularniejszy rodzaj, zwłaszcza w domach. Drukuje przy pomocy tuszu (lub pigmentu), barwiąc kartkę. Uzyskuje obraz poprzez wyciskanie odpowiedniej ilości w konkretnych miejscach. Drukarki atramentowe są często niedrogie, zwłaszcza wtedy, gdy są to modele kartridżowe. Takie rozwiązanie winduje jednak w górę cenę wydruku jednej strony.
 • Drukarki laserowe - to typ, którego amatorom naprawdę tanich wydruków dokumentów nie trzeba przedstawiać. Przy użyciu lasera maszyna określa miejsce, w którym toner się nie przyklei. Zazwyczaj są to modele monochromatyczne (i kosztują więcej niż atramentowe odpowiedniki) można jednak znaleźć też opcje kolorowe.

Drukarki stojące w biurze na biurku

Jak szybka musi być drukarka?

W zasadzie w zależności od tego, jaki to rodzaj drukarki, szybkość plasuje się na różnych poziomach. Producenci zazwyczaj podają ten parametr według standardu ISO w stronach na minutę, chociaż zdarza się też, że wymyślają własne standardy:

 • Prędkość drukarki atramentowej - na ogół są to modele wolniejsze. Co szybsze sięgają 15, może 17 zadrukowanych kartek na minutę. Nadrabiają za to oczywiście precyzją w stosunku do laserowych odpowiedników.
 • Prędkość drukarki laserowej - tutaj nawet najtańsze modele spokojnie sięgają ponad 20 stron na minutę. Nic dziwnego, to w końcu sprzęt do drukowania ogromnych ilości dokumentów naraz. Najszybsze urządzenia potrafią poradzić sobie z prawie 40 stronami na minutę.

Czy rozdzielczość drukarki jest istotna?

Zazwyczaj podaje się rozdzielczość w przypadku drukarek w DPI. Ten akronim rozszerza się do dots per inch, co tłumaczyć można na liczbę kropek na cal. Producenci prześcigają się w tej wartości. W praktyce do zwyczajnych wydruków czytelna byłaby już drukarka, która ten parametr ma na poziomie 300 DPI.

Rozmiary kropel - co oznaczają?

Parametr podawany w pikolitrach oznacza po prostu to, jak małą kroplę jest w stanie wyprodukować głowica. Na ogół modele piezo-elektryczne schodzą nawet do 3 pikolitrów (chyba że mowa o tuszu pigmentowym). Czy to robi różnicę? Tak, chociaż nie tak dużą. Jednak im mniejsza kropla tym lepsza gradacja kolorów i szczegółowość wydruku. 

Odsłonięta głowica drukarki Epsona

Rodzaje głowic w drukarkach

W zasadzie w użytku codziennym przy rozwiązaniach atramentowych rozróżniamy dwie główne:

 • Głowica piezo-elektryczna - stosowana praktycznie tylko w urządzeniach Epsona. Wewnątrz głowicy znajduje się kryształ reagujący na przepływ prądu. Rozszerza się lub kurczy, naciskając na membranę, która wyciska odpowiednią ilość tuszu na kartkę. Rozwiązanie precyzyjne, długotrwałe, ale drogie.
 • Głowica termiczna - tutaj tusz jest wyciskany pod ciśnieniem uzyskanym przez podgrzewanie go. Jest to mniej precyzyjny, ale dużo bardziej rozpowszechniony sposób drukowania. Głowice są łatwo wymienne ze względu na wyższą awaryjność, ale za to tańsze (co zmniejsza również cenę urządzenia).
blog comments powered by Disqus
Jak wybrać drukarkę, która drukuje dobrze, szybko i nie za drogo?