PODPOWIEDZI:
Sharp FQ8EG - Telewizor 65cali, QLED za mniej niż 4000 zł 💰

Filtry HEPA pokonają COVID-19, Xbox jako Smart TV, UFS 4.0 - VideoNews 349

Filtry HEPA pokonają COVID-19, Xbox jako Smart TV, UFS 4.0 - VideoNews 349

Czasami najciekawsze wiadomości w tygodniu to przecieki. Tak jest i tym razem, bowiem choć największe firmy milczą jak zaklęte, tak informatorzy dostarczają ciekawych informacji, zwłaszcza o przyszłości gamingu. Nie tylko o tym porozmawiamy w VideoNewsie 349, bo będzie także o przełomowych wynalazkach.

W tym tygodniu waszej uwadze polecamy między innymi:

Po więcej technologicznych wieści kierujcie się na grupę Testerzy Videotestów na Facebooku!

Krótko i na temat

  • Elon Musk sugeruje, że Twitter nie będzie darmowy, przynajmniej dla części użytkowników. Na użytek komercyjny i rządowy miałaby zostać naniesiona niewielka opłata.
  • Microsoft walczy w tym tygodniu o miano firmy z najlepszym wizerunkiem. Firma na żądanie jednego z użytkowników Twittera wypuściła kod źródłowy do programu 3D Movie Maker... z 1995 roku.
  • Jeśli w waszym życiu jest za mało relacji znikających po 24 godzinach, to do grona aplikacji, w których się nimi podzielicie dołącza... oficjalna aplikacja Xboxa. Rozwiązanie jest testowane w Australii.

Relacje w aplikacji Xboxa testowane są w Australii (źródło: Microsoft)

  • Koniec kryzysu na rynku procesorów? Nie do 2024 roku, przynajmniej według CEO Intela, który nie tak dawno zapowiadał koniec kryzysu na 2023 rok.
  • Do tego czasu możecie między innymi pograć w GoldenEye 007 z Nintendo 64 na czterech ekranach, co udało się osiągnąć Brytyjskiemu Muzeum Historii Komputerowej za 10000 funtów.

4 screen GoldenEye on the original N64 hardware! No screencheating here! …but how?
Come and experience this at our GoldenEye evening, celebrating 25 years of GoldenEye for Nintendo 64: https://t.co/F918hEQ20vpic.twitter.com/05jA82upb8

— Computing History (@computermuseum) May 4, 2022
  • Zapomnisz o haśle jeszcze łatwiej. Google, Apple i Microsoft przymierzają się do wprowadzenia standardu zabezpieczeń FIDO, dzięki któremu po odblokowaniu smartfonu zyskasz dostęp do usługi.

Microsoft wypuści urządzenie do grania w chmurze?

Firma z Redmond promuje usługę grania w chmurze na różne sposoby. Według Venture Beat, jeszcze w tym roku zrobi to z pomocą przystawki do telewizorów, która obsłuży system Smart TV oraz da dostęp do chmury xCloud. Jego wygląd może przypominać przystawkę Mi TV Stick albo Google Chromecast. W pierwotnym założeniu ma ono obsługiwać gry dostępne w abonamencie Xbox Game Pass Ultimate. Nie wiadomo, czy pozwoli na strumieniowanie w chmurze gier spoza abonamentu obecnych na naszym koncie.

Xbox i granie w chmurze stają się niemal synonimiczne (fot. Microsoft)

► Sprawdź cenę Xboxa Series S!

Jeśli posiadacie telewizor Samsunga, być może nie będziecie zmuszeni do zakupu przystawki, gdyż Microsoft współpracuje z koreańskim producentem telewizorów nad aplikacją do systemu Tizen. Microsoft ma też dla was pomysł na zagranie w Fortnite na iOS pomimo blokady gry w App Store. Potrzebujecie jedynie aplikacji Xbox Cloud Gaming, gdzie bez subskrypcji uruchomicie grę Epic Games.

VESA prezentuje AdaptiveSync - konkurencja dla Freesync i G-Sync?

VESA, odpowiedzialna między innymi za certyfikację HDR w monitorach, zapowiedziała wdrożenie nowych standardów konsumenckich - VESA AdaptiveSync oraz MediaSync. W przeciwieństwie do standardów AMD czy Nvidii, VESA stawia na otwartość - jeśli monitor będzie zgodny z wymaganiami, będzie mógł skorzystać z odpowiednich oznaczeń. Monitory starające się o oznaczenie AdaptiveSync zostaną poddane ponad 50 testom, w tym testom częstotliwości odświeżania obrazu, migotania, czasu reakcji z szarego na szary piksel czy podatności na jitter.

Nowe standardy VESA pojawią się przy tegorocznych monitorach

VESA zaznacza, że testom zostaną poddane monitory w stanie sklepowym, na domyślnej konfiguracji dostępnej po wyjęciu z pudełka, w temperaturze pokojowej. Aby uzyskać certyfikaty, monitory muszą też uzyskać zgodność z certyfikacją VESA DisplayPort. Dla standardu MediaSync wystarczy brak problemów z jitterem i utrzymywaniem jakości obrazu. Pierwsze monitory oznaczone certyfikatami VESA trafią na rynek jeszcze w tym roku.

Meta szykuje goglową ofensywę z 4 nowymi modelami

Według wieści, do których dotarło the Information, Meta do 2024 roku przygotuje cztery zestawy headsetów. Wśród nich miałyby znaleźć się wydajne gogle tworzone w ramach "Project Cambria". Pierwsza wersja, roboczo nazwana Arcata, miałaby się ukazać w czerwcu i kosztować około 799$. Za tę cenę otrzymalibyśmy ekrany w wysokiej rozdzielczości czytelne na tyle, by odczytywać tekst i np. odpisywać na e-maile. Zmianie nie uległby za to system - wariacja Mety na temat Androida.

Gogle od Mety mogą być całkiem zaawansowane (fot. Meta)

Nieznane są szczegóły dotyczące następcy Cambrii, nazwanego roboczo Funston, za to wiemy, że prędzej ukazałyby się gogle Stinson i Cardiff, które mogłyby stanowić alternatywę dla obecnych Oculus Quest. Oprócz tego Meta rozwija gogle rozszerzonej rzeczywistości - Nazare AR, które premierę mają zaliczyć w 2024 roku. Na ich potrzeby powstanie autorski system Hypernova, który opcjonalnie połączy się ze smartfonami, ale będzie też działał bez nich.

Smartfony przyspieszą, nawet dwukrotnie

Samsung zaprezentował nowy format pamięci dla urządzeń mobilnych - UFS 4.0, który powstał w oparciu o ujednolicone kryteria JEDEC. Mimo tego Samsung zaimplementował własne technologie jak autorski kontroler czy układ V-NAND z pionowym segregowaniem komórek. Rezultaty pamięci to nawet 4200 MB/s prędkości odczytu i 2800 MB/s prędkości zapisu. 

Pamięci Samsunga niebawem zagoszczą w najlepszych smartfonach (Fot. Samsung)

Efekt osiągnięto przy większej energooszczędności - według producenta o 46% lepszej niż w UFS 3.1. Wymiary pamięci wyniosą maksymalnie 13x11x1 mm, a na kościach zmieści się maksymalnie 1 TB danych. Rozwiązanie trafi do masowej produkcji w trzecim kwartale tego roku.

Grupy dronów przyszłością Autonomicznych lotów

Praca stworzona przez naukowców z Uniwersytwetu Zhejiang to 10 dronów. Każdy z nich rozmiarem nie przekracza rozłożonej dłoni, a wagą - puszki napoju. Przy wadze mniejszej niż 300 gramów udało się w nich zaimplementować kamery RGB, LiDAR oraz czujniki, które pracują wspólnie. Dzięki temu drony mogą analizować trasę w czasie rzeczywistym nie tylko dla siebie, ale i innych pojazdów latających. W ten sposób unikają przeszkód i reagują błyskawicznie na nowe. 

Przy wielu dronach zmniejszają się też zasoby, jakich trzeba dla efektywnego przetwarzania informacji. Zapotrzebowanie na moc obliczeniową procesora wynosi nieco ponad 1/4 mocy układu Nvidia Xavier NX, podobną część pamięci wykorzystuje się do przetwarzania informacji. Według naukowców jednym z zastosowań jest obserwowanie okolic, gdzie człowiekowi trudno dotrzeć, na przykład dżungle czy płonące lasy. Eksperci widzą też potencjał militarny w wąskich, miejskich przestrzeniach.

Oczyszczacze powietrza zatrzymają koronawirusa?

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Badań nad Energią opracowali powłokę, która po nałożeniu na filtr HEPA, może zapewnić mu właściwości wirusobójcze. Wszystko dzięki efektowi fototermalnemu, który aktywowany jest po naświetleniu lampą dającą temperaturę na powierzchni filtra powyżej 60 stopni Celsjusza. Dzięki temu w ciągu 10 do 15 sekund, 99% wirusów na filtrze zostaje zabitych.

Naukowcy z Korei pokonują Koronawirusy (Fot. Korea Institute of Energy Research via The Korea Herald)

Aby osiągnąć taki rezultat zastosowano plazmoniczne nanocząsteczki metalu, którymi pokryto filtr. To technologia, która może być masowo produkowana, gdyż wystarczy do niej lampa działająca w widzialnym spektrum fal. Rozwiązanie zostało już licencjonowane do producenta oczyszczaczy powietrza Cleantech, więc niebawem możemy spodziewać się go na większej ilości rynków. 


Przeczytaj także:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
Filtry HEPA pokonają COVID-19, Xbox jako Smart TV, UFS 4.0 - VideoNews 349