PODPOWIEDZI:

Elon Musk kupi Twittera, wycieka ekran iPhone 14, całowanie w VR - VideoNews 348

Elon Musk kupi Twittera, wycieka ekran iPhone 14, całowanie w VR - VideoNews 348

Pieniądze mogą zmienić wiele na tym świecie. Nie tak dawno Twitter był mocno sceptyczny względem Elona Muska i zaadaptował taktykę obronną przed przejęciem. Minął tydzień, Elon Musk zebrał pieniądze, wrzucił kilka tweetów i nagle firma zgodziła się na zakup. Co to oznacza dla przyszłości platformy? Spróbujemy odpowiedzieć w VideoNewsie 348.

W tym tygodniu na stronie pojawiły się między innymi:

Zajrzyj na naszego TikToka! To nic nie kosztuje!

Krótko i na temat

  • Po prawie 1,5 roku od premiery Playstation 5 zyskało obsługę Variable Refresh Rate (VRR). Gry powinny otrzymać stosowny patch, ale w ustawieniach znalazła się opcja wymuszenia VRR.
  • Aplikacja Nvidia GeForce Now na Macbooki z procesorami M1 od teraz działa natywnie, dzięki czemu na makach można grać w gry.
  • W kategorii "Przełomy, których nikt nie chciał": 30 kwietnia wręczono pierwsze nagrody muzyczne w metawersum, a konkretnie na gali Song Breaker Awards.

Gala muzyczna w metawersum

  • Unia Europejska w przyszłym tygodniu pozwie Apple za praktyki monopolistyczne, przez które z modułu NFC w iPhone'ach w celu płatności nie mogli skorzystać twórcy innych klientów płatniczych.
  • Globalny raport firmy Kastle wskazuje, że 64% pracowników rozważałoby zrezygnowanie z pracy, gdyby kazano im wrócić do biura w pełnym wymiarze.

Twitter zgodził się na przejęcie przez Elona Muska

Zarząd Twittera przystał na cenę 54,20 $ za akcję po tym, jak Elon Musk ogłosił źródła finansowania zakupu - 21 miliardów $ pochodzi z jego funduszy kapitałowych, a 25,5 miliarda $ pożyczył od funduszy inwestycyjnych. Przy okazji wyszło na jaw, że Twitter omyłkowo przeszacował liczbę użytkowników platformy w 2019 i 2021 roku, przez co naliczono ponad 2 miliony więcej użytkowników. To nie będzie mieć większego znaczenia dla Elona Muska, który zaznacza, że jego przejęcie wynika z zainteresowania losem platformy, z której chce uczynić przestrzeń z pełną wolności słowa.

Twitter ma stać się ostoją wolności słowa (Fot. Claudio Schwarz)

Choć miliarder nie jest jeszcze właścicielem platformy, tak jego publikacje na Twitterze sugerują, że nie zamierza rezygnować z tej ścieżki. Inwestorzy odpowiadają spadkiem wartości akcji Tesli. Ponadto Unia Europejska ostrzega Elona Muska, że jeśli moderacja Twittera będzie zbyt pobłażliwa, platforma może zniknąć z jednolitego rynku UE.

Tydzień licznych telefonów

POCO zapowiedziało premierę gamingowego modelu F4 GT, który wyróżniają magnetyczne triggery z wytrzymałością do 1,5 miliona naciśnięć, działające też jako przyciski do szybkich funkcji. Smartfon z ekranem 6,67 cala FHD+ z odświeżaniem 120 Hz oferuje 4 głośniki w systemie stereo, baterię 4700 mAh z 120-watowym ładowaniem oraz procesor Snapdragon 8 Gen 1 z maksymalnie 12 GB RAM-u. Telefon trafi do sprzedaży w cenie od 2999 złotych. Więcej informacji o POCO F4 GT tutaj.

Motorola zapowiedziała smartfon Edge 30, który jest najcieńszym telefonem obsługującym sieć 5G przy grubości 6,79 mm (cieńszy jest jedynie Samsung Galaxy Z Fold 3 po rozłożeniu - 6,3 mm). Telefon wyceniony na 2199 złotych zaoferuje system aparatów znany z Edge 30 Pro wraz z optyczną stabilizacją głównego obiektywu. Napędzi go Snapdragon 778G+ w połączeniu z 8 GB RAM-u. Lekka, 155-gramowa konstrukcja otrzymała baterię o pojemności 4020 mAh. Więcej informacji o Motoroli Edge 30 w tym miejscu.

Tempa nie zwalnia także realme, które pokazało trzy urządzenia. Seria realme 9 doczekała się dwóch smartfonów - nieco tańszego realme 9 5G oraz realme 9 z ekranem AMOLED FHD+ o odświeżaniu 90 Hz, aparatem 108 Mpix oraz nowym wykończeniem z efektem przestrzennego hologramu. Oprócz tego firma rozszerzyła portfolio tabletów o realme Pad Mini z 8,7-calowym ekranem, baterią 6400 mAh oraz procesorem Unisoc T616. Więcej o premierach realme w tym miejscu.

Wyciekają ekrany iPhone'ów - zabraknie modelu Mini?

Jeśli wierzyć zdjęciu, które pojawiło się na chińskim portalu społecznościowym Weibo, Apple przyjmie nową taktykę przy premierze serii iPhone 14. Producent zrezygnuje z miniaturowego modelu, ale za to wypuści dwa modele iPhone z 6,7-calowym ekranem - 14 Max z procesorem A15 Bionic oraz 14 Pro Max z procesorem A16. Na zdjęciu widać, że ramki modeli Pro są nieco cieńsze, a do tego proporcje ekranów wydają się być nieco wydłużone.

Nowe modele iPhone pojawią się w dwóch rozmiarach

Sprawdź aktualną cenę iPhone'a 13 Mini!

Nowy design frontu przykryje nawiązania do bryły iPhone'a 4, które mają być widoczne w płaskich ramkach. Najnowsza seria smartfonów Apple może być też pierwszą z USB-C oraz ramkami wykonanymi ze stopu tytanu. Modele Pro mają zyskać lepsze aparaty, w tym obiektyw z peryskopowym przybliżeniem oraz potencjalnie 48 Mpix w sensorze głównym.

Zamiast selfie smartfonem - nagraj się Pixy Dronem

Snap oprócz aplikacji do chatowania okazjonalnie wypuszcza sprzęty pokroju drona Pixy. Ten posiada kamerę z opcją nagrywania video w maksymalnie 1520p w czterech trybach - unoszenia się (Hover), szerszego pola widzenia (Reveal), śledzenia (Follow) oraz orbitującym. Dron wyposażono w czujniki, dzięki którym bez problemu wyląduje na dłoni po zakończeniu nagrywania trwającego maksymalnie minutę. Na pamięci 16 GB zmieści się około 100 video lub 1000 zdjęć.

Dron edukacyjny DJI Tello w niskiej cenie!

Dron waży 101 gramów, więc jego bateria nie należy do sporych. Na jednym cyklu ładowania nagra od od 5 do 8 filmów, a naładowanie akumulatora zajmie około 40 minut. Dron będzie dostępny latem w Stanach Zjednoczonych oraz we Francji. Jego ceny zaczynają się od 229,99 $ (około 1010 złotych). Najpewniej nie będzie oficjalnie dostępny w Polsce. 

USA, Unia Europejska i 32 kraje podpisały "deklarację przyszłości internetu"

Priorytetem deklaracji jest stworzenie fundamentu pod budowę "otwartego, darmowego, globalnego, interoperacyjnego, niezawodnego i bezpiecznego" internetu. Deklaracja ma zaledwie trzy strony, ale zwraca uwagę na liczne elementy nowoczesnej sieci, które można poprawić. Wśród nich jest walka z zamykaniem internetu przez autorytarne rządy oraz narzędzia sieciowe. Obrywa się także platformom, które mają ograniczać swobodę przepływu informacji i wolności słowa. 

Według deklaracji każdy musi zachować prawo do połączenia się z internetem, a pomagać w tym ma rosnąca dostępność sieci oraz dostęp do edukacji internetowej. Internet ma być dobrym miejscem dla każdego, niezależnie od rasy, płci i tym podobnych. Ponadto prawodawcy mają zająć się śladem środowiskowym, jaki internet i obsługujące go urządzenia zostawiają na naturze. Deklaracja nie ma mocy prawnej, a jedynie jest wskaźnikiem.

E INk opracował technologię ekranów "Gallery 3"

Kolorowe ekrany z elektronicznym tuszem mają problem z czasami odświeżania. Nowy standard "Gallery 3" potrafi zmienić obraz w pół sekundy w trybie niskiej jakości i w 1,5 sekundy w wysokiej jakości. Dotychczasowe rezultaty wynosiły nawet 10 sekund przetwarzania jednego obrazu. Kolorowe ekrany to zasługa łączenia tuszu w kolorze cyan, magenta, żółtym oraz... białego. 

E Ink Gallery 3 może być zawijanym ekranem

Co ważne z perspektywy czytelnika, nowa technologia oznacza nie tylko szybsze odświeżanie, ale także i większe zagęszczenie pikseli na cal - ze 150 wzrosło ono do 300. Oprócz tego technologia znajdzie zastosowanie w wyświetlaczach elastycznych oraz przewijanych. Na razie nie ogłoszono urządzeń konsumenckich wspierających tę technologię, ale nie spodziewajmy się, że zrówna się ona ceną z czytnikami czarno-białymi.

Gogle VR mogą imitować pocałunek bez dotykania ust

Uczeni z uniwersytetu Carnegie Mellon stworzyli urządzenie dołączone do gogli wirtualnej rzeczywistości, które imituje efekt dotyku w okolicy jamy gębowej użytkownika. Dzięki temu możliwe jest wytworzenia wrażeń towarzyszących przykładowo piciu wody czy całowaniu. Uczeni zaprogramowali ruchy, które odczujemy nie tylko na ustach, ale także na zębach oraz języku. Wszystko sprowadza się do panelu pełnego ultrasonicznych przetworników, które konwertują kod na impulsy. 

Całość przypomina nieco zabiegi kosmetyczne. Naukowcy znaleźli szereg zastosowań. Wśród nich uczucie posiadania przedmiotu w ustach przez wywieranie presji, a także wrażenie picia napojów przez cykliczne stymulowanie brzegów ust. Badani odczuwali też wiatr towarzyszący jeździe na motocyklu, a nawet uczucie dotykania ustami pajęczyny po przejściu przez nią w wirtualnym lesie.


Przeczytaj także:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
Elon Musk kupi Twittera, wycieka ekran iPhone 14, całowanie w VR - VideoNews 348