PODPOWIEDZI:
Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Co potrafi WebOS 4.5 w telewizorach LG OLED?

Co potrafi WebOS 4.5 w telewizorach LG OLED?

W dzisiejszym materiale przybliżę Wam działanie systemów Smart TV. Moim przykładem będzie LG, czyli system SMART TV LG WebOS 4.5, o którym mówi się dużo dobrego. I to jest fakt; jest to system szybki, wygodny w korzystaniu, oferujący wiele możliwości sterowania.

Jak działa Smart TV, jakie oferuje możliwości i przede wszystkim jak współpracuje z popularnymi aplikacjami VOD? Dowiesz się tego wszystkiego, czytając poniższy artykuł lub oglądając nasz materiał video.

Różnice między systemami Smart TV

Telewizory SMART to już codzienność dostępna na sklepowych półkach od wielu lat. Jak jednak niektórym wiadomo, np. z doświadczenia lub ze słyszenia, systemy Smart TV nie są sobie równe.

Link do prezentowanego telewizora LG OLED55E9PLA

Link do Telewizora LG OLED55E9PLA

Pomimo właściwie takich samych ogólnych założeń, czyli umożliwienia korzystania na telewizorze z zasobów internetowych, w różnych przypadkach bywa z tym różnie. Jakie bywają te różnice?

  • Ilość dostępnych aplikacji - które współpracują z danym telewizorem lub systemem operacyjnym. Skala zasobów aplikacji i różnych usług jest mocno zróżnicowana.
  • Szybkość działania - często sprawa kluczowa dla tych, którzy oczekują komfortu korzystania. Często zależy od platformy sprzętowej danego telewizora, ale poszczególny systemy są mniej lub bardziej narażone na lagi i nieoczekiwane spowolnienia.
  • Wygoda użytkowania - czyli np. sposoby wyszukiwania treści, wpisywania haseł, sterowanie głosowe, interfejs, możliwości personalizacji.
  • Funkcjonalność - chodzi tu o obsługę różnych mediów, podłączonych urządzeń, treści z sieci lub fizycznych nośników.

W dzisiejszym materiale nie będzie walki producentów o podium najlepszego systemu SMART TV. Po prostu wykorzystam sprzęt, który u mnie stoi. Jest to akurat LG OLED E9, który niedawno testowałem

Na jego przykładzie pokażę Wam działanie systemu, który znajdziemy właśnie w telewizorach LG, czyli WebOS 4.5. Ponieważ wiele opinii mówi o tym, że jest to bardzo dobrze zbudowany system, myślę, że mogę oprzeć się na nim jako na modelowym systemie do prezentacji możliwości. Zaczynamy.

luksusowy LG OLED z WebOS 4.5

WebOS 4.5 - Interfejs

Wygląd systemu Smart TV to nieduża dolna belka, w której zawarte są wszelkie najważniejsze funkcjonalności.

  • LG CONTENT STORE - czyli dostęp do tzw. sklepu z wszelkimi dostępnymi aplikacjami. Idąc dalej, znajdujemy okno z trzema funkcjonalnościami:
  1. WYSZUKIWANIE - okno to pozwala wyszukać daną aplikację lub media przez wpisanie interesującej nas frazy.
  2. PANEL DOMOWY - czyli okno do zarządzania lub uruchamiania wszelkich podłączonych urządzeń.
  3. TELEWIZOR - dostęp do kanałów telewizyjnych.

Idąc dalej w prawo, mamy dostęp do naszych zainstalowanych aplikacji oraz funkcjonalności. W moim przypadku jest to Netflix, Player, YouTube, Ipla itd.

belka ze skrótami w LG Content store

Znajdziemy tu także odtwarzacz mediów, np. tych z pendrive'a - zarówno muzyki, filmów czy zdjęć. Oczywiście te kafelki w łatwy sposób możemy przestawiać, zmieniać ich umiejscowienie, aby dopasować ten system do naszych potrzeb.

widok z LG Content Store

WebOS 4.5 - Główne cechy

Wcześniej wspomniałem o czterech aspektach, które odróżniają od siebie systemy Smart TV. Zobaczmy, jak pod tymi kątami sprawdza się nasz bohater.

Ilość aplikacji smart

Wystarczy zajrzeć do aplikacji LG Content Store, aby przekonać się, że jest ich naprawdę mnóstwo. Skupię się na tych najpopularniejszych w Polsce.

Jest oczywiście Youtube, Netflix, Amazon Prime Video, Google Video, jak i HBO GO. Dodatkowo nasze lokalne aplikacje - chyba niczego tu nie brakuje. Player, Ipla, TVP VOD, poza tym CDA.

Dostępne są również wszelkie popularnie aplikacje muzyczne, jak Spotify czy Deezer. Są także radia internetowe, aplikacje pogodowe lub informacyjne, jak i rozrywkowe oraz wszelkiego rodzaju gry. Takiego zestawu nie powstydziłby się niejeden sprzęt z rankingu telewizorów.

webOS 4.5 czyli smart TV od LG

Szybkość działania

W tym przypadku ciężko wypowiedzieć się na temat ładowania filmów, ponieważ jest to uzależnione od szybkości internetu.

Jeżeli jednak chcielibyśmy sprawdzić, jak sprawnie telewizor radzi sobie z uruchamianiem i zmianami aplikacji, to muszę przyznać, że LG to bardzo szybki telewizor. Aplikacje uruchamiają się praktycznie od razu, szybko się również przełączają. Myślę, że nawet najbardziej wybredni użytkownicy będą zadowoleni.

Komfort użytkowania

Tu będzie ciekawie. LG oferuje naprawdę wiele opcji sterowania systemem Smart TV.

Sterowanie za pomocą pilota

Pilot, który został dostarczony w zestawie, już jest ciekawym urządzeniem. Za pomocą klawiszy kierunkowych i środkowego obrotowego można w łatwy sposób nawigować pomiędzy aplikacjami.

Drugi sposób to kursor, którym za pomocą ruchu pilota możemy się przemieszczać po ekranie, uruchamiać aplikacje, wpisywać wyszukiwany tekst. Znacznie ułatwia to pracę i szybkość jakichkolwiek operacji.

pilot lg magic remote

Sterowanie za pomocą aplikacji

Kolejną możliwością jest sterowania smartfonem. Ciekawa aplikacja pozwala właściwie na wszystko to samo co pilot. Aplikacje, ustawienia, uruchamianie, wpisywanie oraz sterowanie kursorem. Działa to bardzo szybko i sprawnie.

Sterowanie głosowe

Kolejna sprawa to już mocno rozbudowany system sztucznej inteligencji, którym od kilku lat chwali się LG. Sztuczna inteligencja rozumie język polski, więc wydawanie poleceń jest banalnie proste. Można wywołać tytuł filmu, który chcemy obejrzeć, lub nazwę aplikacji, w której chcemy się znaleźć.

Przeszukiwanie zasobów internetowych również jest bardzo proste; wystarczy zapytać telewizor w prostych słowach, np. o reżysera danego filmu, głównych aktorów, a bez problemu znajdziemy odpowiedź. Nie wspomnę już o tak podstawowych funkcjach jak pytanie o godzinę, pogodę czy datę. Wszystko jest możliwe i ciągle rozwijane przez Koreańczyków.

Funkcjonalność

Poza możliwościami uruchamiania aplikacji LG daje możliwość odtwarzania plików z pendrive'a, dysku sieciowego lub streamowania w czasie rzeczywistym, np. z własnego smartfona.

Połączenie z telefonem jest proste, wystarczy być w tej samej sieci i odtwarzać na dużym ekranie dowolne materiały z aplikacji.

Jeżeli chodzi o korzystanie z urządzeń zewnętrznych, to bardzo wygodnym rozwiązaniem jest wspomniany wcześniej Panel domowy, w którym widzimy wszystkie podłączone urządzenia; możemy je uruchamiać, aktywować dane złącza, a nawet sterować urządzeniami smart. Bardzo wygodne rozwiązanie, które polecam i o którym wiem, że to dopiero początek możliwości. Przyszłość pokaże, co jeszcze wymyślą inżynierowie.

wielki LG OLED TV w salonie

Podsumowanie

Jak widzicie, SMART TV to mnóstwo możliwości, które w dobrym wydaniu pozwalają na łatwe korzystanie ze wszystkich jego dobrodziejstw.

Polecam poznawać, korzystać z nowych funkcjonalności, ponieważ dają coraz więcej możliwości. Bardzo fajne jest też to, że producenci starają, aby to wszystko było dla nas bardziej dostępne i przyjazne użytkownikowi.

Przeczytaj też:

blog comments powered by Disqus
Co potrafi WebOS 4.5 w telewizorach LG OLED?